Róbrege 2018. Pamięci Roberta Brylewskiego.
Data: 26-09-2018 o godz. 21:16:45
Temat: Info


Tegoroczne Róbrege odbędzie się 29 września, podobnie jak w minionych latach w namiocie festiwalowym pod Pałacem Kultury i Nauki (od strony ul. Świętokrzyskiej). To już VI edycja po reaktywacji imprezy, która wciąż w nowoczesny sposób podąża za trendami, popularyzując tradycję, historię oraz dorobek artystyczny polskiej sceny niezależnej.

W tym roku GRAND FESTIVAL RÓBREGE dedykowany jest zmarłemu 3.06.2018r Robertowi Maksymilianowi Brylewskiemu, współtwórcy i założycielowi tej Imprezy, arcyważnej postaci polskiej muzyki niezależnej oraz współtwórcy takich zespołów jak: Kryzys, Brygada Kryzys, Izrael, Armia, Max i Kelner, Falarek Band, 52UM..

Robert Brylewski był nie tylko muzykiem, kompozytorem, autorem tekstów, czy producentem muzycznym, ale również twórcą projektów artystycznych, malarzem, aktorem. Był jedynym muzykiem w powojennej Polsce, który miał tak znaczący i twórczy wpływ na tak wiele gatunków muzycznych (m. in. punkrock, reggae, new wave, muzyka elektroniczna, jass, post rock), a jednocześnie jego twórczość, jak żadnego innego artysty w kraju, miała ogromny wpływ na kształtowanie się wrażliwości pokoleń młodych Polaków od lat 80-ch, oraz pokoleń innych artystów (nie tylko muzycznych), dziennikarzy, działaczy społecznych etc. Jest określany jako postać „kultowa” polskiej sceny niezależnej.

Twórczością Roberta Brylewskiego inspirowali się nie tylko muzycy tacy jak m.in.: Muniek Staszczyk, Kazik Staszewski, Krzysztof 'Grabaż' Grabowski, ale współpracował też i inspirował takich artystów jak: Paweł Althamer, Wilhelm Sasnal, Zbigniew Libera, Marcin Świetlicki.

Tegoroczne Róbrege odbędzie się 29 września. podobnie jak w minionych latach w namiocie festiwalowym pod Pałacem Kultury i Nauki (od strony ul. Świętokrzyskiej). To już VI edycja po reaktywacji imprezy, która wciąż w nowoczesny sposób podąża za trendami, popularyzując tradycję, historię oraz dorobek artystyczny polskiej sceny niezależnej.


Na koncercie po raz ostatni wystąpi zespół Izrael. W ten sposób muzycy zespołu chcą uczcić pamięć swojego lidera. Koncert poprowadzi Dariusz Malejonek – kompan Brylewskiego z zespołów Izrael i Armia, a obecnie lider formacji Maleo Reggae Rockers. Wraz z nim wystąpią zaproszeni goście: Paweł Kelner Rozwadowski, z którym Brylewski stworzył duet Max i Kelner, Jacek „Dżeksong” Onaszkiewicz z grupy Immanuel oraz znany m.in. z grupy Osjan, Milo Kurtis.
Na scenie pojawi się również skład Maleo Reggae Rockers, tworząc wspólny blok muzyczny z Izraelem, w ramach którego zagrają i zaśpiewają Vivian Quarcoo – była żona Brylewskiego i wokalistka współpracująca z Izraelem i Brygadą Kryzys, Mirosław Szatkowski, który występował z Robertem w Kryzysie, a także wokalista zespołu Dezerter, Robert Matera.

A to ostatni teledysk Izraela „Voting”, którego podstawą są zdjęcia filmowe kręcone ręką Roberta Brylewskiego w trakcie tras i prób zespołu w latach 1992-1994. To kolejny dowód na świetny zmysł artystyczny Roberta. Tutaj pokazuje swoje oblicze jako autor zdjęć filmowych, kręconych amatorską kamerą video w busie, na próbach, na koncertach. Materiały te dokumentują przyjaźń i atmosferę wspólnoty zespołu Izrael. Emocje tak ważne dla Polski w 2018 roku, gdy podzieleni i skłóceni szykujemy się do pójścia na wybory.

Koncert rozpocznie eksperymentalna grupa Pawła Sky Nowy+eren.
Wystąpi również formacja Ziggie Piggie z Sosnowca, balansującą między ska i reggae, przez której koncertowy skład przewinął się bohater tegorocznej edycji festiwalu.
Kolejną odsłoną będzie występ zespołu ARMIA, która zagra głównie numery tworzone z Robertem przy albumie Legenda.
Na koniec tego szczególnego pożegnania muzycznego wystąpi Joint Venture Sound System, który wykona specjalny DUB-set Brylewskiego.

W tegorocznej edycji festiwalu wystąpią:

 Paweł Sky &; nowy+eren 101% improwizacji
Ziggie Piggie & goście
Armia
Maleo Reggae Rockers & goście
Izrael & goście
Joint Venture Sound System gra Brylewskiego

Dyrektor Artystyczny Festiwalu: Dariusz Malejonek
Scenografia: Natalia Żychska
Promocja / kontakt z mediami: Ewa Galin tel. 601 805 043; ewa.galin@gmail.com
Organizatorzy: Konfraternia Róbrege, Stołeczna Estrada,
Mecenat: Miasto Stołeczne Warszawa
Patroni medialni: Polskie Radio Trójka, Polskie Radio Czwórka, CGM.pl, Tygodnik Przegląd, Fabryka Zespołów, Reggaenet.pl, RRR.com.pl, FreeColours.pl, Stowarzyszenie Nigdy Więcej, Warsaw Reggae

Bilety w cenie 30 zł (w dniu koncertu 40 zł) są w sprzedaży: www.ebilet.pl


GRAND FESTIVAL RÓBREGE, najstarszy, działający festiwal muzyki alternatywnej w stolicy, impreza organizowana od roku 1983 do 1990 przez uniwersytecki Klub Hybrydy, który w latach 80-tych ubiegłego wieku był polską Mekką muzycznego podziemia.

Pierwsza edycja odbyła się w październiku 1983 roku w klubie na ul. Kniewskiego (dziś ul. Złota). Sukces imprezy spowodował zmianę miejsca, na wielokrotnie większy namiot cyrkowy na rogu ulic Towarowej i Chłodnej.

Edycja 1990 odbyła się na Torwarze. Festiwal w swojej formule dystansował się od tradycyjnego „spędu kapel”, był bardziej wydarzeniem z pogranicza widowiska muzyczno-parateatralnego czy performance o niezwykłej ekspresji i dynamice zdarzeń. Stawiał na wyszukiwanie młodych buntowników sceny muzycznej, nieszukających komercyjnego splendoru, ale autentycznego wspólnego grania i przeżywania w imię braterstwa i wolności. Wbrew nazwie oprócz zespołów wykonujących reggae występowały na nim grupy grające punk czy nową falę.

To wiele konwencji i inspiracji: postpunkowych, etnicznych czy, rzecz jasna, regałowych, dających jednak pozytywną wibrację za pomocą niekomercyjnych środków artystycznych. „Róbrege”, to rób pozytywne wibracje, a nazwa to spolszczony tytuł piosenki „Do the Reggae”, śpiewanej przez wielu wykonawców tego gatunku. Rangę międzynarodową  zapewniły mu koncerty Twinkle Brothers, Kortatu, Misty in Roots, Killing Joke i wielu innych zagranicznych gwiazd. Był jednym z najważniejszych festiwali na mapie polskiej muzyki w latach 80-tych.

Z nurtu muzycznej alternatywy festiwalu Róbrege wywodzi się grono osób będących dzisiaj czołowymi postaciami polskiej sceny muzycznej. Są to m.in. Dariusz Malejonek, Kayah, Muniek Staszczyk czy Tomasz Budzyński.

Po wielu latach przerwy Róbrege powróciło w 2013 roku w formule jednodniowej i od tamtej pory odbywało się na początku października w namiocie przy PKiN. Za jego reaktywacją stali dawni założyciele festiwalu, Sławomir Rogowski, Paweł Kelner Rozwadowski i Robert Brylewski, którzy po 30-latach zawiązali Konfraternię Róbrege. Reaktywację, w roku 2013, wydatnie wsparła Stołeczna Estrada oraz jej producent Dariusz Świerczek. (Ewa Galin - Pro Art - Promocja Artystyczna, Management i PR)







Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=18325