Krystyna Sienkiewicz - Haftowane gałgany
Data: 19-03-2018 o godz. 23:46:07
Temat: Książki


Haftowana słowami osobista opowieść o intymnym świecie Krystyny Sienkiewicz z przedmową i poetyckimi komentarzami Agnieszki Osieckiej. Ozdobiona fotografiami Krysinych gałganków i wnętrz. Pierwsza i chyba najbliższa sercu książka napisana przez aktorkę.Osiecka we wstępie pisała tak:

Matką tych obrazków jest stara ludowa makatka. Ojcem – samo życie. Przyjrzyjcie się więc uważnie tym kokardkom i supełkom: to nasze własne odbicia, uczynione z korali, nitek, guzików, szmatek, żartów, a także
– zapewniam Was – z niejednej łzy.
Urządzając własny pokój lub choćby kącik w mieszkaniu rodziców, nie patrzcie na domy sąsiadów. Nie przeglądajcie żurnali. Nie zazdrośćcie. Rzućcie okiem na ściany swego pokoju jak na białą kartkę, a potem dajcie głębokiego nura w głąb samych siebie i zdecydujcie: z czym, gdzie, wśród jakich zabawek i gratów, sprzętów i tkanin naprawdę chcielibyście żyć. Urządzajcie swój kąt tak, jakbyście pisali wiersz. Urządzajcie go tak, żeby znajomi, wchodząc, powiedzieli: „O, to cały Jurek! (Baśka, Franciszek, Teobald)”. Oczywiście nie każdy z nas potrafi ozdobić swój dom własnym rękodziełem. Może nauczymy się czegoś od Krystyny? Dziś??

Krystyna Sienkiewicz – aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna i kabaretowa. Urodziła siŁ 14 lutego 1935 roku. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, a przygodę ze sceną teatralną rozpoczęła od Studenckiego Teatru Satyryków. Znana ze swoich kreacji w teatrach Ateneum, Rozmaitości, Syrena czy Polskim. Brawurowo podbiła publiczność rolami w Klimakterium... i już, Kwartecie czy Zamkniętym świecie.

W 1958 roku zadebiutowała na dużym ekranie. Stworzyła niezapomniane postacie m.in. w Motodramie, Rzeczpospolitej babskiej i Lekarstwie na miłość.

Najbardziej kojarzona z występami kabaretowymi – w Kabarecie Starszych Panów, w kabareciku Olgi Lipińskiej, gdzie z Barbarą Wrzesińską stworzyła niezapomniany duet Siostry Sisters, czy własnym programie Śmiechoterapia.
W 1996 roku otrzymała Nagrodę Artystyczną Polskiej Estrady „Prometeusz”, a w 2007 Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Skupiała się na pomocy potrzebującym, niechcianym zwierzętom i chorym dzieciom. Jej mottem były słowa Juliana Tuwima: Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz.
Zabrakło jej 12 lutego 2017 roku. Bez Niej zrobiło się nudno...

Tytuł: Haftowane gałgany (Z przedmową i wierszami Agnieszki Osieckiej)
Autorka: Krystyna Sienkiewicz
Redaktor prowadzący: Anna Derengowska
ISBN: 978-83-8123-120-6
Wydawnictwo: Prószyński i Ska
Rok wydania: luty 2018
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 192
Waga: około 530 g
Cena: + - 39 zł

Serdecznie Dziękuję Agnieszce Obrzut-Budzowskiej
Kiedy życie płata figla i zabiera ostrość widzenia, pozostaje sklejać świat ze skrawków. Kiedy do tego z zaskoczenia kradnie na chwilę pamięć i słowa, trzeba te skrawki składać na nowo.

Z rysunków, wyrazów, pamiątek, zdjęć.
Radzić sobie, żeby odrosnąć. I o tym jest ta książka. O odrastaniu, o zasypywaniu dołków przeciwności i czerpaniu radości z budowania, nawet wtedy, gdy walczy się z własnymi ograniczeniami.
Ale przede wszystkim jest to niekończąca się inspiracja, jak NIGDY się nie poddawać. Nie jest to biografia aktorki, lecz opowieść o kobiecie, która pokazuje na swoim przykładzie, jak wygramolić się z życiowych - zdrowotnych czy sercowych - tarapatów. Krystyna Sienkiewicz odsłania osobiste notatki, ćwiczenia i rysunki. Z szacunkiem dla czytelnika, ale bez kokieterii - zawsze szczerze. Wyrazem empatii jest również dbałość o to, aby osoby gorzej (tak jak autorka) widzące mogły z łatwością tę książkę przeczytać.

Krystyna Sienkiewicz – aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna i kabaretowa. Urodziła się 14 lutego 1935 roku. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, a przygodę ze sceną teatralną rozpoczęła od Studenckiego Teatru Satyryków. Znana ze swoich kreacji w teatrach Ateneum, Rozmaitości, Syrena czy Polskim.

W 1958 roku zadebiutowała na dużym ekranie. Stworzyła niezapomniane postacie m.in. w „Motodramie”, „Rzeczpospolitej babskiej” i „Lekarstwie na miłość”.

Najbardziej kojarzona z występami kabaretowymi – w Kabarecie Starszych Panów, w kabareciku Olgi Lipińskiej, gdzie z Barbarą Wrzesińską stworzyła niezapomniany duet Siostry Sisters, czy własnym programie „Śmiechoterapia”.
W 1996 roku otrzymała Nagrodę Artystyczną Polskiej Estrady „Prometeusz”, a w 2007 Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Skupia się na pomocy potrzebującym, niechcianym zwierzętom i chorym dzieciom. Zmarła 12.02.2017 w nocy, o godzinie 1:00.

Tytuł: Skrawki
Autorka: Krystyna Sienkiewicz
Redaktor prowadzący: Anna Derengowska
ISBN: 978-83-8097-009-0
Wydawnictwo: Prószyński i Ska
Rok wydania: listopad 2016
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 304
Waga: około 800 g
Cena: + - 39 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Agnieszce Obrzut-Budzowskiej
Krystyna Sienkiewicz (14.02.1935 Ostrów Mazowiecka ,mazowieckie) jest gwiazdą! Gwiazdą legendarnego STS-u i niezapomnianego kabaretu Olgi Lipińskiej ! Gwiazdą dziesiątki razy powtarzanej Rzeczpospolitej babskiej i cudownego Lekarstwa na miłość. Mistrzynią piosenki! Wykonawczynią, ale i bohaterką wielu tekstów Agnieszki Osieckiej (†1997)

Żyje tak, jak chce - "nie na czyjeś smyczy, ale w poczuciu siły, własnej wartości i zachwytu nad pięknem tego świata", zgodnie z dewizą Magdaleny Samozwaniec: "Z podniesionym czołem, a nie zadartym nosem", Uśmiechnięty, otwarta, otoczona miłością, przyjaźnią i sympatią ludzi. I zwierząt, którym niestrudzenie pomaga.

Bogato ilustrowana opowieść o dzieciństwie, młodości (barwne lata legendarnego STS-u) i dorosłym życiu, o miłości i przyjaźniach, a przede wszystkim wspaniałej karierze Krystyny Sienkiewicz – gwiazdy telewizji, filmu, kabaretu, radia i estrady. Od pamiętnych ról filmowych (m.in. w Rzeczypospolitej babskiej , Lekarstwie na miłość czy serialu Rodzina Leśniewskich ) po świetne kreacje teatralne i kabaretowe (była m.in. gwiazdą niezapomnianego Kabareciku Olgi Lipińskiej). Teatr zawsze był dla niej świątynią, estrada zaś gwarantowała bliski kontakt z publicznością i pieniądze, do filmu – jak sama mówi – miała „zezowate szczęście”. Każdą formę artystyczną zawsze traktowała niezwykle poważnie – ze względu na odbiorcę, do którego podchodziła bardzo serio. Może właśnie dlatego w każdej z tych form odnajdywała się i odnajduje wyśmienicie. Grzegorz Ćwiertniewicz przedstawia też mniej znaną twarz Sienkiewicz – utalentowanej plastycznie (była studentką ASP w Warszawie) i literacko (autorka wspomnieniowej książki Cacko, Haftowane gałgany, zbioru opowiadań …zgadnij, z kim leżę).

O swojej fascynacji aktorką Grzegorz Ćwiertniewicz mówi tak: „Krystyna Sienkiewicz to charyzma. Talent. «Różowe zjawisko STS». Wielki Człowiek. Czytam ją. Oglądam. Słucham. Podziwiam. Chodziła małymi ścieżkami, aby coś zdobyć. Tego się od niej uczę”.

Rzetelność autora – polonisty i recenzenta teatralnego – jego wnikliwość i podziw dla bohaterki książki zaowocowały świetnym opisem jej osobowości - niepowtarzalnej i uwielbianej przez kilka pokoleń widzów. Od lat kojarzona z tzw. komedianctwem lirycznym, o swej publiczności powiedziała w jednym z wywiadów: „Oni wiedzą, że ja chcę być ich doktorkiem. Leczyć śmiechem”. I choć życie nie oszczędzało jej trosk i chorób – od lat aktorka zmaga się z chorobą oczu – to ona się nie daje. „Krystyna kocha życie! Udaje, że jest wobec niego naiwna, wybacza mu niepowodzenia. To ono nauczyło ją pokory. Stara się widzieć w nim to, co dobre. Często padała i pada ofiarą swojej ufności wobec życia, ale stara się nie dopuszczać do siebie złych wspomnień. Oryginalnie definiuje szczęście. Mówi, że trzeba nim określać mniejsze zło. Mieliśmy wypadek? Cieszmy się, że przeżyliśmy! Złamaliśmy prawą rękę? Cieszmy się, że nie obie! Warto przyjąć jej filozofię” – zachęca Grzegorz Ćwiertniewicz.

Biografię dopełniają opinie filmoznawców i teatrologów oraz wspomnienia przyjaciół aktorki. Osobny rozdział poświęcony został jej wieloletniej przyjaźni z Agnieszką Osiecką.


Ona była jak Jimi Hendrix polskiej piosenki
krótko, a jakże celnie mówi o swej cioci Kuba Sienkiewicz,
lider zespołu Elektryczne Gitary

Rzadko się zdarza taka vis comica... u tak pięknej kobiety
Mariola Zaczyńska

Przy Kryśce każdy facet z branży czuje się jak saper. Myli się tylko raz
Zbigniew Wodecki

Można właściwie tylko życzyć sobie, żeby było więcej Krystyn Sienkiewicz
Wojciech Malajkat

Jest coś w niej słodkiego i tragicznego zarazem. Jest taką małą pszczołą, która potrafi ukąsić i użądlić. Krysia to taka pszczółka Maja
Barbara Wrzesińska

Anioły są wśród nas. Pełnym wdzięku, poczucia humoru i wszechstronnie utalentowanym aniołem płci żeńskiej jest Krysia Sienkiewicz: mądra, uczciwa, nadzwyczaj dobra; ale nie fruwa - mocno stąpa po ziemi
Magdalena Zawadzka

Publiczność ją kocha! Widzowie ją kochają! Nie znam nikogo takiego drugiego. Dla mnie ona jest "cacuszko", bombonierka. Jestem szczęśliwa, że Krysia jest!
Bożena DykielTytuł: Krystyna Sienkiewicz. Różowe zjawisko
Autor: Grzegorz Ćwiertniewicz
ISBN: 978-83-65282-08-8
Wydawnictwo: Marginesy
Rok wydania: październik 2015
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 424
Waga: około 850 g
Cena: + - 49 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Dorotce Sztrubel


Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=17238