KAZIK. Biała księga
Data: 21-12-2017 o godz. 00:00:00
Temat: Książki


Jaki narkotyk pomógł Kazikowi rozwiązać nieodgadnioną zagadkę istnienia? Po jakim łapał największe doły? A jaki sprawił, że skóra płatami odchodziła z twarzy?

Czym urzekła Kazika Uma Thurman ? Dla kogo się spalał? I kto jest jego królewną?Do jakiej roboty przyjmowali go Wojciech Mann i Krzysztof Materna ? Czy to on podłożył bombę w hotelu Hyatt? I dlaczego domagał się wypuszczenia Krakena?

O kim Emir Kusturica powiedział Kazikowi: Jego nie można zabić!? Kto bluzgał: Ty psie Lejdorfa!? I kto spałował Kazika oraz jego kolegów, krzycząc: Co, ludzie wam przeszkadzają?

W której klasie Kazik miał średnią trzy zero? Jakie filmy oglądał przerażony w sobotnie wieczory? I kto z jego kolegów twierdził, że w dwudziestotrzytysięcznym roku wszyscy ludzie będą mieli głowy zwierząt?

(opracowanie graficzne: WARSZTAT KOLORU / Projekt graficzny: Radosław Ślusarczyk)

No i jak to się ma do piosenek? Wielkich przebojów, takich jak „12 groszy”, „Spalam się”, „Łysy jedzie do Moskwy”, „Dziewczyny”, „Ballada o kobiecie żołnierza”, „Maciek, ja tylko żartowałem”, „Cztery pokoje”, „Mars napada”, „Los się musi odmienić”, „Gdybym wiedział to co wiem”, „Bourbon mnie wypełnia”, „Polska płonie”, „100 000 000”, „Bagdad”, „Anusia”, „Idę tam gdzie idę”, „Singapur” czy „Piwko”. Ale też mniej znanych.


Nieznane fakty, anegdoty i opowieści z życia oraz solowej działalności Kazika. Inspiracje i wspomnienia kryjące się za wszystkimi – a jest ich blisko dwieście – piosenkami lidera Kultu, które ukazały się na płytach. W książce Wiesława Weissa , redaktora naczelnego miesięcznika „Teraz Rock” oraz autora rockowych encyklopedii, wielu innych publikacji na temat muzyki i powieści kryminalnej „Biała wódka, czarny ptak”.

(autor Wiesław Weiss-Polskie Radio)

(Płyta CD stanowi intergralną część książki "Kazik. Biała księga" i nie może być sprzedawana oddzielnie)

Lista utworów: (czas. 43:04)

1. Jesteście z kamienia (5:51)
2, Kazimierz (2:19)
3. Krupp i Krauze (5:48)
4. Makiks to jest mój krewny (4:14)
5. Synek Jerzy (3:35)
6. To tamten pan (5:00)
7. Krąży po kraju klątwa papieża (11:29)
8. To jest człowiek, który dał się kupić (4:46)

Wiesława Weissa

Tytuł: KAZIK. Biała księga czyli wszystko o wszystkich piosenkach
Autor: Wiesław Weiss
ISBN: 978-83-942140-8-1
Wydawnictwo: KosmosKosmos
Rok wydania: listopad 2017
Format: 216x305 mm
Oprawa: twarda
Stron: 384
Waga: około 1,8 kg
Cena: + - 130 zł

(Serdecznie Dziękuję Państwu Karolinie i Kazikowi Staszewskim)
Na scenie nieprzerwanie od 36 lat. Z Kultem, KNŻ i jako Kazik stworzył utwory, które weszły do kanonu polskiej piosenki odmieniając go raz na zawsze. W autobiografii „Idę tam gdzie idę” Kazimierz Staszewski daleki jest jednak od powagi instytucji narodowej kultury.

Odkrywa swe słabości i wybryki. Mówi o kulisach branży muzycznej, o używkach i o pustce. Wszystko, co słyszeliście od niego o miłości, przyjaźni, religii, polityce, zwątpieniu i nadziei, tu nabiera krwi, ciała i humoru.

Muzycy ProFormy i KNŻ mają inne źródła utrzymania, w Kulcie żyją tylko z tego, co zarobią w zespole. Nabrali kredytów, prawie wszyscy i tak sobie myślę, z jednej strony bardziej altruistycznie: Boże święty, co będzie, jak umrę czy zachoruję, a oni zostaną z tymi kredytami?, a z drugiej bardziej egoistycznie: Co będzie, jak ten czy ów przestanie mi odpowiadać jako kolega czy muzyk?. Takie rzeczy mogą się zdarzyć, a tu sytuacja niemalże jak z sakramentu małżeństwa.

Do tego doprowadziła ta trzydziestoletnia historia, że ten mój najukochańszy twór i projekt najważniejszy dla mnie muzycznie, jest też miejscem, gdzie znajdują się moje lęki.


Dostajemy historię życia codziennego i niecodziennego w Polsce ostatniego półwiecza. Dzieciństwo w śródmieściu PRL’owskiej Warszawy. Eksplozja punk rocka. Stan Wojenny oczami Świadków Jehowy. Drapieżny czas transformacji. Internetowe jatki i polityczne podziały nowego wieku. Ale też cienie wojny i komunizmu, a także współczesny, walący się świat New Jersey i Teneryfy.

W zeszłym roku spotkaliśmy się z Kukizem na koncercie na Śląsku, była rozmowa o okręgach jednomandatowych, „Musisz mi pomóc, żeby ruszyć całą ławą!” Mówił tonem jednocześnie nieznoszącym sprzeciwu i błagalnym, rodzaj prośby stawiającej mnie w takiej sytuacji, że kiedy odmówię, okażę się chujem, któremu wszystko jedno. Odpowiedziałem, że nie palę się do takiej działalności i jestem ignorantem w kwestii tychże okręgów. No i dostałem odpowiedź: „Tak, tak monarchia. Jedź ty na swoją Teneryfę. Podskakuj sobie na scenie, gdy ja się biorę za sprawy ważne dla Polski”.

„Zawsze sobie mówiłem, że pewne historie pozwolę opublikować dopiero po mojej śmierci, ale niekoniecznie muszę się tego trzymać".

Rzecz opowiedziana z perspektywy równie odrębnej, jak jej bohater, a równocześnie traktująca o doświadczeniu kilku generacji Polaków równie uniwersalnie, jak jego piosenki.

RAFAŁ KSIĘŻYK . Dziennikarz i krytyk muzyczny, Redagował magazyny "Brum, "Plastik", "Antena Krzyku", Aktivist". Dziś pracuje jako redaktor naczelny magazynu "Playboy". Jest współautorem bestsellerowych autobiografii muzyków: "Desperado" Tomasza Stańki (2010), "Kryzys w Babilonie" Roberta Brylewskiego (2012) i "AD/HD" Tymona Tymańskiego (2013) oraz autorem eseju "23 cięcia dla Williama S. Burroughsa" (2013)

Tytuł: Kazik Staszewski. Idę tam gdzie idę. Autobiografia
Autor: Kazik Staszewski
Rozmawiał: Rafał Księżyk
ISBN: 978-83-942140-0-5
Wydawnictwo: KosmosKosmos
Rok wydania: październik 2015
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 432
Waga: około 500 g
Cena: + - 44 zł

(Serdecznie Dziękuję Państwu Karolinie i Kazikowi Staszewskim)
"Niepiosenki" to zbiór felietonów Kazika Staszewskiego, jednego z najważniejszych polskich twórców przełomu XX i XXI wieku.

Kazika Staszewskiego nikomu przedstawiać nie trzeba – wokalista, autor tekstów i współzałożyciel zespołu Kult, potem również autor płyt solowych i tych nagranych z zespołami KNŻ, Buldog i El Dupa.

Znany jest z ostrego języka, bezkompromisowych i często kontrowersyjnych tekstów. To wszystko można znaleźć w zarówno w tekstach Kazika, jak i felietonach, które ukazują się już od przeszło piętnastu lat.

Pierwsze felietony Kazika zaczęto drukować w miesięczniku muzycznym „Tylko Rock”. Potem Staszewskiego można było czytać m. in. w „DVD Kino Domowe”, „Machinie”, dodatku telewizyjnym do „Gazety Wyborczej”, krótko w dziale sportowym „Dziennika”, a ostatnio ponownie w „Machinie”. W książce „NIEPIOSENKI” przedrukowano około 240 tekstów, które zmieściły się na ponad 650 stronach.


„Mój wydawca jest złodziejem” czy „Kto kupuje pirackie płyty, ten kutas i niech spierdala – po dwakroć, po trzykroć. NIE MA KLIENTÓW BEZ ZŁODZIEI” - to zdania pochodzące z felietonów Kazika, które wryły się w pamięć, a wręcz weszły do codziennego użycia. Znajdziecie je w zbiorze „NIEPIOSENKI”. Jest tu również (po raz pierwszy w wersji drukowanej!) kontrowersyjny felieton ZOO jednak działa”, który miał ukazać się w „Gazecie Wyborczej” w czerwcu 2005 roku. Redakcja nie zgodziła się go opublikować, a to doprowadziło do zerwania współpracy. A o co poszło? Kazik jak zwykle ostro potraktował głupotę i małostkowość ówczesnej elity politycznej.Nazywam się Kazimierz Piotr Staszewski, syn Stanisława oraz Krystyny z domu Mojkowskiej. Urodziłem się 12 marca 1963 roku.
Nigdy wcześniej nie zajmowałem się słowem pisanym. Naturalnie notowałem w różnych kajetach teksty do piosenek, ale potem funkcjonowały one tylko i wyłącznie z muzyką, natomiast nigdy jako formy w jakiś tam sposób autonomiczne.
Felietony moje zacząłem pisać kilkanaście lat temu. Niektóre z nich dotyczą spraw tak zamierzchłych, że dla wielu obecnie może to być bajka o żelaznym wilku. Te, które dotyczą spraw tak odległych, że moim zdaniem mogą się jawić jako niezrozumiałe, będę wspomagał paroma słowami wyjaśnienia, o ile sam będę pamiętał, o co mi wtedy chodziło. Analogicznie teksty, w których mi coś tam zmieniano, postaram się umieścić w wersjach oryginalnych, a nie w takich, jakimi zostały opublikowane.
Myślę, że te "Niepiosenki" umilą państwu nadwyżkę czasu, jeśli takową posiadać raczycie i pokażą mnie jako kolegę, który nie tylko śpiewa dla was na scenie. Przyjemnej lektury!

Ze wstępu Autora

Tytuł: Niepiosenki
Autor: Kazik Staszewski
ISBN: 978-83-926991-0-1
Wydawnictwo: KosmosKosmos
Rok wydania: maj 2008
Format: 148x210 mm
Oprawa: miękka
Stron: 670
Waga: około 600 g
Cena: + - 49 zł

(Serdecznie Dziękuję Państwu Karolinie i Kazikowi Staszewskim)


Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=16868