Piosenka musi posiadać tekst. I muzykę. 200 najważniejszych utworów polskiego...
Data: 16-12-2017 o godz. 23:23:05
Temat: Książki


Od "Anny" Blackoutu i innych standardów z lat 60. przez wielkie przeboje boomu lat 80. po „Prędko, prędzej” Heya . Od big beatu orzez mainstream, rock progresywny i alternatywę po współczesność.

Oto wnikliwy opis 200 najważniejszych piosenek (a czasem utworów instrumentalnych) polskiego rocka - i nie tylko rocka.

Od „Niedzieli” Niebiesko-Czarnych przez inne największe przeboje lat 60. Książka obejmuje też np. „Pod Papugami” Czesława Niemena i „Zegarmistrza światła” Tadeusza Woźniaka .

Autorzy - Jan Skaradziński (autor m.in. biografii "Rysiek" i "Dżem") oraz Konrad Wojciechowski ("Perfect. Wszystkie pilne sprawy") piszą o inspiracjach twórców i okolicznościach powstania utworów, analizują i interpretują muzykę i słowa, omawiają przebieg sesji (zawracając uwagę na kwestie brzmieniowe), oceniają wykonanie, przedstawiają losy piosenek.

Opis zawiera liczne wypowiedzi kompozytorów, autorów tekstów, wykonawców i innych osób te piosenki współtworzących. Do tego z jednej strony dane statystyczne i dyskograficzne, z drugiej ciekawostki.

Całość ilustrują zdjęcia przedmiotów i miejsc związanych z prezentowanymi utworami, wykorzystanych w nich instrumentów, portrety bohaterów (czyściej bohaterek) tekstów, rękopisy, a także reprodukcje okładek rzadkich płyt.


Jan Skaradziński (ur. 1963) - dziennikarz muzyczny. Publikował m.in. w "Non Stopie", "Rock´N´Rollu", "Życiu Warszawy", "Machinie", prasie telewizyjnej. Autor biografii Dżemu ("Ballada o dziwnym zespole") i i Ryszarda Riedla ("Rysiek"). Współautor "Encyklopedii Polskiego Rocka", biografii ABBY ("Zwycięzca bierze wszystko") i Nocnej Zmiany Bluesa ("Chory na bluesa") oraz książki o Przystanku Woodstock ("Historia najpiękniejszego festiwalu świata"). Napisał uzupełnienia polskich wydań książek m.in. o Dire Straits, Yes, Black Sabbath. Redaktor książek o Pearl Jam, Acid Drinkers, O.N.A., Kulcie, Perfekcie i polskiego wydania "Młota bogów" o Led Zeppelin. Opracował płytowe boksy Lady Pank i Sztywnego Pala Azji. Napisał wprowadzenie na DVD Dżemu, do serii płytowej "Gwiazdy polskiej muzyki lat 80" i kilku dysków ze Złotej Kolekcji. Obecnie publikuje w portalu poświęconej polskiej muzyce "Tak Grają Polacy".


Konrad Wojciechowski
(ur. 1982) - socjolog, dziennikarz i autor książek. Pisze o sporcie, kulturze, medycynie, lifestyle´u, rynku pracy oraz nowych technologiach. Publikował m.in. w "Polityce", "Trybunie", "Newsweeku", "Gazecie Wyborczej", "Logo", "Wirtualnej Polsce", "Medical Tribune" oraz na portalu "NGO.pl". Napisał kilka książek o tematyce piłkarskiej. "Kronikę Mistrzostw Europy 1960 2004". "Messi. Król bez korony", "Super Mario Balotelli", a także muzycznej biografia grupy Perfect "Wszystkie pilne sprawy" oraz - jako współautor - album "Pokolenia J8. Jarocin 80-89". Brał współudział w tworzeniu raportu o "Aktywizacji zawodowej osób 50 plus i zarządzania wiekiem" na zlecenie Akademii Rozwoju Filantropii oraz powstawaniu wystawy stałej Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. W latach 2011-2016 w ogólnopolskim dzienniku "Metro" ukazywały się jego wywiady z gwiazdami polskiego show-biznesu muzycznego. Obecnie publikuje w "Dzienniku Gazecie Prawnej" oraz społecznym dodatku do "Gazety Wyborczej". Jest pomysłodawcą i redaktorem portalu poświęcony polskiej muzyce "Tak Grają Polacy".

Tytuł: Piosenka musi posiadać tekst. I muzykę. 200 NAJWAŻNIEJKSZYCH UTWORÓW POLSKIEGO ROCKA
Autorzy: Jan Skaradziński, Konrad Wojciechowski
ISBN: 978-83-64373-54-1
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: październik 2017
Format: 175x240mm
Oprawa: twarda
Stron: 704
Waga: około 1,5 kg
Cena: + - 99 zł

Serdecznie Dziękuję Panu Bartoszowi Zujewskiemu

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=16848