Krystyna Janda - Dziennik 2003 - 2004
Data: 07-12-2017 o godz. 20:48:22
Temat: Książki


Drugi tom pełnego wydania dzienników Krystyny Jandy

Wrażliwa, serdeczna, piekielnie dowcipna i z wielkim dystansem, głównie do samej siebie. W kolejnym tomie swoich zapisków Krystyna Janda dzieli się z czytelnikami swoimi przemyśleniami, troskami i anegdotami z życia. Jest uśmiech, codzienność, teatralna cisza, zwątpienie i miłość.NATURALNIE WSZYSCY WIEMY, CZYM JEST CZAS; JEST ON CZYMŚ, CO ZNAMY NAJLEPIEJ. LECZ SKORO TYLKO PODEJMUJEMY PRÓBĘ, BY ZDAĊ SOBIE SPRAWĘ ZE ŚWIADOMOŚCI CZASU (...), WÓWCZAS POPADAMY W NAJBARDZIEJ OSOBLIWE TRUDNOŚCI, SPRZECZNOŚCI I POWIKŁANIA. (Edmund Husserl)(str.5)

UMYSŁ POZOSTAJE JAK NA RAZIE JEDNYM Z OSTATNICH NA DRODZE ROZWOJU DO DOSKONAŁOŚCI, DLATEGO CZYŃMY Z NIEGO WŁAŚCIWY UŻYTEK. (Herbert Spencer)(str.48)

W CAŁOŚCI WZIĘTE ŻYCIE JEST ROZCZAROWANIEM, ZAPRZECZENIEM, OSZUSTWEM LUB - MÓWIĄC DOBITNIE - NOSI ONO PIĘTNO WIELKIEJ MISTYFIKACJI, BY NIE RZEC: SZALBIERSTWA. (Artur Schopenhauer)(str.118)

ZŁO MIJA MIMO POCHWAŁ GŁUPOTY, DOBRO ZOSTAJE MIMO WAHAŃ NIEUCTWA I PROTESTÓW ZAZDROŚCI. PRZYKRE JEST JEDYNIE TO, ŻE LUDZIOM DOPIERO WTEDY UDAJE SIĘ SPRAWIEDLIWOŚĆ, GDY ICH JUŻ NIE MA MIĘDZY NAMI. (Denis Diderot)(str.254)

ZŁO TRZEBA WYPLENIĊ NAJPIERW Z SERCA, BY ZNIKŁO Z UCZYNKÓW. (Michel Montaigne)(str.456)


Im jesteśmy starsi, tym bardziej chwile samotności są nam potrzebne. Pisanie tego dziennika to też moje chwile samotności. -

Krystyna Janda

„Dziennik” Krystyny Jandy to ewenement na skalę światową. Nikt ze współczesnych artystów nie prowadził tak systematycznie zapisków. Jest w nich „cała Janda”. -

Leszek Bugajski

Tym, co najbardziej intryguje i najwięcej daje ten „Dziennik”, jest stosunek autorki do samej siebie. Nieczęsty w Polsce – trochę gombrowiczowski czy allenowski – rodzaj egoizmu. Miłość własna, która jest cnotą, bo prowadzi do rozdawania, oddawania siebie. -

Tadeusza Sobolewski


Krystyna Janda – aktorka teatralna i filmowa, reżyserka, pisarka i piosenkarka. Ma na koncie ponad sześćdziesiąt ról teatralnych i ponad pięćdziesiąt filmowych. Wielokrotnie nagradzana w kraju i na świecie. Uznana za aktorkę stulecia polskiego kina i Człowieka Wolności w kategorii „Kultura” z okazji 25-lecia przemian ustrojowych. W 2004 roku stworzyła fundację, a w jej ramach dwa teatry: Teatr Polonia i Och-Teatr, które prowadzi do dziś.

Tytuł: Dziennik 2003 - 2004
Autor: Krystyna Janda
ISBN: 978-83-8097-237-7
Wydawnictwo: Prószyński i Ska
Rok wydania: listopad 2017
Format: 152x208 mm
Oprawa: twarda
Stron: 600
Waga: około 1.030 kg
Cena: + - 44 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Agnieszce Obrzut-Budzowskiej
Pierwszy tom otwierający pełne wydanie dzienników Krystyny Jandy

Na swojej stronie internetowej Krystyna Janda od ponad piętnastu lat nieprzerwanie prowadzi dziennik i wpuszcza czytelników do swojego świata. Od teatralnych kuluarów, kolejnych premier, rodzinnych rozmów w Milanówku, przez czytane właśnie książki, aż po ukochane Włochy.

W tym głodzie życia wszystko chce nazwać, uporządkować, zapisać. Na tyle, na ile tylko może w natłoku obowiązków. Z właściwą sobie precyzją myśli, trafnością spostrzeżeń i ciepłem.

Część zapisków czytelnicy poznali w dwutomowym wydaniu "www.małpa.pl" oraz "www.małpa2.pl". Teraz – poszerzone – otwierają czterotomowe, pełne wydanie dzienników Krystyny Jandy. Kolejne tomy już w przygotowaniu!


Od kilku dni ten dziennik mnie uwiera, piszę jak do przyjaciół, znajomych. Czy słusznie? Czy nie powinnam więcej wyjaśniać, opisywać rzeczy precyzyjniej, żeby zostać zrozumiana? A może odwrotnie? Może powinnam pisać jeszcze bardziej nonszalancko, bezpośrednio, skrótami? Gdzie wyznaczyć granice zwierzeń, podawanych faktów, intymność zapisów? Niewątpliwie trochę się w tym pogubiłam albo, jak wolicie, nie wydaje mi się to tak oczywiste jak dotąd. Co więcej, zaczynają mnie czasem te zapiski krępować, a następnym razem myślę o Was tak serdecznie, z taką wdzięcznością, że mam ochotę być dużo bardziej otwarta.


Krystyna Janda, 25 października 2002


Krystyna Janda – aktorka teatralna i filmowa, reżyserka, pisarka i piosenkarka. Ma na koncie ponad sześćdziesiąt ról teatralnych i ponad pięćdziesiąt filmowych. Wielokrotnie nagradzana w kraju i na świecie. Uznana za aktorkę stulecia polskiego kina i Człowieka Wolności w kategorii „Kultura” z okazji 25-lecia przemian ustrojowych. W 2004 roku stworzyła fundację, a w jej ramach dwa teatry: Teatr Polonia i Och-Teatr, które prowadzi do dziś.

Tytuł: Dziennik 2000-2002
Autor: Krystyna Janda
ISBN: 978-83-8097-124-0
Wydawnictwo: Prószyński i Ska
Rok wydania: kwiecień 2017
Format: 152x208 mm
Oprawa: twarda
Stron: 736
Waga: około 1 kg
Cena: + - 44 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Agnieszce Obrzut-BudzowskiejAKTORKA. ŻONA, MATKA, KRYSTYNA JANDA Nie ma w Polsce osoby, która nie znałaby Jej głosu, śmiechu i energii.
W każdej ze swoich ról teatralnych czy filmowych zjawiskowa i profesjonalna. Jako Agnieszka w "Człowieku z marmuru" wniosła do kina nieznaną świeżość i nową jakość. W "Przesłuchaniu" poruszyła wszystkich i trwale zapisała się w historii kinematografii.

W "Tataraku" dotknęła najczulszych strun, w "Boskiej" rozbawiła. Wychowała kolejne pokolenia , które najpierw do Teatru Powszechnego, a teraz do Teatru Polonia i Och-Teatru chodzą "na Jandę". Każdy spektakl z Jej udziałem kończy się owacją na stojąco. Zawsze wierna sobie i widzom. Szczera, bezpośrednia, wymagająca, choć bezdyskusyjnie zyskująca przy bliższym poznaniu.

Katarzynie Montgomery opowiada o swoich najważniejszych rolach – tych życiowych i tych zawodowych, o powstawaniu filmów i przedstawień, o kulisach teatru, za które widzowie nie mają wstępu, o miłości, przyjaźni, śmierci i życiu…

Pisanie. Kontaktowanie się i porozumiewanie za pośrednictwem pisania. To bardzo istotna część mojego życia zawodowego i nie tylko. Mam nadzieję, że tytuł tej książki – "Pani zyskuje przy bliższym poznaniu" – odnosi się w dużej mierze do tego, co zapisałam, wyznałam, zamieściłam. I mam nadzieję, że jest choć w części prawdziwy.
Krystyna Janda

Krystyna Janda – aktorka teatralna i filmowa, reżyserka, pisarka i piosenkarka. Ma na koncie ponad sześćdziesiąt ról teatralnych i ponad pięćdziesiąt filmowych. Wielokrotnie nagradzana w kraju i na świecie.
Uznana za aktorkę stulecia polskiego kina i Człowieka Wolności w kategorii „Kultura” z okazji 25-lecia przemian ustrojowych. W 2004 roku stworzyła fundację a w jej ramach dwa teatry: Teatr Polonia i Och Teatr, które prowadzi do dziś.

Katarzyna Montgomery – dziennikarka. Od 2011 roku redaktor naczelna miesięcznika „Zwierciadło”. Wcześniej pracowała m.in. w dwutygodniku „VIVA”, „Gazecie Wyborczej”. W latach 2007-2014 prowadziła popularny program „Mała czarna” w TV4.

Tytuł: Pani zyskuje przy bliższym poznaniu
Autorki: Krystyna Janda w rozmowie Katarzyną Montgomery
ISBN: 978-83-8069-352-4
Wydawnictwo: Prószyński i Ska
Rok wydania: maj 2016
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 558
Waga: około 1,2 kg
Cena: + - 45 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Agnieszce Obrzut-Budzowskiej

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=16805