Leonard Cohen. Księga miłosierdzia
Data: 23-11-2017 o godz. 00:20:00
Temat: Książki


Wydany w 1984 roku klasyczny zbiór współczesnych psalmów Leonarda Cohena (21.09.1934 w Montrealu † 7.11.2016 Los Angeles) po raz pierwszy trafia do rąk polskiego Czytelnika (w poetyckim przekładzie Daniela Wyszogrodzkiego).Wiersze z Księgi miłosierdzia wypełniają błogosławieństwa, rozpacz, gniew, zwątpienie i zaufanie. Wypowiadane przez współczesnego poetę, ale zanurzone w prastarej tradycji modlitewnej, strofy te stanowią głos naszych najgłębszych, najsilniejszych przeczuć.

IZATRZYMAŁEM SIĘ, aby posłuchać, ale nie nadchodził.
Spróbowałem jeszcze raz i towarzyszyło temu poczucie utraty. Gdy poczucie to zaczęło się pogłębiać, usłyszałem go znowu. Przestałem przestawać i przestałem zaczynać, pozwoliłem się przygnieść niewiedzy. Ale to już była strategia i, jako taka, zupełnie nie zadziałała. Wiele czasu, lata całe zmarnowałem w tym ponurym nastroju. Teraz się targuję. Proponuję guziki w zamian za jego miłość. Błagam o miłosierdzie. On z wolna ustępuje. Chwiejnym krokiem kieruje się ku tronowi. Aniołowie niechętnie udzielają sobie nawzajem pozwolenie na śpiew. W przemianie tak subtelnej, że nie sposób jej odnotować, na promieniach złotej symetrii wyrasta dwór i raz jeszcze staje się śpiewakiem w najniższym chórze. Śpiewakiem, który urodził się pięćdziesiąt lat temu, aby wznosić głos tak wysoko jak teraz i nie wyżej. (strona 5)

*****

"W całej literaturze kanadyjskiej trudno o bardziej szczerą i odważną próbę uchwycenia prawdy ostatecznej".

„Books in Canada”

"W tej modlitewnej, enigmatycznej, roztętnionej prozie poetyckiej Cohen prowadzi nas przez znajomy krajobraz swojego wewnętrznego świata… Wymowne zwycięstwo ludzkiego ducha w walce z samym sobą".

„Globe and Mail”

"Bogata mieszanka kultu, tęsknoty i skruchy… Imponujący dowód głębokiej podróży duchowej".

„Maclean’s”

*****

Kariera artystyczna Leonarda Cohena rozpoczęła się w 1956 roku od publikacji pierwszego tomu poezji Let Us Compare Mythologies (Porównajmy mitologie). Autor wydał także dwie powieści: The Favourite Game (Ulubiona gra) i Beautiful Losers (Piękni przegrani) oraz dziesięć tomów poetyckich w tym Stranger Music: Selected Poems and Songs (Muzyka nieznajomego: Wybrane wiersze i piosenki) i Book of Longing (Księga tęsknoty). W okresie działalności piosenkarskiej, który objął niemal półwiecze, nagrał czternaście albumów studyjnych. Ostatni z nich, "You Want It Darker", ukazał się w 2016 roku. Cohen został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame w 2008, otrzymał Grammy Lifetime Achievement Award w 2010 oraz Glenn Gould Prize w 2011. Zmarł 7 listopada 2016 roku.

Tytuł: Leonard Cohen. Księga miłosierdzia (Book of Mercy)
Autor: Leonard Cohen
Tłumaczenie: Daniel Wyszogrodzki
ISBN: 978-83-8062-267-8
Wydawnictwo: Rebis
Rok wydania: listopad 2017
Format: 145x227 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 116
Waga: około 350 g
Cena: + - 34 zł

Serdecznie Dziękuję Panu Irkowi Szymańskiemu

Taki to już często bywa los artysty, że choć za życia znany bywa i doceniany, to prawdziwą popularność zyskuje dopiero po śmierci. Niestety, w ostatnim czasie zbyt często media informują nas o zgodnie kolejnej legendy - Lemmy, Dawid Bowie, Prince, George Michael... oj, długo można by tak wymieniać. Nie tak dawno do tego grona dołączył Leonard Cohen (21.09.1934 w Montrealu † 7.11.2016 Los Angeles) Jego biografię wydaliśmy już blisko 5 lat temu, ale dopiero gdy świat obiegła wieść, że artysta nie nagra już żadnej płyty, reszta nakładu książki błyskawicznie się rozeszła.

Postanowiliśmy zatem, że wydamy ją ponowie, ale aby uznać ją za dzieło kompletne, dodaliśmy obszerne uzupełnienie, obejmujące ostatnie lata życia Cohena. Tekst przygotował dla nas Daniel Wyszogrodzki (autor kultowej, wielokrotnie wznawianej biografii The Rolling Stones - "Satysfakcja" ), uaktualniliśmy też dyskografię i dodaliśmy kilka niepublikowanych wcześniej zdjęć.


Zmienił się także format książki, na nieco mniejszy, twardą okładkę zastąpiliśmy miękką, spadała też cena, która obecnie wynosi 39,90 zł. Można więc powiedzieć - nieco naciągając fakty- że jest to wydanie drugie, poszerzone. Książka znajdzie się w księgarniach w połowie lutego.

„Życie sekretne” to sugestywny portet legendarnego artysty, który zyskał sobie wielu lojalnych wielbicieli na całym świecie. Śledzimy tu jego życie od poetyckich początków w Montrealu, gdzie ledwo wiązał koniec z końcem, przez liczne podróże, romanse i kryzysy religijne aż po ostatnią trasę koncertową i płytę. Niezwykłe życie i twórczość Leonarda Cohena nigdy wcześniej nie zostały opisane tak zajmująco i dokładnie.

Tytuł: Leonard Cohen. Życie sekretne. (Leonard Cohen. A Remarkable Life)
Autor: Anthony Reynolds
Tłumaczenie: Lesław Haliński
Posłowiem opatrzył: Daniel Wyszogrodzki
ISBN: 978-83-64373-49-7
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: luty 2017 (Polska)
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 368 + 40 stron ze zdjęciami
Waga: około 550 g
Cena: + - 99 zł

(Bartosz Zujewski-In Rock/Vesper)

Od blisko czterdziestu lat Leonarda Cohena (21.09.1934 w Montrealu) jednostajnym tonem wyśpiewuje melodie swojego życia, które ani przez chwilę nie było jednostajne. Podoba się kobietom i wielu się nie oparł. Były jego chłopięcą obsesją, inspirują go od początku kariery.

Jako nastolatek z bogatej dzielnicy Montrealu dokonał wyborów na całe życie: wykuł na pamięć podręcznik hipnozy, nauczył się sześciu akordów od przypadkowo spotkanego hiszpańskiego gitarzysty i pokochał wiersze Federico Garcii Lorki

Jako skromny, nieśmiały, nierzucający się w oczy artysta unikał robienia kariery. A jednak – jako wyjątkowy poeta, pisarz, kompozytor i wykonawca – stał się jednym z najbardziej wpływowych twórców naszych czasów.

Rozdarty między tradycjami i kulturami, poszukiwał siebie w narkotykach, antydepresantach i alkoholu. Żyd z przekonania został buddyjskim mnichem, a jego narkotykiem stało się koncertowanie.

- Jeśli chcesz kochanka, dobrze wiesz
- Proś o wszystko czego chcesz
- Jeśli chcesz partnera, weź mą rękę
- A jeżeli wolisz dać mi w szczękę
- Jestem tu, jestem Twój

"To biografia, na którą Cohen od dawna zasługiwał. Każda wcześniejsza książka o nim staje się praktycznie niepotrzebna". (Rolling Stone)

SYLVIE SIMMONS - brytyjska dziennikarka muzyczna, pisarka i historyk muzyki rockowej, autorka biografii ikon światowej sceny muzycznej. Potrafiła otworzyć skrytego rozmówcę, jakim jest Leonard Cohen, który tym razem - wyjątkowo - nie zdołał skryć się za uprzejmymi, ale wymijającymi odpowiedziami. W naszej bibliotece jest książka jej autorstwa Serge Gainsbourg

Tytuł: Leonard Cohen. Jestem twoim mężczyzną (I´m Your Man. The Life of Leonard Cohen)
Autor Sylvie Simmons
Tłumaczenie: Magdalena Bugajska
ISBN: 978-83-63656-64-5
Wydawnictwo: Marginesy
Rok wydania: wrzesień 2013 (Polska)
Format: 175 x 240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 600
Waga: około 1,2 kg
Cena: + - 49 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Dorotce Sztrubel
Pełen przewrotnego humoru i autoironii zbiór wierszy, tekstów piosenek, fragmentów prozy poetyckiej i rysunków autora, opatrzonych zabawnymi komentarzami. Księga tęsknoty jest dziesiątym tomem poetyckim Leonarda Cohena (21.09.1934 w Montrealu). Została przetłumaczona na kilkanaście języków, w tym na perski, chiński i hebrajski. Leonard Cohen, cieszący się uznaniem na całym świecie poeta i piosenkarz, należy do legendarnych artystów naszych czasów, a jego twórczość nie przestaje zaskakiwać. Księga tęsknoty, jego najnowszy tom poezji, powstawała w ciągu dwudziestu lat w takich miejscach, jak Mount Baldy w południowej Kalifornii, Los Angeles, Montreal i Bombaj. Książka stanowi kontynuację głośnej Book of Mercy (Księgi miłosierdzia) wydanej w 1984 roku, ale po raz pierwszy prezentuje intrygujące i zabawne rysunki autora. Księga tęsknoty zawiera wszystkie elementy, które sprawiły, że fascynująca twórczość Leonarda Cohena zdobyła światowy rozgłos.

Leonard Cohen, ur. 1934 w Montrealu - poeta, powieściopisarz i pieśniarz.

Absolwent wydziału humanistycznego Uniwersytetu McGill w Montrealu. Debiutował jako poeta tomem wierszy Let Us Compare Mythologies (Porównajmy mitologie, 1956), jego powieść Beautiful Losers (Piękni przegrani, 1966) zdobyła rozgłos w wielu krajach świata. Sławę przyniosły artyście piosenki autorskie, wykonywane i nagrywane od 1967 roku, m.in. Suzanne, Bird On A Wire, Dance Me To The End Of Love, Hallelujah, First We Take Manhattan, In My Secret Life.

Twórczość Leonarda Cohena spotkała się z większym entuzjazmem w Europie, niż na kontynencie amerykańskim. Polska nie była wyjątkiem - znaczącą rolę w popularyzacji piosenek artysty odegrała działalność Macieja Zembatego. W 1985 roku Leonard Cohen odwiedził Polskę po raz pierwszy. Jego koncertom towarzyszyła atmosfera sensacji i stały się wydarzeniem kulturalnym dekady. Powrócił dopiero w 2007 roku jako gość Anjani, którą wspierał w promocji płyty Blue Alert. Wielkim sukcesem okazało się światowe tournée artysty zapoczątkowane w 2008 roku. Wystąpił w Polsce w latach 2008, 2010 i 2013. Przed koncertem w Warszawie 10 października 2010 roku Leonarda Cohena odwiedził prezydent Lech Wałęsa.

Poeta mieszkał w wielu miejscach: w Montrealu, na greckiej wyspie Hydra, gdzie nadal ma dom, w Nowym Jorku, Nashville, Los Angeles i w Indiach. Wiele lat spędził w klasztorze zen na Mount Baldy (Kalifornia), gdzie przybrał imię Jikan, czyli Cichy. W 1991 otrzymał najwyższe kanadyjskie odznaczenie państwowe, Order Of Canada; w 2011 został laureatem prestiżowych nagród Glenna Goulda (Kanada) i Księcia Asturii (Hiszpania); w 2012 odebrał inauguracyjną nagrodę PEN Klubu Nowej Anglii za "wybitne osiągnięcia w sztuce piosenki poetyckiej". Jego najnowsza płyta z premierowymi utworami to Old Ideas (2012).

Tytuł: Księga tęsknoty. (Book of Longing)
Autor: Leonard Cohen
Tłumaczenie: Daniel Wyszogrodzki
ISBN: 978-83-7301-808-2
Wydawnictwo: Rebis
Rok wydania: lipiec 2013 (Polska)
Format: 150x230 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 252
Waga: około 550 g
Cena: + - 39 zł

Serdecznie Dziękuję Panu Irkowi Szymańskiemu
Oto opowieść o życiu, miłościach i twórczości poety, autora piosenek i pieśniarza, "obdarzonego głosem ze złota", jak Leonarda Cohena (21.09.1934 w Montrealu) powiedział kiedyś sam o sobie Dogłębna i szczegółowa biografia, napisana przez Anthony'ego Reynoldsa, opiera się na dziesiątkach wywiadów, które autor przeprowadził specjalnie z myślą o tej książce. Wśród jego rozmówców znaleźli się muzycy grający z Cohenem, jego menadżerowie, wydawcy, fani, producenci, znajomi, przyjaciele i wrogowie.

Mimo że Cohen od czterdziestu lat unika mówienia o sobie, powstał w ten sposób sugestywny portret legendarnego artysty, który zyskał sobie wielu lojalnych wielbicieli na całym świecie. Śledzimy tu jego życie od poetyckich początków w Montrealu, gdzie ledwo wiązał koniec z końcem, przez liczne podróże, romanse i kryzysy religijne aż po ostatnie trasy koncertowe. Niezwykłe życie i twórczość Leonarda Cohena nigdy wcześniej nie zostały opisane tak zajmująco i dokładnie.

Cohen nigdy nie rozwinął swojej techniki gry na gitarze, zaiste, jedynej w swoim rodzaju. Nigdy zresztą nie interesował się techniczną stroną muzyki, jeśli nie miała wpływu na jego proces twórczy. Podstawowym narzędziem była dla niego gitara, podobnie jak maszyna do pisania czy pióro. To samo pewnie można powiedzieć o jego technice wokalnej. Cohen nigdy nie brał lekcji śpiewu, gry na gitarze uczył się - jak pamiętamy - jako nastolatek i skończyło się na ledwie trzech lekcjach. Nigdy nie okazywał świadomej woli muzycznego rozwoju, poprzestając na tym, co przychodziło mu naturalnie, w toku wieloletniej praktyki. Jednocześnie zaś jak najbardziej świadomie pragnął poszerzyć swoje muzyczne "słownictwo", a keyboard Casio stanowił dlań poręczny instrument do radzenia sobie z rozmaitymi brakami. (...) (str. 188)

Moja matka pięknie śpiewała - wspominał wtedy w Warszawie. -
Pochodziła z Litwy. To, co śpiewała, było nie tylko ładne, ale pełne znaczenia. Wychowywałem się więc w tradycji piosenek o czymś. Łączyło nas przeświadczenie, że w piosenkach - takich prawdziwych, a nie jak "ten schmalz, który grają radio" - odnajdujemy... wartości. Rzeczywiste i ponadczasowe, takie, które znikły z debaty publicznej. (...) (str. 314)

Tytuł: Leonard Cohen. Życie sekretne. (Leonard Cohen. A Remarkable Life)
Autor: Anthony Reynolds
Tłumaczenie: Lesław Haliński
Posłowiem opatrzył: Daniel Wyszogrodzki
ISBN: 978-83-60157-67-1
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: kwiecień 2012 (Polska)
Format: 160x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 360 + 32 stron ze zdjęciami
Waga: około 900 g
Cena: + - 59 zł

Serdecznie Dziękuję Panu Piotrowi Sternalowi
Maciej Zembaty (16.05.1944 Tarnów - 27.06.2011 w Warszawie) pochodzi z Wadowic. Jest wszechstronnie utalentowanym artystą i podróżnikiem. Od szesnastego roku życia jest profesjonalnym tłumaczem z kilku języków, jakie udało mu się opanować.

W roku 1987 Wydawnictwo Kalambur, działające przy słynnym wrocławskim teatrze, zamówiło u Zembatego książkę " Mój Cohen ", będącą zbiorem osobistych przekładów oraz osobistą relacją jego translatorskiej przygody z twórczością kanadyjskiego śpiewającego poety. Po prawie 15-tu latach udało nam się przekonać Maćka, żeby napisał tom drugi, bo przecież ani na moment nie przestał interesować się Cohenem. Jako tłumacz i wykonawca posiada światowy rekord w ilości utrwalonych fonograficznie coverów Leonarda Cohena (21.09.1934 w Montrealu) , z których znaczącą część ukazała się nakładem naszego wydawnictwa.

Oddajemy w ręce Czytelników oba tomy zilustrowane przez syna Macieja Zembatego - Łukasza.

I życzymy odlotowej lektury!

Tytuł: Mój Cohen
Autor: Maciej Zembaty
ISBN: 83-911-888-9-2
Wydawnictwo: Agencja Artystyczna MTJ
Rok wydania: 2002
Format: 115x195 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkiem z lewej strony
Stron: 232
Waga: około 220 g
Cena: + - ?
Seria: Bardowie świata

Serdecznie Dziękuję Panu Konradowi Łuczyńskiemu

poszepszynscy.info
Leonard Cohen - pisarz, pieśniarz, prozaik, kultowa postać dla paru już pokoleń młodych ludzi w Ameryce i Europie. Kanadyjski Żyd, znawca Tory zainteresowany chrześcijaństwem i wieloletni wyznawca buddyzmu w jednej osobie: wszystko to znajduje pośrednio odzwierciedlenie w niezwykłej osobowości i twórczości barda. Jego wiersze i piosenki są prawdziwe, wzruszające, nieraz aż do bólu smutne. Dlatego nazywano Cohena "sprzedawcą rozpaczy", "piewcą pesymizmu", a jego muzykę określano jako "podcinającą żyły".

Burzliwe życie uczuciowe, powracające depresje, wzloty i upadki składają się na fascynującą biografię jednej z najważniejszych postaci pop-kultury. Po lekturze tej książki, obfitującej w nieznane do tej pory szczegóły z życia artysty, melancholijne i głęboko sentymentalne słowa jego piosenek nabierają nowego, jeszcze bardziej intrygującego

Początek kariery piosenkarskiej Leonarda Cohena wiązał się z artystką Judy Collins, która w 1967 r. umożliwiła mu debiut u swego boku w Central Parku. Dostrzeżony przez Johna Hammonda, słynnego łowcę talentów z wytwórni płytowej Columbia, zadebiutował płytą "Songs Of Leonard Cohen" w 1968 r., dzięki której stał się niezwykle popularny. Również na polu literatury zabłysnął talentem. Jego tomy wierszy, takie jak "Let Us Compare Mythologies" z 1956 r., podobnie jak powieści "Ulubiona gra" (1963) i "Piękni przegrani" (1966), zyskały uznanie krytyki i rozgłos. W Polsce ikonę z Cohena zrobili w latach 70. Jacek Kleyff z salonem Niezależnych, Maciej Karpiński oraz najbardziej zasłużony z popularyzatorów – Maciej Zembaty.

Ożywienie zainteresowania artystą spowodował niedawny film " Leonard Cohen I’m Your Man ", w którym o wpływie Leonarda Cohena na swoją twórczość opowiadają takie gwiazdy jak Bono i muzycy zespołu U2 czy Nick Cave. (eventim)

Tytuł: Różne postawy. Życie Leonarda Cohena (Various Positions. A Life of Leonard Cohen)
Autor: Ira B. Nadel
Tłumaczenie: Wojciech Fladziński
ISBN: 83-7255-438-2
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 2000 (Polska)
Format: 140x200 mm
Oprawa: miękka
Stron: 312
Waga: około 400 g
Cena: + - 30 zł

cohen.ugu.pl
"Piękni przegrani" to liryczna próba dotarcia do korzeni buntu lat sześćdziesiątych, rewolucji seksualnej, młodzieżowych wzburzeń politycznych tej epoki. Przejmująca wizja masowych zagład nowożytnych cywilizacji i ich rytualnych ofiar. Dramatyczny opis dążeń bohatera do ocalenia własnej indywidualności, poprzez miłość i przyjaźń, erotykę i estetykę. To wreszcie czarna komedia podejmująca m.in. wątek masowych form rozrywki i przekazu, jako substytutu nowoczesnej "świątyni".

Leonard Cohen - urodził się 21 września 1934 w Montrealu. Poeta, pieśniarz, powieściopisarz kanadyjski - autor powieści "Ulubiona gra" (1963), i "Piękni przegrani" (1970), która zdobyła błyskawicznie uznanie jako książka kultowa pokolenia lat sześćdziesiątych, a zarazem wybitne dzieło literackie porównywane przez krytyków do "Portretu artysty z czasów młodości" Jamesa Joyce´a czy "W drodze" Jacka Kerouaca.

Tytuł: Piękni przegrani (Beautiful Losers)
Autor: Leonard Cohen
Tłumaczenie: Anna Kołyszko
ISBN: 83-7157-032-5
Wydawnictwo: Da Capo
Rok wydania: 1995 (Polska)
Format: 125x190 mm
Oprawa: miękka
Stron: 256
Waga: około 200 g
Cena: + - 29 zł

bienczycka.com
Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=16731