Nieprzysiadalność. Marcin Świetlicki. Autobiografia
Data: 23-11-2017 o godz. 00:15:00
Temat: Książki


Marcin Świetlicki (24.121961 Lublin)— jeden z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych, który z sukcesem łączy dwa pola działań: literaturę i muzykę — w obszernej autobiograficznej rozmowie z Rafałem Księżykiem, mistrzem wywiadu rzeki.Z reguły nieskory do zwierzeń i pilnie strzegący granicy prywatności, w tej książce Świetlicki opowiada zaskakująco otwarcie o swoim życiu, nie pomijając epizodów bolesnych, trudnych, a nawet dramatycznych, nie popada jednak nigdy w tani sentymentalizm ani celebrycki ekshibicjonizm.

„Mogłem uczestniczyć w panelach, jeździć na stypendia, w radiu i telewizji czytać z kartki swoje wiersze, które nie byłyby takie, jakie są, tylko byłyby takie, żeby się wszystkim podobały. Mogłem tak zrobić, być może byłbym spokojniejszy, byłbym szczęśliwszy. Mogłem tak wybrać, ale tak nie wybrałem”.


W opowieściach Marcina Świetlickiego pojawiają się między innymi najważniejsi twórcy pokolenia „brulionu”, muzycy zespołu Świetliki, dziennikarze i redaktorzy "Tygodnika Powszechnego", malarze Grupy Ładnie, legendarne postacie sceny muzycznej, artyści z którymi na przestrzeni lat przyjaźnił się, wadził, współpracował. Niezwykły zmysł obserwacji oraz ironiczne spojrzenie pozwalają Świetlickiemu tworzyć żywe i kapitalnie uchwycone portrety indywidualne i środowiskowe. Wyłania się z tego odmalowany z odrębnej perspektywy zapis przemian Polski ostatnich czterdziestu lat.

Prawdziwie fascynujący, wielowymiarowy autoportret wybitnego artysty, człowieka dojrzałego i doświadczonego. Wątki biograficzne przeplatają się tu z refleksjami dotyczącymi nie tylko sztuki, ale także przyjaźni, miłości, rodzicielstwa, lojalności, wiary, pokusy autodestrukcji i woli przetrwania.

*****

"Nie wszyscy będą zadowoleni" MARCIN ŚWIETLICKI

*****

RAFAŁ KSIĘŻYK - dziennikarz i krytyk muzyczny. O autobiografiach Tomasza Stańki, Roberta Brylewskiego, Tymona Tymańskiego i Kazika Staszewskiego, które powstały z jego rozmów, mówi się, że wyznaczyły nową jakość w polskiej biografistyce. Redaktor naczelny magazynu "Playboy".

Tytuł: Nieprzysiadalność. Marcin Świetlicki. Autobiografia
Autor: Marcin Świetlicki
Rozmawiał: Rafał Księżyk
Na wyklejkach wykorzystano rysunki: Marcina Świetlickiego
ISBN: 78-83-08-06425-2
Wydawnictwo: Literackie
Rok wydania: październik 2017
Format: 155x215 mm
Oprawa: twarda
Stron: 652
Waga: około 1,050 kg
Cena: + - 54 zł
Książka dostępna także jako e-book

Serdecznie Dziękuję Pani Ani Zemanek


Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=16730