ECM Records w serwisach streamingowych !
Data: 18-11-2017 o godz. 12:04:21
Temat: Info


Kultowa wytwórnia ECM Records rozpoczyna streaming i rozszerza współpracę z Universal Music Group o globalną dystrybucję cyfrową



Monachium/Berlin, 17 listopada 2017 – Słynna niezależna wytwórnia muzyczna ECM Records ogłosiła dziś, że rozszerza współpracę z Universal Music Group (UMG), długoletnim partnerem dystrybucyjnym i światowym liderem w dziedzinie rozrywki muzycznej, w celu udostępnienia całego katalogu ECM na głównych platformach streamingowych od piątku 17 listopada 2017 r.

Katalog ECM, słynący z nagrań muzyki współczesnej, klasycznej i jazzu, cieszy się ogromnym uznaniem krytyków jako najlepszy w swoim rodzaju. Wytwórnia ECM, kierowana przez swojego wizjonerskiego założyciela, Manfreda Eichera, niezmiennie utrzymuje wysokie standardy artystyczne i produkcyjne. Jej muzyka i towarzyszące jej projekty graficzne stały się tematami książek, filmów i wystaw na całym świecie. Nagrania takich muzyków, jak Keith Jarrett, Jan Garbarek, Paul Bley, Arvo Pärt, András Schiff, Kim Kashkashian, Anouar Brahem, Jack DeJohnette, Tomasz Stańko, Avishai Cohen, Nik Bärtsch, Vijay Iyer, Gidon Kremer, Meredith Monk i wielu innych będą obecnie dostępne w serwisach Apple Music, Spotify i Amazon Music, Deezer, Qobuz oraz Tidal.

Dystrybucją cyfrową obszernego katalogu ECM zajmie się należąca do UMG, prestiżowa wytwórnia Deutsche Grammophon, a rozpoczęciu tego przedsięwzięcia będzie towarzyszyć szeroko zakrojona kampania prowadzona wspólnie z wysoce zaangażowanymi partnerami uczestniczącymi w streamingu jej muzyki.

ECM i UMG postanowiły też długofalowo rozszerzyć współpracę w zakresie dystrybucji fizycznej i w ramach dalszego rozwoju wejść dodatkowo na rynek australijski.

Clemens Trautmann, prezes Deutsche Grammophon, powiedział: „Chciałbym podziękować Manfredowi Eicherowi za obdarzenie zaufaniem Universal Music Group i Deutsche Grammophon. Ja, mój zespół i moi koledzy na całym świecie jesteśmy zachwyceni możliwością pracy przy wprowadzaniu znakomitego katalogu ECM na platformy cyfrowe. Pragniemy oddać nasze możliwości dystrybucyjne w pełni do dyspozycji ECM i jej wspaniałych artystów, co pozwoli nam nawzajem korzystać ze swoich doświadczeń, a wraz z portfolio Deutsche Grammophon osiągnąć efekty synergiczne”.

Frank Briegmann, prezes i dyrektor generalny Central Europe Universal Music i Deutsche Grammophon: „Niezwykle się cieszę ze wzmocnienia naszej współpracy, bowiem pokazuje ona, jak światowej sławy wytwórnia fonograficzna i światowy potentat mogą się szanować i idealnie uzupełniać się nawzajem. Kilkudziesięcioletnie starania Manfreda Eichera, żeby współpracować tylko z wybitnymi artystami i zapewniać wzorcową produkcję nagrań, doprowadziły do stworzenia legendarnego katalogu, w pełnym tego słowa znaczeniu. Jesteśmy dumni, że możemy zapewnić im dostęp do naszej międzynarodowej struktury i zespołu ekspertów”.

OŚWIADCZENIE ECM:
https://www.ecmrecords.com/news

ECM a streaming muzyki

W minionym tygodniu rozpoczęliśmy proces wchodzenia w świat streamingu, a z dniem 17 listopada cały katalog ECM stanie się dostępny dla subskrybentów takich serwisów, jak Apple Music, Amazon, Spotify, Deezer, Tidal i Qobuz. Dzięki jednoczesnemu wprowadzeniu go na wiele platform – co umożliwiła nowa umowa o dystrybucji cyfrowej z Universal Music – słuchacze mogą zapoznać się z szeroką ofertą muzyki nagranej przez naszych artystów podczas niemal pięciu dekad niezależnej produkcji.

Wprawdzie nośnikami preferowanymi przez ECM pozostają CD i LP, ale najważniejsze jest, by muzyki słuchano. Kluczowymi punktami odniesienia są dla nas katalog w formie fizycznej i oryginalne autorstwo: kompletny album ECM z autografem artysty, najlepszą osiągalną jakością dźwięku, z nienaruszoną kolejnością i dramaturgią, opowiadający swą historię od początku do końca.

W ostatnich latach ECM i nasi muzycy stanęli wobec problemu nieuprawnionego streamingu nagrań za pośrednictwem stron internetowych udostępniających wideo, a dochodzi do tego jeszcze piractwo, nielegalna dystrybucja i wysyp nielegalnych stron umożliwiających pobieranie nagrań. Dlatego tak ważne było udostępnienie naszego katalogu w miejscach, gdzie szanuje się prawa autorskie.

Biuro prasowe ECM
Monachium, 14 listopada 2017 r.


Jak to się zaczęło
ECM rozpoczęło się, kiedy Manfred Eicher - wówczas kontrabasista i asystent producenta nagrań, pożyczył 16000 marek od właściciela lokalnego sklepu. Sumę tę przeznaczył na nagranie albumu pianisty Mala Waldrona, prowokacyjnie nazwanego Free At Last. Niedługo potem, firma ECM miała już własne motto: “najpiękniejsze dźwięki zaraz po ciszy” – i reputację. - Schwann Spectrum, jesień 1994


ECM

W ciągu niemal pięćdziesięcioletniej historii ECM Records zyskała sobie reputację jednej z najbardziej pełnych polotu i kreatywnych niezależnych wytwórni fonograficznych. Dla wielu miłośników muzyki - jak zwrócił uwagę „The Village Voice” - ECM stała się bardziej „gatunkiem niż wytwórnią”, aczkolwiek gatunkiem stworzonym z muzyki pochodzącej z najrozmaitszych źródeł. Niezmiennie wysoka jakość produkcji ECM jest już legendarna, a jej muzyka i towarzyszące jej projekty graficzne stały się tematami książek, filmów i wystaw na całym świecie.

ECM (Edition of Contemporary Music) została założona przez producenta Manfreda Eichera i Karla Eggera w Monachium w 1969 roku i od początku przykładała dużą wagę do improwizacji. Pierwszym wyprodukowanym przez nią albumem był trafnie zatytułowany Free At Last Mala Waldrona. Wkrótce pojawiły się też wyznaczające standardy w muzyce jazzowej nagrania takich artystów, jak Paul Bley, Keith Jarrett, Jan Garbarek, Chick Corea, Gary Burton, the Art Ensemble of Chicago, Don Cherry, John Surman, Terje Rypdal, Egberto Gismonti, Enrico Rava, Ralph Towner, Pat Metheny i wielu innych. Pod koniec lat siedemdziesiątych repertuar wytwórni poszerzono o muzykę współczesną z wymagającymi kompozycjami Steve’a Reicha, Music for 18 Musicians, i Dolmen Music Meredith Monk.

W 1984 roku rozpoczęto projekt ECM New Series, wydając rewolucyjny album Tabula Rasa Arvo Pärta. Od tamtej pory New Series stał się szeroką platformą mieszczącą całe spektrum kompozycji, od średniowiecza po czasy współczesne. Eicher, produkując nagrania z obu nurtów ECM, zdobył liczne nagrody jako Producent Roku w kategorii Muzyka Klasyczna i Producent Roku w kategorii Muzyka Jazzowa. Sama wytwórnia również ma na koncie międzynarodowe nagrody w obu kategoriach. Do kompozytorów, których nagrania są regularnie wydawane w ramach New Series ECM, należą - oprócz Pärta - György Kurtág, Valentin Silvestrov, Tigran Mansurian, Giya Kancheli, Erkki-Sven Tüür, Heinz Holliger, Heiner Goebbels, Helena Tulve i Eleni Karaindrou. Wśród muzyków New Series są sir András Schiff, Kim Kashkashian, Gidon Kremer, Dennis Russell Davies, Tõnu Kaljuste, Thomas Demenga, Anja Lechner, Rolf Lislevand, Carolin Widmann, Hilliard Ensemble, Trio Mediaeval, John Potter, Alexei Lubimov, Momo Kodama, Anna Gourari, John Holloway, Michelle Makarski i Duo Gazzana. W ramach New Series nagrano również utwory poetyckie w interpretacji Bruno Ganza i Christiana Reinera.

Jednym z osiągnięć ECM jest doprowadzanie do spotkań artystów z różnych światów muzycznych, co daje niezwykłe rezultaty. Współpraca Keitha Jarretta i Gidona Kremera zaowocowała najlepszą dotychczas interpretacją kompozycji Fratres Pärta. Połączenie saksofonisty Jana Garbarka i Hilliard Ensemble przy pracy nad Officium przełożyło się na sukces artystyczny i komercyjny i doprowadziło do dwudziestu lat wspólnych tras koncertowych. W 2017 roku byliśmy świadkami kolejnej współpracy międzykulturowej, tym razem pomiędzy tunezyjskim oudzistą Anouarem Brahemem i muzykami jazzowymi Davem Hollandem, Jackiem DeJohnettem i Django Batesem nad Blue Maqams.

Dorastają kolejne pokolenia słuchaczy muzyki produkowanej przez ECM. Nagrywane są albumy drugiej i trzeciej generacji europejskich artystów, do których należą Trygve Seim, Jakob Bro, Mathias Eick, Nik Bärtsch, Marcin Wasilewski, Colin Vallon, Thomas Strønen, Tord Gustavsen, Julia Hülsmann, Giovanni Guidi, Mette Henriette i inni.

Wytwórnia kontynuuje też dokumentowanie pracy kreatywnych muzyków działających w Stanach Zjednoczonych, takich jak Vijay Iyer, David Virelles, Craig Taborn, Chris Potter, Tim Berne, Mark Turner, Ches Smith, David Torn, Mat Maneri i wielu innych. Praca toczy się dalej.

(Karolina Majewska-Universal Music PL)







Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=16703