Bruce Springsteen. Born to Run. Autobiografia.
Data: 24-09-2017 o godz. 21:11:33
Temat: Książki


Pod koniec września 2016 ukazała się pierwsza w historii autobiografia Bruce’a Springsteena. Premierze książki towarzyszył też nowy album Bossa – wybrane przez niego osobiście najważniejsze utwory z całej kariery, w tym aż 5 niepublikowanych nigdy piosenek z samego początku jego kariery.W 2009 roku Bruce Springsteen i The E Street Band wystąpili w przerwie Super Bowl. To przeżycie było tak porywające, że Bruce postanowił o tym napisać. Tak właśnie zaczęła się praca nad tą niezwykłą autobiografią.
Przez minione siedem lat Bruce zapełnił karty tej książki tą samą szczerość, poczuciem humoru i oryginalnością przemyśleń, jakie odnajdujemy w jego piosenkach.
Przedstawia dorastanie w katolickiej rodzinie we Freehold w stanie New Jersey, kiedy sycił swoją wyobraźnię mroczną poezję. Zmierzał wówczas do momentu określanego mianem „Wielkiego Wybuchu”: zobaczył wtedy w The Ed Sullivan Show telewizyjny debiut Elvisa Presleya. Szczegółowo opisuje nieustępliwe dążenie do tego, by zostać muzykiem, początki swojego panowania w roli lidera najlepszej kapeli występującej w barach Asbury Park oraz powstanie The E Street Band. Z rozbrajającą szczerością po raz pierwszy opowiedział o swoich osobistych zmaganiach, które zainspirowały jego najlepsze utwory, i pokazał nam, dlaczego piosenka „Born to Run” ujawnia więcej niż to, z czego zdawaliśmy sobie dotąd sprawę.
Książka będzie odkryciem dla wszystkich, którzy pokochali twórczość Bruce´a Springsteena, ale ta biografia jest czymś więcej niż pamiętnikiem legendarnej gwiazdy rocka. To lektura dla robotników i marzycieli, kochanków i samotników, artystów, odmieńców i każdego, kto kiedykolwiek pragnął zostać ochrzczony w świętej rzece rock’n’rolla.

Nieczęsto się zdarza, by artyści opowiadali o sobie z taką mocą i rozmachem. Autobiografię Bruce´a Springsteena, podobnie jak wiele jego piosenek (Thunder Road, Badlands, Darkness on the Edge of Town, The River, Born in the USA, The Rising oraz The Ghost of Tom Joad), cechuje liryzm wyjątkowego tekściarza oraz mądrość człowieka, który głęboko przemyślał swoje życiowe doświadczenia.

"Pisanie o sobie to zabawne zajęcie... Lecz w takim projekcie pisarz składa obietnicę, że pokaże czytelnikowi swój sposób myślenia. I to starałem się zrobić na kartkach tej książki"
- BRUCE SPRINSTEEN,
fragment książki Born to Run


BRUCE SPRINGSTEEN został wprowadzony do Rock and Roll of Fame, Songwriters Hall of Fame oraz New Jersey Hall of Fame. Otrzymał dwadzieścia nagród Grammy, jest zdobywcą Oscara za piosenkę Streets of Philadelphia do filmu Filadelfia oraz laureatem Kennedy Center Honors. Mieszka z rodziną w New Jersey.


Amerykański anty?/bohater na szczęście zdecydował się na zmierzenie z własną biografią. Powstał zapis z pierwszej ręki, którego nie da się uzupełnić ani poprawić. Książka kompletna. A w tle historia najważniejszych lat rock'n'rolla, ze szlachetnymi latami 70., ultrakomercyjnymi 80., wracającymi do źródeł 90. i pogubionym XXI wiekiem. Opowieść wiecznego wojownika, który wygrał swe życie i karierę.
Piotr Metz, szef muzyczny Programu III Polskiego Radia


Tytuł: Bruce Springsteen. Born to Run. Autobiografia. (Born to Run)
Autor: Bruce Springsteen
Tłumaczenie: Marek Fedyszak
ISBN: 978-83-8110-101-1
Wydawnictwo: Sonia Draga
Rok wydania: wrzesień 2017 (Polska)
Format: 165x240 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 574 + 16 stron ze zdjęciami
Waga: około 1,075 kg
Cena: + - 69 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Agnieszce Jedlińskiej

Ta porywająca biografia jednego z największych amerykańskich muzyków jest pierwszą od ponad 25 lat, napisaną przy czynnej współpracy ze strony Bruce’a Springsteena! (23.09.1949 Long Branch, New Jersey)

Korzystając z nieograniczonego dostępu do artysty, jego rodziny i współpracujących z nim muzyków – wśród nich znalazł się również Clarence Clemons († 2001), udzielający swego ostatniego znaczącego wywiadu – znany i ceniony dziennikarz muzyczny Peter Ames Carlin stworzył zadziwiająco wnikliwy i jednocześnie barwny portret rockowej ikony.

Od ponad 40 lat Bruce Springsteen pełni rolę zwierciadła, w którym przegląda się amerykańskie społeczeństwo i jego duch. W trakcie swej kariery zdobył 20 nagród Grammy, sprzedał ponad 120 milionów płyt, jest dwukrotnym laureatem Złotego Globu, za piosenkę Streets of Philadelphia otrzymał też Oscara. Stał się znaczącym głosem w amerykańskiej debacie politycznej i społecznej, czym zainspirował prezydenta Baracka Obamę do wygłoszenia słynnego zdania: „Ja jestem prezydentem – ale on jest Szefem!”.

Stworzona dzięki wieloletniej pracy badawczej i niespotykanym dotąd możliwościom bezpośredniego kontaktu z muzykiem oraz jego otoczeniem, książka „Bruce” stanowi jak dotąd najbardziej szczerą i otwartą próbę opisu życia i kariery człowieka, z jednej strony obciążonego rodzinnymi tragediami, z drugiej bezgranicznie oddanego swej artystycznej misji, przepełnionego pragnieniem zyskania sławy i znaczenia. Na kartach niniejszej książki wszyscy muzycy E Street Band po raz pierwszy wspominają o własnych uczuciach związanych z nagłym i niezapowiedzianym rozwiązaniem zespołu przez Bruce’a w roku 1989, a także o tym, jak nonszalancja „Szefa” o mały włos nie przekreśliła reaktywowania grupy 10 lat później.

Carlin z wielką zręcznością śledzi zawiłe i nierzadko dramatyczne losy Springsteena: począwszy od dzieciństwa, spędzonego w środowisku zubożałej klasy robotniczej Freehold, poprzez uparte dążenie ku upragnionej sławie i skomplikowane życie uczuciowe aż po walkę z demonami, które o mały włos przedwcześnie zniszczyły jego ojca.

Autor opisuje cały przebieg niezwykłej kariery Springsteena, wnikliwie przyglądając się sposobom pracy człowieka, który zdołał na nowo zdefiniować muzyczną tożsamość kilku pokoleń. „Bruce” – to obowiązkowa lektura dla każdego fana, a jednocześnie starannie opracowana, pasjonująca opowieść o jednej z najważniejszych i najbardziej wielowarstwowych postaci współczesnej amerykańskiej kultury i muzyki.


Jeśli jest ktoś, kto pisze na temat współczesnych wykonawców muzyki pop lepiej niż Peter Ames Carlin – to nie mam pojęcia, kto to właściwie jest…
H.G. Bissinger , (autor książki Friday Night Lights)

Nareszcie. Po dziesiątkach biografii ludzi ważnych i ważnych trochę mniej, pojawiła się w naszych księgarniach opowieść o jednym z naprawdę kilku prawdziwych bardów ostatniego półwiecza.
Można tę książkę traktować jak encyklopedię, swoiste staranne "kto jest kim", odnaleźć daty nagrań, koncertów i premier płytowych, a wśród tysięcy faktów odkryć ze zdumieniem, że najsłynniejszą kwestiŁ z filmu "Taksówkarz" - "Are you talking to me?" - Scorsese i De Niro usłyszeli z ust Springsteena.
Ale można ją po prostu przeczytać, bo to nie tylko pieczołowicie zrekonstruowany życiorys bohatera, ale i przyczynek do obrazu Ameryki kilkudziesięciu ostatnich lat. Zanim wejdziemy do gabinetu szefa wytwórni płytowej i do sądu na rozprawę, autor zabierze nas na plażę, na szkolną potańcówkę i na hamburgera w lokalnym barze. Owszem, poprowadzi też przez rozświetlony Manhattan, jednak więcej czasu spędzimy w skromnych miasteczkach po drugiej stronie rzeki Hudson, gdzie jednyny w domu odbiornik radiowy stał na kredensie w kuchni...
Fragment wstępu Piotra Kaczkowskiego


Peter Ames Carlin – współpracujący z „New York Times” autor bestsellerowych biografii Beach Boys (Catch a Wave) oraz Paula McCartneya (A Life). Wcześniej pracował jako publicysta magazynu „People” oraz recenzent programów telewizyjnych gazety „The Oregonian”. Wraz z rodziną mieszka w Portland, w stanie Oregon.

Tytuł: Bruce
Autor: Peter Ames Carlin
Tłumaczenie:Tomasz Szmajter
Wstęp do wydania polskiego: Piotr Kaczkowski
Epilog i dyskografia: Tomasz Szmajter
ISBN: 978-83-60157-99-2
Wydawnictwo:In Rock
Rok wydania: kwiecień 2014 (Polska)
Format: 170x240mm
Oprawa: twarda
Stron: 528 + 16 stron ze zdjęciami
Waga: około 1,1 kg
Cena: + - 59 zł
Książka dostępna także jako e-book

(Serdecznie Dziękuję Panu Bartoszowi Zujewskiemu)


Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=16451