Ignacy Paderewski - ulubieniec kobiet
Data: 09-09-2017 o godz. 21:46:30
Temat: Książki


Paderewski (6.11.1860 Kuryłówka, Ukraina † 29.06.1941 Nowy Jork) swoją oszałamiającą karierę zawdzięczał w głównej mierze… kobietom, które szalały na jego widok. Ten niewysoki mężczyzna z burzą rudych włosów, jak magnes przyciągał płeć piękną. Dla niego zdradzały i porzucały mężów. Podczas koncertów rozhisteryzowane kobiety wbiegały na estradę, podobno napadały na niego z nożyczkami, obcinając mu kosmyk włosów na pamiątkę.

Ignacy Jan Paderewski był nie tylko wybitnym pianistą, ale także politykiem i społecznikiem, a przede wszystkim – wielkim patriotą. Choć miał wyjątkową łatwość zdobywania sympatii innych, swoją oszałamiającą karierę zawdzięczał w głównej mierze… kobietom.

To one, muzy i kochanki – praktycznie go stworzyły
One uczyniły z niego gwiazdę międzynarodowego formatu
One stały za nim murem w chwilach dobrych i trudnych

A kobiet było w jego życiu wiele, bowiem ten niewysoki mężczyzna z burzą rudych włosów na głowie, jak magnez przyciągał przedstawicielki płci pięknej i to nie tylko te urodziwe, ale także te wpływowe, ale przede wszystkim obdarzone niebanalną osobowością.

Dla niego zdradzały mężów
Dla niego porzucały mężów.
Dla niego wykorzystywały znajomości,
by ułatwić mu karierę.

Kobiety szalały na jego widok. Po sukcesie pierwszego tournée po Ameryce, w sprzedaży pojawiły się wina Paderewskiego, perfumy Paderewskiego, wszelkiego rodzaju gadżety jego imienia - jednym słowem Paderewski był celebrytą. W czasie drugiego tournée po Ameryce kult Paderewskiego był jeszcze większy. W Chicago rozhisteryzowane kobiety wpadły na estradę siłą były wyprowadzane ze sceny. Podobno napadały na niego z nożyczkami, obcinając mu kosmyk włosów na pamiątkę. Córki milionerów i aktorki z Broadwayu słały do niego listy miłosne i składały mu propozycje matrymonialne.

W sklepach z pamiątkami pojawiły się porcelanowe figurki z jego popiersiem wraz z małymi fortepianami, które grały melodie. Sprzedawano nawet maść na porost włosów – Padroosky (jak wymawiano jego nazwisko).

Iwona Kienzler - należy do poczytnych autorek popularyzujący historię naszego kraju i Europy. Jej książki charakteryzuje przystępny i pełen erudycji styl, daleki od hermetycznych akademickich wykładów, za to pełen ciekawostek i pikantnych szczegółów zakresu historii obyczajowej. Publikacjr Iwony Kienzler, szczególnie biografie postaci historycznych, ukazują się w wielotysięcznych nakładach, a każda jej nowa książka staje się wydarzeniem na rynku wydawniczym. I nic dziwnego, skoro przybliża swoim czytelnikom te aspekty życia wielkich Polaków, począwszy od wielkich Piastów i Jagiellonów, poprzez królów elekcyjnych i na marszałku Piłsudskim skończywszy, o których milczą podręczniki historii. Pozostając wierna maksymie Tomasza Carleyle´a: "historia jest sumą ludzkich biografii", autorka zdejmuje wielkich Polaków z cokołów, przedstawiających ich jak zwykłych ludzi z wadami, dziwactwami i słabostkami.

Tytuł: Ignacy Paderewski - ulubieniec kobiet
Autor: Iwona Kienzler
ISBN: 978-83-11-15046-1
Wydawnictwo: Bellona
Rok wydania: sierpień 2017
Format: 140x205 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 360
Waga: około 400 g
Cena: + - 34 zł
Książka dostępna także jako e-book

(Serdecznie Dziękuję Pani Ewie Cieślak)


Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=16373