Bądź moim Bogiem
Data: 28-06-2017 o godz. 23:22:25
Temat: Książki


Młody warszawski dziennikarz przypadkowo spotyka w metrze żonę zmarłego poety Borysa. Kobieta zniknęła 30 lat temu i od tamtej pory słuch po niej zaginął. Aby zrozumieć, co się stało, postanawia ją odszukać, ale nie może nawet przypuszczać, że to jedno spotkanie zmieni w jego życiu wszystko i zaprowadzi go do sławnej niegdyś piosenkarki pochodzenia żydowskiego Wiery Gran

W tej literackiej konwencji Remigiusz Grzela z właściwą sobie dyskrecją próbuje ocalić relację ze spotkania z Wierą Gran, w ostatnich latach jej życia. Pytając przy tym o prawdę o nas samych w zderzeniu z biografiami innych.


*****

W czasie gdy mordowano moją rodzinę, rozwijał się w moim łonie niepożądany potworek. Ledwo przeżyłam. Poród był ciężki. Było tak, jakbym nie chciała go urodzić. Jakbym chciała go zabić. Dziecko urodziło się półżywe. Wokół szyi miało zawiązaną wstążeczkę - to była pępowina. Już tam widocznie chciałam go udusić. Ale się urodził. Chłopiec. Reanimowano go. Sama siebie chciałam zabić. Konającą przewieziono mnie do Warszawy. Nie dawano nadziei na uratowanie nas. A jednak przeżyliśmy. Skoro mój syn był tak silny, nauczyłam się go kochać i walczyć o jego życie. Karmiłam go mlekiem chłopki z sąsiedztwa. Wyciskała do buteleczki minimalną porcję… życia"! Zaniepokoiłam się, gdyż nabrało dziwnego koloru. Płacz ucichł. Przeklinam chłopkę, która zabiła mi dziecko, przysyłając Bóg wie co, byle wyłudzić zapłatę (…)(str. 103,104)


*****

Remigiusz Grzela – urodzony w Starogardzie Gdańskim dziennikarz, pisarz, dramaturg. Autor zbiorów rozmów "Rozum spokorniał", "Hotel Europa", "Wolne", "Obecność", wywiadów-rzek "Marian Kociniak. Spełniony", "Było, więc minęło. Joanna Penson – dziewczyna z Ravensbrück, kobieta Solidarności, lekarka Wałęsy", "To, co najważniejsze. Irena Jun i Stanisław Brudny", książek reporterskich "Bagaże Franza K. czyli Podróż, której nigdy nie było" i "Wybór Ireny" (o łączniczce ŻOB-u Irenie Gelblum, która stała się włoską poetką Ireną Conti) a także powieści "Bądź moim Bogiem" i "Złodzieje koni". Barbara Krafftówna grała w jego monodramie "Błękitny diabeł" i komedii "Oczy Brigitte Bardot" (z Marianem Kociniakiem).

Tytuł: Bądź moim Bogiem
Autor: Remigiusz Grzela
ISBN: 978-83-8097-165-3
Wydawnictwo: Prószyński i Ska
Rok wydania: czerwiec 2017
Format: 150x210 mm
Oprawa: twarda
Stron: 208
Waga: około 410 g
Cena: + - 38 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Agnieszce Obrzut-Budzowskiej
NIEWINNA CZY KOLABORANTKA?
Pierwsza biografia Wiery Gran

Biografia żydowskiej śpiewaczki z warszawskiego getta, Wiery Gran to opowieść o cenie przeżycia i cieniu, jaki rzuca na dalszy los. Miała wszystko, czego potrzeba wschodzącej gwieździe – egzotyczną urodę, piękny niski kontralt, i muzykę we krwi. Była tak nieśmiała, że pierwsze piosenki śpiewała zza sceny obawiając się zetknięcia z publicznością. Do lata 1939 nagrała kilkadziesiąt piosenek o wszelkich barwach miłości.

Wiera Gran mieszkała i śpiewała w dziennicy zamkniętej od wiosny 1941 do lata 1942. Całe jej dalsze życie było konsekwencją tych kilku miesięcy. Oskarżono ją o współpracę z nazistami, okrzyknięto kolaborantką i unicestwiono za życia.

Uniewinniona w warszawskim procesie Centralnego Komitetu Żydów Polskich opuściła Polskę w 1950 roku.

Wielokrotnie i na kilku kontynentach wzywano do bojkotu „gestapowskiej kurwy”. A jednak trwała.

Występowała w paryskim hotelu Lutetia i w kabarecie Dinarzade, w sali Pleyel i Carnegie Hall, śpiewała gościnnie w Sztokholmie i Londynie, wyjechała na tournee po Ameryce Północnej. Koncertowała u boku Charlesa Aznavoura. W Izraelu widzowie grożą przebraniem się w obozowe pasiaki, jeśli ośmieli się wystąpić na scenie, uciekła do Francji, stamtąd do Wenezueli, ale i tam dosięgła ją przeszłość – pomówienie, znieważenie, zniesławienie, szkalowanie.

Czuła się pogrzebana za życia. Zmarła w Paryżu 19 listopada 2007 roku.

Agata Tuszyńska – pisarka, poetka, reportażystka, córka znanego reportera sportowego Bohdana Tuszyńskiego i dziennikarki Haliny Przedborskiej. Ukończyła Wydział Wiedzy o Teatrze na warszawskiej PWST. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorką książek o teatrze i biografii m.in. Marii Wisnowskiej, Isaaka Bashevisa Singera oraz Ireny Krzywickiej. Ostatnie jej książki autobiograficzne: Rodzinna historia lęku oraz Ćwiczenia z utraty spotkały się z gorącym przyjęciem. W swoim dorobku ma m.in. nagrodą im. Ksawerego Pruszyńskiego, przyznawaną przez polski PEN-Club.

Tytuł: Oskarżona: Wiera Gran
Autor: Agata Tuszyńska
ISBN: 978-83-08-04505-3
Wydawnictwo: Literackie
Rok wydania: 2010
Format: 150x215 mm
Oprawa: twarda
Stron: 468
Waga: około 850 g
Cena: + - 49 zł
Książka dostępna także jako e-book

Serdecznie Dziękuję Pani Ani ZemanekArtykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=16112