System Of A Down. Hipnotyczny krzyk
Data: 11-06-2017 o godz. 11:55:28
Temat: Książki


System Of A Down to więcej niż zwykły rockowy zespół. Ormianie z Hollywood wplatają do ostrej muzyki ludowe inspiracje i walczą o sprawę swojego narodu. Zapewne z racji kulturowej i historycznej bliskości są tak kochani w Polsce, chociaż... nie była to miłość od pierwszego wejrzenia."Hipnotyczny krzyk" dokumentuje ciosy zaliczane przez grupę w początkach kariery, jej dramatyczny rozpad i triumfalny powrót po latach.

Bartek Koziczyński spotykał się z nimi od pierwszego koncertu w naszym kraju. Materiał z tych rozmów i staranna dokumentacja historii grupy złożyły się na kolejną – po bestsellerowych Red Hot Chili Peppers i Tool – biografię jego autorstwa.


Od Autora

Mało jest w stanie człowieka zaskoczyć, gdy pół życia spędza się na koncertach. Wyprawa na występ Sayera do katowickiego Spodka w 1998 roku wydawała się zwykłym dziennikarskim zadaniem. Do momentu, gdy wpadła mi w ręce płyta zespołu, który miał pełnić rolę supportu weteranów trashu. System of a Down. Płyta absolutnie powalająca i oryginalna. Z tym przytupem, z tym zaśpiewaniem... Eksplodująca energią. A do tego nie głupim przekazem.
Dobra wiadomość: jest możliwość pogadania z muzykami. W szatni pełniącej rolę garderoby okazuje się, że nietuzinkowym dźwiękom towarzyszy nietuzinkowy wygląd. Srebrzystych strojów scenicznych artyści jeszcze nie wdzieli, ale sceniczny makijaż już był. Serj Tankian i Daron Malakian okazali się inteligentnymi rozmówcami, z ponadprzeciętną - jak na rockmanów - znajomością świata. Z pewnością odgrywa tu rolę ich ormiańskie pochodzenie. Trudna historia tej nacji, co powinno zbliżyć zespół do narodu polskiego.
Z tym większym zdumieniem obserwowałem reakcję publiczności kilkadziesiąt minut później, gdy muzycy wyszli na scenę. Z fosy dla fotografów doskonale było widać ciskane na scenie przedmioty i słychać potok bluzgów. Wstyd. I głupota. Wystarczyło poczekać do następnej płyty, by okazało się, że to jeden z najpopularniejszych zespołów metalowych. Kochany również przez tych, którzy kochają Slayera
Dalszą karierę System of a Down z pasją spędziłem na łamach miesięcznika "Teraz Rock". W telefonicznym wywiadzie w wywiadzie z Shavo Odadjianem przepraszałem za Spodek, a on nie żywił urazy. Potem była jeszcze jedna rozmowa na odległość, z Serjem Tankianem, gdy przygotował swój projekt Serart. Następne spotkanie z Johnem Dolmayanem w zespołowym autobusie po koncercie w Berlinie. I kilka kolejnych wywiadów z Tankianem przy okazji jego działalności sądowych - od Warszawy po Los Angeles. Wreszcie pogawędka z wokalistą w łódzkiej Atlas Arenie, gdy System of a Down wrócił do Polski i został gorąco przyjęty, co ostatecznie zatarło niesmak po pierwszej wizycie.
Dziesięć rozmów z muzykami to punkt wyjścia do nieoficjalnej biografii zespołu, którą otrzymacie w rękach. Dochodzi do tego eksploracja bogatej, mimo skromnego dorobku płytowego, historii zespołu - i nie tylko zespołu. Mam nadzieję, że lektura tej książki będzie okazją do choćby powietrznego poznania Armenii.
Opowieść zaczyna się w jej historycznych granicach...


Bartek Koziczyński jest dziennikarzem miesięcznika „Teraz Rock” i Polskiego Radia. Karierę System Of A Down śledził od początku, od pierwszej wizyty zespołu w Polsce. Pomysł na biografię dojrzewał jednak latami, wraz ze zbieraniem materiałów na temat grupy i kolejnych wywiadów z jej muzykami. Wcześniej napisał książki poświęcone Red Hot Chilli Peppers („Kalifornizacja”) i Tool („Parabola”). Autor ma też w dorobku leksykony „333 popkultowe rzeczy... PRL” i „333 popkultowe rzeczy... lata 90.”.

Tytuł: System Of A Down. Hipnotyczny krzyk
Autor: Bartek Koziczyński
ISBN: 978-83-64373-50-3
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: czerwiec 2017
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 264 + wkładka 16 stron ze zdjęciami
Waga: około 400 g
Cena: + - 35 zł

(Serdecznie Dziękuję Panu Bartoszowi Zujewskiemu)


Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=16045