George Michael
Data: 01-06-2017 o godz. 23:26:43
Temat: Książki


Wrażliwy marzyciel, niekwestionowana gwiazda muzyki, człowiek, który walczył ze smutkiem.

Życie George´a Michaela (25.061963 Finchley, Middlesex † 25.12.2016 Goring-on-Thames, Oxfordshire) to tajemnica. Chociaż był jedną z najpopularniejszych gwiazd muzyki pop na świecie, bardzo dbał o ochronę swej prywatności. Wychowywał się w Londynie w rodzinie greckich imigrantów.

Choć od zawsze marzył o scenie, ojciec podcinał mu skrzydła, twierdząc, że George nie ma talentu. Jednak gdy w 1981 z przyjacielem założył zespół

Wham! , jego przeboje szybko opanowały listy przebojów, a cały świat okrzyknął go jednym z najseksowniejszych piosenkarzy.

Ale nie o takiej sławie marzył George. Kiedy rozpoczął karierę solową, trudno mu było udźwignąć ciężar życia ciągle wystawionego na publiczną krytykę. Wokół jego osoby pojawiło się wiele kontrowersji – głośny proces z wytwórnią Sony, aresztowania, uzależnienie od narkotyków, depresja, skandale obyczajowe. Dopiero tournèe w 2006 roku pokazało, że nadal jest uwielbianą i wyjątkową ikoną rynku muzycznego.

Dwudziestego drugiego sierpnia publiczność z zapartym tchem czekała, aż Michael pojawi się na scenie paryskiej Opery Narodowej. Na widowni było bardzo wielu przedstawicieli mediów z całej Europy. "Witam na innym niż zwykle wieczory Georg´em Michaelem - zwrócił się do gości piosenkarz. I dodał: - Muszę wam powiedzieć, że robię w gacie". Nie miał powodu do zmartwienia. Połączenie scenografii i niezwykłej mocy głosu zmiotło wszelkie wątpliwości: To nie była elegancka wersja karaoke. Między piosenkami Michael w niewymuszony sposób rozmawiał z publicznością (na przykład wyjawił, że rozstał się z Kennym Gossem w 2009 roku, wzruszył się, wspominając zmarłą miesiąc wcześniej Amy Winehouse, i odpowiedział, jak przysnął przy telefonie, rozmawiając amerykańskim piosenkarzem Rufusem Wainwrightem). Publiczność klaskała w rytm piosenek.

Zmarł nagle w Boże Narodzenie 2016 roku, w chwili, gdy wszystkie radiostacje świata nadawały jego przebój wszech czasów Last Christmas.


Osiągnąłem to, czego pragnie każdy artysta: część mojej twórczości mnie przeżyje.
GEORGE MICHAEL


*****

Jestem w głębokim szoku. Straciłem ukochanego przyjaciela – najlepszego, najszczerszego – i wspaniałego artystę.
Sir ELTON JOHN

Pracowałem z nim wiele razy i zawsze widziałem jego wielki talent, a dystans wobec siebie i poczucie humoru sprawiały, że nasze spotkania były jeszcze przyjemniejsze.
Sir PAUL McCARTNEY

Był otoczony miłością i mam nadzieję, że wiedział o tym, gdyż smutek, jaki dzisiaj nas ogarnął, nie ma granic. Jesteśmy zdruzgotani. Miał przepiękny głos, a jego muzyka pozostanie świadectwem wielkiego talentu. Trudno mi uwierzyć, że odszedł.
BOY GEORGE

Tytuł: George Michael (GEORGE MICHAEL, THE BIOGRAPHY 1963-2016)
Autor: Rob Jovanovic
Tłumaczenie: Małgorzata Maruszkin
ISBN: 978-83-8032-175-5
Wydawnictwo: Wielka Litera
Rok wydania: maj 2017
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 392 + 8 stron ze zdjęciami
Waga: około 425 g
Cena: + - 44 zł
Książka dostępna także jako e-book

Serdecznie Dziękuję Pani Anii Wyżykowskiej


Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=16000