#Sława
Data: 27-05-2017 o godz. 20:47:25
Temat: Info


Opowieść o tym, czym była kiedyś i czym jest dziś jedna z największych fantazji ludzkości, magiczna, pożądana przez wszystkich SŁAWA. Historia gwiazd, ikon, mediów, środków i narzędzi do osiągnięcia owej sławy. Nieśmiertelności. Wiecznej miłości fanów. Realnego wpływu na świat − na to jak wyglądamy, co jemy i jak myślimy…

Co mają ze sobą wspólnego królowa Wiktoria, Jackie Kennedy, księżna Diana i blogerki modowe? Czy retusz wyglądu i wizerunku to wynalazek współczesności? Czy skandal, zbrodnia mogą inspirować albo budować karierę? Czy celebryta to tylko obwoźny sklepik, nośnik reklam − czy może też sprzedawca ważnych idei? Jak polski show-biznes odnajduje się na światowej arenie? I czy słowo „celebryta” to obelga?
Czeka nas szczera, oparta na faktach i ponad 20-letnim doświadczeniu autorki klasyfikacja medialnych bohaterów, podsumowanie zysków i strat. Dowiemy się, kto rokuje na przyszłość, komu odbiło, a komu na pewno nic nie zaszkodzi… Albo nic nie pomoże.
Przede wszystkim będzie chwila na refleksję − co jest ważne w dzisiejszym świecie, który buduje każdy z nas, mając konto w mediach społecznościowych, jakie mamy ambicje i co zrobić, by nie dać się ogłupić. Bez względu na liczbę lajków i followersów .


*****

Agnieszka Chylińska - Instagram 65,7 tys.; Facebook 47 tys. Tylko muzyka. Fuck Off. Jedna z najbardziej ikonicznych postaci w polskiej scenie szołbizowej ma do bólu nudny profil. O ile Facebook jest prowadzony doskonale, profesjonalny, aktualny, pełen muzyki. filmików z koncertów, zapowiedzi kolejnych wydarzeń (każdy, kto uważa że Agnieszka nie robi nic poza Mam talent i Małymi gigantami, może się puknąć w łeb), o tyle jej profil na Instagramie jest ... jakąś porażką. Gdybym nie wiedziała kim jest i jaki ma potencjał, pomyślałabym, że to profil jakiejś niedożywionej podstarzałej rockmanki, która pokazała jedynie, że kibicuje polskim piłkarzom. Wygląda na robiony w pośpiechu, byle jak, a szkoda wszak ta babka to petarda. Można by go uzupełnić muzyką. Trzeba tylko chcieć. (str. 385)

Edyta Górniak - Instagram 94 tys.; Facebook 209 tys. Jestem diwąi możecie mi skoczyć Oto ja i moje cudowny życie w Juesej.Na Instagramie diva się modli albo widzi gołębia, znajduje Boga, a potem Jezusa narzeka też na media, sprzedaje sygnowane przez siebie bluzy, przy okazji promuje kolejny singel oraz koncert, który notabene się nie odbył, a potem opisuje ze szczegółami chorobę syna. Relacjonuje swoje życie szczegółowo, zupełnie jakby była spragniona chorobliwego i podobno tak dla niej nieprzyjemnego zainteresowania polskich mediów. Widać że głównym mężczyzną jej życia jest syn - i ta relacja jest szczera i fajna. Bardzo silna wspólnota fanowska na granicy wiernej sekty albo armii. (str.399)

Hey - Facebook 235 tys. Bez nadęcia i bez pozy. Oto zespół legenda polskiej muzyki i jego oficjalny zawodowy profil. Jest jak Hej. Zero nadęcia, pozy, po prostu normalni, bardzo wrażliwi i zdolni ludzie, którzy kochają grać muzykę dla swoich wiernych fanów. informacja o wszystkich projektach grupy, projektach solowych, informacja o biletach, trasach - od tej strony doskonale prowadzony, zawsze aktualny. Zawsze jest też fota po koncercie albo z trasy. Często posty do samych fanów, zapowiadające koncerty,. albo wpisy Nosowskiej, takie jak ona: emocjonalne, ciepłe. lekko zawstydzone. (str.399)


*****

Korwin-Piotrowska (13.01.1971 Warszawa) − dziennikarka, felietonistka i pisarka. Autorka książek „Bomba, czyli alfabet polskiego szołbiznesu”, „Ćwiartka raz” i „Krótka książka o miłości”. Od 10 lat z sukcesem prowadzi w TVN Style program „Magiel towarzyski”, pisze felietony i jest komentatorem TVN24 BiS. Z wykształcenia historyk sztuki, z zamiłowania promotorka popkultury, badaczka show-biznesu, znawczyni filmu i miłośniczka psów. Prowadziła programy o filmie w radiu i telewizji, m.in. kultowe w latach ‘90. „Filmidło” w TVP1; kierowała promocją medialno-marketingową filmów „Ogniem i mieczem” i „Quo Vadis” na targach filmowych w Cannes; pracowała w biurze prasowym filmu Pianista Romana Polańskiego, a także w pismach „Pani”, „Marie Claire” i „Sukces”; budowała od podstaw portal Plejada. Wykładała dziennikarstwo na SWPS. Prowadzi wykłady i treningi medialne oraz z prezentacji.
W 2015 roku znalazła się na liście najbardziej wpływowych celebrytów tygodnika „Wprost” oraz zajęła 5 lokatę na liście 10 najbardziej wpływowych i opiniotwórczych polskich dziennikarek według „Gazety Wyborczej”.

Tytuł: #Sława
Autor: Karolina Korwin Piotrowska
ISBN: 978-83-8097-137-0
Wydawnictwo: Prószyński i Ska
Rok wydania: maj 2017
Format: 150x208 mm
Oprawa: miękka
Stron: 560
Waga: około 725 g
Cena: + - 44 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Agnieszce Obrzut-Budzowskiej

Kochany Czytelniku, który właśnie wziąłeś do ręki tę książkę,
nie bój się, to nie jest kolejna nudna książka o filmach i kinie, napisana językiem zrozumiałym tylko dla wybrańców.
To nie jest lista arcydzieł.
To nie jest też lista filmów, które „musisz obejrzeć, zanim umrzesz”.

Co to więc jest?

To książka o miłości, ogromnych i niezapomnianych emocjach, które kino wywołuje. O moich emocjach. A także pierwsza część intymnej podróży przez moje największe filmowe fascynacje na przestrzeni całego życia.
Poczuj się więc, Czytelniku kochany, jakbyś był gościem w moim mieszkaniu, a musisz wiedzieć, że nie wpuszczam tam każdego, i oglądał kolejne filmy, które znajdujesz na półkach w moim regale z filmami. Albo na tej jednej szczególnej półce, na której ustawiam filmy z tej książki, jeden za drugim. Piękna kolekcja. W sumie dziewięćdziesiąt.
Ta książka to trochę przewodnik po świecie filmowych kanałach i sklepów z filmami, w których można dzisiaj zgłupieć z nadmiaru oferty. Nie musisz wiedzieć, bo i skąd, co jest warte uwagi, na co warto poświęcić godzinę czy dwie ze swojego życia i nie wiesz, co może Cię zainteresować. Służę więc pomocą.
Ta książka może być pierwszym z serii moich subiektywnych przewodników po niezwykle bogatym świecie filmu. Kiedy dzisiaj włączasz internet, telewizję, gdzie jest jakiś tysiąc kanałów, w tym połowa filmowych., YouTube z miliardem tytułów, serwisy filmowe, nadmiar oferty szokuje i można dostać kręćka. Rozumiem to, bo sama niejednokrotnie wariuję. Ale powiem nieskromnie, posiadam niezłą wiedzę filmową, i w związku z tym wyczucie i wyostrzony detektor szmiry, a do tego widziałam jakiś milion filmów, więc w miarę wiem, gdzie i jak szukać (...)
Chciałabym też bardzo, by ta książka stała się dla Ciebie inspiracją do tego, aby poszperać nie tylko w nowościach, które są w zasięgu ręki, na półce z DVD w sklepach albo wypożyczalni online, ale w starszych rocznikach. To jak w piwnicy z winami, do której warto czasem zejść; wierz mi, są roczniki w historii kina, jak legendarny ´76, które - kiedy zaczniesz smakować, nie możesz skończyć i upijasz się nimi - sł doskonałe. W głowie szumi, jest miło i chcesz więcej. To smakowanie nie szkodzi, a bawi, wzrusza i zaciekawia. Czyni szczęśliwym bez efektów ubocznych i kaca, zaufaj mi.
Pisząc tę książkę, z przerażeniem odkryłam, że dzisiaj zwyczajny widz, zawalony informacjami zewsząd, nie ma gdzie, jeśli nie jest zaprzysięgłym fanem kina (a ustalmy: nie każdy musi i nie każdy wie, gdzie szukać) dowiedzieć się o tym, co wartościowe. Kiedy zajmowała się tym telewizja, były programy filmowe, na przykład Tomasza Raczka i Zygmunta Kałużyńskiego (†2004), na których i ja się wychowała,; dzisiaj zostały dwa, reszta to jakieś sponsorowane przez dystrybutorów podróby, niewarte zainteresowania. Bądźmy szczerzy, masa "recenzji" filmowych w dzisiejszych czasach to skopiowane materiały producenta, pozbawione emocji papka, która skutecznie widza odrzuca. To cud, że ludzie, czytając niektóre twory domorosłych "znawców" kina, w ogóle jeszcze do kina chodzą.
Usiądźcie więc teraz wygodnie, weź do ręki moją krótką książkę o miłości i zacznijmy razem wspólną i pełną emocji podróż w świat filmowej wyobraźni. Będziecie się śmiać i płakać. Zabije Wam mocniej serce, będziecie się bać, wzruszać i zastanawiać.

Zaczynamy!
Kamera. Akcja. Start!

Karolina Korwin Piotrowska – dziennikarka, felietonistka i pisarka. Autorka książek Bomba i Ćwiartka raz! Z wykształcenia historyk sztuki, z zamiłowania promotorka kultury, znawczyni filmu i miłośniczka psów. Prowadziła pamiętne programy o filmie: Filmidło w TVP, Kino, kanapa książki w TVN Style i W kinie i na kanapie w Radiu PiN.
Pracowała w Radiu Kolor u boku Wojciecha Manna i Krzysztofa Materny, Radiu Zet, Radiu PiN, telewizji E!Entertainment, zawsze prowadząc autorskie programy.
Kierowała promocją filmu „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana na targach filmowych w Cannes, pracowała w biurze prasowym filmu „Pianista” Romana Polańskiego. Szefowała działom i redakcjom w magazynach „Pani”, „Uroda”, „Marie Claire”, „Sukces”, „Party”, portalach Plejada i tvn.pl. Obecnie prowadzi w TVN Style program „Magiel towarzyski”, pisze felietony do portalu Onet i dwutygodnika „Grazia”. W 2015 r. znalazła się na liście najbardziej wpływowych celebrytów tygodnika "Wprost" i liście najbardziej wpływowych dziennikarek Gazety Wyborczej.

Tytuł: Krótka książka o miłości
Autor: Karolina Korwin Piotrowska
ISBN: 978-83-8069-139-1
Wydawnictwo: Prószyński i Ska
Rok wydania: luty 2016
Format: 150x205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 686
Waga: około 900 g
Cena: + - 44 zł
Książka dostępna także jako e-book

Serdecznie Dziękuję Pani Marcie Rzehak
„Ćwiartka raz” to zaproszenie do wspólnej podróży sentymentalnej przez wyjątkowe ćwierćwiecze w wolnej Polsce. To subiektywny przegląd tego, jakie zmiany zaszły w popkulturze, świadomości i gustach. „Ćwiartka raz” to opowieść o ludziach i czasach przez pryzmat ich aktywności, również medialnej. To odkrywanie, jak wolność, technologia i prawa rynku odmieniają sposób myślenia, mówienia i konsumowania. Jak zmieniają się bohaterowie mediów i ich odbiorcy.

„Ćwiartka raz” to wreszcie rachunek zysków i strat. A raczej uświadomienie konsekwencji słów, czynów, wyborów, których w dobie elektronicznych mediów nie da się wymazać albo wymazywać nie wolno.

MUZYKA 1989

W 1989 roku debiutuje zespół Pidżama Porno albumem Ulice jak stygmaty; to na nim znajduje się słynny Bal u senatora.
W czerwcu Dżem wydaje album Zrodziny z hitami Czerwona jak cegła i Whisky
Maanam wydaje album Sie ściemnia. Teledysk autorstwa Mariana Cholerka do tytułowej piosenki jest pierwszym polskim teledyskiem emitowanym przez MTV.
W 1989 roku ukazała się pierwsza i chyba najlepsza płyta De Mono pod tytułem Kochać inaczej. (...)

MUZYKA 1990

W 1990 roku na rynku muzycznym pojawia się pierwsze profesjonalne nagranie Edyty Bartosiewicz jako wokalistki zespołu Holloee Polloy, który wydał pierwszą i jedyną płytę The Big Beat
Na rynku debiutuje też Robert Janson u grupa Varius Manx płytą The Beginning (...)

MUZYKA 1991

To także smutny rok dla polskiej muzyki. Andrzej Zaucha, jeden z najpiękniejszych męskich głosów, wybitny artysta, ginie od kuli w Krakowie. (...)
W tym samym roku umiera ucieleśniona seksualności polskiej sceny muzycznej, wielka prowokatorka i artystka, niepowtarzalna Kalina Jędrusik. (...)

MUZYKA 1994

To jest rok, kiedy na wielką scenę wkracza znana wtedy tylko z Metra Edyta Górniak. Jedzie na Eurowizję i piosenką To nie ja zdobywa drugie miejsce. Europa jest pod wrażeniem nowego głosu z Polski. (...)

MUZYKA 1998

14 sierpnia 1998 - data historyczna i bez przesady jedna z najważniejszych w moim życiu. Wtedy to na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbył się pierwszy od koncertu w 1967 roku w Warszawie koncert Rolling Stonesów w Polsce. Marzyłam o tym od zawsze. (...)

MUZYKA 2001

Debiutuje Andrzej Smolik albumem Smolik. To debiut roku i na pewno jeden z ważniejszych debiutów całej dekady, bowiem Smolik to jedna z ważniejszych i bardziej wpływowych postaci polskiej muzyki. (...)

MUZYKA 2005

Odkryciem roku na rynku muzyki pop jest Krzysztof Kiljański, wspaniały mocny męski głos. Jego płyta In the room wydana przez wytwórnię Kayah o nazwie Kayax, osiągnęła rekord sprzedaży - 75 tysięcy egzemplarzy. (...)

MUZYKA 2013

Lilly Hates Roses - cudowna błyskotka 2013 roku- To duet Kamil Durski i Kasia Golomska. Dwa głosy i dwie osobowości, sądząc po prezentowanej przez nich muzyce - czułe, liryczne i prawdziwe. Ich debiut Something to happen to kolejny dowód na to, że polska młodzież śpiewa piękne piosenki. (...)

Karolina Korwin Piotrowska – dziennikarka, felietonistka i pisarka. Z wykształcenia historyk sztuki, z zamiłowania promotorka kultury, znawczyni filmu i miłośniczka psów. Pracowała w Radiu Kolor u boku Wojciecha Manna i Krzysztofa Materny, Radiu Zet, Radiu PiN, telewizji E!Entertainment, zawsze prowadząc autorskie programy. Była szefem promocji filmu „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana na targach filmowych w Cannes, pracowała w biurze prasowym filmu „Pianista” Romana Polańskiego. Szefowała działom i redakcjom w magazynach „Pani”, „Uroda”, „Marie Claire”, „Sukces”, „Party”, portalach Plejada i tvn.pl. Obecnie prowadzi w TVN Style z Tomaszem Kinem program „Magiel towarzyski”, pisze felietony do tygodnika „Wprost”, „Art&Business” i dwutygodnika „Grazia”.

Tytuł: Ćwiartka raz
Autor: Karolina Korwin Piotrowska
ISBN: 978-83-7839-758-8
Wydawnictwo: Prószyński i Ska
Rok wydania: maj 2014
Format: 150x205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 800
Waga: około 1,050 kg
Cena: + - 44 zł
Książka dostępna także jako e-book

Serdecznie Dziękuję Pani Ani Augustyńczyk
"Bomba" to subiektywny portret ludzi i zjawisk znanych pod wspólną nazwą „polski szołbiznes”. Korwin-Piotrowska (13.01.1971 Warszawa) błyskotliwie punktuje pustkę i bufonowatość polskich celebrytów, ale też docenia rangę wielu artystów. Nie wali na ślepo, ale jeśli już bije, to boleśnie. Wielu osobom bardzo zależało, żeby "Bomba" nie powstała, ale ona już jest i tyka… Kto się powinien zacząć bać? (ponad 40 osób ze świata muzyki) m.in.

Edyta Bartosiewicz - powiem tylko tyle jak stuprocentowy Koziorożec do stuprocentowego Koziorożca: Edyta, weź wreszcie nagraj do jasnej cholery tę płytę i skończy z tym ściemnianiem, bo ci nogi z dupy powyrywam. Mam dość czekania (...) (str.25)

Agnieszka Chylińska - wolę ją, kiedy śpiewa, kiedy mówi do ludzi swoim językiem, niż kiedy w telewizyjnym show zaopatrzona w słuchawkę w uchu, do której mówi reżyser, z sezonu na sezon traci swoją przecudowną osobowość. Bo traci. Pewnie mnie po tym znienawidzi i już nigdy nie zjemy razem steka, ale warto czasami posłuchać kogoś, kto w powiedzeniu prawdy, nawet gorzkiej, nie ma żadnego interesu poza nieustającą sympatią (...) (str.45)

Doda - autorka jednego ze złotych cytatów polskiego szołbiznesu, czyli "bo mi się bzykać chciało"(...) Weszła do szołbiznesu z mocnym przytupem białego kozaczka. Kicz ucieleśniony, jakiego nikt w kraju nad Wisłą jeszcze nie widział. Spalona na solarium, zgrabna i bezczelna, momentami powalająco chamska dziewczyna zrobiłla wrażenie.(...) Otoczona przez żyjących z niej klakierów jest głucha na to, co się wokół niej dzieje. Nie wzbudza dawnych emocji. Sprzedała już wszystko, co miała, i to wiele razy. (...) (str.62)

Edyta Górniak - największy zmarnowany talent muzyczny w Polsce po 1989 roku. Na własne życzenie. Tak jest, kiedy mentalnie nie dorasta się do decydowania o sobie. (...) Dzisiaj to infantylna, oszpecona zbyt częstymi, deformującymi tę niegdyś piękną twarz zabiegami medycyny estetycznej (botoks), diwa, która swój byt medialny podtrzymuje udanie nie dzięki muzyce, a skandalom, sprzeczkom z byłym mężem, nawiedzonym wpisom na Facebooku i informacjom o nowym związku albo planowanej ciąży. (...) (str.93)

Kayah - nie wiem, co się stało, że dziasiaj jest cieniem dawnej siebie. (...) Z wiekiem nie udało jej się poznać reguł gry i wydaje się coraz bardziej zagubiona. Ogląda się to ze smutkiem, bo to ważna postać w polskiej muzyce i kulturze. Zwyczajnie byłoby szkoda, gdyby się nagle poddała. (...) (str.133)

Patrycja Markowska - miła, fajna dziewczyna, nawet zdolna i muzykalna, nieustannie w cieniu wielkiego ojca, który niestety dla niej przerasta ją osobowością okropnie. I zabija tym skutecznie jej karierę. Nie wiem, jak z tym żyć. Ja bym nie potrafiła. Ona Nic innego poza śpiewaniem nie umie. Trochę nie ma wyjścia, więc robi to, co robi, ale powiedzmy szczerze - fajerwerków nie widać. Przeciwnie. (...) (str. 194)

Nergal - moim zdaniem, taki z niego satanista, faszysta i diabeł jak z koziej dupy trąba, a ze mnie fizyk jądrowy. Jego medialny byt skończy się, kiedy będzie miał godną siebie konkurencję. Na razie tala albo się jeszcze nie narodziła, albo siedzi cicho, ewentualnie przebywa grzecznie tam, gdzie diabeł mówi dobranoc. Póki co jest sam jak palec w tym jasełkowym kotle (...) (str.205)

*****

O Karolinie Korwin Piotrowskiej Powiedzieli... m.in.

Proszę o niecytowanie Karoliny Korwin Piotrowskiej, bo to dla mnie jest na tyle negatywna postać w mediach i tak nieżyczliwa ludziom, że nie chciałabym w ogóle na temat tej osoby rozmawiać, bo nic dobrego nie mogłabym powiedzieć. Ona nie jest żadnym autorytetem i nigdy w życiu nie będzie.
Katarzyna Skrzynecka (Superexpress, 4 sierpnia 2012r.)

Dziwi mnie, że kobieta, która jest bardzo wykształcona bierze udział w takiej szmirze. Mało tego - stara się wykazać w jakiś sposób! Być może dlatego, że wygląda jak Harry Potter. Być może dlatego, że jest mężczyzną. Nie wiem, jest przykre i żałosne. Dla mnie, Karolinko, jesteś ścierwem.
Michał Wiśniewski (mwisniewski.blog.onet.pl, 23 sierpnia 2007 r)

Kochani, "Karolina z Piotrkowa" ma syndrom tak zwanej najbrzydszej dziewczyny w klasie - rozumiecie, co mam na myśli. Wystartowała w dziennikarstwie mniej więcej równolegle z panią Olejnik, a zobaczcie, kim stała się pani Olejnik, a gdzie jest "Karolcia". Zobaczcie, jak zawieść brzydko się starzeje. Nieurodziwa, bez partnera życiowego, bez dziecka. Jest agresywna, bo chce być widoczna. Nigdy nie będzie autorytetem. My już to wiemy. Ona jeszcze nie...
Edyta Górniak (Facebook, listopad 2012 r)

KAROLINA KORWIN PIOTROWSKA. Rocznik 1971. Dziennikarka z gatunku jadowitych. Powiedzieć o niej, że jest kontrowersyjna, to jakby nic nie powiedzieć. Postrach pseudogwiazd, wykrywacz tandety i wielbicielka dobrego kina. Z wykształcenia jest historykiem sztuki, ale medialny wir wessał ją bardzo szybko. Zaczynała w Radiu Kolor w jego najlepszych czasach, potem była Zetka i TVP, w której prowadziła między innymi program "Filmidło" oraz Studio Festiwalu Filmowego w Gdyni. Na koncie ma dziesiątki audycji telewizyjnych i radiowych oraz niesamowitą wiedzę na temat szołbiznesu. Obecnie prowadzi "Magiel Towarzyski" w TVN Style o mało nie została celebrytką, ale gdy zobaczyła, czym to grozi, czmychnęła z "Top Model". Następna jej książka będzie filmową autobiografią.

Tytuł: BOMBA czyli alfabet polskiego szołbiznesu
Autor: Karolina Korwin Piotrowska
ISBN: 978-83-61808-25-1
Wydawnictwo: The Facto
Rok wydania: maj 2013
Format: 135 x 205 mm
Oprawa: miękka matowa
Stron: 334
Waga: około 400 g
Cena: + - 36 zł
Książka dostępna także jako e-book

Serdecznie Dziękuję Panu Dymitrowi Hirschowi


Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=15975