Coltrane według Coltrane‘a
Data: 26-03-2017 o godz. 03:19:33
Temat: Książki


Niniejsza książka, zawierająca niemal wszystkie znane wywiady z Johnem Coltrane'em - a także artykuły, wspomnienia i noty z okładek płyt, w których cytowano jego wypowiedzi - stanowi próbę zaprezentowania historii Coltrane'a poprzez jego własne słowa, uszeregowane w porządku chronologicznym, według dat przeprowadzenia rozmów.



PRZEDMOWA (fragment)

Wszystko wskazuje że John Coltrane niechętnie udzielał wywiadów. Jednocześnie był rozmówcą wdzięcznym i sumiennym. Dawał przemyślane, wyważone odpowiedzi. W przeciwieństwie do wielu muzyków niezwykle rzadko wypowiadał się źle lub krytycznie o kolegach - nader krytyczny bywał za to wobec siebie samego. Szczodrze podkreślał zasługi tych, którzy nań wpłynęli i byli mu natchnieniem. Każdy kolejny dziennikarz zauważył, jak bardzo Coltrane różni się od swej muzyki - był cichym, opanowanym człowiekiem, tworzącym intensywną i wybuchową muzykę, pełną energii i ognia. A jego okazjonalny sarkazm tylko pogłębiał poczucie pozornego rozdźwięku pomiędzy człowiekiem a jego muzyką.

Niniejsza książka, zawierająca niemal wszystkie znane wywiady z Coltrane´em - a także artykuły, wspomnienia i loty z okładek płyt, w których cytowano jego wypowiedzi - stanowi próbę zaprezentowania historii Coltrane´a poprzez jego własne słowa, uszeregowane w porządku chronologicznym według dat przeprowadzenie rozmów (w każdym razie na tyle, na ile dało się te daty ustalić). Pasierbica Coltrane´a Antonina Andrews wyraziła też zgodę na publikację część jego osobistych zapisków i korespondencji. Dysponujemy także relację z pierwszej ręki o dzieciństwie Coltrane´a autorstwa Franklina Browera (patrz Dodatek A). Wywiad z Isadore´em Granoffem z kolei pozwala nam spojrzeć na Johna Coltrane´a jako adepta muzyki w Filadelfii lat czterdziestych ubiegłego wieku (patrz Dodatek B)

Większość zebranego to materiału pochodzi z lat 1958 1966. Pomimo okresowych występów z Dizzy´m Gillespiem między 1949 a 1951 rokiem, wstępując do kwintetu Milesa Davisa we wrześniu 1955 Coltrane wciąż był muzykiem właściwie nieznanym, a kiedy Davis wyrzucił go w kwietniu 1957, niewiele się w tym względzie zmieniło. Ówczesną grupę Davisa (z sekcją rytmiczną w składzie Red Garland, Paul Chambers i Philly Joe Jones) dziś zalicza się do legendarnych mniejszych zespołów jazzowych, ale w swoim czasie cieszyła się bardzo skromnym zdaniem. W gazetach czy prasie jazzowej ukazało się niewiele recenzji - a i tak w większości były niepochlebne. Philly Joe Jones grał za głośno, Red Garland był pianistą do kotleta. Davis to arogant. Ton Coltrane´a był "cudaczny" i było tam za dużo nut. Dopiero po wydaniu albumów ´Round about Midnight w marcu i Cookin´ with the Miles Davis Quintet w lipcu 1957 roku zaczęły się pojawiać pozytywne oceny. Niestety w tym momencie zespół już nie istniał.

Moment, gdy Davis wyrzucił Coltrane´a zespołu, był na tego drugiego ostatnim chyba sygnałem, dzięki któremu ostatecznie zerwał z nałogami alkoholowymi i heroinowym. Drugie półrocze 1957 roku Coltrane spędził w kwartecie Theloniousa Monka, a długi okres występów w nowojorskim Five Spot zaowocował entuzjastycznymi recenzjami. Zaś kiedy Coltrane wydał płytę Blue Train i ponownie zasilił zespół Davisa w styczniu 1958 roku, były wśród najczęściej komplementowane saksofonistów tenorowych. (...)

To pierwsza w Polsce publikacja dotycząca najważniejszego saksofonisty w historii nie tylko światowego jazzu, ale muzyki w ogóle


*****

To bardzo ciekawa publikacja. Wywiady z muzykami, zwłaszcza z Trane´em, były w mojej młodości jednym z najważniejszych źródeł informacji i wiedzy o muzyce. Nikt w jazzie, tak trafnie i wnikliwie, nie tłumaczy głębi, istoty i filozofii muzyki jak wielcy i sławni muzycy. Zwłaszcza Coltrane. Gorąco polecam, niezwykle cenna i nietypowa książka. Tomasz Stańko

John Coltrane to dla mnie religia i kościół... To dźwięki wielkiej miłości do świata i ludzi, to porażająca duchowość i muzyczna głębia, to pochwała nieskończenie pięknego i niespończenie brzydkiego... To alfa i omega, muzyczna przeszłość i przyszłość, mainstream i ezoteryczna tantra. Nie można nie znać, a poznawszy, nie pokochać wielkiego Johna Coltrane´a i jego magicznej muzycznej muzyki Tymon Tymański


*****

Tytuł: Coltrane według Coltrane‘a (Coltrane on Coltrane: The John Coltrane Interviews by Chris DeVito (Editor) )
Autor: Wywiady z Johnem Coltrane´em pod redakcją Chrisa DeVito
Tłumaczenie: Filłip Łoboziński
ISBN: 978-83-942140-5-0
Wydawnictwo: KosmosKosmos
Rok wydania: kwiecień 2017
Format: 145x210 mm
Oprawa: miękka
Stron: 496
Waga: około 725 g
Cena: + - 49 zł

(Serdecznie Dziękuję Pani Karolinie i Kazikowi Staszewskim)












Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=15750