Wojciech Młynarski Od oddechu do oddechu.
Data: 01-02-2017 o godz. 21:55:23
Temat: Książki


Twórczość Wojciecha Młynarskiego (26.03.1941 Warszawa † ̶̶̶̶̶̶15.03.2017 Warszawa) jest nie do podrobienia. Trudną, czasami pozbawioną sensu rzeczywistość opisywał lekko i dowcipnie. Mistrz puenty, pisał dla największych. Jego teksty nuciła cała Polska, od „Jesteśmy na wczasach”, „W Polskę idziemy” aż po „Kocham Cię życie!”.

Nic co wyszło spod pióra Wojciecha Młynarskiego nie traci ze swojej aktualności, to wiersze poza czasem, zawsze w punkt. Każdy z nas choć raz w życiu odniósł się do słów „Róbmy swoje”. Jeremi Przybora zaliczył go do „trójcy wieszczów polskiej piosenki” obok Agnieszki Osieckiej i Jonasza Kofty. Najpełniejsze wydanie wierszy i piosenek Wojciecha Młynarskiego, które właśnie trafia w ręce czytelników, jest hołdem oddanym twórczości genialnego poety.

Wojciech Młynarski ( ur. 1941) – absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Filolog, poeta, satyryk, artysta kabaretowy, konferansjer, dramaturg, scenarzysta, librecista, tłumacz, felietonista, kompozytor, reżyser teatralny i wykonawca swoich piosenek. Autor ponad 2000 tekstów piosenek. Debiutował na początku lat sześćdziesiątych w kabarecie i teatrze studenckiego klubu Hybrydy. Współpracował z kabaretami Dudek, Owca i Dreszczowiec. Przez lata związany ze sceną Teatru Ateneum, na której stworzył legendarne spektakle „Brel”, „Wysocki" „Hemar - piosenki i wiersze” „Młynarski- recital” . Uznawany jest za twórcę nowej formy artystycznej – felietonów śpiewanych. Jego piosenki, pisane m.in. dla Skaldów, Hanny Banaszak, Kaliny Jędrusik, Haliny Kunickiej, Andrzeja Zauchy, Zbigniewa Wodeckiego, Alicji Majewskiej, Ewy Bem, Maryli Rodowicz, Edyty Geppert, Michała Bajora, Krystyny Prońko czy Ireny Santor stały się ponadczasowymi przebojami. Odznaczony Złotym Medalem „Gloria Artis”, Złotym Krzyżem Zasługi oraz tytułem Mistrza Mowy Polskiej.

Tytuł: Od oddechu do oddechu
Autor: Wojciech Młynarski
ISBN: 978-83-8097-056-4
Wydawnictwo: Prószyński i Ska
Rok wydania: styczeń 2017
Format: 145x195 mm
Oprawa: twarda
Stron: 480
Waga: około 675 g
Cena: + - 44 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Agnieszce Obrzut-Budzowskiej
Moja książka opowiada o dzieciństwie Młynarskiego, cudownej atmosferze jego domu, wspaniałej tradycji oraz rodzinie, które na mego bohatera miały wpływ ogromny. Przede wszystkim jednak jest to książka o jego twórczości: przebojach, które weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej, ale też o piosenkach dawnych i zapomnianych, o warsztacie translatorskim polskiego tłumacza Brela, Brassensa czy Wysockiego, o pomysłowości i bogactwie języka artysty po uszy tkwiącego w muzyce, a zarazem (przede wszystkim!) bacznego obserwatora życia i ludzi.

Czy usłyszałem od Wojtka wszystko, czego chciałem się o nim dowiedzieć? Na pewno o wielu sprawach mi nie powiedział, gdyż go nie zapytałem. A nie zapytałem, bo po prostu nie wiedziałem. I nadal nie wiem. Ale też ta książka nie jest biografią autora i wykonawcy Wojciecha Młynarskiego: to opowieść o wybitnym talencie, genialnym kronikarzu swoich czasów, niezwykle inteligentnym i ciekawym starszym koledze, może nawet przyjacielu.

Dariusz Michalski

DARIUSZ MICHALSKI
Dziennikarz, publicysta muzyczny, prezenter radiowy i telewizyjny. Twórca dwustu telewizyjnych oraz dwóch tysięcy radiowych audycji, magazynów i programów autorskich. Miłośnik, znawca i dokumentalista rock & rolla, historyk muzyki rozrywkowej. Autor dwóch kompendiów polskiej muzyki rozrywkowej (Powróćmy jak za dawnych lat... i Piosenka przypomni ci) oraz książkowych portretów Johna Lennona, Czesława Niemena, Jerzego Wasowskiego, Aliny Janowskiej i Kaliny Jędrusik (w przygotowaniu).

Tytuł: Dookoła Wojtek. Opowieść o Wojciechu Młynarskim
Autor: Dariusz Michalski
ISBN: 978-83-7469-704-0
Wydawnictwo: Prószyński i Ska
Rok wydania: maj 2008
Format: 175x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 440
Waga: około 900 g
Cena: + - 45 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Agnieszce Obrzut-BudzowskiejPierwszy tom Wojciecha Młynarskiego opatrzony osobistymi komentarzami autora, nieraz przypominającymi zabawne okoliczności powstania tekstu. Otwiera go rozmowa córki Agaty z tatą pokazująca twórcę Obiadu rodzinnego jako artystę i bliskiego człowieka. To także pierwszy tom Wojciecha Młynarskiego, który zawiera tłumaczenia Brela, Brassensa, wysockiego...

Z rozmowy, w której Agata Młynarska nie stroni od trudnych pytań, wyłania się portret jej ojca - twórcy i człowieka, obok którego żyje się na co dzień.

Fenomen Wojciecha Młynarskiego polega na tym, że słuchamy z dużą przyjemnością zarówno jego piosenek lirycznych, jak i atrakcyjnych komentarzy do współczesności. Kto oprze się urokowi Jesteśmy na wczasach albo W Polskę idziemy? A także wykonywanej przez Edytę Geppert piosenki Kocham cię, życie! czy Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał Skaldów?

Książka pokazuje bogactwo wyobraźni autora: są tu piosenki miłosne, i parodie, komentarze do wolnorynkowej rzeczywistości, a przede wszystkim - na samym początku wyboru - utwory nieśmiertelne. Cóż z tego, że wolelibyśmy, by piosenka Co by tu jeszcze... wreszcie się zestarzała?. Nie chce.

Tytuł: Moje ulubione drzewo czyli Młynarski obowiązkowo
Autor Wojciech Młynarski
Wywiad prowadzi: Agata Młynarska
Układ: Damian Strączek
ISBN: 978-83-240-0900-8
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: listopad 2007
Format: 165 x 240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 240
Waga: około 600 g
Cena: + - 34 zł
Biblioteka Gazety Wyborczej

Serdecznie Dziękuję Pani Aleksandrze Prędkiej


Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=15542