Przewróciło się. Pierwsza i jedyna biografia Elektrycznych Gitar
Data: 23-01-2017 o godz. 21:20:00
Temat: Książki


Od domowych prób w pokoju do występu na Woodstocku. Od nagrywania własnych piosenek na magnetofony szpulowe do rejestracji utworów w studiach we współpracy z uznanymi inżynierami dźwięku. Można by napisać: historia, jakich wiele. Wszyscy znamy całe mnóstwo zespołów, które pokonały długą drogę na szczyt muzycznego Olimpu. Jednak w wypadku Elektrycznych Gitar ważniejsze od sławy, sukcesu i imponującej ilości sprzedanych płyt jest coś innego.To opowieść o wieloletnich przyjaźniach, o uporze i wytrwałości i o umiejętności zachowania stoickiego spokoju w obliczu przewrotnego losu.

Ale to także opowieść o twórczości. Dorobek Kuby Sienkiewicza, Piotra Łojka i pozostałych muzyków zespołu jest rozległy i uniwersalny, a poszczególne utwory, zarówno te z początku lat 90., jak i bardziej współczesne, interpretowane są przez autorytety, jak m.in. prof. Antoni Dudek, Jurek Owsiak, prof. Izabella Bukraba-Rylska, salezjanin Andrzej Szapk, Kazik, Piotr Bakal, specjalista od walki z nałogami dr Bohdan T. Woronowicz, Milosz Brzeziński oraz socjologowie i psychologowie.

Oprócz tego grona znakomitości na łamach książki wypowiadają się oczywiście muzycy i ich współpracownicy. Dzięki temu po raz pierwszy możemy przekonać się, jakl wyjątkową i fascynującą koncepcję Artysty wypracowali panowie z Elektrycznych Gitar.

Lektura książki zmusi z pewnością niejednego czytelnika do spojrzenia na Elektryczne Gitary w inny niż do tej pory sposób. Ci, którzy uważali ten zespół za grupkę wesołków, będą zaskoczeni, jak wiele powagi i refleksji zawiera twórczość kapeli. Ci, którzy wrzucają zespół do worka z nieskomplikowaną muzyką harcerską, zdziwią się, jak wiele ciekawych kompozycji mają do zaproponowania Elektryczne Gitary. Wreszcie ci, którym wydaje się, że wiedzą o twórczości zespołu wszystko, odkryją, z ilu rzeczy nie zdawali sobie sprawy.

Tytuł: Przewróciło się. Pierwsza i jedyna biografia Elektrycznych Gitar
Autor Przemysław Zieliński
ISBN: 978-83-7823-820-1
Rok wydania: 2016
Format: 150x 210 mm
Oprawa: miękka
Stron: 232 + 12 stron ze zdjęciami
Waga: około 350 g
Cena: + - 29 zł

(Dziękuję wydawnictwu Bernardinum)

Autobiograficzna opowieść Kuby Sienkiewicza (24.11.1961 Warszawa) , lidera kultowych Elektrycznych Gitar (ponad milion sprzedanych płyt), twórcy kilkudziesięciu przebojów, a jednocześnie lekarza neurologa.

Nie wyobrażam sobie, jak można czytać książkę o jakim szarpidrucie. Może na zachętę powiem, pe przedstawione tu studium upadku człowieka ma szczęśliwy koniec. Jestem lekarzem i pieśniarzem, ojcem dzieci (nie powiem ilu, bo wciąż ich przybywa). Jaki jest koszt życia w takim tempie? - pytali mnie, zakładając, że łączenie tylu aktywności nie może się uadać. Mieli rację.

Oto pełna sprzeczności i pułapek autobiografia Kuby Sienkiewicza, jakie nie znacie.

Jakub SIENKIEWICZ znany szerzej jako Kuba Sienkiewicz jest polskim lekarzem znanym szerzej jako muzyk. Jako lekarz specjalista neurolog zajmuje się zaburzeniami ruchowymi, w tym leczeniem choroby Parkinsona. Jako muzyk rockowy jest liderem, założycielem i gitarzystą zespołu Elektryczne Gitary, realizuje też projekty muzyczne firmowane szyldem solowym. Zgadzał się na próby aktorskie, ale nie chciał kariery w tej dziedzinie.

Tytuł: Kubatura, czyli elektryczne wagary
Autor: Kuba Sienkiewicz
ISBN: 978-83-7700-176-9
Wydawnictwo: czerwone i czarne
Rok wydania: kwiecień 2015
Format: 140x225 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 280
Waga: około 400 g
Cena: + - 39 zł

(Serdecznie Dziękuję Sebastianowi Orłowskiemu)
Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=15503