Krótka historia siedmiu zabójstw
Data: 31-10-2016 o godz. 23:52:16
Temat: Książki


Ogłoszona najlepsza książka roku przez ponad 20 wpływowych czasopism, laureatka Nagrody Bookery oraz American Book Award.

3 grudnia 1976 roku. Siedmiu bandytów włamuje się do domu Boba Marleya (6.02.1945 Nine Mile, Saint Ann, Colony of Jamaica † 11.051981 Miami, Florida) w Kingston. Dochodzi do strzelaniny. W wyniku napaści Marley zostaje ranny. O napastnikach mówi się oficjalnie niewiele, ale na uliczkach West Kingston, w ciemnych alejkach, w barach i mieszkaniach krążą plotki i różne teorie. Kim byli bandyci? Dlaczego zaatakowali? kto ich nasłał?

Krótka historia siedmiu zabójstw opowiada o tamtych czasach i tamtej Jamajce, ale opowieść zatacza szersze kręgi. Handlarze narkotyków, gangsterzy, dziennikarze, agenci CIA, nawet duchy - strzegą sekretów lub odkrywają prawdę na ulicach Kingston, ale też Nowego Jorku oraz Miami, dowodząc ostatecznie jednego: nikt nie może uciec przed własnym losem...

Napisana z rozmachem, pomysłowa, ambitna, hipnotyzująca, jedna z najbardziej niezwykłych powieści XXI wieku! Nic dziwnego, że decyzję o przyznaniu Krótkiej historii siedmiu zabójstw prestiżowej nagrody Man Booker Prize jury podjęło jednomyślnie, w niespełna dwie godziny. Marlon James tym samym zdeklasował m.in. tak głośne tytuły ubiegłorocznej selekcji, jak Małe życie Hanyi Yanagihary. Stacja HBO, producent słynnej Gry o tron, już pracuje nad serialem będącym ekranizacją książki Jamajczyka.

"Jak najlepiej opisać tę monumentalną powieść? To trochę tak, jakby Tarantino zrobił remake Nierównej walki, ale z soundtrackiem przygotowanym przez Boba Marleya oraz scenariuszem napisanym przez Olivera Stone´a i Williama Faulknera... Napisana z rozmachem, mitologiczna, przekraczająca ramy i granice, kolosalna i oszałamiająca wielowymiarowa". - New York Times

"To nadzwyczajna powieść o władzy, korupcji i kłamstwach. Nie przychodzi mi na myśl lepsza książka, którą przeczytałem w tym stuleciu." - Irvine Welsh

"Marlon James w mistrzowski sposób naśladuje głosy i dialekty, nie stroni od tematyki nacechowanej brutalnością, podsycaną narkotykowym nałogiem, opisywania zbrodni popełnianych z zimna krwią w jamajskich gettach. (…) James tworzy w swojej powieści niezwykły obraz XIX-wiecznej i XX-wiecznej Jamajki." - „Kirkus Reviews”

"Epicka w każdym znaczeniu tego słowa: wszechogarniająca, mitologizująca, przerysowana, przepastna i oszałamiająca czytelnika swoją złożonością. Bardzo gęsta, surowa, pełna agresji, ciętego dowcipu i czarnego poczucia humoru. Jednocześnie porywa i wciąga czytelnika, nie dając mu chwili wytchnienia – jest świadectwem olbrzymich ambicji autora i jego kolosalnego talentu. - Michiko Kakutani, „The New York Times”

"Powieść najwyższej próby". - Mariusz Cieślik, „Wprost”

MARLON JAMES - urodził się 24 listopada 1970 roku w Kingston na Jamajce. Zadebiutował w 2005 roku powieścią John Crown´s Devil. Wydawcy odrzucali książkę 78 razy, ale po opublikowaniu znalazła się się m.in. wśród finalistów Los Angeles Times Book Prize oraz Commonwealth Writers Prize. Krótka historia siedmiu zabójstw, wydana w 2014 stała się jednym z najważniejszych światowych wydarzeń literackich. Marlon James został pierwszym w historii pisarzem jamajskim wyróżnionym Bookerem.


Tytuł: Krótka historia siedmiu zabójstw (A Brief History of Seven Killings)
Autor: Marlon James
ISBN: 978-83-08-06221-0
Wydawnictwo: Literackie
Rok wydania: październik 2016
Format: 155x210 mm
Oprawa: twarda
Stron: 368
Waga: około 850 g
Cena: + - 59 zł
Książka dostępna także jako e-book

Serdecznie Dziękuję Pani Agnieszce Minkiewicz





Boba Marleya (6.02.1945 Nine Mile, Saint Ann, Colony of Jamaica † 11.051981 Miami, Florida) opłakiwały miliony, kiedy po ciężkiej walce z rakiem odszedł w maju 1981 roku. Rastafariański gwiazdor reggae, dzięki któremu uwaga całego świata zwróciła się na jamajską muzykę, urzekał publiczność swoją wizją pokoju, harmonii i miłości. Jego bunt odmienił świat.

Chris Salewicz, który spędził trochę czasu z Bobem Marley´em na Jamajce, daje nam kompletny obraz jego życia – od niepozornych początków do międzynarodowej sławy. Nigdy wcześniej niepublikowane wywiady z dziesiątkami osób, które znały Marleya, zostały poprzetykane narracją, która ożywia nie tylko rastafariańskie wierzenia i jamajską scenę muzyczną, ale także ducha samego króla reggae.

Salewicz wystawia na światło dzienne prywatne życie Marleya efektywniej niż jakikolwiek biograf
THE SUNDAY TIMES

To niezbędna biografia, która śledzi ewolucję muzyki buntu. Uczestnictwo autora w wydarzeniach czyni tę książkę jeszcze bardziej wartościową
MOJO

Chris Salewicz dostarcza nowego punktu widzenia na portret złożonej i zatroskanej osobowości muzyka. Posiłkując się szczegółowymi wywiadami z najbliższymi Marleyowi osobami, kreśli obraz człowieka doświadczonego przez brak bezpieczeństwa i stabilności.
TIMES LIBRARY SUPPLEMENT

Celowo wyolbrzymia konkretne fakty i rysuje uczciwy wizerunek artysty.
PRIDE

Szybsza, pełniejsza i bardziej uczciwa niż poprzednia biografia Marleya. Salewicz podziwia Boba i przedstawia go bez niepotrzebnego nadawania mu boskich cech.
BARNES & NOBLE REVIEW

Od skromnych początków w Nine Miles, przez lata spędzone w Kingston i czas sławy, aż do przedwczesnej śmierci w 1981 roku – Bob Marley. Nieopowiedziana historia króla reggae stanowi doskonałą ocenę człowieka i mitu.
THE INDEPENDENT

Praca Salewicza przejdzie test każdego fana Marleya i muzyki reggae. Dla niewtajemniczonych niniejsza książka stanowi doskonałe wprowadzenie do historii legendarnego muzyka z Trench Town.
THE INDEPENDENT WEEKLY


Bob Marley obok Dylana, Stonesów i The Clash jest najważniejszym dla mnie artystą muzycznym XX wieku. Nauczył mnie, jak pisać ważne i mądre piosenki, przy których ciało tańczy, a dusza odlatuje do nieba. I Love You, Bob.
MUNIEK STASZCZYK, T.Love

Bob Marley jest dla kultury reggae tym, czym Elvis Presley dla rock and rolla. Czymś znacznie więcej niż tylko muzyka, którą tworzył. Fundamentem, na którym potem budowali inni.
PARCIN PROKOP, redaktor naczelny "Przekroju"

Bob Marley jest dla mnie przykładem człowieka, dla którego to dobre serce i silna wiara, a nie sława czy świat materialny są w stanie jednoczyć ludzi oraz budzić w nich pozytywne emocje. Szczerze polecam!.
KAMIL BEDNAREK


Chris Salewicz zajmuje się dokumentowaniem kultury popularnej od ponad trzydziestu lat – w druku, radiu i telewizji. Swoje teksty o zróżnicowanej tematyce publikował w „Sunday Timesie”, „The Independent”, „The Daily Telegraph”, „Conde Nast Traveller”, „Q”, „Mojo”, „The Face”, „Time Out” i wielu innych brytyjskich periodykach, jak również czasopismach na całym świecie. Jest autorem 15 książek, w tym kilku bestsellerów. Pełnił rolę narratora w filmie dokumentalnym Zew Wolności (2010), opowiadającym o roli polskiego rock and rolla w walce z komunizmem.

Tytuł: Bob Marley. Nieopowiedziana historia króla reggae. (Bob Marley. The Untold Story)
Autor Chris Salewicz
Tłumaczenie w stanie transcendencji: Maciej "Magura" Góralski
ISBN: 978-83-7924-060-9
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Rok wydania: sierpień 2013 (Polska)
Format: 150 x 215 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami, napisy tłoczone
Stron: 368 + 16 stron ze zdjęciami
Waga: około 500 g
Cena: + - 39 zł

Serdecznie Dziękuję Panu Pawłowi Szczepanikowi




Opowieść o niezwykłej sile miłości w rytmie muzyki serc. Aby zrozumieć Boba Marleya - warto sięgnąć po tę książkę i posłuchać głosu kobiety, która towarzyszyła mu przez całe dorosłe życie, jako jego żona, matka jego dzieci, opiekunka, wspólniczka, członkini zespołu i duchowa siostra.

Rita Marley (25.07.1946 Santiago de Cuba, Cuba) poślubiła Boba 10 lutego 1966 roku, kiedy miała dziewiętnaście lat, a on dwadzieścia jeden. Pozostali małżeństwem do jego śmierci w 1981 roku.

Połączyła ich wspólna pasja - muzyka, a nie zdołały podzielić nawet liczne pozamałżeńskie związki Boba. Od getta w Trench Town do światowej sławy, para nie prowadziła łatwego życia - wielokrotnie rozchodzili się i schodzili, wychowywali gromadkę wspólnych dzieci i dzieci Boba urodzone przez inne kobiety podczas ich małżeństwa.

Rita Marley ma stałe miejsce w historii muzyki reggae, zarządza całym dziedzictwem Boba Marleya, propaguje jego idee poprzez Fundację Boba Marleya, którą prowadzi wraz z dziećmi muzyka. Podróżuje jako rzecznik Fundacji, koncertuje ze swoim zespołem I-Three oraz jako wokalistka solowa. Aktualnie mieszka w Ghanie, w Afryce Zachodniej.

"Ta książka to opowieść o dziewczynie z getta i chłopaku z wiejskich okolic - wyjaśnia Rita. - Kroczyliśmy po skalistej ścieżce. To więcej, niż tylko historia. To rzeczywistość.

"Choć jego życie było krótkie, miał okazję nacieszyć się nim, zrealizować to, co podpowiadała mu jego dusza. Myślę, że Bóg go kochał za to, co dał innym, aby byli szczęśliwi. Kiedy odchodził, powiedziałam mu, aby czekał na mnie po prawej stronie Najwyższego, wtedy go odnajdę. Czekam na tę chwilę.

"Czułam, że mam większą odpowiedzialność, niż tylko jako zwykła żona. Stałam się kimś więcej – jego opiekunką, przyjaciółką i partnerką. Ta postawa pomogła mi przejść przez dużo trudniejsze czasy. (…) Wolałam być jego dobrą siostrą, niż nieszczęśliwą żoną

Współautorka książki - Hettie Jones jest poetką i pisarką, autorką wielu książek, między innymi wspomnień o czasach Beat Generation oraz o byłym mężu, pisarzu LeRoi Jonesie (Amiri Barace). Mieszka w Nowym Jorku, gdzie wykłada sztukę pisania na Uniwersytecie New School i w 92nd Street Y Poetry Center.

Tytuł: No Woman No Cry. Moje życie z Bobem Marleyem. (No Woman No Cry/by Rita Marley with Hettie Jones)
Autor: Rita Marley Hettie Jones
Tłumaczenie: Michał Lubay Lubiszewski
ISBN: 978-83-61432-06-7
Wydawnictwo: Axis Mundi
Rok wydania: 2010 (Polska)
Format: 155x225 mm
Oprawa: miękka
Stron: 202
Waga: około 350g
Cena: + - 24 zł




Opowieść o przeznaczeniu, które musi się wypełnić. Życiu na Jamajce pełnym pasji i magii. Etiopii cesarza Hajle Selassjego. Podboju zachodniego świata przez jamajskie brzmienia. Historia muzyki reggae i filozofii rastafariańskiej. Pełna dyskografia Boba Marleya i jego współpracowników.


Kultowa biografia Boba Marleya, misjonarza muzyki serc - reggae.





* przeznaczenie, które musi się wypełnić
* życie na Jamajce pełne pasji i magii
* Etiopia cearza Hajle Selassjego I
* podbój świata przez jamajskie brzmienie
* historia muzyki reggae i filozofii rastafariańskiej


* pełna dyskografia Marleya i jego współpracowników

*nieznane fakty, niepublikowane zdjęcia

"Mój ojciec był biały, więc płynie we mnie krew Białych i Czarnych. Moja muzyka dociera do wszystkich, bo wypływa z mojego serca. Reggae jest rzeką miłości stworzoną dla tych, którzy wiedzą, czym naprawdę jest miłość." - Bob Marley

O tym, jak powstawała książka „Catch a Fire – Życie Boba Marleya” opowiadał nieżyjący już autor książki, Timothy White:

Odbyłem wiele wypraw na Jamajkę i do Anglii w latach 1975-1977 celem spotkania z Bobem, zobaczenia go w trakcie pracy w studio, zbadania jego ulubionych miejsc w Kingston i w okolicach Londynu, oraz dla odkrycia wielskiej strony Jamajki podczas gromadzenia materiału do sporego eseju historycznego do planowanej książki i dyskografii . W czasie tych wypraw przemierzyłem całą wyspę poznają i rozmawiając z przyjaciółmi i znajomymi Boba.

Regularnie prowadzone pogawędki i wywiady z Marley’em w latach pomiędzy naszym pierwszym bezpośrednim kontaktem w jego domu przy Hope Road 56 we wrześniu 1975 roku, a naszą ostatnią rozmową w pokoju hotelu Essex House na dwa dni przed jego zapaścią we wrześniu 1980 roku sugerują, że Bob był zadowolony ze swojej niezależności pozwalającej mu nagrywać muzykę stanowiącą unikalną hybrydę amerykańskiego rocka, funku i współczesnego folku.

Mimo rozlicznych wywiadów, rozmów i spotkań poza sceną, do jakich miałem dostęp w przeciągu wielu lat, nie umiałbym określić siebie jako przyjaciela Boba Marley’a. Po prostu pracowałem jako dziennikarz i moja przepustka oraz kontakty zawsze stanowiły moją przepustkę do tego świata. Bycie przyjacielem wiązałoby się z tym, że dana osoba bezinteresownie poświęcałaby mi część życia prywatnego ze wzajemnością. Co się tyczy Marley’a i mnie, oraz jego rodziny, przyjaciół i znajomych, po zakończeniu naszej pracy wszyscy powracali do swoich spraw.

Timothy White (1952-2002) amerykański dziennikarz muzyczny, (Rolling Stone, New York Times, Billboard) i dzieło jego życia - biografia Boba Marleya. Bliskie relacje z Marleyem, jego rodziną i przyjaciółmi zapewniły mu dostęp do tajnych dokumentów, zdjęć i pamiątek rodzinnych artysty. Książka po raz pierwszy wydana w 1983 r., doczekała się parunastu wznowień i edycji na całym świecie. W 2006 r. z okazji 25-lecia śmierci Boba Marleya, żona oraz bliscy współpracownicy White´a przygotowali specjalną, poprawioną i uzupełnioną wersję biografii, którą dziś z przyjemnością prezentujemy polskiemu czytelnikowi.

Tytuł: Catch A Fire. Życie Boba Marleya. (Catch a Fire - The Life of Bob Marley)
Autor: Timothy White
Wstęp i opieka merytoryczna: Sławomir Gołaszewski
Tłumaczenie: Maciej Magura Góralski, Artur Jarosiński
Współpraca przy tłumaczeniu piosenek: Krzysztof Kristafari Kubiak
ISBN: 83-922507-6-1
Wydawnictwo: Axis Mundi
Rok wydania: 2007 (Polska)
Format: 155x225 mm
Oprawa: miękka
Stron: 568
Waga: około 775 g
Cena: + - 49 zł




Polskie reggae ma blisko 30 lat. Polskie ska, jeśli patrzeć na debiut, nawet więcej. Oba gatunki, ignorowane przez media, znakomicie sobie radzą bez nich. Czy to na letnie, czy zimowe festiwale przychodzą tysiące ludzi, pełne sale są też podczas koncertów oraz imprez sound systemowych. Oto wydawnictwo, które opisuje całą historię polskich zespołów i zjawisko związanych z muzyką jamajską. Zawarto ją w ponad ośmiuset hasłach oraz kilku tysiącach ilustracji. To wydawnictwo pokazuje, że polskie reggae i ska są zjawiskiem unikalny na skalę światową. Bowiem tylko kolebka tych gatunków, Jamajka, ma bogatszą historię w tej dziedzinie.

Encyklopedia Polskiego Reggae i Ska to kontynuacja wydanej w 2004 roku Encyklopedii Polskiego Reggae. Tym razem jednak dzieło jest znacznie okazalsze od debiutu.

II wydanie, w eleganckiej, twardej oprawie, wzbogacone o muzykę ska, zajmuje 568 stron, zawiera mnóstwo unikalnych zdjęć, ilustracji i grafik. W wydawnictwie znalazło się 823 haseł dotyczących polskich zespołów, muzyków, festiwali, czy wydarzeń. Pełne dyskografie, ciekawostki, nieznane fakty, teksty utworów to tylko mały wycinek tego, z czym czytelnik, podczas lektury może się zapoznać. Encyklopedia stanowi najpoważniejsze kompendium wiedzy o polskim reggae i ska oraz jest niewątpliwie najważniejszym muzycznym wydawnictwem tego roku. I wydanie Encyklopedia Polskiego Reggae rozeszło się w 4 tysiącach egzemplarzy. Nakład jest całkowicie wyczerpany, a na pojedyncze egzemplarze można zdobyć tylko na aukcjach internetowych.

Jarosław Hejenkowski (ur. 1972) – mieszkający w Inowrocławiu autor I wydania Encyklopedii Polskiego Reggae. Redaktor naczelny magazynu Free Colours zajmującego się tą muzyką. Działa w sound systemie 3 Kolory Reggae. Od kilkunastu lat dziennikarz, początkowo radiowy (Radio Inowrocław) i telewizyjny (TVN), obecnie prasowy (Express Bydgoski).

Łukasz Jarosiński (ur. 1972) – zamieszkały w Częstochowie miłośnik jamajskich dźwięków od 1994 roku. W latach 2001-2004 selektor w MoBay sound system. Aktywny swego czasu w eterze. Przez kilka lat związany ze ska serwisem Sound Crazy. Założyciel Nuff Respect.

Tytuł: Encyklopedia Polskiego Reggae i Ska
Autor Jarosław Hejenkowski Łukasz Jarosiński
ISBN: 978-83-913108-3-0
Wydawnictwo: Zima
Rok wydania: 2009
Format: 170 x 240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 568
Waga: około 1,050 kg
Cena: + - 65 zł
Haseł: 823










Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=15214