All You Need Is Love. Sceny z życia kontrkultury
Data: 28-10-2016 o godz. 21:50:44
Temat: Książki


Zaczęło się w San Francisco w czasie „lata miłości”, kiedy to beatnicy przekazali pochodnię wolności hippisom. Czy też może w Londynie, kiedy Beatlesi zainspirowani działaniem pewnej substancji psychoaktywnej nagrali Orkiestrę Klubu Samotnych Serc Sierżanta Pieprza – płytę, która zmieniła historię muzyki.

A może w ogarniętym anarchistyczną rewoltą Paryżu albo podczas koncertu w Newport, kiedy Bob Dylan z folkowego śpiewaka stał się głosem pokolenia rocka? Lata 60. to czas obyczajowej rewolucji, politycznego, społecznego i artystycznego wrzenia, które ogarnęło powojenną generację po obu stronach Atlantyku.

Jerzy Jarniewicz, poeta i eseista, znawca literatury i kultury anglosaskiej oraz znakomity tłumacz, prowadzi czytelnika przez świat dzikiej, idealistycznej, niebezpiecznej i inspirującej kontrkultury. To sugestywna i oryginalna opowieść, rozpisana na głosy zarówno tych, którzy śpiewali „All you need is love” , jak i tych, którzy wypaczając idee pokojowej rewolucji, siali miejski terror.

Książka wypełnia istotną lukę w polskim piśmiennictwie. Tak wszechstronnie, kompetentnie i pasjonująco opisanej panoramy kontrkultury jeszcze nie mieliśmy.

Cudownie było w młodości wyobrażać sobie świat, o którym tak niewiele wiedziałem. W mojej głowie pomykały szczątkowe fotografie, jakieś niewyraźne wycinki z gazet i filmy, które mówiły o amerykańskim Woodstocku. Wirowały jak niezwykła bańka marzeń, a ja idealizowałem je do najsłodszych słodkości. Stały się one moimi pięknymi krajobrazami końca lat 60. Książka Jerzego Jarniewicza to nieprawdopodobny gorący czajnik po brzegi wypełniony bulgotaniem wrzącej wiedzy, faktów i opowieści, które momentami twardo sprowadzają na ziemię.
Autor wędruje z nami po Londynie, San Francisco, Chicago, nowojorskiej giełdzie. Przemyka przez Amsterdam, Paryń czy Berlin. Z przeogromną erudycją, ale bez żadnego zbędnego, "pitu pitu", fascynację tą epoką zamienia w barwną opowieść, nie tylko dokumentując ją niezliczoną ilością fantastycznych wydarzeń i historii, ale też bardzo mądrze ukazując skutki tej obyczajowej (dla mnie wspaniałej) demolki
- JUREK OWSIAK

Co powiedziałby Biały Królik rodzicom Alicji? Co uczyniliśmy z naszymi mieszkaniami – zapytałby nas Richard Hamilton, mistrz angielskiego pop artu? A co my powiedzielibyśmy Eleanor Rigby, kobiecie o wielu twarzach, z których każda jest tylko innym wyrazem samotności? I co dzieje się wtedy, gdy - jak pytał Jim Morrison – muzyka ucichnie? Książka Jerzego Jarniewicza, znamienitego poety i tłumacza, traktuje wszystkie te pytania serio, bowiem rzecz w tym, że muzyka nie ścichła. Dalej słuchamy Lennona i Dylana, Rolling Stones i Cohen wciąż mają nam coś do powiedzenia. To książka o konieczności nadziei i wyobraźni jako sił mogących przeobrazić świat, wybić nas z koleiny przyzwyczajeń, otworzyć nam oczy na nowo, jak tego pragnął William Blake, jeden z wielkich patronów lat 60. Kontrkultura jest dla Jarniewicza propozycją zmiany stanu świata, idealistyczną i przyziemną zarazem, niewolną od wad i błędów, uwikłaną w spory polityczne i kapitalistyczne gry rynkowe, których stawką jest pomnażanie zysku, ale, jak pisze, kto wie, czy propozycją na wiele lat nie ostatnią. Czytajmy tę książkę: traktuje o niełatwym zadaniu ocalaniu marzeń. A jeśli spojrzymy dokąd doprowadził nas zimny pragmatyzm rynku i polityki gardzącej wyobraźnią, może w marzeniu kryje się możliwość ocalenia. - prof. TADEUSZ SŁAWEK


JERZY JARNIEWICZ - poeta, krytyk literacki, tłumacz. Wykłada literaturę angielską na Uniwersytecie Łódzkim. Jest członkiem zespołu redakcyjnego "Literatury na Świecie". Autor dwunastu książek krytycznoliterackich, m.in. Larkin. Odsłuchiwanie wierszy (2006), Od pieśni do skowytu. Szkice o poetach amerykańskich (2008), Heaney. Wiersze pod dotyk (2011), Gościnność słowa. Szkice o przekładzie literackim (2012) oraz Podsłuchy i podglądy (2015). Opublikował trzynaście zbiorów wierszy, ostatnio Makijaż (2009), Na dzień dzisiejszy i chwilę obecną (2012), Woda na Marsie (2015). Przekładał Jamesa Joyce´a, Philipa Rotha, Johna Banville´a, Raymonda Carvera, Edmunda White´a, Dereka Walcotta, Charlesa Simica i wielu innych. Opracował także antologie Sześć poetek irlandzkich (2012), oraz Poetki z wysp (2015, z Magdą Heydel). Współorganizator pierwszej w Europie Wschodniej międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej Beatlesom (Łódź 2008). Współredaktor serii wydawniczej "Twarze kontrkultury". Mieszka w Łodzi.

Tytuł: All You Need Is Love. Sceny z życia kontrkultury
Autorzy: Jerzy Jarniewicz
ISBN: 978-83-240-4313-2
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: październik 2016
Format: 140x205mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 336
Waga: około 600 g
Cena: + - 39zł
Książka dostępna także jako e-book

(Serdecznie Dziękuję Pani Iwonie Kołodziej)









Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=15200