Lekcja z... Osiecką w kinie Atlantic
Data: 13-10-2016 o godz. 18:06:47
Temat: Info


Dzienniki – pisane od dziewiątego roku życia aż do śmierci Poetki – to najintymniejszy z wszystkich tekstów Agnieszki Osieckiej (9.10.1936 Warszawa † 7.03.1997 Warszawa). I choć w wielu swoich wierszach, z właściwą sobie lekkością, przemycała prywatny ton, dopiero tutaj wolna jest od jakiejkolwiek cenzury wobec samej siebie.



Do bólu szczera, prawdziwa, a tym samym dla wielu Czytelników kontrowersyjna.

Pierwszy tom „Dzienników” Agnieszki Osieckiej obejmuje lata 1945–1950 i otwiera wielotomową edycję. Jedno z największych i najbarwniejszych dzieł polskiego pamiętnikarstwa na pewno wywoła burzę wokół postaci Autorki. Po latach narosłych mitów i plotek oddajemy głos Jej samej. Zgodnie z życzeniem samej Poetki – kiedy Jej już nie ma. Choć przecież jest…

Cieszymy się, że Mama wreszcie przemówi własnym językiem. Zamiast mówić o niej bez jej wiedzy, wreszcie posłuchamy, co sama ma do powiedzenia o sobie i o innych. - Agata Passent, córka Poetki.

Dzienniki wyjątkowe, i zwyczajne. Dziecinne, dojrzałe, intymne, literackie. Arcyciekawe – i jako dokument ze środka stulecia, z czasu pierwszego powojennego dziesięciolecia PRL-u, czyli lat zaraz po wojnie, a potem lat socrealizmu, odwilży. Także jako autobiografia, czyli wynurzenia osoby, która w tym akurat dziesięcioleciu dojrzewa – przeistaczając się na naszych oczach z uczennicy, potem nastolatki, w studentkę, debiutującą dziennikarkę, poetkę i fantastycznie kolorową postać ze studenckiego ruchu kabaretowego, świetnie znaną w środowiskach artystycznych Warszawy i Gdańska - ze wstępu prof. Andrzeja Zieniewicza.

Agnieszka Osiecka (1936–1997) – polska poetka, autorka tekstów piosenek, pisarka, reżyser teatralny i telewizyjny, dziennikarka. Od 1954 roku związana była ze Studenckim Teatrem Satyryków (STS), gdzie zadebiutowała jako autorka tekstów piosenek. Prowadziła w Polskim Radiu Radiowe Studio Piosenki, które wydało ponad 500 piosenek i pozwoliło na wypromowanie wielu wielkich gwiazd polskiej estrady. Od 1994 roku była związana z Teatrem Atelier w Sopocie, dla którego napisała swoje ostatnie sztuki i songi. Dorobkiem Agnieszki Osieckiej zajmuje się założona przez córkę poetki Agatę Passent Fundacja Okularnicy. Pośmiertnie została odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.


Fundacja Okularnicy im. A. Osieckiej,
Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń
Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej,
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
oraz
Kino Atlantic

zapraszają na LEKCJĘ Z… OSIECKĄ 25 października, godz. 13:00

Podczas godzinnego spotkania młodzieży oraz nauczycielom zaprezentujemy fragmenty "Dzienników 1945 - 1950"* wyd. Prószyński i S-ka.

W debacie o szkolnych przyjaźniach, wyborach, rozterkach i pasjach weźmie udział dr Karolina Felberg – Sendecka. (fot. niżej)


Badaczka literatury, krytyczka, edytorka, współpracowniczka Zespołu do Badań Literatury i Kultury Późnej Nowoczesności przy Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Edytorka dzieł Agnieszki Osieckiej - wielotomowego wydania "Dzienników i zapisków" oraz powieści "Neponset".



Spotkanie poprowadzą Dagmara Kowalska (Radio Dla Ciebie), Artur Wolski (Kino Atlantic)

Tłem dla rozmowy będą zdjęcia Agnieszki Osieckiej wyświetlone po raz pierwszy na dużym ekranie.

W trakcie lekcji wysłuchamy kilku utworów z tekstami Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Teatru N.O.R.A. oraz zobaczymy występ Ogniska u Machulskich.

Fragmenty „Dzienników 1945 – 1950” przeczyta Sandra Staniszewska. (fot. obok)


Partnerzy wydarzenia:

Fundacja Okularnicy im. A. Osieckiej
Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń
Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Kino Atlantic
Entropia Słowa

(Artur Wolski-Kino Atlantic)







Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=15127