Londyn 1967
Data: 28-09-2016 o godz. 01:35:00
Temat: Książki


Swoisty bedeker, ale nie turystyczny, lecz intelektualny, o złożonej strukturze i tylko pozornie dotyczący wyłącznie konkretnego miasta w historycznym momencie. Dwanaście miesięcy roku 1967 i wydarzenia dziejące się wówczas w Londynie to ledwie punkt wyjścia, jako że narracja nieustannie sięga w przeszłość i podpowiada też, co działo się później. Z ludźmi przede wszystkim, ich działalnością, ale także, jak zmieniał się sam Londyn, Anglia i kultura Zachodu.


Obserwujemy, jak w którymś z miesięcy roku 1967 radzą sobie na londyńskiej scenie konkretne osoby, wywodzące się z różnych stron świata (nie brakuje wśród nich znanych i nieznanych Polek i Polaków!), stając się historią, która wówczas się pisała. To także szkice z historii psychologii i psychoanalizy, symbolizowane głośnymi wówczas nazwiskami, portrety gwiazd rocka i pop, mody, malarstwa i sztuk wizualnych, działalności klubowej, ikon seksu i pornografii, krótsze i dłuższe opowieści o pisarzach, poetach, reżyserach, fotografach, hetero- i homoseksualnych związkach (te ostatnie to pretekst do przypomnienia, jak restrykcyjne było prawo brytyjskie jeszcze w połowie lat sześćdziesiątych…), fascynacji narkotykami wszelkiej proweniencji, kontrowersjach wokół wojny wietnamskiej i działalności Bertranda Russella († 1970) i Isaiaha Berlina († 1997). Poznamy wyimki z ówczesnej historii The Beatles, The Rolling Stones, Pink Floyd, Davida Bowie’ego († 2016) (wówczas Jonesa), The Who, ale także – Bee Gees….

Nie sposób zwięźle zrelacjonować zawartości tego intelektualno-obyczajowego bedekera. Warto jednak podkreślić, iż rzecz jest znakomicie napisana, gęsta, lecz przejrzysta, skrząca się od detali, nieskąpiąca przy tym szerszej refleksji nad blaskami i cieniami kontrkultury brytyjskiej, która właśnie w Londynie miała jedną ze swoich stolic, choć lato miłości roku 1967 miało miejsce za oceanem. Piotr Szarota bardzo dyskretnie ujawnia własną kompetencję badawczą jako psycholog i badacz obyczajowości, pozwalając prezentować się swoim bohaterom i podpowiadając czytelnikom kolejne tropy interpretacji ówczesnej rzeczywistości. Mówi nam: działo się!

prof. dr hab. Wojciech J. Burszta


PIOTR SZAROTA (urodzony w 1966r. w Warszawie) - profesor nadzwyczajny w Instytucie Psychologii PAN, a od 2016 r. jego dyrektor, specjalista w dziedzinie psychologii kulturowej, zwłaszcza kulturowych wzorów komunikacji niewerbalnej i bliskich związków interpersonalnych. Auto książek z pogranicza psychologii, socjologii i kulturoznawstwa, takich jak: Psychologia uśmiechu (2006), Od skarpetek Tyrmanda do krawata Leppera. Psychologia stroju dla średnio zaawansowanych (2008), Anatomia randki (2011). Interesuje się też historią społeczną i przemianami kulturowymi Europy w XX wieku. W 2014 r. nominowany do Nagrody Literackiej NIKE za książkę Wiedeń 1913. Londyn 1967 jest drugim tomem planowanej trylogii.


Tytuł: Londyn 1967
Autor: Piotr Szarota
ISBN: 978-83-244-0448-3
Wydawnictwo: Iskry
Rok wydania: wrzesień 2016
Format: 133x202mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 412
Waga: około 500 g
Cena: + - 49 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Mireli Tomczyk









Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=15032