Bodo wśród gwiazd
Data: 14-03-2016 o godz. 21:52:04
Temat: Książki


Eugeniusza Bodo (28.12.1899 Genewa † 7.10.1943 w Kotłasie w obwodzie archangielskim) był wzorem przedwojennej elegancji, szarmanckiego dżentelmena. W 1928 roku ogłoszono go „królem mody”, w 1933 od czytelników tygodnika „Kino” otrzymał tytuł „króla polskiego ekranu”.

Był też pionierem reklamy. Jego nazwisko firmowało nuty, polisy ubezpieczeniowe, garnitury Old England, krawaty Chojnackiego, kapelusze Młodkowskiego, buty Kielmana, czekoladki Wedla, pastę do zębów, a od wiosny 1939 roku kawiarnię Café Bodo przy Pierackiego 17 w Warszawie (obecnie Foksal). Dzisiaj pewnie nazwano by go celebrytą, a wtedy, jako ulubieniec publiczności, cieszył się szacunkiem także wśród kolegów artystów.

To o nich jest ta książka.

„Zależy mi na utrwaleniu pamięci o tamtych latach, tamtych ludziach. Niech przemówią zostawione przez nich dokumenty i listy, scenariusze programów artystycznych i radiowych audycji literackich. Niech przypomną bohaterów tamtych lat ich fotografie, recenzje z występów, artykuły prasowe. Nic w sztuce nie jest tak krótkotrwałe jak teatr, a w teatrze – piosenka”, pisze Anna Mieszkowska

Te lata, jak powiedział Fryderyk Járosy, „to był szczyt kabaretu literackiego i drugiego z takimi talentami i w takiej atmosferze – nie było wtedy w całej Europie!”.

Te wielkie talenty przedstawione w książce to Eugeniusz Bodo, Fryderyk Járosy, Hanka Ordonówna, Stefcia Górska, Zofia Terné, Maria Modzelewska, Konrad Tom i Zula Pogorzelska, Feliks Konarski i Nina Oleńska, Alfred Schütz, Renata Bogdańska-Anders, Gwidon Borucki, Wojciech Wojtecki, Wiktor Budzyński, Stanisław Ruszała i Loda Halama, a także wszechobecni Marian Hemar, Julian Tuwim, Andrzej Włast i Henryk Wars.

Od kilkunastu lat obserwujemy rosnące zainteresowanie historią kabaretu okresu międzywojennego. Na temat teatrów rewiowych ukazują się publikacje naukowe i popularne. Także liczne biografie artystów w nich występujących. Wydawane są płyty z dawnymi piosenkami, w oryginalnych i współczesnych wykonaniach. Powstają filmy dokumentalne i fabularne, a nawet serial… Jakby chciano nadrobić długi czas milczenia o tym, co było ważnego i ciekawego w naszej kulturze rozrywkowej przed wybuchem drugiej wojny światowej.

Bohaterów tamtych lat przypominają fotografie, recenzje z występów, artykuły prasowe, plakaty, ale też listy, dokumenty.


Anna Mieszkowska - autorka cenionych, a zarazem popularnych książek o kabarecie w okresie międzywojennym, między innymi: Za dawno, za dobrze się znamy. Piosenki i skecze Mariana Hemara (wspólnie z Władą Majewską); Artyści emigracyjnej Melpomeny; Ja, kabareciarz. Marian Hemar od Lwowa do Londynu; Była sobie piosenka. Gwiazdy kabaretu i emigracyjnej Melpomeny; Jestem Járosy! Zawsze ten sam...

______________________________________

Warszawianka, absolwentka wydziału Wiedzy o Teatrze w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (obecnie Akademia Teatralna). Pracuje w Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie. Współpracuje też z Archiwum Emigracji (UMK) w Toruniu. Od wielu lat zbiera dokumentację teatralną dotyczącą działalności polskich artystów poza krajem.

______________________________________

Autorka jedynej biografii Ireny Sendlerowej, na kanwie której oparto głośny film Dzieci Ireny Sendlerowej (The Courageous Heart of Irena Sendler). Tłumaczenia tej książki ukazały się w Niemczech, Hiszpanii, we Włoszek, w Czechach, Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, we Francji i w Gruzji. W 2014 roku Marginesy wydaly jej rozszerzoną wersję pt. Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej


Tytuł: Bodo wśród gwiazd
Autor: Anna Mieszkowska
ISBN: 978-83-65282-54-5
Wydawnictwo: Marginesy
Rok wydania: marzec 2016
Format: 165x235 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 368
Waga: około 650 g
Cena: + - 39 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Dorotce Sztrubel





Eugeniusz Bodo (1899-1943) kochał teatr, kino i kabaret, a nade wszystko kochał publiczność, która odwzajemniała tę miłość w trójnasób i dodawała mu skrzydeł

Był królem życia, jedną z największych przedwojennych gwiazd naszego kina. Dziś powiedzielibyśmy o nim - celebryta. Swoją niesamowitą charyzmą i urokiem osobistym przyciągał do kin, teatrów i kabaretów tłumy widzów. Stał się ikoną mody i dobrego stylu, a jego piosenki śpiewała cała Polska. W naszej pamięci pozostanie jako wspaniały wykonawca takich szlagierów jak: "Zimny drań", "Baby, ach te baby", "O key", "Tyle miłości" i "Umówiłem się z nią na dziewiątą"

Mało kto wie, że był także doskonałym biznesmenem. Jako pierwszy polski aktor założył wytwórnię filmową i z powodzeniem produkował kolejne kinowe hity.

Mimo wielu romansów przez całe życie pozostał kawalerem. To, że był wciąż do wzięcia, sprawiało, że pozostawał obiektem nieustannej adoracji. Zakochane kobiety tłumnie odwiedzały teatry, rewie i kina, by podziwiać swoje bożyszcze, pisały miłosne listy, wystawały pod jego domem w nadziei na spotkanie.

Ta wspaniała kariera zakończyła się niespodziewanie i bardzo tragicznie. Aresztowany w 1941 r. przez Rosjan we Lwowie tułał się po sowieckich więzieniach, w końcu, bezpodstawnie oskarżony o szpiegostwo, umarł z głodu i wycieńczenia w jednym z obozów GUŁAG-u.

Tytuł: Eugeniusz Bodo - Amant, śpiewak, idol
Autor: Anna Zasiadczyk
ISBN: 978-83-8091-130-7
Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska
Rok wydania: marzec 2016
Format: 145x210 mm
Oprawa: miękka lakierowana
Stron: 98
Waga: około 125 g
Cena: + - 8 zł
Seria: FAKT. prawdziwa historia


Drugie, uaktualnione wydanie książki, z licznymi dodatkowymi zdjęciami i nowym materiałem, m.in. o serialu TVP Bodo.

"Gra pan jak Bodo! Dlaczego? Bo do du...". To tylko żartobliwy kalambur Adolfa Dymszy, prawda bowiem była zupełnie inna. Eugeniusza Bodo (28.12.1899 Genewa † 7.10.1943 w Kotłasie w obwodzie archangielskim) grał "jak z nut", chociaż ich nie znał.

Dwa etapy jego życia upłynęły mu śpiewająco. Otaczała go wtedy miłość rodzinnego domu, sława zdobyta w warszawskich kabaretach, wreszcie uwielbienie kinowej widowni za ekranową wszechstronność. I kto wie, jak potoczyłyby się jego artystyczne losy, gdyby nie wojna. Tragiczna, niesprawiedliwa i okrutna. O tym właśnie opowiada ta książka.


"Sądziłam, że będzie to jeszcze jedna biografia w dorobku Ryszarda Wolańskiego. Nie miałam wątpliwości, że będzie świetna i bardzo rzetelna, bo autor słynie z dokładności, skrupulatności i umiłowania archiwaliów. Jednak to jest coś więcej niż doskonała biografia Eugeniusza Bodo, to książka, która ujawnia fakty zupełnie nieznane. Rozdział o wojennych losach Bodo jest wstrząsający. Protokoły z przesłuchań aktora przez NKWD obnażają całą podłość sowieckiego systemu. Nie chce się wierzyć, że to mogło się zdarzyć.
Moja babcia była zafascynowana międzywojenną Warszawą, nazywała ją «Paryżem północy». Czytając książkę Wolańskiego, wierzy się, że tak rzeczywiście było. Udało mu się uchwycić atmosferę i czar tamtego miasta, którego Bodo był królem. Już nic więcej Państwu nie powiem. Trzeba to koniecznie przeczytać. Gratulacje, Rysiu!".

Maria Szabłowska

Ryszard Wolański - dziennikarz muzyczny, absolwent warszawskiej PWSM, przez wiele lat związany z polskim radiem i telewizją. Autor licznych reportaży i relacji z najważniejszych imprez i festiwali muzycznych. Pomysłodawca i autor edycji radiowej, cyklu telewizyjnego, pierwszego w kraju wydawnictwa multimedialnego oraz książki pod wspólnym tytułem Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, STOART-u i ZAiKS-u, laureat licznych nagród za całokształt działań na rzecz popularyzacji polskiej muzyki rozrywkowej i jazzowej, m.in. nagrody TVP, ZAiKS-u, PSJ, Gloria Artis. Autor książek o tematyce muzycznej, a także biografii gwiazd międzywojennego dwudziestolecia: Już nie zapomnisz mnie. Opowieść o Henryku Warsie (nagroda Klio 2010) oraz opublikowany przez REBIS Eugeniusz Bodo. "Już taki jestem zimny drań" (Książka Historyczna Roku 2012 - nagroda TVP, Polskiego Radia i Instytutu Pamięci Narodowej), Tola Mankiewiczówna. "Jak za dawnych lat" i Aleksander Żabczyński. ''Jak drogie są wspomnienia''" za które uhonorowany został Nagrodą Specjalną Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2015 roku.

Tytuł: Eugeniusz Bodo. Już taki jestem zimny drań
Autor: Ryszard Wolański
ISBN: 978-83-7818-848-3
Wydawnictwo: Rebis
Rok wydania: marzec 2016
Format: 170x230 mm
Oprawa: kartonowa
Stron: 436
Waga: około 900 g
Cena: + - 49 zł

6 marca 2016 roku odbyła się premiera 13-odcinkowego serialu TVP "Bodo" opowiada on o życiu Eugeniusza Bodo, słynnego aktora z czasów II RP. Młodego gwiazdora gra Antoni Królikowski, a jego starszą wersję Tomasz Schuchardt.

Serdecznie Dziękuję Panu Irkowi Szymańskiemu





Eugeniusza Bodo (28.12.1899 Genewa † 7.10.1943 w Kotłasie w obwodzie archangielskim) - przedwojenny aktor, reżyser, producent i celebryta, przedwojenna ikona męskiej elegancji, człowiek, który ze swego nazwiska uczynił markę handlową. Jego nazwisko na afiszu gwarantowało sukces każdego przedstawienia, nikogo też nie trzeba było namawiać do pójścia do kina na film, w którym grał Bodo, a śpiewane przez niego piosenki z miejsca stawały się przebojami, które nuciła cała Polska. Pomimo że nie miał ku temu warunków, okrzyknięto go amantem srebrnego ekranu, a on sam przyprawiał wiele kobiet o drżenie serca. Był bodaj najpopularniejszym polskim aktorem międzywojnia, którym żywo interesowała się prasa, w tym także brukowa. Tymczasem jego prywatne życie, a zwłaszcza sprawy uczuciowe, wciąż kryje wiele tajemnic, które próbuje odkryć autorka niniejszej publikacji.

"W publikacji poświęconej życiu miłosnemu najpopularniejszego polskiego aktora filmowego Drugiej Rzeczypospolitej nie może zabraknąć też historii kina ani opowieści o przedwojennych teatrach i kabaretach. Krótko mówiąc, zapraszam Czytelników w sentymentalną podróż do świata, który dawno przeminął i istnieje jedynie we wspomnieniach, na pożółkłych fotografiach czy trzeszczącej taśmie celuloidowej. Świata, w którym niepodzielnym królem kobiecych serc był wielki Eugeniusz Bodo"
Iwona Kienzler

Iwona Kienzler - autorka ponad osiemdziesięciu książek – publikacji non-fiction z zakresu historii, jak również leksykonów i słowników. Pisze także reportaże z podróży oraz artykuły dotyczące spraw gospodarczych i historii Polski, a także odwiedzanych przez nią krajów i regionów. Pasjonuje się historią, a zwłaszcza rolą kobiet i ich często zapomnianemu lub niedocenianemu wpływowi na losy i decyzje mężczyzn rządzących państwami, czy też będącymi wpływowymi politykami lub mężami stanu. Historia opisywana w książkach Iwony Kienzler to historia widziana oczyma kobiet. Nakładem wydawnictwa Bellona ukazały się już m.in.: Mąż wszystkich żon. Stanisław August, Życie w PRL i strasznie, i śmiesznie, Nałkowska i jej mężczyźni, Słynni playboye PRL.

Tytuł: Bodo i jego burzliwe romanse
Autor: Iwona Kienzler
ISBN: 978-83-11-14181-0
Wydawnictwo: Bellona
Rok wydania: luty 2016
Format: 140x205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 320
Waga: około 425 g
Cena: + - 34 zł
Książka dostępna także jako e-book

(Serdecznie Dziękuję Pani Ewie Cieślak)





Eugeniusza Bodo (28.12.1899 Genewa – 7.10.1943 w Kotłasie w obwodzie archangielskim), jedna z największych gwiazd przedwojennego polskiego kina i estrady. Aktor filmowy, rewiowy i teatralny, a także piosenkarz i tancerz. Wykonawcą takich przebojów, jak "Ach te baby" , "Ach, śpij kochanie", "Sex appeal" , "Całuję twoją dłoń, madame", " Już taki jestem zimny drań ", "Ach Ludwiko" czy " Umówiłem się z nią na dziewiątą ".

Oto rzetelna, a miejscami wręcz wstrząsająca opowieść o życiu wszechstronnego artysty, Eugeniusza Bodo

"Gra pan jak Bodo! Dlaczego? Bo do du...". To tylko żartobliwy kalambur Adolfa Dymszy , prawda bowiem była zupełnie inna. Eugeniusz Bodo grał "jak z nut", chociaż ich nie znał. Dwa etapy jego życia upłynęły mu śpiewająco. Otaczała go wtedy miłość rodzinnego domu, sława zdobyta w warszawskich kabaretach, wreszcie uwielbienie kinowej widowni za ekranową wszechstronność. I kto wie, jak potoczyłyby się jego artystyczne losy, gdyby nie wojna. Tragiczna, niesprawiedliwa i okrutna. O tym właśnie opowiada ta książka.

"Sądziłam, że będzie to jeszcze jedna biografia w dorobku Ryszarda Wolańskiego. Nie miałam wątpliwości, że będzie świetna i bardzo rzetelna, bo autor słynie z dokładności, skrupulatności i umiłowania archiwaliów. Jednak to jest coś więcej niż doskonała biografia Eugeniusza Bodo, to książka, która ujawnia fakty zupełnie nieznane. Rozdział o wojennych losach Bodo jest wstrząsający. Protokoły z przesłuchań aktora przez NKWD obnażają całą podłość sowieckiego systemu. Nie chce się wierzyć, że to mogło się zdarzyć.
Moja babcia była zafascynowana międzywojenną Warszawą, nazywała ją »Paryżem północy«. Czytając książkę Wolańskiego, wierzy się, że tak rzeczywiście było. Udało mu się uchwycić atmosferę i czar tamtego miasta, którego Bodo był królem. Już nic więcej Państwu nie powiem. Trzeba to koniecznie przeczytać. Gratulacje, Rysiu!".

Maria Szabłowska

3 października 2011 roku w Kotłasie w obwodzie archangielskim został w odsłonięty jego pomnik.

Ryszard Wolański - dziennikarz muzyczny, absolwent warszawskiej PWSM, przez wiele lat związany z polskim radiem i telewizją. Autor licznych reportaży i relacji z najważniejszych imprez i festiwali muzycznych. Pomysłodawca i autor edycji radiowej, cyklu telewizyjnego, pierwszego w kraju wydawnictwa multimedialnego oraz książki pod wspólnym tytułem Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej. Autor książek o tematyce muzycznej, stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz STOART-u, laureat licznych nagród za całokształt działań na rzecz popularyzacji polskiej muzyki rozrywkowej i jazzowej, m.in. nagrody TVP, ZAiKS-u, Gloria Artis oraz Klio 2010 za Już nie zapomnisz mnie. Opowieść o Henryku Warsie

Tytuł: Eugeniusz Bodo. Już taki jestem zimny drań
Autor: Ryszard Wolański
ISBN: 978-83-7510-857-6
Wydawnictwo: Rebis
Rok wydania: maj 2012
Format: 170x230 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 408
Waga: około 1 kg
Cena: + - 55 zł

Serdecznie Dziękuję Panu Irkowi Szymańskiemu







Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=14179