Nowości wytwórni ECM wszystkie premiery 18.03.2016
Data: 10-03-2016 o godz. 20:18:20
Temat: Info


Album zatytułowany „A cosmic rhythm with each stroke” to wspólne dzieło pianisty Viaya Iyera (26.10.1971 Rochester, New York) oraz muzyka, którego on sam opisuje jako swojego “bohatera, przyjaciela i nauczyciela”, trębacza Wadadę Leo Smitha.

Vijay już wcześniej grał z Wadadą w jego Smith’s Golden Quartet, ale ten album jest pierwszą dokumentacją ich pracy jako duetu, wyprodukowaną przez Manfreda Eichera w nowojorskim Avatar Studios w październiku 2015 roku. Centralnym punktem albumu jest urzekająca suita tytułowa, dedykowana pamięci Nasreen Mohamedi (1937-1990), nowatorskiej indyjskiej artystki, której improwizatorskie obrazy przywołują na myśl abstrakcyjne rytmy.
Brzmienia trąbki i fortepianiu przeplatają się tu w sposób niesłychanie wrażliwy, z respektem podchodząc do każdego dźwięku oraz faktury i przestrzeni utworów. Vijay Iyer i Wadada Leo Smith po raz pierwszy zaprezentują "A cosmic rhythm with each stroke" w nowojorskim Metropolitan Museum of Art w marcu 2016 roku. Okazją ku temu będzie wystawa sztuki i skryptów Nasreen Mohamedi. “Suita dla Nasreen” znalazła się na albumie obok kompozycji “Passage” autorstwa Iyera oraz zamykającego krążek utworu “Marian Anderson”, zainspirowanego znakomitą amerykańską śpiewaczką kontraltową.


Po trzech albumach studyjnych (Stoa, 2006, Holon,2008 oraz Lyria, 2010) i podwójnej płycie koncertowej (2012), nagranej ze swoim elektrycznym zespołem Ronin, szwajcarski klawiszowiec i kompozytor Nik Bärtsch (3.08.1971 Zurych, Szwajcaria) prezentuje nowy album, który zarejestrował wraz ze swoją macierzystą grupą Mobile (w której skład wchodzą niektórzy członkowie Ronin).

Mobile, założony w 1997 roku (w trzech utworach z nowego albumu muzykom towarzyszy kwartet smyczkowy), jest dla Bärtscha źródłem ceremonialnego podejścia do tworzenia muzyki. Podejście to przejawia się w takich środkach wyrazu jak redukcja i repetycja, a także w fascynacji kulturą japońską. Jazz, funk, new music, minimal, a także muzyka rytualna splatają się w jedno, tworząc oryginalne, energetyczne brzmienie zespołu. Album „Continuum” został nagrany w studio RSI w Lugano, w Marcu 2015 roku. Producentem jest Manfred Eicher.


Debiut Ferenca Snétbergera (6.02.1957 Salgótarján, Węgry) w wytwórni ECM to nagranie koncertowe, zarejestrowane podczas solowego występu uznanego węgierskiego gitarzysty przed urzeczoną publicznością w Akademii Ferenca Liszta w Budapeszcie.
Złożona z ośmiu części, bogato improwizowana suita Snétbergera zatytułowana “Budapeszt”, w sposób niezwykle subtelny czerpie z dorobku muzyki brazylijskiej, flamenco, tradycyjnego jazzu i klasyki, a nawet muzyki cygańskiej. Na bis artysta wykonał standard Harolda Arlena “Somewhere Over The Rainbow”. W przygotowaniu są kolejne wydawnictwa z udziałem Ferenca Snétbergera.

(Karolina Majewska-Universal Music PL)<







Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=14163