Flegma
Data: 25-05-2005 o godz. 00:20:00
Temat: Info


FLEGMA powstała jako zespół rockowy jesienią roku 1990 w Bystrzycy n.O. (powiat Frýdek-Místek) przez studentów drugiego roku polskiego gimnazjum w Czeskim Cieszynie Tomka Lasotę (gitara basowa), Marka Konderlę (instr. klawiszowe) i Roberta Wałaskiego (perkusja).

Po kilku miesiącach prób dołączył do grupy student SOU w Trzyńcu, Robert Černek (gitara), który oprócz grania na własnoręcznie skonstruowanej elektrycznej gitarze zajmował się również montażem półprofesionalnych wzmacniaczy i innych przyrządów elektrycznych. Zespół początkowo wykonywał przeróbki utworów mniej i bardziej znanych zespołów rockowych.

Po poszerzeniu składu o basistę Marka Lasotę, FLEGMA zaczęła grać własne utwory, początkowo w klimacie punkowym, później psychodelicznym, kończąc na bluesie. Po kilku występach zespół opuszcza pianista Marek Konderla i właśnie w tym okresie grupa po raz pierwszy zasadniczo zmienia swoje oblicze rezygnując z wykonywania utworów psychodelicznych, grając muzykę bardziej kameralną o bluesowych korzeniach w stylu J.J.Calea lub Dire Straits. Muzyka zespołu dociera do pierwszych fanów, a w listopadzie 1992 w przeciągu jednego popołudnia zespół nagrywa w Starej szkole w Łyżbicach pierwszą oficjalną demo taśmę nazwaną po prostu ,,Flegma" w nakładzie 100 egzemplarzy. Aż do jesieni 1993 zespół intensywnie koncertuje po Zaolziu, w Praskich klubach i w Wałaszskim kraju.

Jesienią tego roku FLEGMA zwalnia tempo, i to z powodów edukacyjnych (studia wyższe) oraz z powodów ,,hermetycznych". Pozwolę sobie wyjaśnić czytelnikowi, pająkowi internetowemu, co oznacza w małym muzycznym środowisku drugi termin. Otóż małe niekomercyjne zespoły muzyczne jak np. FLEGMA, grający muzykę, która rzadko odtwarzają radia komercyjne, zawalające nas tonami kitu i wciskające nam plastikowe pajace, nie mówiąc już o telewizji, nigdy nie znajdą się w sytuacji, w której będą mogły objeżdżać klub za klubem, miasto za miastem, w celu pozyskiwania nowych słuchaczy. W wypadku FLEGMY trzeba dodać jeszcze to, że Zaolziański zespół wykonujący polskie piosenki może dotrzeć w pełni swoją twórczością tylko do publiczności zaolziańskiej, bo do Polski jest z Zaolzia, jak się okazuje ,,bardzo daleko", a między czeskim słuchaczem a polskim zespołem jest tu większa, tam mniejsza bariera językowa. Mało znane zespoły muzyczne mają jeden przywilej: kto nie był nigdy popularny, nigdy popularność nie utraci. Do tego trzeba dodać, że na Zaolziu nie jest zbyt wielu fanów muzyki rockowej, dlatego też każdy miejscowy zespół wypala się (czytaj znudzi) po jakimś czasie.

Od roku 1994, gdy zespół wystąpił publicznie tylko dwa razy aktywność zespołu opadała aż do jesieni 1995, gdy FLEGMA zaprzestała działalności. Jako największe osiągnięcie zespołu z tego okresu można uznać udział w festiwalu Valašský Špalíček 95, dokąd zespół został zaproszony przez organizatora imprezy i szefa M-Clubu w Valmezie Karla Prokeša. Latem roku 1995 zespół zdążył jeszcze nagrać materiał z lat 1993-1995 na demo taśmie ,,Księżyc nad ziemią obiecaną", która jednak dotychczas nie ujrzała światła dziennego. Po roku 1995 muzyką zajmowali się aktywnie tylko Marek i Tomek Lasotowie grający w różnych zespołach muzycznych na Zaolziu (Karel Hynek Mácha, Jugband Mira Nogi, After Action). Godna uwagi jest również demo kaseta ,,Wariata sen" - równolegle z FLEGMĄ działającego zespołu Wodospad, na której znalazło się aż 18 autorskich utworów (ponad 80 minut muzyki). W grudniu 1997 muzycy FLEGMY spotkali się by zagrać dla garstki słuchaczy w klubie ,,Pod Zieloną" w Czeskim Cieszynie. Było to jednak przysłowiowe deja vu zespołu. Tak się długo wydawało...

Późnym latem 1999 zastępowali Tomek Lasota i Jiří Symanek, perkusista jazzowy z Czeskiego Cieszyna, nieobecnych muzyków na potańcówce w Wiśle. Wtedy to zawiązała się współpraca pomiędzy Tomkiem i Markiem Lasotami i Jurkiem Symankiem. Jako ,,trio wybuchowe" zespół ćwiczył całą jesień i zimę, żeby wiosną 2000 przywitać w zespole nowych muzyków. Po stwierdzeniu, iż przez delikatną zmianę stylu muzyki (zespół zmierza bardziej w stronę folku i jazzu), klimaty muzyki pozostały dalej ,,flegmowskie" zdecydowano ,iż zespół będzie dalej korzystał z nazwy FLEGMA. Trzeba jednak podkreślić, że ta FLEGMA jest innym zespołem niż FLEGMA z lat dziewięćdziesiątych i zespół będzie się starać czerpać jak najmniej ze swojego poprzedniego okresu działalności. A można było się o tym przekonać 22.lipca 2000 na Zlocie młodieży w Wędryni - pierwszym koncercie w nowym składzie.

Latem roku 1999 spotykają się po dwuletniej przerwie Tomasz Lasota i Jiří Symanek, perkusista jazzowy z Czeskiego Cieszyna, aby razem z Markiem Lasotą znów ożywić zespół. Wspólnie grają chyba aż do wiosny roku 2000, a potem przybierają nowych członków. Zespół wypracuje niemal nowy repertuar i swoim dźwiękiem dąży bardziej do sfer jazzowych niż rockowych.

Próby FLEGMY odbywają się w małym garażu w Czeski Cieszynie i właśnie tam członkowie zjeżdżają się ze wszystkich kątów Czech i Polski (Łukasz) dwa do trzech razy za miesiąc. Zespół stara się koncertować w klubach niż na festiwalach z prostego powodu, że jej muzyka wynika lepiej na klubowej scenie.

Po kilku zmianach skład zespołu wygląda następująco:
Tomasz Lasota (gitara, mandolina, voc),
Łukasz Kokotek (gitara),
Jiří Zabystrzan (instrumenty klawiszowe, akordeon),
Marek Lasota (gitara basowa).
Jiří Symanek (perkusja).

Gościnnie występują z FLEGMĄ:
Robert Mitręga (alt saxofon, flet poprzeczny),
Zbigniew Kaleta (tenor saxofon, klarnet).

(info zespołu)





Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1408