Poletko Pana FOGGa
Data: 04-10-2015 o godz. 18:19:49
Temat: Książki


Mieczysław Fogg (30.05.1901 Warszawa † 3.09.1990 Warszawa) to chyba najbardziej znany polski piosenkarz XX wieku. Dariuszowi Michalskiemu udało się zebrać tysiące informacji i relacji na jego temat.



Powstała fascynująca biografia Poletko pana Fogga, a jednocześnie książka o polskiej scenie muzycznej dwudziestolecia międzywojennego, czasów okupacji i PRL-u.

Jestem rdzennym warszawiakiem od wielu, wielu pokoleń. Zdołałem nawet uratować część dokumentów stwierdzających, iż mój ród jest od trzystu lat osiadły w Warszawie. A więc jestem warszawiakiem z krwi i kości. Jakby kamykiem z jezdni warszawskiej… W Warszawie urodził się mój dziadek, mój ojciec, urodziłem się ja, mój syn, urodziły się moje wnuki. - Tak o swojej rodzinie opowiadał Mieczysław Fogg radiowej rodzinie Matysiaków.

Energiczny, pracowity, niezniszczalny, zarazem zdumiewająco skromny, niedzisiejszo elegancki, wzruszająco serdeczny. - Takiego Fogga poznał, takiego zapamiętał i takiego w swojej biografii opisał Dariusz Michalski.


"Poznałem go osobiście w połowie lat siedemdziesiątych, w trakcie realizacji wspólnego programu telewizyjnego. Czyli bardzo dawno. Mijały lata, zmieniała się historia, a Fogg śpiewał, śpiewał, śpiewał…

Taki też w mojej pamięci pozostał. Energiczny, pracowity, niezniszczalny – zarazem zdumiewająco skromny, niedzisiejszo elegancki, wzruszająco serdeczny. Może dlatego każdy, komu mówiłem o pisaniu tej książki, dziwił się: Przecież o Foggu wszyscy wszystko wiedzą!

Życie mnie nauczyło, że jeśli wszyscy – to znaczy: niewielu. A jak wszystko – to również niewiele, albo jeszcze mniej.

I dlatego wytyczyłem, zasiałem i przez kilkanaście miesięcy uprawiałem Poletko Pana Fogga."

D.M.

Poletko Pana FOGGa to: pięćdziesięciosiedmioletnia kariera znaczona nagrodami, odznaczeniami oraz najważniejszym dla każdego artysty – standing ovations publiczności; występy dla czterech pokoleń; dziesiątki tysięcy imprez w całej Polsce i na całym świecie; przyjaźń i współpraca z Chórem Dana; wspólne koncerty i nagrania z Hanką Ordonówną, Adolfem Dymszą, Zula Pogorzelską i Mirą Zimińską; tango, walc, ballada i… rock and roll.

W swojej fascynującej książce Dariusz Michalski opisuje również Fogga mało znanego: żołnierza w Powstaniu Warszawskim, wojennego opiekuna Żydów, ostoję rodziny. Dociera za kulisy sal koncertowych, do studiów nagrań (także zagranicą), pisze o faktach nieznanych, piosenkach zapomnianych, wydarzeniach pomijanych przez innych. Jego portret Mieczysława Fogga jest niezwykle realistyczny, wyrazisty, prawdziwy w najdrobniejszym szczególe.

Zresztą nie tylko jego: o „Mieciu” opowiadają jego najbliżsi, współpracownicy, akompaniatorzy, menadżerowie, dziennikarze, przyjaciele. Każdy – z szacunkiem, miłością, podziwem.

MARIUSZ MICHALSKI (Mr Metronom): dziennikarz (ongiś prasowy i telewizyjny), prezenter radiowy, historyk muzyki rozrywkowej, miłośnik i znawca rock and rolla. Laureat Złotego Ekranu. Autor pięciotomowej Lekkiej muzy (pierwszego w Europie kompendium muzyki rozrywkowej i show-biznesu), historii polskiej muzyki rozrywkowej (na razie trzech tomów: Trzysta tysięcy gitar nam gra..., Powróćmy jak za dawnych lat... i Piosenka przypomni ci...), dwutomowej telewizji w Polsce oraz książkowych portretów Johna Lennona, Jerzego Wasowskiego, Aliny Janowskiej, Wojciecha Młynarskiego, Czesława Niemena , Kaliny Jędrusik i Krzysztofa Klenczona

Poletko pana Fogga ukaże się na rynku 7 października.


Tytuł: Poletko Pana FOGGa
Autor: Dariusz Michalski
ISBN: 978-83-7779-328-2
Wydawnictwo: MG
Rok wydania: październik 2015
Format: 175x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 672
Waga: około 1,250 kg
Cena: + - 49 zł

(Ewa Grupińska-Wydawnictwo MG)





Oto autobiografia ikony polskiej muzyki estradowej Mieczysława Fogga (30.05.1901 Warszawa- 3.09.1990 Warszawa), nazywanego polskim Mauricem Chevalierem i Bingiem Crosby

Naukę śpiewu Fogg rozpoczął w kościelnym chórze, gdzie dostrzegł go Ludwik Sempoliński . Pomimo pierwszych sukcesów (razem z Chórem Dana) na deskach kabaretu "Qui pro quo" Fogg nie porzucił posady kasjera kolejowego PKP. Dopiero kariera solowa oraz kilkadziesiąt zaśpiewanych i nagranych przebojów (dla wytwórni Syrena Record, Odeon, Fogg Record) pozwoliły mu na pełne poświęcenie się pracy artystycznej.

Od tej pory jego popularność rosła błyskawicznie – Fogg zjeździł z setkami koncertów wszerz i wzdłuż nie tylko całą Polskę, ale także cały świat (od Laponii przez biegun północny, Stany Zjednoczone, Kanadę, Brazylię, po Tasmanię, Nową Zelandię, Australię, Gruzję i Uzbekistan). Nie przestał także dawać koncertów w czasach II wojny światowej i Powstania Warszawskiego, kiedy to zyskał przydomek "pieśniarza Warszawy".

Przez karty książki przewija się cała plejada najważniejszych postaci polskiej estrady, m.in.: Jan Kiepura, Adolf Dymsza, Hanka Ordonówna, Mira Zimińska, Jerzy Jurandot, Eugeniusz Bodo , Zula Pogorzelska, Fryderyk Jarosy, Stefania Grodzieńska, Sława Przybylska, Maria Koterbska, Julian Tuwim, Stefan Wiech…

Książkę zamyka specjalnie do tej edycji napisane posłowie autorstwa Anny Mieszkowskiej (autorki m.in. popularnych biografii Mariana Hemara i Fryderyka Jarosyego).

Mieczysław Fogg (1901-1990) - jeden z najpopularniejszych polskich piosenkarzy wszech czasów. W swojej ponad sześćdziesięcioletniej karierze wystąpił na blisko szesnastu tysiącach koncertów. Prowadził słynną kawiarnię na gruzach Warszawy – Cafe Fogg. Nagrał setki płyt i dziesiątki przebojów (najbardziej znane to m.in.: "Tango milonga", "To ostatnia niedziela", "Jesienne róże", "Mały biały domek", "Pierwszy siwy włos", "W małym kinie", "Co nam zostało z tych lat", "Bo to się zwykle tak zaczyna", "Piosenka o mojej Warszawie").

Tytuł: Od palanta, do belcanta
Autor: Mieczysław Fogg (wspomnienia spisał Zbigniew K. Rogowski)
ISBN: 978-83-7648-174-6
Wydawnictwo: Prószyński i Ska
Rok wydania: 2009
Format: 135x210 mm
Oprawa: twarda
Stron: 268
Waga: około 375 g
Cena: + - 32 zł




Pamiętniki Mieczysława Fogga. Opowiada w nich o początkach nauki śpiewu, debiucie w Chórze Dana, zespole rewelersów, który zdobył światową sławę. O wojnie i okupacji oraz o sukcesach z lat powojennych.

Czy zapowiadałem się na cudowne dziecko! Nie sądzę. Chociaż w spojrzeniach moich rodziców pewno można było wyczytać zachwyt, gdy już jako pięcioletni brzdąc potrafiłem - podobno nie bardzo fałszując - odśpiewać popisowo przed gośćmi sławetne Góralu, czy ci nie żal. To był mój pierwszy wielki szlagier (...)

Czy grozi mi dożywocie z piosenką? Nie sądzę. Najnowszy program, ten z roku 1975, może ostatni już (oczywiście będą do niego włączone nowe przeboje), pomyślany jest na dwa, trzy lata eksploatacji. W tym czasie minie siedemdziesięciopięciolecie moich urodzin i pół wieku śpiewania. A więc chyba bardzo rzadki "rekord" w wokalistyce światowej.

Czy po przekroczeniu magicznej dla śpiewaka granicy nie pomyślę o "złożeniu broni"? Po barwnym, ale pracowitym i długim żywocie artysty będę mógł odpoczywać w błogim spokoju. I wtedy z całym przekonaniem powiem słowami piosenki, którą kończę najnowszy mój program - Ja mam to już za sobą (...)
Mieczysław Fogg

Spis treści:

Śpiewakiem czy kolejarzem
Niełatwe początki
Na orbicie sukcesu
W cieniu wojny
W Cafe Fogg
I późniejsze wyprawy w Polskę...
Ponownie w Ameryce
Do Sydney przez... Koluszki
Brazylijskie intermezzo
Urodziłem się, by śpiewać...
Po raz piąty przez Atlantyk...
Naprzód z życiem! Z życiem naprzód!
"Najstarszym występującym piosenkarzem świata"

Tytuł: Od palanta, do belcanta
Autor: Mieczysław Fogg (wspomnienia spisał Zbigniew K. Rogowski)
ISBN: brak
Wydawnictwo: Iskry
Rok wydania: 1976
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
Stron: 224
Waga: około 200 g
Cena: + - 24 zł








Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=13494