Usłyszeć taniec - mistrzowie stepowania
Data: 31-08-2015 o godz. 20:13:54
Temat: Info


USŁYSZEĆ TANIEC to niezwykły spektakl różnych form stepowania: flamenco, stepu irlandzkiego, amerykańskiego, tańca współczesnego oraz muzyki ethnojazzowej granej na żywo. Barwne widowisko, w którym taniec stanowi integralną część muzyki, a muzyka – tańca.

Różne kultury muzyczne spotykają się w jednym miejscu, a tradycja i współczesność to synonimy. Projekt tworzą wybitni tancerze i muzycy, soliści widowisk w Europie i USA.

USŁYSZEĆ TANIEC to pierwszy w Polsce i jeden z kilku na świecie, projekt łączący flamenco, muzykę irlandzką i jazz. Harmonijny kolaż różnych tradycji muzycznych we współczesnych aranżacjach. Tworzą go, pod kierownictwem Tomasza Bieli, wybitni muzycy reprezentujący różne kultury muzyczne: Michał Czachowski, Damian Kowaliński, Witold Kulczycki, Małgorzata Mycek, Piotr Rogacki i Borja Soto. Efektem ich współpracy jest unikalna, ethnojazzowa fuzja, której celem jest pokazanie możliwości współistnienia kultur we współczesnym świecie.





Zespół wystąpi w składzie:

Taniec:

MATEUSZ WÓJCIK – absolwent prestiżowej irlandzkiej uczelni Irish World Academy of Music and Dance oraz Wydziału Zarzadzania Uniwersytetu Warszawskiego. Twórca, choreograf i manager projektu Usłyszeć Taniec. Laureat programu Riverdance Masterclass dla potencjalnych przyszłych tancerzy największego widowiska na świecie: Riverdance. Jako pierwszy Polak miał zaszczyt wystąpić jako członek zespołu Riverdance podczas bicia rekordu Guinnessa najdłuższej linii Riverdance w Dublinie. Tancerz pierwszego składu amerykańskiego widowiska Rhythm in the Night. Solista i kapitan tancerzy widowiska Night of the Dance, tancerz widowisk Touch of Ireland i Celtic Dream, oraz niezależny artysta współpracujący z zespołami zPolski (Danar, Macalla) i zagranicy (One String Loose). Jako student Irish World Academy miał zaszczyt wystąpić z legendarnym zespołem The Chieftains.

AGATA TEODORCZYK – Tancerka, choreograf i pedagog flamenco, absolwentka Dance Movement Therapy Institute. Solistka spektakli: „Mi camino flamenco” w warszawskim teatrze „Komedia”, w teatrze “Syrena” u boku doskonałych muzyków hiszpańskich, w spektaklu „Flamenco Pasión” w teatrze Nowym w Łodzi oraz z grupą „Por Fiesta” tworząc m.in. z projektem „Mszy Flamenco” oraz projektem „Fuente” łączącym muzykę flamenco z muzyką hinduską. Występowała z legendarnym zespołem „Gypsy Kings”. Występowała także w Polsce i za granicą z międzynarodową grupą „Los Remedios” do śpiewu Jose Angela Carmony. Obecnie współpracuje z teatrem „Kamienica” dbając o oprawę taneczną sztuki o Don Juanie oraz jako solistka z grupami: „Por Fiesta”, „Gallito Trio” oraz „Los Remedios”.

KAROL DRZEWOSZEWSKI – artysta musicalowy i pedagog. Po raz pierwszy zadebiutował na scenie w Teatrze Muzycznym w Gdyni w takich Musicalach jak Fame, Skrzypek na dachu, My fair Lady. Półfinalista 1 i 5 edycji programu Mam Talent, gdzie w roku 2008, wykonał numer jako pierwszy w Polsce, stepując do góry nogami, a w 2012 wystąpił wraz z grupą musicalowa Zaklepotani, której jest założycielem. Na przełomie lat 2011 i 2012 występował z Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku w programie jazzowym Glenna Millera z 17 osobowym Big Bandem. Od 2010 roku jest wykładowcą w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na specjalności musicalowej. Występował na wielu scenach w Polsce i w Europie.

Muzyka:

TOMASZ BIELA – gitarzysta, kompozytor, kierownik muzyczny projektu Usłyszeć Taniec. Lider zespołów muzyki irlandzkiej: Danar i Macalla Trio oraz twórca i manager czołowego zespołu muzyki bretońskiej Gwerenn, współtwórca duetów Grygier/Biela i Biela/Kwietniewski. Zafascynowany również muzyką szwedzką oraz średniowieczną występuje w zespołach Macklamara i Tryzna. Wciąż poszukuje nowych wyzwań muzycznych, eksperymentuje na granicy gatunków i przekracza bariery między kulturami. Zostawia wyrazisty ślad w twórczości wszystkich projektów w których uczestniczy. Koncertuje regularnie na najważniejszych festiwalach w Polsce i w Europie (Austria, Holandia, Francja, Niemcy, Norwegia, Szwecja, Dania).

DAMIAN KOWALIŃSKI – gitarą flamenco zainteresował się w 1999 r. i przez kilka lat uczył się tej sztuki jako samouk, by wreszcie udać się w podróż do Andaluzji w poszukiwaniu korzeni flamenco. Jest pierwszym polskim gitarzystą flamenco, który w roku akademickim 2011/2012 otrzymał stypendium za wybitne wyniki w nauce gry na gitarze w cenionej na całym świecie szkole Fundación de Arte Flamenco Cristina Heeren w Sewilli. Zamieszkiwał przez wiele lat w rozmaitych miejscach Andaluzji. Najwięcej czasu spędził w Sewilli gdzie pobierał nauki u najlepszych mistrzów tego gatunku takich jak Manuel Montero, Niño de Pura, Paco Cortés, Pedro Sierra… Jako jeden z bardzo nielicznych Polaków występował w Hiszpanii, gdzie akompaniował do tańca i śpiewu wielu wybitnym artystom.

WITOLD KULCZYCKI – multiinstrumentalista specjalizujący się w tradycyjnej muzyce irlandzkiej, kompozytor, aranżer, autor tekstów i nauczyciel od ponad dwudziestu lat związany z polską sceną folkową. Lider zespołu Duan, prowadzi warsztaty instrumentalne oraz koncertuje i nagrywa z zespołami i solistami nurtu folkowego, folk-rockowego, szantowego i poezji śpiewanej. Uczeń flecistów z Belfastu i Roscommon (Harry Bradley, Bernie Flaherty, John Wynne, Catherine McEvoy), uczestnik projektów Celtic-Balkan Power Project (z Carrantuohill i Fanfare Ciocarlia), Funky Space oraz Burning Hands Project. Występował na scenach festiwali takich jak Woodstock, FMC Zamek, FKC Dowspuda, Beltine (Czechy) oraz w Austrii z Michałem Czachowskim (flamenco). Autor i współtwórca muzyki do amatorskich spektakli teatralnych, filmów i profesjonalnych wydawnictw multimedialnych (gra komputerowa „Wiedźmin”).

Usłyszeć Taniec
26.09.2015, godz. 19:00
Stary Klasztor – Sala Gotycka, ul. Purkyniego 1, Wrocław
Bilety od 20 zł dostępne na: www.tbox24.pl


(Kinga Bacewicz - www.gitaraplus.pl)







Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=13328