KSU. Rejestracja buntu
Data: 31-07-2015 o godz. 13:00:00
Temat: Książki


W 1978 roku w Ustrzykach Dolnych powstał KSU jeden z pierwszych i zarazem najważniejszych polskich zespołów punkrockowych. Pięciu nastolatków z nieznanego nikomu szerzej miasteczka niemal z marszu zawładnęło sercami i umysłami młodzieży, a wśród dorosłej części społeczeństwa wzbudziło przestrach.

Trzy litery tworzące nazwę kapeli, kojarzone wcześniej co najwyżej z miejscową rejestracją samochodową, urosły rychło do rangi symbolu. Stały się dla pokolenia dorastającego w dekadzie Gierka i nieco później swoistym znakiem rozpoznawczym, znamieniem identyfikującym tę generację z punkowym stylem bycia i drapieżną, niewyszukaną muzyką, której największą wartością był autentyzm.

Historia KSU to opowieść o sprzeciwie wobec zastanej rzeczywistości, o poszukiwaniu własnego ja, o dojrzewaniu świadomości przynależenia do małej ojczyzny – tej ustrzyckiej, bieszczadzkiej, pogranicznej, wielokulturowej. Wszystko to, w powiązaniu z niezgodą na „jedynie słuszny” program oferowany przez władze, niczym w lustrze odbija się w twórczości KSU – dotykającej najważniejszych sfer życia jednostki, podejmującej ważkie kwestie społeczne, zmuszającej do myślenia.

Ten punkrockowy bunt ma w sobie szaleństwo, chwilami przekracza granice zdrowego rozsądku, ale udowadnia, jak wielka może być siła młodości i muzycznego przekazu.

Tytuł: KSU. Rejestracja buntu
Autor: Krzysztof Potaczała
ISBN: 978-83-64373-29-9
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: lipiec 2015
Format: 165x235mm
Oprawa: miękka
Stron: 320
Waga: około 575 g
Cena: + - 39 zł
Książka dostępna także jako e-book

Serdecznie Dziękuję Panu Bartoszowi Zujewskiemu



Początkiem czerwca 2010 na półkach księgarń pojawiła się książka "KSU. Rejestracja buntu" o historii legendy polskiego punk rocka - grupie KSU z Ustrzyk Dolnych.

"KSU. Rejestracja buntu" to historia jednego z pierwszych polskich zespołów punkrockowych, który powstał w 1978 roku w Ustrzykach Dolnych. To również opowieść o subkulturze punk w peryferyjnym miasteczku, postrzeganej wtedy przez większość społeczeństwa jako zagrożenie dla porządku publicznego i próba uderzenia w system polityczny.

Książka jest dokumentem zapisem wydarzeń dzielących się na przestrzeni trzech dekad.

Obfituje w relacje bohaterów punkowej kontestacji, ich sympatyków, rodzin, nauczycieli, milicjantów i funkcjonariuszy bezpieki.

Autor książki, Krzysztof Potaczała mieszkaniec Ustrzyk Dolnych, uczestnik punkowego buntu czasów PRL-u. Dziennikarz Gazety Codziennej Nowiny w Rzeszowie, pracuje w jej bieszczadzkim oddziale.

Sporo miejsca zajmują wspomnienia członków KSU, ich przyjaciół, fanów, rodzin, nauczycieli, prezenterów muzycznych, a nawet ówczesnych lokalnych oficjeli. Głos zabierają między innymi: Kazik Staszewski (Kult), Robert Brylewski i Maciek Góralski (Kryzys), Andrzej Turczynowicz (jeden z ojców chrzestnych punk rocka w Polsce), Marek Wiernik (Radio dla Ciebie), Paweł Sito (miedzy innymi współautor Krajowej Sceny Młodzieżowej) i szereg innych znanych osób.

Tytuł: KSU. Rejestracja buntu. Opowieść o punk rocku w Bieszczadach.
Autor: Krzysztof Potaczała
ISBN: 978-83-89183-62-0
Wydawnictwo: LIBRA
Rok wydania: czerwiec 2010
Format: 170x240mm
Oprawa: twarda
Stron: 240
Waga: około 600 g
Cena: + - 39 zł








Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=13201