Taneczna muzyka z czasów Siglo de Oro
Data: 04-05-2015 o godz. 21:04:22
Temat: Info


Jacaras to jedyny w swoim rodzaju zespół, wykonujący na instrumentach szarpanych, barokowe utwory i tańce z czasów Złotego Wieku Hiszpanii.

Ale choć repertuar zespołu „ma już swoje lata”, to podczas jego koncertów często trudno się powstrzymać od tańca. Chcąc się o tym przekonać, wystarczy pojawić się 17 maja w klubie muzycznym Stary Klasztor.

Słownikowa definicja hiszpańskiego słowa „jacaras” to „grupa zuchwałych młodzieńców, która śpiewając i hałasując, przemierza nocne ulice miasta”. Zatem już sama nazwa zdradza, że koncerty Jacaras nie zalicza się do grona tych, podczas których widz powinien jedynie w ciszy i skupieniu wsłuchiwać się w grane utwory. Mamy tu raczej do czynienia z czymś, o charakterze energicznej potańcówki, choć na miarę… XVII wieku!

Nasza nieznajomość sposobu poruszania się do tego rodzaju muzyki z pewnością dodaje jej powagi. Jednak nie jest rzadkością, że po kilku wykonaniach zespołu, publiczność zaczyna podrygiwać, kołysać się, a czasem nawet tańczyć.

Prócz taneczności, równie cennym walorem repertuaru Jacaras jest wyjątkowe brzmienie wykonywanych utworów. Odtwarzając XVII i XVIII-wieczne tabulatury gitarzystów hiszpańskich, zespół daje nam możliwość uczestniczenia w niezwykle unikalnych przeżyciach muzycznych. Tarantela, fandango, czy wariacyjnie opracowywana przez stulecia folia, zdają się tracić swoje lata i zyskiwać kolejną młodość w wykonaniu Jacaras.

Zespół powstał w 2009 roku z inicjatywy profesora Piotra Zaleskiego, prowadzącego klasę gitary w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Tworzą go, grający na gitarach absolwenci Akademii, Łukasz Figiel, Mateusz Ławniczak, Martin Złotnicki, Łukasz Oleszek i meksykańska wokalistka Julieta Gonzalez-Springer oraz sam Piotr Zaleski, który uzupełnia brzmienie gitar, dźwiękiem timple - tradycyjnego instrumentu szarpanego z Wysp Kanaryjskich.

Wyjątkowość zespołu polega również na tym, że wykonuje on tańce, które popadły niemal w zupełne zapomnienie, zachowując swój ślad jedynie w społecznościach lokalnych. Tak jest w przypadku granego przez Jacaras canario, mariona i cumbee. Wspólną cechą wszystkich wykonań grupy jest też ciekawa, różnorodna rytmika, która później legła u podstaw tworzącego się w XIX w. stylu flamenco. Występ Jacaras to też znakomite doświadczenie dla fanów muzyki etnicznej, bo tańce z kolonialnych czasów Złotego Wieku Hiszpanii, posiadają widoczne wpływy muzyki indiańskiej i afrykańskiej.

Występ Jacaras, 17 maja o godz. 18.00 w Starym Klasztorze, jest ostatnim tegorocznym koncertem w ramach cyklu Podróże Po Strunach im. Marka Długosza. Jest to cykl promujący szeroko rozumianą muzykę gitarową, w wykonaniu wybitnych artystów, związanych, w jakiś sposób, z Wrocławiem.

Taneczna muzyka dawnej Hiszpanii
Jacaras
17.05.2015, godz. 18:00
Klub Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1, Wrocław

www.podrozepostrunach.pl

Koncert w ramach cyklu Podróże Po Strunach im. Marka Długosza
Organizator: Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe www.gitaraplus.pl
Bilety: przedsprzedaż 25 zł, 30 zł w dniu koncertu


(Kinga Bacewicz - Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe)







Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=12887