Zdradziecka Osiecka
Data: 16-04-2015 o godz. 22:24:01
Temat: Książki


Agnieszki Osieckiej (9.10.1936 Warszawa † 7.03.1997 Warszawa) – poetka piosenki, pisarka, reżyserka, a nawet recenzentka filmowa. Miała tyle talentów, że można było nimi obdzielić tuzin innych osób, a każda z nich miałaby zapewnione liczne nagrody i piękne życie.



Z łatwością rozkochiwała w sobie zarówno tych mężczyzn, którzy stali się ikonami swego czasu – Marka Hłaskę, Jerzego Giedroycia, Jeremiego Przyborę, Daniela Passenta – jak i tych, którzy tylko pretendowali do tych tytułów. Była dla nich wszystkich jak jej piosenki – zdradziecko przystępna i niespodziewanie gorzka zarazem; ulotna, chwilowa, rozpływająca się wraz z ostatnim wersem refrenu. Ale nie do zapomnienia.


"Ta książka chłodzi i grzeje, wzrusza i obrusza, przypomina to, co znane i odkrywa to, co ukryte. Że chwyta za gardło? Że Osiecka z kart książki mało się uśmiecha? Bo to nie jest laurka! To jest twoje życie, Agnieszko, tym razem napisane prozą."
Tomasz Raczek


Córka


Urodziłam się przed wojną,
pod jesień,
nie pamiętam, jak wyglądał wrzesień,
ojciec siętrudnił, matka przy mężu,
bladzi i smutni,
Hitler zwyciężył.
W okupację jadłam brukiew,
nie stać było nas na cukier,
potem płomienie, strach, dużo krzyku,
front, wyzwolenie,
nie ma już fryców...
Szkoła zwykła, szkoła średnia,
to jest kułak, to jest biedniak,
agitowanie, wiejskie zespoły, kątem mieszkanie,
przerwane szkoły...

Tak Agnieszka Osiecka pisała w "Życiorysie", poetyckim wspomnieniu swojego dzieciństwa... (str. 9)


Piotr Derlatka. Rocznik 1978. Absolwent polonistyki i teatrologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktor nauk humanictyznych. Autor książki Poeci piosenki 1956-1989. Agnieszka Osiecka, Jeremi Przybora, Wojciech Młynarski i Jonasz Kofta. Na co dzień uczy młodzież języka polskiego. Prywatnie - fan kobieckego śpieania jazzu, wielbicel secesji i dwudziestolecia międzywojennego, zapalony bibliofil i kolecjoner płyt.
Z pomysłem napisania biografii Agnieszki Osieckiej nosił się od lata 2001 roku, kiedy jako student trafił na staż do Teatru Atelier w Sopocie.


Tytuł: Zdradziecka Osiecka
Autor: Piotr Derlatka
ISBN: 978-83-63841-33-1
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik
Rok wydania: kwiecień 2015
Format: 148x210 mm
Oprawa: twarda
Stron: 424
Waga: około 650 g
Cena: + - 44 zł

Serdecznie Dziękuję Panu Ryszardowi Zapaśnikowi






Któregoś dnia zadzwonił [Jeremi] i poprosił, żebym przyjechała jak najszybciej, bo ma dla mnie ważne zadanie. Przyjechałam natychmiast. Wyjął z sekretarzyka dużą brązową kopertę z napisem "Agnieszka" i podał mi ją.

"Zastanawiałem się, co zrobić z jej listami i doszedłem do wniosku, że nie jestem w stanie tego zniszczyć. Myślę, że literatura polska by nam tego nie wybaczyła. Zaopiekuj się tym".

[...]Niedawno Agata [Passent] zadzwoniła do mnie z informacją, że znalazła listy Jeremiego do Agnieszki i zastanawia się nad ich opublikowaniem. "Wiesz, bo to taka piękna literatura".

Dała mi je do przeczytania i tym samym odebrała spokój w sprawie decyzji, co z tym fantem zrobić.

[...]W tej sytuacji postanowiłam powiedzieć o wszystkim Kotowi Przyborze - synowi Jeremiego. Niech zadecyduje.

Dałam mu do przeczytania te listy. Zadzwonił za tydzień i powiedział:


Nie mam nic przeciwko temu, aby je wydać. Przecież tata tego chciał"


W ten sposób - dzięki dzieciom Agnieszki i Jeremiego - mogą państwo już dzisiaj przeczytać te listy.
Z Przedmowy Magdy Umer

Książka "Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory listy na wyczerpanym papierze" przybliża niezwykłą znajomość dwojga poetów, dodatkowo zilustrowaną zdjęciami.

On - dystyngowany starszy pan, arcymistrz słowa, liryczny humorysta.
Ona - piękna, młoda i trochę szalona. Jeremi Przybora i Agnieszka Osiecka do dziś kształtują wyobraźnię milionów wrażliwych osób, a ich piosenki śpiewa cała Polska. Ale niewielu dotychczas znało dzieje ich uczucia i ukrywanego przez lata romansu - burzliwego, dramatycznego i wzruszającego, jak ich wiersze. Wyboru listów Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory dokonała Magda Umer.
Do książki dołączona jest płyta z audiobookiem czytanym przez Magdę Umer i Piotra Machalicę.

Również w tym samym czasie ukazał się audiobook „Rozmowy w tańcu" w interpretacji Magdy Umer. To zapis wywiadu, jakiego Agnieszka Osiecka udzielała samej sobie przez kilka miesięcy. Przeplatają się w nim refleksje na temat życia i przemijania, a także roli twórczości. Dzięki „Rozmowom w tańcu” miłośnicy Osieckiej lepiej poznają dorobek artystki, w którym znajdują odbicie jej życiowe przeżycia i emocje.

Agnieszka Osiecka - poetka, prozaik, autorka spektakli teatralnych i telewizyjnych, reżyser filmowy, dziennikarka, przede wszystkim jednak autorka ponad dwóch tysięcy piosenek. Urodzona w Warszawie i całe życie związana z jej prawobrzeżną dzielnicą - Saską Kępą. Tam, w małym mieszkaniu przy ul. Dąbrowieckiej 25, powstały jej najważniejsze utwory.

Jeremi Przybora - poeta, humorysta, prozaik, scenarzysta i - jak napisała Magda Umer - arcymistrz dla mistrzów piosenki : Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Jonasza Kofty. Współtwórca (wraz z Jerzym Wasowskim) telewizyjnego "Kabaretu Starszych Panów".

Tytuł: Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory listy na wyczerpanym papierze
Autor: Ułożyła i opatrzyła przedmową i komentarzami Magda Umer
ISBN: 978-83-268-0078-8
Wydawnictwo: Agora
Rok wydania: 2010
Format: 200x250 mm
Oprawa: miękka tekturowa
Stron: 217
Waga: około 560 g
Cena: + - 39 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Dominice Jędrzejewskiej




Książka jest zapisem rozmów z Agnieszką Osiecką. Autorka opowiada o domu rodzinnym i dzieciństwie, o rodzicach: neurotycznej, despotycznej matce i wspaniałym ojcu, Wiktorze Osieckim , sławnym pianiście, który był dla niej wzorem człowieka i artysty i któremu przez całe życie pragnęła dorównać.

Wspomina studia na Uniwersytecie Warszawskim i w łódzkiej "Filmówce", kiedy to przeżywała pierwsze miłości i nawiązywała przyjaźnie. Opowiada także o niezbyt udanych początkach pracy dziennikarskiej i wspaniałych latach w Studenckim Teatrze Satyryków ( STS ) w Warszawie - wtedy powstały jej pierwsze wiersze i piosenki. Obszerne fragmenty książki zajmuje krytyczny opis ówczesnej rzeczywistości politycznej, życia społecznego i artystycznego.

Na tym tle Osiecka snuje refleksje na temat życia, jego sensu i wartości, przemijania, a także roli twórczości. Pozwala to uważnemu czytelnikowi lepiej zrozumieć dorobek artystki, w którym znajduje odbicie jej bogate i niełatwe życie.

Tytuł: Rozmowy w tańcu
Autor: Agnieszka Osiecka
ISBN: 978-83-7469-156-7
Wydawnictwo: Prószyński i Ska
Rok wydania: 2005
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 224
Waga: około 600 g
Cena: + - 44 zł




"Galeria potworów" to świat Agnieszki Osieckiej, przez nią opisany. Opowieść ta była publikowana w odcinkach w tygodniku "Polityka" (1988.1992), a dziś po raz pierwszy ukazuje się w formacie książkowej, wzbogacona o fotografie i przypisy przygotowane przez Fundację "Okularnicy" im. Agnieszki Osieckiek.

Agnieszka Osiecka (1936-1997) - poetka, wszechstronnie utalentowana, jedna z najpopularniejszych autorek tekstów piosenek (napisała ich ponad 2000), a także spektakli teatralnych i telewizyjnych - była niespokojnym duchem.

Kiedy ukończyła dziennikarstwo - rozpoczęła nowe studia, na Wydziale Reżyserii w łódzkiej "Filmówki!. Kiedy stała się niezastąpiona w teatrzyku STS - wypłynęła w piosence zawodowej. Kiedy już okazała się geniuszem tekstów, napisała widowisko muzyczne „Niech no tylko zakwitną jabłonie”.Gdy odniosła sukces zaczęła pisać "Listy śpiewające" dla telewizji. Potem opowiadania, monodramy i powieści. Stale coś nowego, ciągle naprzód: nowe piosenki, nowi kompozytorzy, nowi wykonawcy, teatry, festiwale, ludzie, miejsca. Niczego i nikogo nie trzymała się kurczowo. Gdy wypalał się jeden związek, zawierała nowy, gdy odpływała od jednych przyjaciół - cumowała swą łódkę w innej przystani.

Była doskonałą obserwatorką ludzi i obyczajów - umiała słuchać i uwielbiała opowiadać.

Tytuł: Galeria potworów
Autor: Agnieszka Osiecka
ISBN: 978-83-7337-861-2
Wydawnictwo: Prószyński i Ska
Rok wydania: 2004
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 240
Waga: około 600 g
Cena: + - 49 zł










Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=12821