Anna German - ˝Uśmiechaj się...˝
Data: 05-04-2014 o godz. 13:41:47
Temat: Książki


Oddajemy w Państwa ręce zbiór wypowiedzi Anny German (14.02.1936 w Urgenczu w Uzbekistanie † 25.08.1982 w Warszawie) oraz wspomnień jej przyjaciół i kolegów zebranych przez Volgę Yerafeyenkę. Artystkę wspominają m.in. Anna Kaczalina, Krzysztof Cwynar, Bolesław Gromnicki i Andrzej Bychowski.



„Czy pamiętasz, jakie miałaś przezwisko? W szkole. – Nie pamiętam. –
Widzisz... A ja – pamiętam! Przez całe życie będę pamiętała! Byłam zawsze
» Żyrafa«. Nie mam nic przeciwko – zwierzę miłe, przyjemne, ale jednak…
Później wyrosłam jeszcze trochę. Zaczęto mnie pytać na ulicy: Ciocia, jaka tam pogoda u góry?”

Jak zachować poczucie humoru i radość życia niezależnie od okoliczności? Co Annie German dała znajomość z Leonidem Teligą? I wreszcie – jak czysty jest Bajkał? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie Państwo w niniejszym wydawnictwie.

Tytuł: Anna German - "Uśmiechaj się"
Przetłumaczyła i zebrała: Volga Yerafeyenka
ISBN: 978-83-7942-165-7
Wydawnictwo: Novae Res
Rok wydania: 2014
Format: 146x205 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 60
Waga: około 100 g
Cena: + - 23 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Marcie Pilarskiej





Publikacja stanowi zapis wspomnień matki słynnej polskiej piosenkarki Anny German (14.02.1936 w Urgenczu w Uzbekistanie † 25.08.1982 w Warszawie). Autorka opisuje czasy swojej młodości w Rosji carskiej i radzieckiej, jak i późniejsze osiedlenie się w Polsce wraz z córką i matką. Szczególnie dużo miejsca poświęca dzieciństwu i późniejszemu życiu córki Anny. „Człowieczy los” to wspomnienia wielobarwne, odmalowujące młodość autorki, której lata rozkwitu przypadły na trudne czasy rewolucji i wojny, co odcisnęło na kobiecie swoje ślady.

Książka, wbrew może oczekiwaniom niektórych czytelników, wolna jest od egzaltacji i blichtru, tak charakterystycznych dla publikacji wspomnieniowych z dziedziny show−biznesu. To raczej ciepłe, osobiste, a jednocześnie niepozbawione krytycyzmu wspomnienia matki wielkiej artystki.

Publikacja pozostawia wrażenie harmonii, skromności i szlachetności płynących z bogatego życia autorki i jej córki. Szczególne uwypuklenie tragicznych momentów życia Anny German i tego, że nie była ona dzieckiem szczęścia dopieszczanym przez los, jeszcze bardziej wzbudza do niej sympatię.

I wreszcie książka stanowi cenne przypomnienie niektórych świetnych, choć nieraz niestety zbyt szybko zapomnianych nazwisk muzyków, aktorów i wykonawców polskiej i zagranicznej estrady.

Wydanie książki ma charakter premierowy. Stanowi najobszerniejsze oraz bogato ilustrowane opracowanie dotyczące życia Anny German. Konsultantami książki są syn Anny German dr Zbigniew I. Tucholski oraz jej mąż Zbigniew Tucholski.


Od Wydawcy

„Możemy być wdzięczni Irmie Martens-Berner za pozostawienie tak cennego dokumentu, za opis tylu wzruszeń i pięknych doznań związanych z bliskimi jej ludźmi. I wreszcie — za przypomnienie tylu świetnych, choć niestety zbyt szybko zapomnianych nazwisk muzyków, aktorów i wykonawców.

Nie możemy też nie podziękować Panu Jerzemu Kocotowi, którego ogromne zaangażowanie sprawiło, że wspomnienia o rodzinie Anny German ukazują się wreszcie w formie książkowej.

„Jestem Polsce bardzo wdzięczna za wszystko” — napisała Irma Martens-Berner.

My także - droga Irmo, choć już tego Pani nie słyszy, jesteśmy Ci wdzięczni za to piękne i mądre życie, za przywiązanie do Polski i za Annę, która nie wyśpiewała do końca pieśni swego życia”.
Mirosław Harasim


Irma Martens−Berner (1909−2007), potomkini Holendrów osiadłych w Rosji w XIX wieku. W czasie represji stalinowskich straciła pierwszego męża Eugeniusza Germana, ojca światowej sławy piosenkarki Anny German−Tucholskiej. Nieugięta w dążeniach do ocalenia rodziny rozproszonej w wyniku działań totalitarnej władzy. Po II wojnie światowej przybyła do Polski, która stała się jej, matki i córki drugą ojczyzną. W Instytucie Pedagogicznym w Odessie studiowała literaturę, a na Uniwersytecie Wrocławskim — rusycystykę.

[...]


W latach 1991-1993 na życzenie Irmy Martens-Berner, matki piosenkarki Anny German, opracowana została książka biograficzna opisująca historię rodziny. Starania o wydanie drugiem tych wspomnień zatytułowanych Człowieczy los nie przyniosły w latach 90. XX. w. efektu i wraz z upływem czasu uległy zapomnieniu.
Zainteresowanie się tematem książki przez Wydawnictwo "Znaki Czasu" doprowadziło w 2012 roku do podjęcia decyzji o publikacji. Nieco później, w styczniu 2013 roku, w wyniku rozpoczęcia emisji w Polsce 10-odcinkowego serialu rosyjskiego Anna German. Tajemnica białego anioła nastąpiło znaczne spopularyzowanie postaci Anny i jej matki, a dramatyczne koleje ich życia stały się przedmiotem publicznej uwagi.
Jest oczywiste, że film o charakterze biograficznym nie odwzoruje ściśle zdarzeń historycznych. Tworzenie tego rodzaju dzieł kieruje się specjalną logiką narracji, pewną rolę odgrywają też wymogi techniczne, możliwości finansowe itp. Zwykle odbiegają one nieco od faktów, ukazując je według dramaturgii wynikającej ze scenariusza z uwzględnieniem uwarunkować artystycznych, produkcyjnych czy marketingowych.
Spośród wielu wątków fikcyjnych szczególny sprzeciw budzą te, w Których zaznacza się optyka polityki historycznej. Wprowadzając fikcyjną postać zakochanego w Irmie Martens oficera NKWD, zarówno w jakimś stopniu katów z ofiarami. Represje nie są już tu istotą bezdusznego zbrodniczego systemu, lecz konsekwencją nieszczęśliwej miłości. Rosja sowiecka w czasach apogeum Wielkiego Terroru ukazana jako kraj stosunkowo zasobny o - mimo "wypaczeń" - w miarę normalny.
Można zadać pytanie, na ile jest to element budowania dramaturgii, na ile zaś ocieplenie wizerunku stalinowskiej przeszłości. Niewątpliwie współczesna rosyjska polityka historyczna, wykorzystując dawne kalki sowieckiej propagandy, podejmuje wysiłki na rzecz mniej lub bardziej zawoalowanego "uzwyczajnia", a nawet rehabilitacji okresu terroru. To zapewne konsekwencja trudności z psychologiczną akceptacją własnej tragicznej przeszłości, w którą w przestępczy sposób zamieszane były setki tysięcy funkcjonariuszy państwowych; doprowadziła ona do śmierci i niesłychanego udręczenia milionów obywateli. Przyczyną tragicznych losów rodziny Irmy Martens-Berner nie była nieszczęśliwa miłość późniejszego generała KGB, lecz konsekwentnie realizowana polityka stalinowskiego państwa.
Wśród różnych, często fałszywych publikacji nie powinno więc zabraknąć napisanej przed około dwudziestu laty relacji bezpośredniej uczestniczki ówczesnych wydarzeń - Irmy Martens-Berner.
Po przejrzeniu opracowania z lat 1991-1993 wprowadzono niewielkie uzupełnienia, bez merytorycznej zmiany treści, wynikające z różnic w jego rękopiśmiennych wersjach. Tekst główny poszerzono, dodając cytaty z osobistego dziennika Irmy Martens-Berner, odnalezionego po zgonie autorki. W przypisach zawarto komentarze dotyczące między innymi środowiska menonickiego oraz Rosji carskiej i sowieckiej. Do przypisów zostały również włączone w formie cytatów dodatkowe informacje z późniejszych wspomnień Irmy Martens-Berner, spisanych w 1997 roku przez dr Zbigniewa Jędrychowskiego.
Wspomnienia poszerzono jednocześnie o trzy aneksy (Dodatki) obejmujące historię menonickiej kolonii Wielikokniażeskoje, skróconą biografię autorki i chronologię wydarzeń.
Przestawiając Czytelnikowi niniejszą książkę Człowieczy los, kierujemy się pragnieniem, aby spełniła się wolę Irmy Martens-Berner i przyczyniła się do oddania należytego hołdu wszystkim, którzy cierpieli i ginęli "na nieludzkiej ziemi" i którzy nie mają nawet swoich grobów.
Jerzy Z. Kocot
Zbigniew I. Tucholski
Zbigniew A. Tucholski


Tytuł: Człowieczy los. Wspomnienia Matki Anny German
Autor: Irma Martens-Berner
ISBN: 978-83-7295-299-8
Wydawnictwo: Znaki Czasu
Rok wydania: grudzień 2013
Format: 140x210 mm
Oprawa: twarda
Stron: 320 + mnóstwo bardzo rzadkich zdjęć
Waga: około 725 g
Cena: + - 49 zł

Serdecznie Dziękuję Panu Mirosławowi Harasimowi




„Anna German. Wspomnienia” to książka będąca kompilacją wypowiedzi Anny German (14.02.1936 w Urgenczu w Uzbekistanie † 25.08.1982 w Warszawie), w których artystka opowiada o swej pracy i życiu prywatnym.

W publikacji zamieszczono setki wypowiedzi oraz wywiadów odkrywających nieznane fakty i ciekawostki z życia piosenkarki. Dopełnieniem książki jest trzypłytowy album z 50 niezapomnianymi przebojami Anny German.

„Każdy chce być szczęśliwy. Każdy szuka swego wielkiego albo małego szczęścia. Myślę, że każdy z nas ma swoją gwiazdę. Może nią być miłość, praca, macierzyństwo... Trzeba tylko zrobić wszystko, by nie gasł jej blask” – tymi słowami Anny German rozpoczyna się kolekcja „Anna German. Wspomnienia”, odkrywająca na nowo liryczną i przebojową naturę wybitnej polskiej piosenkarki lat 60. i 70.

Repertuar Anny German jest niezwykle bogaty. Dla wielu z nas wciąż zaskakująca jest różnorodność stylów, po jakich poruszała się artystka. Kolekcja „Anna German. Wspomnienia” to pełny portret jej muzycznego dorobku. Trzy płyty dołączone do wydawnictwa pozwalają lepiej zrozumieć, dlaczego wokalistka zachwyciła swoim głosem nie tylko Polaków, lecz także Rosjan i Włochów.

Na pierwszej płycie znajdziemy nagrania mniej znane publiczności. Jest wśród nich między innymi piosenka „Wojenko, wojenko, cóżeś Ty za pani”. Są utwory Katarzyny Gärtner, z którą Anna German współpracowała na początku swej kariery, jak i niezwykle oryginalny „The original Janosik”. Krążek zamyka piosenka z tekstem wybitnej poetki Joanny Kulmowskiej A kiedy wszystko zgaśnie ”.

Druga płyta jest dowodem na to, że Anna German była piosenkarką o światowej renomie. Przebywając na kontrakcie we Włoszech, artystka nagrała album z piosenkami neapolitańskimi oraz wieloma europejskimi przebojami, takimi jak „ Funiculi funicula ”, „ Non ho l’eta , „ Santa Lucia Luntana ”. Piosenkarka cieszyła się też ogromną popularnością w Rosji i innych krajach byłego Związku Radzieckiego. Rosyjskie piosenki ludowe w wykonaniu Anny German wzruszają do dziś. Na płycie znajdziemy takie utwory, jak „ Gari, gari, maja zwiezda... ”, „ Wychażu odin ja na dorogu ”, „Iz za ostrowa na strieżeń”, a także hymn kosmonautów − „ Nadieżda ”, oraz niezwykle popularne „ Malaguena ” i „ Katiusza ”.

Trzecia, ostatnia, płyta kolekcji to zestaw największych przebojów Anny German. Znajdziemy na niej takie hity, jak „ Człowieczy los ”, „ Tańczące Eurydyki ”, „ Jesteś moją miłością ” czy „ Dziękuję ci, moje serce ”.

Niepowtarzalna barwa głosu, szczery i świadomy sposób śpiewania, głęboki przekaz utworów, a także nieprawdopodobna wręcz miłość do muzyki czynią z Anny German artystkę ponadczasową. Dzięki kolekcji „Anna German. Wspomnienia” poznamy życie piosenkarki, szczegóły artystycznej kariery, a także jej muzykę, którą oczarowała miliony słuchaczy na całym świecie.

CD 1 (czas: 56:38)

1. Gdziekolwiek znajdziesz się (4:29)
2. Wojenko, wojenko, cóżeś ty za pani (Chłopcy malowani) (4:57)
3. Jest taka droga (3:23)
4. A jeżeli mnie pokochasz (3:20)
5. Cygański wóz (3:01)
6. Noc nad Mekongiem (3:29)
7. Zielone wzgórza (3:56)
8. Gra w kości (3:35)
9. Va bangue (3:05)
10. Coś mi się wydaje (3:02)
11. Byle tylko ze mną (3:34)
12. Jesienny zmierzch (2:18)
13. Uśmiechaj się... (fragment wypowiedzi Anny German) (1:51)
14. Daj mi spokój (2:30)
15. Katarzyna Gärtner kontra Anna German (fragment rozmowy telefonicznej Anny German i Katarzyny Gärtner) (3:11)
16. The original Janosik (2:33)
17. A kiedy wszystko zgaśnie (4:22)

CD 2 (czas: 65:47)

1. Funiculi funicula (3:01)
2. Non ho l’eta (3:17)
3. Osienniaja piesnia (3:53)
4. Nadieżda (3:50)
5. Gari, gari, maja zwiezda... (4:49)
6. Katiusza (2:29)
7. Rieczenka tumannaja (3:22)
8. Wychażu odin ja na dorogu (4:38)
9. Jesli ty mnie wierisz (4:06)
10. Mietielica (4:14)
11. Ruskaja rozdolnaja (8:38)
12. Over and Over (3:35)
13. Santa Lucia Luntana (3:05)
14. Sonny boy (2:34)
15. Malaguena (2:25)
16. Zapowiedź piosenki Iz za ostrowa na strieżeń (zapowiedź Anny German) (1:50)
17. Iz za ostrowa na strieżeń (5:59)

CD 3 (czas: 63:27)

1. Człowieczy los (2:38)
2. Tańczące Eurydyki (4:28)
3. Być może (2:53)
4. Dziękuję, mamo (2:47)
5. Bal u Posejdona (3:32)
6. Jesteś moją miłością (4:29)
7. Księżyc i róże (4:33)
8. Zakwitną róże (4:12)
9. Moje miejsce na ziemi (4:15)
10. Tango d´amore (2:26)
11. Dziękuję co moje serce (4:26)
12. A my dla siebie (4:10)
13. List z Warszawy (4:27)
14. Piosenki przy dźwięku gitary (3:05)
15. Wróć do Sorrento (3:34)
16. Chcę tańczyć w majową noc (4:12)
17. A jeżeli złotem jest Milczenie (3:20)

Tytuł: Anna German. Wspomnienia
Autor: praca zbiorowa
ISBN: 978-83-64361-01-2
Wydawnictwo: DMMS i Tarsago Polska Sp. z o.o.
Rok wydania: wrzesień 2013
Format: 148x130 mm
Oprawa: twarda
Stron: 54 + 3CD
Waga: około 200g
Cena: + - 129 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Aleksandrze Sławik




„Osobisty album Anny German” jest bogatym zbiorem fotografii Artystki, ukazujących ją zarówno prywatnie, jak i na scenie, od dzieciństwa przez lata kariery scenicznej po okres dojrzałości. Ponadto zawiera wspomnienia samej Anny German, jej bliskich i osób związanych z nią zawodowo. Album przybliża tę wyjątkową na polskiej scenie muzycznej postać i nawiązuje w formie do klimatu czasów, w których olśniewała swoim blaskiem niemal na całym świecie.


14 lutego 1036 r. urodziła się nam córeczka. Nadaliśmy jej imię Anna Wiktoria. Radość nasza nie miała granic. Aneczka była dużym, dorodnym i zdrowym dzieckiem. Całą wyprawkę Ani uszyła mama, pracując wytrwale igłą. O nieznanym wówczas w tamtych stronach wózku nie było nawet sensu myśleć. (...)
Maleńka Ania nie pamiętała swego ojca; poznawała go jedynie z fotografii i naszych opowiadań.

(ze wspomnień Irmy Martens-Berner, Jerzy Kocot)

Olbrzymi wpływ na jej duchowość wywarła wierząca babcia. (...) prowadziła dom i właściwie to ona wychowywała Anię. I wychowała ją na... anioła
(Zbigniew Tucholski, mąż Ani)

W 1962 zalegalizowała, moją obecność na scenie - zdałam egzamin estradowy w PWST Warszawa. Miałam trochę nieczyste sumienie z powodu geologii, ale profesor Bardini rozwiał te wątpliwości: "Geologia niedużo traci, a Piosenka może zyskać" - powiedział
(Anna German)

Przez lata choroby i rehabilitacji zrozumiałam, co jest najważniejsze w życiu. Inaczej terza widzę świat. Kompozytorzy przynoszą mi czasem bardzo dobre piosenki, ale nie mam ochoty ich śpiewać. Są smutne, a ja chcę śpiewać o radości życia, o miłości, chcę, żeby ludzie się uśmiechali.
(Anna German)

Była szczęśliwa. Zapytana kiedyś, co to znaczy, odpowiedziała, że szczęście to zobaczyć kogoś, kto się do ciebie uśmiechnie w windzie, gdy ktoś na ulicy zwróci się do ciebie uprzejmie, gdy wysypiesz okruszki na balkon dla ptaków, które je podziobią i zaćwierkają. Każda chwila może być dla nas szczęściem, codzienne zwykłe życie. Rzeczy wielkie są zbyt rzadkie i najczęściej nieosiągalne.
(Zbigniew Tucholski, mąż Ani)


Tytuł: German. Osobisty album Anny German
Autor: Marzena Baranowska
ISBN: 978-83-280-0080-3
Wydawnictwo: Buchmann (Grupa Wydawnicza Foksal Sp. z o.o.)
Rok wydania: lipiec 2013
Format: 200x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 200
Waga: około 900 g
Cena: + - 44 zł

(Serdecznie Dziękuję Pani Edycie Woźnica)



Biografia Anny German (14.02.1936 w Urgenczu w Uzbekistanie † 25.08.1982 w Warszawie), złożona ze wspomnień jej bliskich, przyjaciół, współpracowników.

Traumatyczne dzieciństwo opowiedziane przez matkę, droga do muzycznej kariery – przez przyjaciół z lat młodości i sceny, tragiczny wypadek i rehabilitacja – przez lekarzy, historia miłości – przez męża i przyjaciół rodziny.
Kto raz usłyszał Tańczące Eurydyki , nigdy nie zapomni głosu Anny German. W Polsce pamięć o artystce przygasła. Do niedawna prawie nieobecna w mediach, bardzo popularna we Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Japonii, w krajach byłego bloku wschodniego jest postacią kultową. W Rosji i na Ukrainie do dziś mówią o niej "nasza Anuszka". Wielbiona i czczona, ma swoją gwiazdę w moskiewskiej alei gwiazd, jej imieniem nazwano asteroidę , rosyjską odmianę powojnika, ulicę w Uzbekistanie; piosenka zatytułowana Nadzieja (Nadieżda) była hymnem radzieckich kosmonautów i wspierała rodziny marynarzy okrętu podwodnego Kursk . W Rosji wciąż jest królową. nawet dla młodych ludzi. Miała szansę na światową karierę. Jako pierwsza Polka wystąpiła w paryskiej Olimpii . Śpiewała w siedmiu językach, na czterech kontynentach.

Kobieta z klasą - piękna, subtelna, świetnie ubrana, wyrozumiała. łagodna - nie Lubiła mówić o sobie. Zdobywała laury na festiwalu w Opolu i Sopocie. Po festwialu w San Remo, u progu międzynarodowej kariery, w sierpniu 1967 roku uległa wypadkowi samochodowemu. Cudem przeżyła. Zakuta w gipsowy pancerz, długie tygodnie walczyła o powrót do zdrowia i śpiewania. Zaczęła pisać, komponować. Zaskoczyła męstwem, optymizmem, siłą woli. Wróciła i zaśpiewała Człowieczy los

Prawdziwe wydarzenia - nie zawsze wiernie oddane przez film, jeszcze ciekawsze i bardziej przejmujące niż serial - wzbogacone zostały reprodukcjami ponad 300 zdjęć i dokumentów.

Obraz uzupełniają fragmenty biograficznej książki Aleksandra Żygariowa.

Obecne wydanie poszerzone zostało o wspomnienia szwagierki Anny German Wiesławy Tucholskiej-Rozenek, Krzysztofa Krawczyka, Mariana Lichtmana z zespołu Trubadurzy, Jana Horodniczego (z Estrady Olsztyńskiej), Witolda Bartnikowskiego (jurora festiwali), reżysera programów rozrywkowych Tadeusza Aleksandrowicza, poetki Joanny Kulmowej, pisarza Jarosława Abramowa-Newerlego, piosenkarek Danuty Rinn i Reny Rolskiej, aktorek Hanki Bielickiej i Adrianny Godlewskiej, koleżanki z Włoch Hanny Grzesik, żeglarza Leonida Teligi, a także góralki, w której karczmie Anna i Zbyszek wyprawili przyjęcie weselne. Po raz pierwszy też drukowane są niektóre listy Anny German, m.in. Anny Kaczaliny, do księdza Jana Twardowskiego i do Pawła Grzesika, syna Hanny.

Mariola Pryzwan, wybitna biografistka (ze wspomnień złożyła biografie m.in. Zbigniewa Cybulskiego, Haliny Poświatowskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Władysława Broniewskiego, Marii Dąbrowskiej, Marii Kownackiej, Anny Jantar; z wypowiedzi samych bohaterów książki: „Anna German o Sobie” i „Zbigniew Cybulski o sobie”) od lat zafascynowana jest postacią Anny German.



Patronat medialny

Tytuł: Tańcząca Eurydyka. Anna German we wspomnieniach.
Opracowała i zebrała: Mariola Pryzwan
ISBN: 978-83-63656-36-2
Wydawnictwo: Marginesy
Rok wydania: kwiecień 2013
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 392
Waga: około 800 g
Cena: + - 44 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Dorotce Sztrubel




"Anna German" to biografia napisana prostym, ale nie pozbawionym emocji językiem, wzbogacona niezwykłymi zdjęciami i tekstami największych przebojów artystki.

Śpiewać Anna lubiła od zawsze. Gdy w domu w Nowej Rudzie, a potem we Wrocławiu pojawiali się goście, mama prosiła Anię;
- Zaśpiewaj nam, córeczko. Tak jak umiesz najpiękniej.

Gdy z lekka onieśmielona stanęła na scenie, prowadzący festiwal zaczepnym tonem spytał:
- A ile ty masz metrów wzrostu?
Anna ze stoickim spokojem i uśmiechem na twarzy odpowiedziała:
- Nie wiem, ale ważne, że jestem wyższa od ciebie!

A jej życie było takie jak w przeboju "Człowieczy los", z którym wróciła na scenę po wypadku we Włoszech:
"Człowieczy los nie jest bajką ani snem. Człowieczy los jest zwyczajnym, szarym dniem.

Od autorki

Eurydyka, Eurydyka..." nuciłam tę Piosenkę już jako kilkuletnia dziewczynka. Jeszcze nie wiedziałam, kim, a może czym jest tytułowa Eurydyka. Wiedziałam tylko, że wyśpiewana jest czystym jak górski potok głosem. Głosem, Który przez lata brzmiał w mojej głowie i mimo wielu piosenek, które potem ukochałam, nie dał się zapomnieć.
O samej Annie German wiedziała, że była wysoka, miała blond włosy i zbyt szybko odeszła. Gdy siadałam do napisania tej książki, nie zdawałam sobie jeszcze sprawy, że dane mi będzie poznać tak dobrą i czystego serca osobę. Z każdą godziną, kolejną informacją, jaką przeczytała o Annie German, wyłaniał się obraz kobiety wyjątkowej. Kobiety, która ujmowała wszystkim dobrem i niesamowitą siłą. I choć ona sama mówiła, że jej największą miłością jest piosenka, to mam nieodparte wrażenie, że równie mocno kochała ludzi...

Anna Zasiadczyk

Tytuł: Anna German. Biografia z niezwykłymi zdjęciami
Autor: Anna Zasiadczyk
ISBN: 978-83-7813-421-3
Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska
Rok wydania: kwiecień 2013
Format: 145x210 mm
Oprawa: miękka lakierowana
Stron: 96
Waga: około 125 g
Cena: + - 10 zł
Seria: FAKT. prawdziwa historia


W trzydziestą rocznicę śmierci Anny German (14.02.1936 w Urgenczu w Uzbekistanie † 25.08.1982 w Warszawie), znakomitej piosenkarki Instytut Wydawniczy Latarnik postanowił wznowić jej legendarną książkę.

W 1966 roku Anna German, nazywana wówczas „Białym Aniołem polskiej piosenki”, wyjechała do Włoch, aby zrobić światową karierę. Trasa koncertowa, występy telewizyjne, festiwal w San Remo, (to wtedy narzeczony Dalidy - Luigi Tenco z rozpaczy, że jego piosenka „ Ciao, amore, ciao ” nie przeszła do finału, popełnił samobójstwo). German wszędzie budziła zachwyt. Niewysocy włoscy konferansjerzy mieli z nią kłopot, bo przerastała ich o głowę. Jeden z nich zapytał ją nawet bezczelnie: „Ile metrów pani sobie mierzy?”. Odpaliła mu natychmiast, po włosku: „To nie istotne; ważne, że jestem wyższa od pana”. Publiczność zawyła z podziwu.

Szczęście trwało kilka miesięcy. 28 sierpnia 1967 roku, wracając z koncertu, Anna German została ciężko ranna w wypadku samochodowym na autostradzie Słońca koło Bolonii. Przez siedem dni pozostawała w śpiączce. Obudziła się ale miała urazy kręgosłupa; nie było wiadomo, czy kiedykolwiek będzie jeszcze chodzić i śpiewać. Po dwóch latach trudnej, bolesnej rekonwalescencji, wróciła jednak na estradę. Stanęła przed mikrofonem prosta jak nigdy i zaśpiewała swój superprzebój, który napisała w czasie choroby Człowieczy los. Wkrótce ukazała się też jej książka Wróć do Sorrento?..., w której opisała swoje przeżycia. To był bestseller. Wyrywano go sobie z rąk i dosłownie zaczytywano. Do dzisiaj przetrwało niewiele egzemplarzy.

Fragment ze wstępu

Wróć do Sorrento?... - na początku lat 70. ta skromna autobiografia Anny German, piosenkarki wracającej po tragicznym wypadku do publicznego życia, koncertów i nagrywania płyt. okazała się absolutnym bestsellerem. W księgarniach można ją dostać tylko spod lady, gdy miało się zaprzyjaźnionych sprzedawców. Pożyczony egzemplarz, który wpadł mi wtedy w ręce, był niemal całkowicie zaczytaną (czyli rozpadającą się w wyniku zbyt częstego i gwałtownego odwracania kartek) broszurką. Dostałem ją tylko na chwilę, bo w kolejce czekało kilkanaście następnych osób spragnionych lektury. Być może dlatego do dzisiaj ocalało bardzo niewiele okazów tamtego wydania. Jednak pragnienie wspomnień legendarnej gwiazdy pozostało (...)

Tomasz Raczek

Tytuł: Wróć do Sorrento?... Moja historia
Autor: Anna German
Ze wstępem Tomasza Raczka i jego rozmową z Mariuszem Walterem
ISBN: 978-83-60000-95-3
Wydawnictwo: Latarnik
Rok wydania: listopad 2012
Format: 145x215 mm
Oprawa: miękka tłoczona
Stron: 240
Waga: około 275 g
Cena: + - 39 zł

Serdecznie Dziękuję Panu Bartoszowi Dworzańskiemu




25 sierpnia mija 30 lat od śmieci Anny German , która dla wielu jest wciąż jedną z najwybitniejszych gwiazd polskiej estrady. Wydawnictwo MG proponuje ponowne z Nią spotkanie poprzez książkę Anna German o sobie autorstwa Marioli Pryzwan.

Historia życia Anny German przypomina scenariusz filmowy. Urodziła się w Uzbekistanie, jej matka pochodziła z rodziny holenderskich protestantów, ściągniętych do Rosji przez carycę Katarzynę. Ojciec, łodzianin, został rozstrzelany przez NKWD jako Niemiec. W 1946 r. jako repatriantka Anna przyjechała ze swoją mamą do Wrocławia…

Nie lubiła mówić o sobie, tym cenniejsze są jej wypowiedzi rozproszone w audycjach radiowych, prasie polskiej, rosyjskiej i włoskiej, a zebrane przez Mariolę Pryzwan, od wielu lat zafascynowaną talentem Anny German, wydane w postaci książki z okazji 30-lecia śmierci piosenkarki.

Dzięki zebranym wypowiedziom, listom, prywatnym fotografiom i nieznanym dokumentom powstała biografia przypominająca autobiografię piosenkarki Anny German.

Dowiemy się z niej, o czym marzyła, co lubiła, jak pięknie mówiła o swojej babci, matce i synku… Przeczytamy o dzieciństwie spędzonym w środkowej Azji, o studiach geologicznych na Uniwersytecie Wrocławskim, o współpracy z teatrem studenckim Kalambur, o sukcesach na festiwalach w Opolu, Sopocie, San Remo i Ostendzie.

Poznamy wiele szczegółów związanych z pobytem Anny German we Włoszech, z wypadkiem samochodowym na Autostradzie Słońca i długotrwałą, heroiczną walką o powrót do zdrowia i na estradę. Dowiemy się, czym była dla niej muzyka i co myślała o szczęściu.

Poznamy Annę German - piosenkarkę i wrażliwego, ciepłego, dobrego człowieka.


Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu bibliotekarką z zamiłowania biografistką.

Bardzo lubię swoich bohaterów, a jest ich kilkoro: Władysław Broniewski, Zbigniew Cybulski, Maria Dąbrowska, Anna Jantar , Maria Kownacka, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Halina Poświatowska i oczywiście Anna German, którą jestem zafascynowana od lat.

Uwielbiam spotkania autorskie. Czytelnicy chyba też je lubią, bo mówią, że potrafię zarazić ich emocjonalnym stosunkiem do bohaterów swoich opowieści. Taka opinia mobilizuje i uskrzydla.

Wędrówki śladami bohaterów, spotkania z ich bliskimi, zdobywanie dokumentacji - to także moja pasja. A do tego teatr i realizowane z mężem (tym samym od 24 lat) wspólnie zamiłowania: podróże i piosenka lat 60. i 70.

Przyjaciele wiedzą, że najwięcej radości sprawią mi białe kwiaty, zwłaszcza róże i konwalie. A tak w ogóle - to kocham życie i powtarzam za Haliną Poświatowską, że "żyje się tylko chwilę /a czas-/ jest przezroczystą perłą/wypełnioną oddechem".

Mariola Pryzwam


Tytuł: Anna German o sobie
Autor: Mariola Pryzwam
ISBN: 978-83-7779-084-7
Wydawnictwo: MG
Rok wydania: 2012
Format: 165x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 256
Waga: około 600 g
Cena: + - 44 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Dorocie Malinowskiej-Grupińskiej




"Tańcząca Eurydyka. Wspomnienia o Annie German" to zbiór wspomnień przyjaciół, znajomych i najbliższych Anny German (14.02.1936 Urgencz, ZSRR-25.08.1982 Warszawa) - jej matki i męża, przeplatany fragmentami biografii piosenkarki autorstwa rosyjskiego dziennikarza Aleksandra Żygariowa. Śledzimy trudny i barwny "człowieczy los" Anny German: dzieciństwo spędzone w Uzbekistanie, młodość we Wrocławiu, początki kariery w Estradzie Wrocławskiej i Rzeszowskiej, sukcesy na festiwalach piosenki w Opolu i Sopocie, występy we Włoszech, a potem tragiczny wypadek, długą rehabilitację i powrót na scenę. Uwielbienie w Związku Radzieckim i… powolne odchodzenie w cień w Polsce.

O zdarzeniach tych opowiadają znani i popularni piosenkarze i muzycy, m.in.: Irena Santor, Maria Koterbska, Sława Przybylska, Krzysztof Cwynar, Andrzej Dąbrowski, Stefan Rachoń i Szymon Szurmiej. Wspomnienia bogato ilustrowane unikatowymi fotografiami i dokumentami z prywatnego archiwum Zbigniewa Tucholskiego, męża piosenkarki.

Anna German (1936-1982), piosenkarka, kompozytorka, niezapomniana interpretatorka lirycznych przebojów, wśród których największą popularność zdobyły Tańczące Eurydyki, Człowieczy los, Być może i Bal u Posejdona. Anna German to posiadaczka głosu o niepowtarzalnej barwie. Głosu, za którym tęsknią miliony słuchaczy w Polsce, we Włoszech, w Japonii i krajach byłego Związku Radzieckiego.

Tytuł: Tańcząca Eurydyka. Wspomnienia o Annie German
Autor: zebrała i opracowała Mariola Pryzwan
Tłumaczenie: fragmenty książki Aleksandra Żygariowa Anna German przełożyła Mariola Pryzwan
ISBN: 978-83-06-03156-0
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Rok wydania: 2008
Format: 155x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 224
Waga: około 500 g
Cena: + - 45 zł

polskieradio.pl
bezwodkinierazbieriosz.salon24.p
sagedragonru.narod.ru




" Człowieczy los " to nowa książka Adriany Polak, wspomnienie o Annie German, znakomitej, pełnej wdzięku i temperamentu piosenkarce, wielkiej gwieździe estrady. Anna German przeżyła życie krótkie, trudne, ale olśniewające, którego głównym motywem było danie ludziom jak najwięcej radości.

Wspomnienia o Annie German to wzruszająca książka biograficzna, która przypomni chwile, kiedy cały świat bawił się, płakał, radował, czasami smucił, słuchając przepięknego wykonania, ciepłych refleksyjnych piosenek Śpiewającej Eurydyki - Anny German. Każdy miłośnik tej utalentowanej gwiazdy musi koniecznie przeczytać tę książkę. Po człowieku pozostają jedynie wspomnienia, ale póki one będą w naszych sercach, człowiek stanie się nieśmiertelny. Anna German odeszła z naszego świata bardzo wcześnie, pozostawiając jedynie swoją twórczość i wspomnienia.
Dzień, w Którym opuściła nas Anna German - był dniem, w którym umarła muzyka.

Adriana Polak

Tytuł: Człowieczy los - wspomnienia o Annie German
Autor: Adriana Polak
ISBN: 978-83-909334-2-X
Wydawnictwo: Aris Poland publication
Rok wydania: 2000
Format: 145x208 mm
Oprawa: miękka
Stron: 52
Waga: około 50 g
Cena: + - 9 zł

wspomnienie o Annie German
matura1952.pl
geotag.pl
annagerman.blog.onet.pl








Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=11468