Pink Floyd. Ilustrowana biografia
Data: 08-12-2013 o godz. 14:07:20
Temat: Książki


Założony pod koniec lat sześćdziesiątych zespół PINK FLOYD szybko zyskał sławę dzięki progresywnej muzyce i wnikliwym tekstom oraz psychodelicznym efektom świetlnym i kwadrofonicznemu dźwiękowi na koncertach.



W latach siedemdziesiątych grupa wydała serię albumów tematycznych. Pierwszy z nich, który odniósł olbrzymi sukces The Dark Side Of The Moon z 1973 roku zapewnił muzykom natychmiastowy status supergwiazd. Kolejne płyty, Wish you were here , Animals i The Wall umocniły pozycję Pink Floyd jako jednego z najwyżej cenionych przez krytykę i odnoszącego największe sukcesy zespołu rockowego.

Spektakularne show z efektami specjalnymi z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych przeszły do legendy, ale w połowie lat osiemdziesiątych gitarzysta i twórca większości tekstów. Roger Waters stracił przekonanie do koncertów na wielką skalę, które były konieczne ze względu na liczbę fanów. Muzyk postanowił odejść z Pink Floyd, oświadczając iż zespół "stracił całą swą siłę" i przez jakiś czas losy grupy ważyły ocalić istnienie Pink Floyd i wraz z perkusistą Nickiem Masonem oraz klawiszowcem Richardem Wrightem zapewnił grupie dalsze sukcesy na skalę światową. Po dwudziestoletniej przerwie Waters spotkał się z pozostałymi członkami grupy na scenie podczas Live 8 London. Był to ostatni występ na żywo Pink Floyd w klasycznym składzie. Od tego czasu Richard Wright zmarł, a pozostali muzycy rozwijają swoje kariery solowe, jednak legenda Pink Floyd wciąż żyje na albumach zespołu, z których większość jest regularnie wznawiana i cieszy się niesłabnącą popularnością.

Tytuł: Pink Floyd. Ilustrowana biografia. (The Illustrated Biography: Pink Floyd)
Autor: Marie Clayton
Tłumaczenie: Anna Zdziemborska
ISBN: 978-83-7708-925-5
Wydawnictwo: Olesiejuk
Rok wydania: listopad 2013 (Polska)
Format: 250x250 mm
Oprawa: twarda
Stron: 224
Waga: około 1,375 kg
Cena: + - 29 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Alicji Bender




W lipcu 2005 roku PINK FLOYD wystąpili na scenie w Hyde Parku. Pierwszy raz od 24 lat zagrali w pełnym składzie. Niecały rok później umarł jeden z założycieli grupy, Syd Barrett, a śmierć klawiszowca Richarda Wrighta (2008) definitywnie położyła kres występom jednego z największych zespołów w historii muzyki.

MARK BLAKE w pierwszej pełnej biografii grupy opowiada, jak szkolni kumple z Cambridge zawojowali świat albumami Dark Side of the Moon i The Wall oraz w jaki sposób stworzyli jedne z najbardziej widowiskowych spektakli wszech czasów.

Oparta m.in. na ponad stu najnowszych wywiadach PRĘDZEJ ŚWINIE ZACZNĄ LATAĊ podąża za Floydami całą drogę – od psychodelicznych nocy w klubie UFO w połowie lat 60. aż do ery gorzkich konfliktów, które położyły kres istnieniu zespołu w połowie lat 80. MARK BLAKE drobiazgowo opisuje także solowe kariery każdego z członków grupy. Skrupulatna, pracochłonna i ambitna, jak każdy album Pink Floyd, książka PRĘDZEJ ŚWINIE ZACZNĄ LATAĊ jest ostatecznym sprawozdaniem z działalności najbardziej angielskiego zespołu rockowego.

Syd Barrett umarł bogaty, a Pink Floyd mieli swoją Yōko Ono. Teraz wiem to i znacznie więcej. Opowieść bez cenzury.
- PIOTR METZ

Jak dotąd najbardziej kompletna i rozległa praca poświęcona historii grupy Pink Floyd.
- Książka Roku według RECORD COLLECTOR

Zebranie do kupy wszystkich opowieści o Floydach to niełatwe zadanie. Mark Blake dokonał tego w znakomitym stylu, łącząc klarowność wywodu z prostą zasadą trzymania się faktów… Dzięki temu niniejsza książka to drobiazgowa i uporządkowana analiza. Naprawdę pierwszorzędna lektura.
- Q

Rzetelna i uczciwa opowieść.
- Mojo

Kompleksowa biografia, która aspiruje do miana totalnej… Zdecydowanie warta przeczytania.
- METRO

Mark Blake pracował dla magazynu Q i przez długi czas wspierał jego siostrzany projekt, Mojo . Poza tym pisał dla tytułów: The Times , Classic Rock , The Daily Telegraph i Billboard . W swoim dorobku ma liczne wywiady z gwiazdami rocka, w tym z Paulem McCartney´em , Kurtem Cobainem i Mickiem Jaggerem . Popijał herbatkę miętową z Dave’em Grohlem , jeździł limuzyną z Stevie Nicks i razem z Ozzym Osbourne’em jadł tosty z fasolką. Raz pomógł Kate Bush pokonać schody, a Keitha Richardsa uchronił przed upadkiem z innych. Jest wielkim fascynatem muzyki rockowej, zwłaszcza tej nasyconej gitarowym brzmieniem. Mieszka w Londynie z synem i żoną.

*****

"Byłoby cudownie, gdyby mogli zagrać podczas jakiegoś kolejne Live Aid. Ale może po prostu jestem zbyt sentymentalny - my, podstarzali perkusiści, już tacy jesteśmy"
Nick Mason

"Naprawdę mam nadzieję, że jeszcze zrobimy coś razem"
Richard Wright

"Pewnie nie wytrzymalibyśmy nawet trzydziestu minut próby. Jeśli mam wyjść na scenę i grać z innymi, to chcę, żeby to byli ludzie, których kocham"
Rogers Waters

"Roger Waters na zdaje się mój numer. Ale nie czuję potrzeby dyskutować z nim o czymkolwiek"
David Gilmour


Tytuł: Pink Floyd. Prędzej świnie zaczną latać (Pigs Mighty Fly. The Inside Story of Pink Floyd)
Autor: Mark Blake
Tłumaczenie: Jabub Michalski
ISBN: 978-83-63248-55-0
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Rok wydania: listopad 2012 (Polska)
Format: 155x230 mm
Oprawa: miękka tłoczona ze skrzydełkami
Stron: 544 + 16 stron wkładka zdjęciowa
Waga: około 800 g
Cena: + - 39 zł

Serdecznie Dziękuję Panu Pawłowi Szczepanikowi




Autoryzowana i kompletna historia projektu "The Wall", zawiera nowe, nieznane dotąd wypowiedzi i komentarze członków Pink Floyd - Rogera Watersa, Davida Gilmoura i Nicka Masona - oraz reżysera filmu, Sir Alana Parkera.

Album „The Wall” zespołu Pink Floyd to jedna z największych ikon w historii muzyki rockowej. Jego niezwykła okładka, scenografia koncertów i oprawa plastyczna filmu są w ogromnej mierze dziełem Geralda Scarfe’a. Jego imponujące, prywatne archiwum zawiera oryginalne projekty sekwencji filmowych, klatki z poszczególnych ujęć, rysunki koncepcyjne oraz wiele dwu-i trójwymiarowych artefaktów związanych z tym przedsięwzięciem. Wśród nich znajdują się także oryginalne zdjęcia, dokumentujące powstawanie płyty, przebieg koncertów oraz kręcenie filmu.

Niniejsza książka jest opisem pełnej twórczego niepokoju współpracy autora z zespołem Pink Floyd i Rogerem Watersem. Ten ostatni jest tu autorem wstępu, zaś pozostali członkowie grupy – a także reżyser filmu „The Wall”, Sir Alan Parker – hojnie podzielili się swymi wspomnieniami i refleksjami na temat tego i innych, wspólnie realizowanych projektów. Ostatni rozdział książki zapowiada wielkie tournée „The Wall”, które w latach 2010 i 2011 objąć ma swym zasięgiem Amerykę Północną i Europę.


"Książka wygląda fantastycznie. Myślę, że jest to coś absolutnie wspaniałego"
- Roger Waters


"Ten człowiek jest zdrowo jebnięty, zaprośmy go do współpracy!"
- Roger Waters


"Zauważysz pewnie, że Roger będzie miał wkrótce coraz więcej do powiedzenia. Tak się zawsze dzieje"
- Nick Mason


"Nie zniósłbym pokazywania widzom - a zwłaszcza na golasa - wszystkich moich pomarszczonych części."
- Roger Waters


"Pewnego wieczoru zauważyłem, jak na stopniach, wiodących na czoło sceny przysiadł sobie Mick Jagger - którego od razu próbowała przegonić (nogą!) jakaś bardzo masywna funkcjonariuszka ochrony. Powiedziałem jej: »Zostaw go, nich sobie siedzi«".
- Roger Waters


"Gdy zaczęliśmy pracę nad filmem, napisałem list do całej ekipy, w którym ostrzegałem, że może to być zadanie dość trudne. Coś w rodzaju wyprawy z Livingstone´em w górę rzeki Zambezi. Gdy praca dobiegła końca, wszystko wyglądało jeszcze gorzej - tak jakbyśmy pokonali Wodospady Wiktorii w beczce!"
- Alan Parker


"...Inscenizację »The Wall« (...) oglądało prawie pół miliona widzów, zaś przed telewizorami zasiadło ich pół miliarda! Koncert transmitowano do trzydziestu pięciu krajów na całym świecie"
- Gerald Scarfe


"Live 8 było czymś wspaniałym... Naprawdę, miło było pozostawić po sobie taki właśnie ślad. Być może coś jeszcze kiedyś wspólnie zrobimy"
- Nick Mason


Gerald Scarfe – karykaturzysta polityczny, od 42 lat rysujący dla londyńskiego „Sunday Times” oraz – przez prawie dwie dekady – dla tygodnika „The New Yorker”. Współpracując z zespołem Pink Floyd, był autorem animacji, towarzyszących koncertom grupy, a także autorem okładki legendarnego albumu „The Wall”. W ramach tego projektu, wraz z Rogerem Watersem przygotował oprawę plastyczną płyty i koncertów. Przez pewien czas był też współreżyserem (a później głównym rysownikiem i reżyserem animacji) filmowej wersji albumu. Obecnie, i znów z Rogerem Watersem, pracuje nad nową oprawą sceniczną trasy „The Wall”, która w latach 2010 i 2011 objąć ma swym zasięgiem Amerykę Północną i Europę.

Na początku lat 60., po krótkim okresie pracy w londyńskim Royal College of Art, Gerald Scarfe stał się znanym i cenionym rysownikiem, którego prace znalazły się w takich magazynach jak „Punch” czy „Private Eye”. Wystawy jego dzieł organizowano na całym świecie. Scarfe ma też za sobą pięćdziesiąt występów na żywo w ramach tzw. „one man show”. Jest autorem scenografii i kostiumów do licznych sztuk teatralnych, oper i musicali. Brał udział w powstaniu wielu filmów. Jednym z najbardziej znanych jest disneyowski „Herkules”, w którym pełnił rolę kierownika produkcji. Był scenarzystą i reżyserem wielu dokumentów, prezentowanych przez BBC i Channel 4, w których często sam występował. Wydał również kilka książek i albumów, poświęconych jego własnej twórczości. Ostatnia z nich, „Monster”, ukazała się w roku 2008. W tym samym roku, w ramach uroczystości urodzinowych Królowej Brytyjskiej otrzymał z jej rąk odznaczenie Orderu Imperium Brytyjskiego (CBE)

Tytuł: Pink Floyd The Wall. Album. Spektakl. Film (The Making of Pink Floyd - The Wall)
Autor: Gerald Scarfe
Przedmowa: Roger Waters
Tłumaczenie: Tomasz Szmajter
ISBN: 978-83-60157-58-9
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: marzec 2011 (Polska)
Format: 235x287mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 256
Waga: około 1,675 kg
Cena: + - 117 zł



Pink Floyd - zespół, który rozpoczynał karierę w połowie lat sześćdziesiątych od występów w maleńkich salkach kościelnych ? stał się rockową legendą, sprzedającą miliony płyt i koncertującą na największych stadionach.

Ta wspaniała książka ukazała się w 40. rocznicę wydania przez Pink Floyd pierwszej płyty. Zawiera monograficzny opis kariery całego zespołu i jego poszczególnych członków od czasów sprzed Pink Floyd w roku 1962 do chwili obecnej.

Echa po raz pierwszy w historii zawierają starannie opracowaną listę wszystkich koncertów zespołu, zestawy granych na koncertach utworów, występy w radiu i telewizji oraz pełną dyskografię angielską i amerykańską.

W książce znalazły się rzadkie i nigdy wcześniej niepublikowane fotografie, a także graficzne pamiątki, w tym plakaty, reklamy, ulotki i bilety z każdego okresu działalności zespołu. Echa to najbardziej wyczerpująca książka o Pink Floyd, jaka kiedykolwiek ukazała się drukiem.

"Najstaranniejszy, a przy tym doskonały w czytaniu dokument o historii zespołu".
- Top Magazine

"Najpełniejszy opis kariery Pink Floyd, jaki ukazał się drukiem".
- Relix

"Najstaranniej dopracowana książka o zespole".
- Record Collector

"Oszałamiające zdjęcia i stylowy projekt".
- Q Magazine

"Liczba informacji i zdjęć nie pozwala oderwać wzroku od kolejny stron In The Flesh. Jeśli stać was tylko na jedną książkę o Pink Floyd, ta jest najlepsza".
- Brain Damage Magazine

"Starannie opracowana, wyczerpująca monografia i archiwalne fotografie - doskonały w czytaniu dokument o ewolucji zespołu".
- Mojo

Glenn Povey był założycielem powszechnie szanowanego fanzinu Pink Floyd "Brain Damage", który redagował w latach 1985-1993.
Opowiadał za początek kariery The Australian Pink Floyd Show - zespołu, którym kierował przez dwa lata po jego angielskim debiucie na pierwszym Międzynarodowym Zjeździe Fanów Pink Floyd zorganizowanym w roku 1993 w Wembley Stadium Conference Centre.

Od tamtej pory Glenn Povey pracował w przemyśle muzycznym jako agent i promotor wielu artystów i zespołów. Jego podopiecznymi byli m.in. The Electric Prunes, Caravan, Hawkwind, Hugh Cornwell, Gong, Magma, Ozric Tentacles, Porcupine Tree, The Pretty Things i The Seeds. Był także promotorem festiwalu rockowego Canterbury Fayre.

W roku 2002 z powodzeniem reaktywował karierę ikony rocka Arthura Lee i, jako jego menadżer, odbył światową, trwającą trzy lata trasę z zespołem Arthura, Love.

Jest nieuleczalnym fanem Pink Floyd, o których napisał dwie książki. Pierwszą Pink Floyd: In The Flesh wydana w roku 1997. Pisał o zespole w różnorodnych pismach muzycznych, w tym "Mojo" i "Record Collector".

Tytuł: Echa. Kompletna historia Pink Floyd (Echoes: The Complete History of Pink Floyd)
Autor: Glenn Povey
Tłumaczenie części biograficznej: Wiesław Weiss
Tłumaczenie kalendarium: Emilia Skowrońska, Marzena Beyer-Briks, Maria Siodłak
ISBN: 978-83-60157-50-3
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: listopad 2009 (Polska)
Format: 240x295mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 368
Waga: około 2,050 kg
Cena: + - 149 zł


Nikt się chyba nie spodziewał, że grupa Pink Floyd znowu zagra w składzie z Rogerem Watersem . A jednak muzycy, od lat skłóceni, zakopali topór wojenny i w lipcu 2005 roku spotkali się w londyńskim Hyde Parku na scenie podczas niezwykłej imprezy Live 8 , nawiązującej do koncertów Live Aid z 1985 roku. Sukces ich występu sprawił, że dokonania Pink Floyd znowu wywołują wszędzie emocje tak wielkie, jak w czasach, gdy ukazywały się albumy "The Dark Of The Moon", Wish You Were Here czy The Wall . Także u nas, gdzie zresztą zespół zawsze miał rzesze fanów, chociaż nigdy dla nich nie zagrał. Tym bardziej możemy się cieszyć, że panowie zaczęli dostrzegać Polskę. David Gilmour znalazł u nas przecież dwóch współpracowników, Zbigniewa Preisnera i Leszka Możdżera , a także zdecydował się - w sierpniu 2006 roku - zagrać wraz z Rickiem Wrightem na wielkim koncercie w Stoczni Gdańskiej zorganizowanym dla uczczenia dwudziestej szóstej rocznicy powstania Solidarności. Roger Waters powierzył Januszowi Józefowiczowi wystawienie w Poznaniu - w tym samym czasie - swojej opery Ça Ira o Rewolucji Francuskiej. A do Polski dotarł też Nick Mason , zaproszony - w listopadzie 2005 roku - przez wydawnictwo In Rock w związku z ukazaniem się napisanej przez niego monografii Pink Floyd. Moje wspomnienia.
fragment wstępu

WIESŁAW WIESS , dziennikarz. Debiutował artykułem o grupie Queen w piśmie "Jazz", któremu pozostał wierny i później, gdy przekształciło się w "Magazyn Muzyczny". W 1991 roku stworzył z przyjaciółmi miesięcznik "Tylko Rock", który redaguje do dziś - pod nieznacznie zmienionym tytułem "Teraz Rock". W tym samym roku wydał w Iskrach Rock encyklopedię, sprzedaną w ponad stu tysiącach egzemplarzy. Publikuje Wielką rock encyklopedię (drugi tom w przygotowaniu). Przeprowadził blisko tysiąc wywiadów z gwiazdami światowego rocka: najciekawsze zebrał w tomie Sztuka rebelii. Rozmowy ze świętymi i grzesznikami rocka . Jest też autorem kilku innych książek, w tym trzech poświęconych losom i twórczości grupy Pink Floyd i Rogera Watersa. Redagował hasła dotyczące artystów rockowych do encyklopedii PWN. Jego artykuły ukazywały się w takich pisamach, jak "Film", "Film na świecie", "Press", "Spotkania", "Zwierciadło" i "Playboy". W radiowej Trójce opowiadał o muzyce w audycjach z cyklu Rockowe dygresje. Kiedy niczego nie słucha i nie pisze, jeździ na nartach z córką Aśką, ogląda filmy o superbohaterach z synem Pawłem i zagłębia sekrety Kopciuszka z córką Olą

Tytuł: O krowach, świniach, robakach oraz wszystkich utworach Pink Floyd
Autor: Wiesław Weiss
ISBN: 83-60157-18-9
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: 2006
Format: 215x305mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 196
Waga: około 1,2 kg
Cena: + - 69 zł


Pink Floyd jest jednym z najbardziej kreatywnych, odnoszących największe sukcesy i najdłużej działających zespołów w dziejach rocka. Książkę "Pink Floyd. Moje wspomnienia" wyróżnia fakt, że to pierwsza historia Floydów napisana przez muzyków tej grupy, a nie obserwatora z zewnątrz.

Jako jedyny członek zespołu pozostający w jego składzie przez niemal cztery dekady istnienia, Nick Mason z uwagą obserwował każdą fazę rozwoju grupy - od okresu, w którym szczególnie hołubili ją londyńscy fani undergroundu (druga połowa lat 60.), poprzez osobiste wzloty i upadki Syda Barretta , proces powstawania klasycznego brzmienia Pink Floyd, ogólnoświatowy sukces płyty The Dark Side of the Moon , czasy narastających tarć i napięć wewnątrz zespołu, spory z Rogerem Watersem , aż do podjęcia wspólnie z Davidem Gilmourem decyzji o położeniu na szali własnej reputacji i kontynuowania działalności pod szyldem Pink Floyd

Oprócz własnych wspomnień i refleksji zapis kariery Nicka obfituje także w wypowiedzi i reminiscencje osób mających kluczowy wpływ na historię grupy. W książce wykorzystano też wiele niezwykle rzadkich zdjęć i ilustracji pochodzących z osobistych archiwów perkusisty, publikowanych tu po raz pierwszy. Opowieść zamyka kalendarium historii Pink Floyd w wersji opracowanej przez autora.

Niewiele jest rockowych biografii równie imponujących jak historia kariery Pink Floyd. I wątpię, czy ktokolwiek potrafiłby opowiedzieć ją lepiej niż ten cierpliwy, dowcipny i inteligenty człowiek, który siedząc za perkusją, widział to wszystko na własne oczy.
Paul Du Noyer, założyciel pisma "Mojo"

Wybuchałem śmiechem tak często, że żona całkiem poważnie spytała, czy cierpię na syndrom Tourette´a. Książka jest napisana znakomicie, pełna szczegółowych informacji, wręcz demaskatorska i jednocześnie zabawna. To ważna pozycja - niezwykle treściwy rock´n´rollowy pamiętnik, pulsujący szczerością i dowcipem.
Alan Parker, reżyser m.in. filmu "The Wall"

NICK MASON urodził się w Birmingham w roku 1944. Jest najbardziej znany jako perkusista Pink Floyd. Gdy nie zasiada za bębnami, pasjonuje się wyścigami samochodowymi. Brał udział w wielu wyścigach - zarówno w konkurencjach samochodów zabytkowych, jak i współczesnych, a także w pięciu 24-godzinnych wyścigach na torze w Le Mans . W roku 1998, wspólnie z Markiem Halesem, napisał książkę "Into the Red" - malowniczy opis należących do niego dwudziestu jeden klasycznych samochodów sportowych i wyścigowych. Jest też autorem wielu artykułów publikowanych w fachowych pismach motoryzacyjnych - "Tatler", "Ritz", "Ampersand", "Autosport", "Classic Cars", "Red Line", "Cars for the Conoisseur" - i dzienniku "The Independent".

PHILIP DODD jest dziennikarzem zajmującym się muzyką i kulturą popularną. Był współredaktorem książki "The Rolling Stones. A Life on the Road". Wspólnie z Charlie Wattsem i Dorą Loewenstein przygotował publikację According to the Rolling Stones. Jest również autorem "The Book of Rock".

Tytuł: Pink Floyd. Moje wspomnienia (Inside Out: A Personal History of Pink Floyd)
Autor: Nick Mason
Współpraca: Philip Dodd
Tłumaczenie: Tomasz Szmajder
ISBN: 83-60157-02-2
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: 2005 (Polska)
Format: 220x295 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 360
Waga: około 1,825 kg
Cena: + - 99 zł


Encyklopedia Pink Floyd jest dogłębną pracą, w której zamieszczono wszystkich ludzi, miejsca i wydarzenia historyczne związane z zespołem Pink Floyd. Zamieszczono w niej wszelkie powiązania z innymi zespołami, obecne w trakcie całej działalności grupy, począwszy od The Abdabs a skończywszy na Zee

Encyklopedia Pink Floyd to książka, którą powinien posiadać każdy fan tego zespołu.

Zawartość:

Encyklopedia Pink Floyd - z tego unikalnego, encyklopedycznego zbioru dowiemy się o ludziach, miejscach i przedmiotach związanych zarówno z Pink Floyd jak i jego członkami.

Daty koncertów Pink Floyd - dzięki spisowi wszystkich koncertów zespołu na przestrzeni ponad trzydziestu lat, część ta ukaże nam całą historię występów Pink Floyd.

Daty koncertów solowych - poszerzą naszą wiedzę na temat koncertów grupy o pełny spis występów solowych Syda Baretta, Davida Gilmoura, Nicka Masona, Rogera Watersa i Richarda Wrighta zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu współpracy z zespołem.

Spis sprzętu - z części tej dowiemy się, jakiego sprzętu członkowie Pink Floyd używali na przestrzeni wszystkich lat. Poznamy modele gitar, wzmacniaczy, instrumentów klawiszowych, zestawów perkusyjnych, sprzętu nagłośnieniowego i efektów specjalnych, które wykorzystywali w trakcie licznych tras i koncertów.

Zagadka Publiusa - zbadamy historię tajemniczej zagadki Publiusa, poznając jej źródła, różne teorie i prawdziwe wiadomości zamieszczane przez niego w Internecie.

O autorze:

Vernon Fitch jest historykiem muzycznym, którego specjalność to Pink Floyd oraz progresywne zespoły rockowe z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Stworzył on i prowadzi ciągle poszerzające się archiwum The Pink Floyd Archives, w którym zawarł materiały dokumentujące prace zespołu.

Tytuł: Pink Floyd Encyklopedia (The Pink Floyd Encyclopedia (2nd edition)
Autor: Vernon Fitch
Tłumaczenie: Bogusław Lubański
ISBN: 83-87598-73-9
Wydawnictwo Kagra
Rok wydania: grudzień 2002 (Polska)
Format: 150x230mm
Oprawa: miękka
Stron: 468
Waga: około 700 g
Cena: + - 53 zł




Gdy byłem zwariowanym nastolatkiem i zdarzało mi się spróbować różnych tajemniczych substancji działających na podświadomość, dużo słuchałem wczesnych nagrań Pink Floyd. Ale gdy dorosłem i sam stałem się ciężko pracującym muzykiem, doceniłem także późniejsze płyty tej grupy. Zachwyciła mnie muzyka Pink Floyd - płynąca jakby od niechcenia, ale brzemienna w treści.

Gdy byłem w zespole Kansas , miałem sposobność pracował z Bobem Ezrinem , producentem Pink Floyd. Zamęczyłem go pytaniami o Davida Gilmoura. Ezrin potwierdził to, co czułem - Gilmour wchodzi do studia i gra swoje solówki spontanicznie, nie kombinuje. Od tamtej pory staram się postępować tak samo. Muzyka musi płynąć, nie może być zbyt wykoncypowana...
STEVE MORSE (DEEP PURPLE)

Czy wiesz, że...

- Muzycy Pink Floyd grali główne role w filmie Storma Thordersona Posiłek o uczcie ludożerców...

- Ummagumma to termin z gwary młodzieżowej, oznaczający stosunek płciowy, a The dark side of the moon to określenie zaczerpnięte z pism okultystycznych, oznaczające podświadomość...

- Okładkę płyty Middle miał pierwotnie ozdobić tyłek pawiana...

- W roboczej wersji kompozycji The Great Gig In The Sky z albumu "The Dark Side Of The Moon" jeden z muzyków recytował fragmenty Biblii...

-Do fotografii wykorzystanej na okładce płyty "Wish You Were Here" pozowali dwaj słynni kaskaderzy, Danny Rogers i Ronnie Rondell, oglądani później w takich filmach, jak Terminator czy Bohater ostatniej akcji ...

- Podczas nagrywania w Miravel we Francji albumu The Wall Roger Waters i David Gilmour tak się kłócili ze sobą, że wynajęto dwa studia, oddalone o kilkadziesiąt metrów, aby mogli pracować osobno...

- Premiera widowiska The Wall, 7 lutego 1980 roku w Los Angeles, zaczęła się od pożaru...

- Na okładce płyty The Division Bell zawarto zaszyfrowane informacje, które dotyczą podobno skarbu ukrytego niedaleko Ely w Wielkiej Brytanii.

Nawet jeśli myślałeś, że wiesz już o Pink Floyd wszystko, sięgnij po tę książkę...

Tytuł: Pink Floyd. Szyderczy śmiech i krzyk rozpaczy
Autor: Wiesław Weiss
ISBN: 83-207-1481-8
WydawnictwoIskry
Rok wydania: 1995
Format: 170x240mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 288
Waga: około 675 g
Cena: + - ? zł
Seria: Biblioteka Rock Encyklopedii


O wielu zespołach rockowych mówiono i pisano w swoim czasie, że wyróżniają się wśród innych, że dokonały pionierskich odkryć, zapoczątkowały jakiś nowy kierunek, czy też pozostawiły po sobie fenomenalne, niepowtarzalne płyty. Nieraz były to tylko eksklamatoryjne zachwyty podyktowane bezkrytycznymi emocjami chwili. Szczególnie często zdarzało się to w latach osiemdziesiątych, kiedy to prawie każdemu przyklejano etykietkę nowego Mesjasza. Jeśli jednak ktoś chciałby sporządzić wiarygodną i sensowną listę prawdziwych pionierów rocka, musiałby cofnąć się o prawie 30 lat i przede wszystkim spenetrować lata sześćdziesiąte. Nawet nie podpierając się żadnymi konkretnymi nazwiskami czy nazwami można od razu stwierdzić, że wtedy dokonano prawie wszystkiego. Czasy były ku temu idealne - muzyka rockowa dopiero rodziła się, nabierała rozmachu i odwagi. Była to w zasadzie pierwsza i jedyna okazja, żeby stworzyć coś oryginalnego. W tamtych latach trzeba było jednak wyjść na scenę i zagrać - nie stosowano jeszcze playbacku, a studio nagraniowe nie przypominało wnętrza statku kosmicznego. Liczyły się tylko pomysły i umiejętności. Jeśli więc gdziekolwiek mamy szukać pionierów - musimy ich szukać w czasach, w których każdy dźwięk trzeba było wypracować samemu. W czasach, gdy nie było komputerów, generatorów i wszelkiej super-aparatury, pozwalającej kabotynom, nieukom i muzycznym analfabetom tworzyć coś z niczego i podpisywać dumnie swoim nazwiskiem.

Trudno sporządzić pełną listę wykonawców, bez których muzyki rockowej nie byłoby w ogóle. Przede wszystkim dlatego, że wielu z nich dołożyło tylko po jednej cegiełce przy tworzeniu rockowych fundamentów. Gdyby jednak ktoś pokusił się o wymienienie przynajmniej dziesięciu bezwzględnie najważniejszych nazwisk czy nazw, na pewno znalazłyby się wśród nich The Beatles i The Rolling Stones , Robert Fripp, Jim Morrison , Gary Brooker, Jimi Hendrix , Syd Barrett i Roger Waters. Nie wspominam już tutaj o Genesis, The Moody Blues, Van der Graaf Generator itd., bo wtedy lista zrobiłaby się przerażająco długa, a wciąż nie wyszlibyśmy poza lata sześćdziesiąte.

Można wszakże śmiało powiedzieć, że pierwszą oryginalną formacją wszechczasów był zespół The Beatles. Bez niego rock zapewne rozwijałby się dalej, ale nie bardzo wiadomo, co by z tego wszystkiego wynikło. John, Paul, George i Ringo nie tylko zapoczątkowali rockowe szaleństwo w Europie (choć muzyki tej nie nazywano jeszcze wtedy rockiem), ale także jako pierwsi odważyli się na eksperymentowanie w studiu i tym samym zapalili zielone światło wielu innym artystom, którzy w drugiej połowie lat sześćdziesiątych pojawiać się zaczęli niczym grzyby po deszczu.

Cała niepowtarzalna magia lat siedemdziesiątych była tylko wynikiem pierwszych, czasem zupełnie nieśmiałych odkryć dokonanych w poprzedniej dekadzie. I choć wprawdzie wielu krytyków krzywi się na tzw. progresywny rock, nazywając go "pseudo-rockowym smędzeniem", to właśnie w tej dziedzinie dokonano najwybitniejszych nagrań. Przy całym szacunku dla mistrzów rock and rolla - The Rolling Stones, dość trudno odróżnić poszczególne płyty Jaggera , Richardsa i spółki. Są one wypełnione rzetelnie zagraną, jednorodną stylistycznie muzyką rockową realizowaną według pewnej recepty. Natomiast gdy słuchamy płyt King Crimson czy Pink Floyd, na każdej znaleźć możemy coś zupełnie innego, nowego, odkrywczego. Niektóre utwory Procol Harum równać się mogą powagą, rozmachem i nieśmiertelną magią z wybitnymi dziełami muzyki klasycznej. Wiele nagrań Genesis czy Van der Graaf Generator zaskakuje do dziś subtelnością i pomysłowością, do której daleko współczesnym naśladowcom wyposażonym w najnowocześniejszy sprzęt.

Nieliczni twórcy z tamtych czasów działają do dziś, a już naprawdę niewielu z nich potrafi nas wciąż czymś zaskoczyć. Przetrwanie na przestrzeni tylu lat, a także utrzymanie się na tym samym doskonałym poziomie, jest chyba miarą prawdziwego geniuszu. I nawet jeśli ktoś chciałby - całkiem zresztą słusznie - nazwać King Crimson największym fenomenem w historii rocka, pamiętać musi, że zespół ten jest już częścią tej historii. Na scenie pozostała tylko jedna legenda, wciąż żywa i utrzymująca się na szczycie: PINK FLOYD.
(Tomasz Beksiński)

Tytuł: Pink Floyd. Psychodeliczny fenomen
Autor: Sławomir Orski
ISBN: 83-85335-15-3
WydawnictwoRock Serwis
Rok wydania: 1994
Format: 145x205mm
Oprawa: miękka
Stron: 272
Waga: około 300 g
Cena: + - ? zł








Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=11100