Miles. Autobiografia
Data: 28-11-2013 o godz. 20:08:13
Temat: Książki


Miles Davis (26.05.1926 Alton, Illinois † 28.09.1991 Santa Monica, California) – genialny muzyk jazzowy, trębacz, kompozytor. Jeden z najbardziej znaczących artystów minionego stulecia. Pochodził z zamożnej rodziny. Jako dziewięciolatek otrzymał pierwszą trąbkę i zaczął kształcić się muzycznie. Swoje piętno odcisnął na niemal każdym nurcie jazzowym, począwszy od drugiej wojny światowej po lata 90. XX wieku.



W Autobiografii niczego nie ukrywa. Otwarcie opowiada o problemach z narkotykami. Zdecydowanie potępia rasizm, którego doświadczał zarówno w przemyśle muzycznym, jak i w amerykańskim społeczeństwie. Pisze o miłości, o kobietach i roli, którą odegrały w jego życiu. Przede wszystkim jednak snuje opowieść o muzyce i muzykach, zwłaszcza tych legendarnych, z którymi miał okazję występować.
Jego wspomnienia zostały wzbogacone o pełną dyskografię i liczne fotografie.

Quincy Troupe (ur. 1939) – poeta, redaktor, emerytowany profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego. W 1989 roku za niniejszą książkę otrzymał nagrodę American Book Award.

*****

Posłowie (fragment)

Książka powstała dzięki niezliczonym godzinom rozmów, nie tylko z Miles, ale z wieloma innymi ludźmi, którzy poznali go blisko, a także z kilkoma obcymi. Większość tej historii poznałem, siedząc z Milesem w Malibu, Los Angeles, Europie i w Nowym Jorku, słuchając, a później szybko i dyskretnie robiąc notatki. Miles nienawidzi podetkniętych pod usta mikrofonów (między innymi dlatego używa podczas koncertów małego mikrofoniku, przyczepionego do czary trąbki). Na szczęście po trzech miesiącach wyluzował się w sprawie nagrań, nawet podczas kolacji czy lunchu. To wtedy wyjawiał mi najwięcej, opowiadał o wszystkim, o czym chciałem się dowiedzieć, a także o sprawach, o których wiedzieć nie chciałem. Niektóre z tych rzeczy były tak wybuchowe, że musieliśmy ze względów prawnych powycinać je z książki.
Miles nie należy do takich, którym zależałoby na wygładzeniu własnego wizerunku. Woli mówić to, co ma do powiedzenia, przekazać szczerze własne emocje, nawet jeśli jego słowa sprawiają jemu albo komuś innemu przykrość. W końcu zacząłem go podziwiać za tę uczciwość i prostolinijność. Miles Davis w tej książce jest człowiekiem równie ostrym i krytycznym wobec siebie samego - czasem nawet w większym stopniu . niż wobec innych. Posiada dar autoironii, która pozwala mu śmiać się z samego siebie. Ma też żelazną wolę i rzadką, a wspaniałą pokorę, kiedy pojawia się temat jego twórczości, jego wkładu w dzieje muzyki i jego współczesnych. Miles nie waha się wygłosić pochwały, kiedy ktoś na nią zasługuje i ilekroć na nią zasługuje. Ale potrafi też być brutalnie szczery, przez co różni ludzie boją się go i nie darzą sympatię. (...)
Quincy Troupe, Nowy Jork, 1990

*****

Tytuł: Miles. Autobiografia (Miles: The Autobiography)
Autor Miles Davis i Quincy Troupe
Tłumaczenie: Filip Łobodziński
ISBN: 978-83-271-5039-4
Wydawnictwo: dolnośląskie
Rok wydania: październik 2013 (Polska)
Format: 175 x 245 mm
Oprawa: twarda
Stron: 432
Waga: około 1 kg
Cena: + - 49 zł


Serdecznie Dziękuję Panu Marcinowi Wolnemu




Z tej serii muzycznej tego wydawnictwa ukazały się książki:


Jim Morrison - Stephen Davis

Bob Dylan - Moje kroniki (tom I)

José Torres - Salsa na wolności

Dzikie lata. Muzyka i mit Toma Waitsa - Jay S. Jacobs

Eric Clapton. Autobiografia - Eric Clapton

To moja droga. Biografia Jacka Kaczmarskiego - Krzysztof Gajda

Pokój pełen luster (Room Full Of Mirrors - A Biography Of Jimi Hendrix) - Charles R. Cross

Amerykański buntownik. Życie Clinta Eastwooda

Pops. Życie Louisa Armstronga - Terry Teachout

Johnny Cash. Biografia - Michael Streissguth

Freddie Mercury. Biografia legendy - Lesley-Ann Jones

Tina Turner. Po prostu najlepsza. - Mark Bego

PRINCE. Chaos i rewolucja - Jason Draper

ELVIS. Król rock´n´rolla. - Jerry Hopkins


Miles. Autobiografia, książka niedostępna od blisko dziesięciu lat na polskim rynku, doczekała się jednocześnie wznowienia i nowego przekładu. Poprzednie wydanie z 1993 r. w tłumaczeniu Tomasza Tłuczkiewicza nosiło też nieco inny tytuł - Ja, Miles. (patrz niżej)

28. września uroczysta premiera autobiografii legendy światowego jazzu odbyła się w warszawskim klubie Tygmont, a udział w imprezie wziął autor nowego przekładu Filip Łobodziński.

Autobiografia najsłynniejszego trębacza świata zniknęła z polskich księgarń niemal natychmiast po jej opublikowaniu w 1993 r. przez Wydawnictwo Łódzkie i od lat była jedną z najbardziej poszukiwanych pozycji o muzyce jazzowej. Trzynaście lat po polskiej premierze książka napisana we współpracy z Quincym Troupe’em i nagrodzona w 1990 roku American Book Award została wznowiona nakładem Wydawnictwa Constanti, dlatego jej kolejna premiera była niemałym i niecierpliwie wyczekiwanym wydarzeniem, stąd uroczysta oprawa wkroczenia książki na rynek: Wieczór Milesa Davisa, odbył się 28 września w stołecznym Tygmoncie.

Gospodarzem wieczoru był Piotr Iwicki. W trakcie spotkania o swojej pracy nad przekładem opowiedział Filip Łobodziński. A jest o czym opowiadać, gdyż już amerykańska premiera autobiografii wywołała spory skandal zarówno ze względu na bulwersującą niektórych treść jak i dosadny, a miejscami bardzo wulgarny język. Trudno jednak dziwić się temu przekazowi. Davis, który kilkukrotnie zmienił kierunek rozwoju jazzu, żył szybko i mocno. Spadł na dno heroinowego nałogu i podniósł się. Doprowadził do mariażu dwóch tak bardzo nieprzystających do siebie gatunków muzycznych jak rock i jazz. Zawsze dbał o wygląd, o muzyce, kobietach i życiu wiedział chyba wszystko. W autobiografii opisał całe swoje życie od lat szczenięcych aż po koniec lat osiemdziesiątych.

Gdyby nie było Milesa Davisa, trzeba by było go wymyślić, no bo czy wyobrażacie sobie jazz, muzykę w ogóle, bez tego arcymistrza wagi ciężkiej?
Bez kogoś, kto w kulturze światowej uczynił kilka istotnych zakrętów: od cool jazzu po jazz-rock?
W tej książce przeczytacie wszystko, co powinniście o nim wiedzieć. A może i więcej... Ale uważajcie! Jeśli się dokądś spieszycie, nie sięgnijcie Po nią, wciągnie Was tak bardzo, że się spóźnicie.

Piotr Iwicki

Miles Davis muzycznie jest dla mnie postacią najważniejszą, prekursorem współczesnego typu artystów, a całe jego życie było formą twórczości, tolerancji artystycznej, szerokim spektrum działania, prostotą i wieloma, wieloma elementami, które dzisiejsi artyści powinni mieć.
Tomasz Stańko

Miles był jedną z najważniejszych osobowości ubiegłego wieku. Żaden z artystów nie elektryzował tak swoich słuchaczy jak On. Ton jego trąbki był tym, co zjednywało Mu wielbicieli nie tylko wśród fanów jazzu .
Wojciech Waglewski

Dźwięki trąbki pędzący z szybkością światła zamienia się w wibrujący piorun kulisty. Wpada do jeziora i zamienia się w elektrycznego węgorza. To Miles Davis.
Kora

Sex and drugs and... no właśnie, jazz, proszę Państwa. Myślę, że niejeden rock´n´rollowiec mógłby się wiele nauczyć od Davisa i jego kolegów, i nie mam tu na myśli jedynie zawiłych skal, septymolek i bitonalnych cymesików!
Olaf Deriglasoff

Miles to geniusz, który wykreował liczne grono fenomenalnych muzyków.
Urszula Dudziak

Tytuł: Miles. Autobiografia (Miles: The Autobiography)
Autor: Miles Davis, przy współpracy Quincy´ego Troupe´a
Tłumaczenie: Filip Łobodziński
ISBN: 83-923317-4-5
Wydawnictwo: Constanti
Rok wydania: wrzesień 2006 (Polska)
Format: 140x210 mm
Oprawa: miękka w obwolucie
Stron: 448 + 32 stron ze zdjęciami
Waga: około 625 g
Cena: + - 43 zł


Miles Davis, wieczny innowator, nie tylko w muzyce, lecz także w innych dziedzinach sztuki. Jego artystyczne impresje w postaci obrazów olejnych i rysunków spotkały się z uznaniem krytyki i były wystawiane w galeriach na całym świecie. W listopadzie 1988 roku "Sir" Miles Davis został członkiem honorowym zakonu kawalerów maltańskich. W 1984 roku otrzymał Sonning Music Award za całokształt osiągnięć w dziedzinie muzyki, a w marcu 1990 roku dwudziestą czwartą z kolei nagrodę Grammy w tej samej kategorii.

Quincy Troupe - poeta, dziennikarz, pedagog. W roku 1980 otrzymał American Book Award w dziedzinie poezji. Jego eseje i artykuły ukazywały się w "Essence", "The Village Voice", "Newsday", "Spin", "Musician" i wielu innych czasopismach. Jako wydawca opublikował książkę James Baldwin: The Legacy. Jest wykładowcą College of Staten Island (City University of New York) i uniwersytetu Columbia.

Za książkę Miles obaj autorzy otrzymali w 1990 roku nagrodę American Book Award.

*****

...Im jestem starszy, tym więcej uczę się o graniu na tej trąbie i tym więcej uczę się o wielu innych rzeczach. Kiedyś lubiłem się napić i naprawdę lubiłem kokainę, ale teraz już nawet nie myślę o tych sprawach. O papierosach też nie. Po prostu przestałem robić takie rzeczy. Rzucić kokainę było mi trochę trudniej, ale i z tym skończyłem. To tylko siła woli w to, że można zrobić wszystko, co się chcę. Kiedy nie chcę czegoś robić, mówię sobie po prostu "Pieprz to". Ponieważ musisz zrobić to sam. Nikt nie zrobi tego za ciebie. Inni ludzie mogą starać się ci pomóc, ale w większości przypadków musisz zrobić to sam.

Wobec tego, jak przeżywam swoje życie, nic w nim nie jest wykluczone. Bez przerwy myślę o tworzeniu. Moja przyszłość zaczyna się, gdy budzę się rano. Wtedy się zaczyna - kiedy się budzę i widzę pierwszy promień światła. A więc jestem wdzięczny i nie mogę doczekać się przebudzenia, bowiem każdego dnia jest coś nowego do zrobienia i do spróbowania...

*****

Tytuł: Ja, Miles (Miles: The Autobiography)
Autor Miles Davis, przy współpracy Quincy´ego Troupe´a
Tłumaczenie: Tomasz Tłuczkiewicz
ISBN: 83-218-0979-0
Wydawnictwo: łódzkie
Rok wydania: 1993 (Polska)
Format: 145 x 205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 464 + 32 stron ze zdjęciami
Waga: około 600 kg
Cena: + - ? zł








Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=11059