Piosenki Lutosławskiego – Dorota Miśkiewicz i Kwadrofonik
Data: 11-10-2013 o godz. 18:19:47
Temat: Info


Nowe oblicze Doroty Miśkiewicz i zespołu Kwadrofonik i wielkiego mistrza polskiej kompozycji Witolda Lutosławskiego - płyta dla dzieci - starszych, młodszych i tych całkiem dużych.

Setna rocznica urodzin polskiego kompozytora kojarzonego z muzyką poważną, przeznaczoną dla wytrawnych melomanów stała się pretekstem do spotkania jednej z najciekawszych polskich wokalistek jazzowych i niezwykłego kwartetu tworzonego przez dwoje pianistów i dwoje perkusistów znanego z twórczych opracowań muzyki tradycyjnej, klasycznej, a także znakomitych interpretacji muzyki współczesnej. Dorota Miśkiewicz i Kwadrofonik wzięli na warsztat piosenki dla dzieci Witolda Lutosławskiego pisane do znanych wszystkim dzieciom tekstów Juliana Tuwima. Kompozytor potraktował to zadanie niezwykle poważnie, ale też z dużą dozą czułości. Zespół Kwadrofonik i Dorota Miśkiewicz proponują nowe, niezwykle barwne, nowoczesne, ale realizowane w całości na akustycznych instrumentach opracowanie 8 piosenek, które, choć powstały ponad 60 lat temu, są ponadczasowe.

To twórcze spotkanie zaowocowało płytą, która dla najmłodszych będzie podróżą do świata magicznych dźwięków, a dla tych, którzy już słabo pamiętają swoje przedszkola jest powrotem do czasów, gdy wyobraźnia była nieograniczoną siłą, a bajki zawsze kończyły się dobrze.

Płyta dla dzieci i rodziców, która nigdy się nie znudzi. Można dzięki niej uczyć się wierszy Tuwima, można śpiewać, można wsłuchiwać się w muzyczne tło, które tworzy kilkadziesiąt instrumentów.

Wyzwaniem było przeznaczenie tej muzyki - to przecież utwory dla dzieci - mówi pianista z zespołu Kwadrofonik Bartłomiej Wąsik - Zastanawialiśmy się, jak do nich podejść. Czy traktować je poważnie, czy jednak myśleć o tym, że nie są przeznaczone dla dorosłych. Nie chcieliśmy, żeby brzmiały infantylnie, bo dzieci natychmiast wyczuwają fałsz, są bardzo wymagającymi słuchaczami. Nie było żadnej taryfy ulgowej.

Chcieliśmy też dać trochę przyjemności rodzicom. Podczas koncertów są tak zasłuchani, jak ich dzieci - dodaje Dorota Miśkiewicz.

To pierwsze wspólne przedsięwzięcie Doroty Miśkiewicz i zespołu Kwadrofonik. A także pierwsze twórcze opracowanie piosenek dla dzieci Witolda Lutosławskiego do tekstów Juliana Tuwima.


W y k o n a w c y :

Dorota Miśkiewicz – śpiew

Zespół Kwadrofonik w składzie:
Emilia Sitarz – fortepian,
Bartłomiej Wąsik – fortepian,
Magdalena Kordylasińska – instrumenty perkusyjne,
Miłosz Pękała - instrumenty perkusyjne

K w a d r o f o n i k
Muzyki Kwadrofonika nie da się określić jednym słowem, żadna etykietka nie wydaje się odpowiednia. Ale słucha się jej znakomicie." Rzeczpospolita”

Kwadrofonik to jedyny kwartet w Polsce i jeden z niewielu istniejących na świecie powstały z połączenia dwóch duetów: fortepianowego i perkusyjnego. Tworzą go Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik (Lutosławski Piano Duo) oraz Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękala (Hob-beats Duo).

Kariera zespołu zaczęła się w 2006 roku od spektakularnego zwycięstwa podczas 9. Festiwalu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja", na którym muzycy otrzymali Grand Prix, Nagrodę Publiczności i Nagrodę Prezydenta Warszawy. Krytyka uznała zespół za odkrywczy i wytyczający nowe tory w muzyce folkowej. Artyści Kwadrofonik prowadzą niezwykły dialog muzyczny, w którym niemal niezauważalnie zamieniają funkcje instrumentów - fortepiany stają się instrumentami perkusyjnymi, a grupy instrumentów perkusyjnych przejmują funkcje instrumentów melodycznych. W 2007 roku Kwadrofonik został laureatem prestiżowej Nagrody Specjalnej 3. Konkursu Europejskiej Unii Radiowej (EBU) „Svetozar Stracina" w Bratysławie. Nagroda za nowoczesność, innowacyjność i wierność tradycji przyznana została po raz pierwszy w historii tego konkursu. W 2008 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu „Folklove”, za którą otrzymali Folkowy Fonogram Roku – nagrodę krytyków za najlepszą płytę z muzyką folk.

Zespół gościł na wielu festiwalach w Polsce, Niemczech, Izraelu, Brazylii. W sezonie 2010/2011 wystąpi m.in. w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych (m. in. w prestiżowej Carnegie Hall) oraz zadebiutuje w Filharmonii Berlińskiej. Kwadrofonik doceniany jest przez publiczność nie tylko za wysoki poziom wykonawczy, lecz także za zaskakujące pomysły wykorzystania instrumentów perkusyjnych i dwóch fortepianów, precyzję wykonania, żywiołowość oraz dar nawiązywania bezpośredniego kontaktu ze słuchaczami. Warto dodać, że koncerty grupy stają się widowiskami, podczas których muzycy w niezwykle plastyczny sposób wykorzystują często kilkadziesiąt instrumentów.


D o r o t a M i ś k i e w i c z
Muzykę na wdrukowaną w geny. Jej ojciec, Henryk Miśkiewicz to znany saksofonista jazzowy, brat Michał to perkusista. Dorota rozpoczęła swoją muzyczną drogę jako uczennica w klasie skrzypiec, ale bardzo szybko zrozumiała, że jedyny instrument, jakiego potrzebuje, to jej własne struny głosowe. Ilość projektów, kolaboracji, sesji, koncertów, w jakie angażowała się przez lata swojej obecności na scenie jest niezliczona. Równie nieprzebrana jest ilość gatunków muzycznych, przez które podróżowała. Zakotwiczona w jazzie, wypływała jednak na szerokie wody eksperymentów – zarówno na te bardziej egzotyczne, jak i bliższe polskim brzegom. Jest drugą, polską wokalistką jedyna obok Kayah polska Cesarią Evorą, Nigelem Kennedym, Janem Ptaszynem Wróblewskim, legendą polskiego jazzu Włodzimierzem Nahornym. Choć może to dziwić – znalazła też czas, żeby regularnie nagrywać solowe albumy – „Dorota Miśkiewicz Goes to Heaven – Zatrzymaj się” w 2002 roku, „Pod rzęsami” w 2005 i „Caminho” w 2008. W 2012 roku wydała czwartą, autorską płytę, „Ale”.

Dorota Miskiewicz & Kwadrofonik
Lutosławski Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci.

1. Idzie Grześ (1:46)
2. Spóźzniony Słowik (3:33)
3. Ptasie Plotki (1:22)
4. Rok i Bieda (4:36 )
5. O Panu Tralalińskim (3:03)
6. Kotek (5:42 )
7. Trudny Rachunek (4:09)
8. Warzywa (2:13)
9. Taniec (2:46)
10. Rzeczka (4:22)

(Barbara Popiołek-Sony Music Polska)







Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=10872