Dylan - Martyna - VOO VOO
Data: 24-02-2005 o godz. 00:00:00
Temat: Info


4 marca 2005 premiera nowej płyty Martyny Jakubowicz - „TYLKO DYLAN”. Polskie przekłady - Andrzej Jakubowicz. Aranżacje - Bartek Straburzyński. Wykonanie - Martyna i VOO VOO.

Zgromadzono tu 11 pieśni Boba Dylana. I tych klasycznych dziś jak: „Knockin’ On Heaven’s Door”, „Masters Of War”, „I Dreamed I Saw St. Augustine”, „I Want You”, „All Along The Watchtower”. I tych nowszych, np. ze świetnego albumu „Oh Mercy” z 1989 roku - jak: „Political World”, czy „Everything Is Broken”. Polska prapremiera! O ile nie sposób zaprzeczyć, że piosenki Dylana to zjawisko literackie wyjątkowej rangi (pominięcie ambicji literackich Dylana byłoby zachowaniem zwyczajnie awangardowym), o tyle znalezienie dobrych muzycznych pomysłów (nie za nadto ascetycznych i nie za nadto „bogatych”) na opracowanie jego dzieł jest wyzwaniem... I właśnie największą zaletą tej płyty jest „doprowadzenie do równowagi między słowem a muzyką” poprzez... wyeksponowanie melodii, wręcz odkrycie Muzyki Dylana!

Oczywiście, nie sposób również pomylić, że Martynie bardzo specjalnie towarzyszy tu VOO VOO. Lekkość (dyscyplina) z jaką wszyscy muzycy VOO VOO współuczestniczą w budowaniu nastrojów płyty to wartość sama w sobie... W paru miejscach (w tym chórkach) odzywa się też wokalnie Wojtek Waglewski. Wszystko otwiera nowa, stonowana („późno wieczorowa”) wersja „Pukam do nieba bram”. Takich „zaskakujących stonowań” jest tu jeszcze kilka, jak choćby rozmarzenie w „Augustyn Święty był w mym śnie” („I Dreamed I Saw St. Augustine”), albo wieńczące album „Na wieży w dzień i w nocy” („All Along The Watchtower”). Ale gdy trzeba pojawia się i ekspresja (ozdrowieńcza zadziorność). Wykonanie niezmiennie aktualnego „Politycznego świata” - z rockową pasją („z siłą...Pulowera...”), z szalonymi saksofonami Mateusza Pospieszalskiego - jest jej najlepszym przykładem. Mądra, fajna, w wielu momentach przebojowa wręcz płyta, o którą tylko trzeba zadbać.

(Sony BMG Music)

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1063