Trójka z dżemem. Palce lizać!
Data: 26-11-2012 o godz. 01:14:54
Temat: Książki


"Trójka z dżemem - palce lizać!" to niezwykła biografia wydana w 50 rocznicę powstania kultowej radiostacji!
Jej pierwszy krzyk w prima aprilis roku 1962 słyszy cała Polska. Już w wieku przedszkolnym niepokornym charakterem zjednuje sobie tysiące przyjaciół.

Egzamin dojrzałości zdaje ze świetnymi wynikami wiosną 1981 roku, ale prawdziwy test czeka ją dopiero kilka miesięcy później. Bój o niezależność i rzetelność toczy także po przełomie roku 1989. Marcin Gutowski, który sam jest dziennikarzem Programu Trzeciego, dzięki rozmowom z ponad setką byłych i obecnych współpracowników Trójki oraz kilometrom taśm archiwalnych stworzył niezwykły portret rodzinny.

Przeczytamy dowcipne anegdoty opowiedziane przez Wojciecha Manna , Marka Niedźwieckiego czy Magdaleny Jethon . Dowiemy się o zabawnych wpadkach na antenie. Będziemy mogli poczuć niezwykłą atmosferę panującą w radiu. "Trójka z dżemem - palce lizać!" to nie tylko historia popularnej rozgłośni. To także opowieść o znanych i kochanych dziennikarzach, którzy każdego dnia udowadniają milionom wielbicieli Trójki, że w zmieniającym się świecie tylko jej jednej mogą być pewni

To, że dzisiaj nazywają mnie człowiekiem dowcipnym, tolerancyjnym i czasem inteligentnym, w połowie zawdzięczam mamie i tacie, a w połowie Trójce. Ta książka mi o tym przypomina

Jerzy Stuhr

Trójka była muzyczną biblią mojej młodości. Dla audycji Kaczkowskiego, Gaszyńskiego, Manna uciekało się ze szkoły. Bez Trójki nie byłoby muzycznego mnie

Muniek Staszczyk

Całe Polskie Radio jest skarbem, a Trójka jego najoryginalniejszą, najcenniejszą częścią

Agnieszka Holland

Tytuł: Trójka z dżemem. Palce lizać! Biografia pewnego radia.
Autor: Marcin Gutowski
ISBN: 978-83-240-2202-1
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: listopad 2012 (Polska)
Format: 170x220 mm
Oprawa: twarda
Stron: 256
Waga: około 700 g
Cena: + - 39 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Aleksandrze Prędkiej




Książka powstała na 50 lecie programu Trzeciego Polskiego Radia " Zapraszamy do Trójki ". Po raz pierwszy historię kultowej stacji opowiadają, ludzie, którzy ją tworzyli i tworzą.
Marek Niedźwiecki : Gdyby nie radio, toby mnie nie było. To nie jest moja praca, tylko pasja. Zawsze lecę do radia na skrzydłach pieśni.

*Dlaczego Wojciech Mann nie został dyrektorem Trójki?
*Kto przez okrągły rok spał na podłodze w pokoju Marka Niedźwieckiego?
*Czyj głos zabrzmiał jako pierwszy na antenie Trójki?
*Jak wypłynął karp i dlaczego?
*Który z dyrektorów zaczął urzędowanie od remontu redakcyjnych toalet?

Stefan Popoff miał wibrujący głos i falujące włosy. Włosów nie widać na jedynym dostępnym zdjęciu w Muzeum Powstania Warszawskiego, bo twarz strzelca "Sława" z batalionu "Tum" zasłania wielki hełm na głowie. Przy nekrologach, które wydrukowano 30 lat po Powstaniu, zdjęcia nie było w ogóle, tylko krótka informacja - lat 48, dziennikarz, spiker i lektor Polskiego Radia. Ani wzmianki, że to on wypowiedział pierwsze słowa na antenie w Niedzielę 1962 roku o godzinie 20: Tu Program Trzeci z Warszawy. Z wrodzoną nam skromnością muszę od razu na wstępnie zaznaczyć, że nasz dzisiejszy program przedstawia się imponująco.
Niestety, nie była to prawda. (...)


Ta książka nie jest podręcznikiem historii Programu Trzeciego Polskiego Radia. Nie do wszystkich twórców udało nam się dotrzeć, nie wszyscy znaleźli dla nas czas, a inni posłali nas do diabła. Niektórych już nie ma. Ta książka to wyraz wdzięczności dla tych, którzy stworzyli i tworzą Trójkę.
Ewa Winnicka
Cezary Łazarewicz

Ludzie potrzebują, żeby do nich mówić. I w tym tkwi siła radia. Mówić pięknie do ludzi, których się nie widzi.
Piotr Baron

To nie jest po prostu praca. Z Trójką łączy mnie najdłuższa dojrzała relacja w życiu. To już dziewiąty rok wzajemnego przyciągania, fascynacji i cichych dni...
Agnieszka Szydłowska

Myślę, że za to wszystko, co Trójka zrobiła dla polskiej kultury i kilku pokoleń Polaków, należy się jej Order Orła Białego.
Michał Nogaś


Ewa Winnicka - od 12 lat związana z "Polityką". Dwukrotna laureatka nagrody Grand Press. Napisała reporterską książkę "Londyńczycy"

Cezary Łazarewicz - dziennikarz od 1988 r. W tym czasie pisał teksty do prasy podziemnej, "Gazety Wyborczej", "Przekroju" i "Polityki".

Tytuł: Zapraszamy do Trójki
Autor: Ewa Winnicka, Cezary Łazarewicz
ISBN: 978-83-268-0687-2
Wydawnictwo: Agora i Obok
Rok wydania: kwiecień 2012
Format: 170x225 mm
Oprawa: twarda
Stron: 256
Waga: około 600 g
Cena: + - 39 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Dominice Jędrzejewskiej










Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=10127