Ogłoszono nominacje do Fryderyków 2004
Data: 09-02-2005 o godz. 00:15:00
Temat: Info


Rekordową liczbę nominacji, po sześć, otrzymali w tegorocznej edycji polskich nagród fonograficznych Fryderyki 2004 Ania Dąbrowska i Sidney Polak.

Ania Dąbrowska i Sidney Polak są nominowani w sekcji muzyki rozrywkowej m.in. w kategoriach piosenka roku i nowa twarz fonografii. Oboje będą kandydować także w kategoriach autor roku i kompozytor roku. Tuż za nimi znajduje się zespół Sistars, który otrzymał pięć nominacji (m.in. w kategorii piosenka roku i grupa roku).

Wśród nominowanych w kategorii kompozytor roku oprócz Dąbrowskiej i Polaka znaleźli się Jan Borysewicz, Robert Gawliński i Bartek Królik. W kategorii autor roku Dąbrowskiej i Polakowi towarzyszą Kasia Kowalska, Andrzej Mogielnicki i Natalia Przybysz, a w kategorii nowej twarzy fonografii rywalizować będą z tą dwójką Monika Brodka i zespoły Coma oraz Ptaky.

Piosenką roku ma szansę zostać utwór Ani Dąbrowskiej ("Tego chciałam"), Krzysztofa Krawczyka i Edyty Bartosiewicz ("Trudno tak..."), Lady Pank ("Stacja Warszawa"), Sidneya Polaka ("Otwieram wino") lub też Sistars ("Sutra").

O Fryderyka w kategorii album roku muzyki rockowej ubiegają się "Winna" Agnieszki Chylińskiej, "Pierwsze wyjście z mroku" zespołu Coma, "Ogień" grupy Ira, "Piracka płyta" zespołu Kukiz i Piersi i "Ptaky" grupy Ptaky.

W kategorii najlepszy album zagraniczny konkurują "Medulla" Bjork, "Feels Like Home" Norah Jones, "Musicology" Prince'a oraz "Songs About Jane" zespołu Maroon 5 i "How to Dismantle an Atomic Bomb" U2.

W sekcji muzyki jazzowej rekordzistą jest Henryk Miśkiewicz - nominowany trzykrotnie. "Pewnym zaskoczeniem może być brak nominacji dla albumu »Piano« Leszka Możdżera, który osiągnął już status złotej płyty i był też najlepiej reklamowanym albumem jazzowym minionego roku" - powiedział PAP we wtorek Paweł Brodowski - członek 757-osobowej Akademii Fonograficznej przyznającej Fryderyki.

W sekcji muzyki klasycznej po dwie nominacje otrzymały orkiestry Polska Orkiestra Radiowa i Sinfonia Varsovia oraz zespół Concerto Avenna. W tej sekcji zrezygnowano w tym roku z kategorii muzyka dawna (powodem była zbyt mała liczba zgłoszonych kandydatur).

W sumie w tym roku ponad 50 firm fonograficznych i artystów indywidualnych nadesłało zgłoszenia 72 albumów muzyki klasycznej, 22 płyt jazzowych i 180 albumów z polską muzyką rozrywkową, 77 albumów wykonawców zagranicznych oraz 162 single i 130 teledysków.

Fryderyki są przyznawane od 1995 roku. Najwięcej tych nagród otrzymali zmarły przed trzema laty Grzegorz Ciechowski (10 Fryderyków) i Katarzyna Nosowska (właścicielka 8 statuetek).

Tegoroczna gala wręczenia nagród odbędzie się 15 marca w Traffic Clubie, w Warszawie.

(PAP)





Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1005