Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

















































  

Paweł Piotrowicz z Rita Baum przedstawia
Wysłano dnia 30-06-2012 o godz. 22:31:14
Temat: płyty
płyty Kormorany - " La musica teatrale " - bezprecedensowe wydarzenie na polskim rynku fonograficznym.



Pięciopłytowy album, bogato ilustrowany, z komentarzami Piotra Cieplaka i Krzysztofa Kopki, z muzyką teatralną Kormoranów.


Na pięciu płytach znajduje sie muzyka do spektakli, które stanowią już kanon polskiego teatru:
-"Historyja o chwalebnym Zmartwychstaniu Pańskim",
- "Wspólny pokój",
- "Wesołe kumoszki z Windsoru",
- "Król Lear" oraz piąta płyta, która zawiera fragmenty muzyki do różnych spektakli w tym do kultowego już ponad dwiedziestominutowego utworu "Księga Eklezjastesa", w którym tekst melorecytuje Eryk Lubos.

Płyta doczekała się wielu omówień, zajęła 57 miejsce na liście najważniejszych płyt polskiej muzyki rockowej!, a na jej podstawie powstało widowisko muzyczne pod tytułem "La musica teatrale", które miało swoją premierę na 30 PPA we Wrocławiu.

"La musica teatrale" to pierwsza część większej całości, której ambicją jest wypełnienie luk fonograficznych wrocławskiej muzyki niezależnej. Wydawnictwo ukazuje się w kolekcjonerskim nakładzie 500 egzemparzy z czego tylko 300 przeznaczonych jest do sprzedaży. Oprócz muzyki skomponowanej do spektaklu "Wspólny pokój" w reż. Krzysztofa Kopki, wszystkie inne nagrania komponowane były na potrzeby spektakli Piotra Cieplaka, który specjalnie do tego wydawnictwa napisał swoje autorskie komentarze. Oprawą graficzną zajęli się Mateusz Stuczyński i Magda Mencel. Wydawcą jest Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne Rita Baum.

Krótka historia zespołu KORMORANY (tekst z książeczki boxu

Historia zespołu Kormorany jest jedną z najbardziej pogmatwanych, jakie sobie można sobie wyobrazić. Przez zespół przewinęło się kilkadziesiąt osób, a z oryginalnego składu, który powstał, jak głosi legenda, jeszcze w pierwszej połowie lat 80. nie ostał się nikt.

Ale od początku.

Pierwszy oficjalny "występ" zespołu odnotowano w 1983 r. w muszki koncertowej we wrocławskim Parku Południowym. Zapoczątkowało to całą serię muzycznych happeningów, które trwały aż do upadku systemu komunistycznego. W owym czasie spiritus movens Kormoranów był Jacek Ponton Jankowski, pod którego wezwaniem zespół wziął udział w szeregu różnych akcji organizowanych w nietypowych Miejscach, takich jak: Jaz Opatowice, wieża ciśnień, Dworzec Główny we Wrocławiu, szyb windy w bloku, sala politechniki w budowie. Tak narodziła się legenda zespołu wzmacniana dodatkowo kolaboracją w równie legendarnymi: Pomarańczową Alternatywą i grupą plastyczną LuXuS

Na początku lat 90. wyłonił się pierwszy w miarę stały skład Kormoranów: Paweł Czepułkowski, Jacek Ponton Jankowski, Krzysztof Konik Konieczny, Piotr Bluesmen Jankowski, Jacek Tuńczyk Fedorowicz, Marzena Wrońska-Gołacka. W tym składzie zespół pojechał do Holandii na festiwal w Arnhem, gdzie doszło do spotkania z Light Open Society - grupą, której poetycka działania okazała się kompatybilna z tym, co robią Kormorany. Zespół zaczął także współpracę z teatrem ulicznym Klinika Lalek.

W 1992 roku Piotr Cieplak szukając muzyków do spektaklu "Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim", trafił na Kormorany. Spektakl (w dużym stopniu dzięki muzyce) odniósł ogromny sukces.

Warszawska premiera "Historyi..." to ukonstytuowanie się nowego składu. Odszedł Ponton. Jego miejsce zajął Michał Litwiniec. Niedługo później odeszła także Marzena

W tym składzie: Paweł Czepułkowski, Jacek Tuńczyk Fedorowicz, Piotr Bluesmen Jankowski, Krzysztof Konik Konieczny, Artur Gaja Krawczyk, Michał Litwa Litwiniec lub jego mniejszych wariantach Kormorany będą pracować wiele lat.

"Historyja..." to także początek stałej współpracy z Piotrem Cieplakiem - jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych. Zespół wielokrotnie komponował także dla Teatru im. H. Modrzewskiej w Legnicy pod dowództwem Jacka Głomba i Krzysztofa Kopki.

"Alarm", "Warszawa", "Lekcja pana Kuki" to muzyka do filmów fabularnych Darka Gajewskiego. Dźwięki muzyki Kormoranów nierzadko towarzyszą również wybitnym dokumentalistom.
Czymś, co łączy te różne konfiguracje personalne, jest nie tylko nazwa, lecz także niezmiennie wysoka forma artystyczna. Plastyczność i sugestywność scen malowanych przez dźwięki, inspirująca wyobraźnia i emocje, z jakimi podchodzą do każdego wyzwania, sprawia, że tak wiele komponują.
Dzisiaj już każdy z Kormoranów posiada własne autorskie studio nagrań. A to prowadzi do niekonwencjonalnych rozwiązań dźwiękowo-muzycznych.

Zespół regularnie koncertuje, czego ukoronowaniem jest ukazanie się znakomitej płyty live pt. "Teraz" w 1999 r. Niestety, ostatni koncert w dużym składzie. Drugim oficjalnym albumem jest "Miasto" wydane w 2007 r. bez Pawła i Michała, którzy przez to nie czują wcale mniej Kormoranami.

Zespół gra do dziś, wciąż w różnych składach, ze swoją muzyką doleciał do wielu krajów Europy, a nawet do Stanów Zjednoczonych. Pięciopłytowy album "La musica teatrale" to jedynie skromny wycinek kompozytorskiej inwencji muzyków, którzy jednak w sposób istotny przybliża nam to zasłużone, choć nie wszystkim znane zjawisko, jakim są Kormorany

Zespół:

Piotr Bluesmen Jankowski - Nikt nie wie kto i po co
Paweł Czepułkowski - konstruktor instrumentów, audiofil
Krzysztof Konik Konieczny - maniakalnie uczepiony dźwięku, który nie wiadomo gdzie
Jacek Tuńczyk Fedorowicz - wiolinista o zacięciu paranoidalnym
Artur Gaja Krawczyk - bębnolub wędrowniczek. Prostomelodyczny. Nadużywa życia. Często zmienia adres.
Michał Litwa Litwiniec - poszukiwacz dźwięków, mantrolog, vege-paracetamol


 
Pokrewne linki
· Więcej o płyty
· Napisane przez agizaj


Najczęściej czytany artykuł o płyty:
Ayo - nowa kawowa gwiazda!


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.43
Głosów: 46


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*