Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka
  
serwisy strony www - serwisy dedykowane aplikacje pod zamówieni a, systemy fiskalne

Byłem Niebiesko-Czarny czyli pół wieku z gitarą
Wysłano dnia 27-12-2011 o godz. 22:33:11
Temat: Książki
Książki 27 grudnia 2004 roku w Gdyni w wieku 66 lat zmarł Janusz Poplawski (20.10.1938 - 27.12.2004) - gitarzysta, kompozytor, aranżer, publicysta i wydawca. Współpracował z zespołem Niebiesko-Czarni, z którym występował i nagrywał od 1963 roku. W latach 60. i 70. wielokrotnie uznawano go w plebiscytach za najlepszego gitarzystę rockowego w Polsce.


Był współkompozytorem pierwszej polskiej rock-opery "Naga" . W latach 70. i 80. Popławski nagrywał dla Radia Gdańsk muzykę instrumentalną. Przez kilkanaście ostatnich lat zajmował się głównie pracą wydawniczą.

Dlatego przypominam dziś książkę Byłem Niebiesko-Czarny czyli pół wieku z gitarą z 2005 roku. Pięknie wydana, mnóstwo nieznanych faktów, kalendarium, kapitalne zdjęcia np. słynny mistrz gitary John McLaughlin z Januszem Popławskim (to rarytas) i wiele, wiele innych ciekawych informacji o muzyce z tamtych lat. Wspaniały dokument o Mistrzu gitary Januszu Popławskim.

Album to książka przynosząca mnóstwo informacji nie tylko o życiu i twórczości autora. To fascynująca opowieść o czasach "fruwających marynarek", o początkach muzyki, która w latach sześćdziesiątych zmieniła obraz polskiej panoramy muzycznej, była symbolem buntu, próbą przekroczenia polskich bigbitowych opłotków i nawiązania kontaktu z wielkim rockowym światem.

Jest w tym albumie na stronie 111 fotografia z roku 2001: stoją obok siebie Janusz Popławski i Czesław Niemen (6.02.1939 - 17.01.2004) z kompaktem "Niebiesko-Czarnych" w ręku. Uśmiechnięci, pogodni. Nie przeczuwający, że Zegarmistrz Światła wezwie ich już wkrótce do siebie. Obaj byli moimi bliskimi przyjaciółmi i obaj przypominali samotnych samurajów. Odważni, lojalni, wierni zasadom, którymi kierowali się w życiu. Stawali po stronie słabych, walczyli z silniejszymi, bo mieli przy sobie miecz talentu, którego brakowało ich wrogom. Ale ok azało się, że miecz talentu, uczciwość i odwaga nie wystarczą, aby żyć...

Ogromne wrażenie zrobiła na mnie śmierć Janusza. Odszedł człowiek niezwykły: wybitny muzyk, kompozytor, publicysta, wydawca. Ale prz ede wszystkim tytan pracy. Album, który trzymacie w rękach, jest tego najlepszym dowodem. To książka przynosząca mnóstwo informacji nie tylko o życiu i twórczości Autora. To fascynująca opowieść o czasach "fruwających marynarek", o początkach muzyki, która w latac h sześćdziesiątych zmieniła obraz polskiej panoramy muzycznej, była symbolem buntu, próbą przekroczenia polskich bigbitowych opłotków i nawiązania kontaktu z wielkim rockowym światem. To opowieść z pierwszej ręki. Janusz Popławski był nie tylko świadkiem tamtych wydarzeń, ale także ich współtwórcą. Niezwykła lekcja. Nie tylko muzyki. (napisał na okładce Pan Franciszek Walicki)

Tytuł: Byłem Niebiesko-Czarny czyli pół wieku z gitarą
Autor: Janusz Popławski
ISBN: 83-7380-286-X
Wydawnictwo: Bernardinum/Professional Music Press
Rok wydania: 2005
Format: 225x245 mm
Oprawa: twarda
Stron: 168
Waga: około 900 g
Cena: + - ? zł
Polecam jeszcze książkę dwie w jednym:

" Trzysta tysięcy gitar nam gra " i kolorowe zespoły, suknie bombki i wąskie krawaty, twist i rock and roll, sopocki Non Stop i amfiteatr w Opolu – w najnowszej książce Marka Gaszyńskiego ożywa całe muzyczne szaleństwo i intensywność niezapomnianych lat sześćdziesiątych. "Mocne uderzenie" to opowieść o dwóch najpopularniejszych wówczas zespołach: Czerwono Czarnych i Niebiesko-Czarnych . Ale to także historia początków polskiego big-beatu i rock and rolla, historia festiwali: szczecińskiego, sopockiego i opolskiego, opowieść o początkach kariery Czesława Niemena i o śpiewających dziewczętach: Karin Stanek , Katarzynie Sobczyk i Helenie Majdaniec

" Malowana lala " i Msza beatowa " Pan przyjacielem moim ", estradowy blichtr i odwaga muzycznych poszukiwań, smutek Marlene Dietrich i uśmiech Helen Shapiro , warkoczyki i tapiry – "Mocne uderzenie" to nie tylko kolejny tom historii polskiej muzyki rozrywkowej, ale i barwny obraz kultury tamtych lat.

Marek Gaszyński (14.06.1939 w Warszawie), dziennikarz muzyczny, autor tekstów piosenek, m.in. " Nie zadzieraj nosa " (1966), " Jesień idzie przez park " (1970), " Sen o Warszawie " (1966), " Gdzie się podziały tamte prywatki " (1989). Znawca historii polskiej muzyki rozrywkowej. Autor książek: "Muzyka, którą lubię" (1980), "Niemen. Czas jak rzeka" (2004), " Czerwone Gitary. Nie spoczniemy… " (2005), "Fruwa twoja marynara" (2006).

Tytuł: Mocne uderzenie: część pierwsza Czerwono-Czarni, część druga Niebiesko-Czarni
Autor: Marek Gaszyński
ISBN: 978-83-7469-692-0
Wydawnictwo: Prószyński i Ska
Rok wydania: kwiecień 2008
Format: 210x300 mm
Oprawa: twarda
Stron: 272
Waga: około 1.1 kg
Cena: + - 49 zł

proszynski.pl
Niebiesko-Czarni
Czerwono-Czarni
Czerwono-Czarni.pl


Polecam jeszcze wydawnictwa Bernardinum/Professional Music Press:

Monografia Skaldów - jednego z najlepszych polskich zespołów drugiej połowy XX wieku; swoistego ewenementu muzycznego, który bezwzględnie zasłużył sobie na publikację historyczną o jego udziale w tworzeniu polskiej kultury muzycznej ubiegłego wieku.

Książka zawiera historię grupy: od początku jej powstania do dnia współczesnego. Czytelnik śledzi kształtowanie się zespołu, zmieniający się skład, zaznajamia się z biografiami i drogami artystycznymi poszczególnych jego członków. Autor podzielił działalność koncertową Skaldów na trzy okresy (1965-1969; 1970-1974; 1975-1981), opisując je szczegółowo i wyczerpująco; nie zapomniał również o działalności nagraniowej.

Książkę uzupełniają szczegółowe kalendarium działalności zespołu, noty biograficzne jego członków, spis nagrań płytowych i radiowych oraz bibliografia i indeks osobowy.

Jest to książka, jakiej pozazdrościć mogą wszyscy, którzy parając się estradą, może też zasłużyliby na wzmiankę historyczną o ich udziale w tworzeniu polskiej kultury muzycznej XX wieku. Autor jest zapaleńcem w realizowaniu sobie wytyczonej SPRAWY. A "sprawą" było uwiecznienie w postaci książki ewenementu muzycznego, jakim okazał się zespół skaldowie w polskiej twórczości i wykonawstwie muzyki dla ludzi. Dla wszystkich ludzi.
(napisał z tyłu książki prof. Lucjan Kaszycki)

dr hab. Andrzej Icha jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Matematyki Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku. Jego dorobek naukowy obejmujący ponad 115 opublikowanych prac sytuuje się w fizyce teoretycznej, matematyce stosowanej, hydrodynamice geofizycznej, oceanologii oraz historii i filozofii dyscyplin ścisłych. Zainteresowania naukowe obejmują również zagadnienia związane z typografią komputerową. Jest aktywnie zaangażowany w propagowanie i tworzenie oprogramowania użytkowego funkcjonującego na statusie tzw. oprogramowania swobodnego. Od 1994 roku jest członkiem GUST-u (Grupy Użytkowników Systemu TeX). W latach 2001-2004 był członkiem zarządu i wiceprzewodniczącym GUST-u.
Zrealizował kilkanaście projektów typograficznych i przygotował do druku kilkaset publikacji.

Od wielu lat jest wiernym fanem zespołu Skaldowie, któremu, tak jak umiał złożył hołd w postaci prezentowanej książki.

Jest również współautorem innej kapitalnej książki Motława-Beat. Trójmiejska scena big-beatowa lat sześćdziesiątych (wyd.2009)

Tytuł: Skaldowie. Historia i muzyka zespołu
Autor: Andrzej Icha
ISBN: 83-7380-182-0
Wydawnictwo: Bernardinum/Professional Music Press
Rok wydania: 2004
Format: 175x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 406
Waga: około 820 g
Cena: + - 30 zł

Wydawnictwo Bernardinum
Skaldowie.pl
Skaldowie-wikipedia
Konrad Ratyński - wieloletni członek zespołu Skaldowie.
świadectwo nawrócenia Jana Budziaszka-perkusisty zespołu Skaldowie
Polskie Radio

------------------------------------------------------------


 
Pokrewne linki
· Więcej o Książki
· Napisane przez zbiko


Najczęściej czytany artykuł o Książki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.20
Głosów: 1396


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*