Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka
  
Kasy fiskalne on-line, drukarki fiskalne

Skaldowie - to już 45 lat!
Wysłano dnia 25-09-2010 o godz. 00:16:51
Temat: Info
Info W niedzielę na krakowskim Rynku odbędzie się wielki koncert jubileuszowy Skaldów , na który zespół zaprosił m.in. Jarosława Śmietanę i Stanisława Węglorza.

Publiczność usłyszy największe przeboje Skaldów i piosenki z najnowszego albumu "Oddychać i kochać", który ukaże się 9 października.

"Wykonamy także większe formy muzyczne, takie jak suita góralska "Krywaniu, Krywaniu" - powiedział PAP Jacek Zieliński. Zespół zaprosił Jarosława Śmietanę i zwycięzcę telewizyjnej "Szansy na sukces" Thomasa Grotto. Z Niemiec ma przyjechać Stanisław Węglorz, który śpiewał ze Skaldami "Nie widzę ciebie w swych marzeniach".

"Zakładając zespół myśleliśmy, że to potrwa dwa-trzy lata, a potem trzeba się będzie zająć muzyką poważną, którą studiowaliśmy. Stało się inaczej niż nam się wydawało i trwa to już 45 lat" - powiedział Jacek Zieliński. "Spotkania z publicznością, z fanami, którzy cieszą się z naszych koncertów, dają nam radość i kopa do dalszej działalności. Jedynie, co czasem bywa trudne i uciążliwe, to podróże i dojazdy na koncerty" - ocenił Zieliński.

Także w październiku ukaże się dwupłytowy album wydany przez Polskie Radio "Z biegiem lat" z rozszerzoną wersją płyty "Zostaw to młodszym", która miała się ukazać w 1981 r. Znajdą się na niej 34, do tej pory niepublikowane nagrania.

Skaldowie powstali w Krakowie latem 1965 r. Trzon zespołu, od samego początku, tworzą bracia - Andrzej i Jacek Zielińscy. Oficjalnie zespół zadebiutował na II Krakowskiej Giełdzie Piosenki w październiku 1965 r., zdobywając pierwsze miejsce za utwór "Moja czarownica" do słów Wiesława Dymnego.

W 1967 r. ukazał się pierwszy album zespołu "Skaldowie", a rok później płyta "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał". Skaldowie komponowali i aranżowali utwory do tekstów Leszka Aleksandra Moczulskiego, Ernesta Brylla, Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Tadeusza Śliwiaka, Ewy Lipskiej. Popularność przyniosły im piosenki, które szybko stały się wielkimi przebojami, m.in.: "Cała jesteś w skowronkach", "Medytacje wiejskiego listonosza", "Prześliczna wiolonczelistka", "Z kopyta kulig rwie".

Stan wojenny zastał zespół na tournee w USA. Andrzej Zieliński postanowił zostać w Ameryce, a pozostali muzycy z czasem kolejno wrócili do Polski. Skaldowie przestali istnieć, choć sami muzycy nie przestali grać i występować. W roku 1987 Jacek Zieliński reaktywował zespół.

W 2006 roku Skaldowie zostali odznaczeni medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".

Źródło: PAP


 
Pokrewne linki
· Więcej o Info
· Napisane przez zbiko


Najczęściej czytany artykuł o Info:
Beyoncé Knowles pozwana o plagiat


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 3.76
Głosów: 50


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*