Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka
  
serwisy strony www - serwisy dedykowane aplikacje pod zamówieni a, systemy fiskalne

Maria Koterbska. Karuzela mojego życia
Wysłano dnia 11-07-2008 o godz. 00:17:54
Temat: Książki
Książki Maria Koterbska (13.07.1924 Bielsko-Biała) wspomina. W książce napisanej przez syna opowiada o rodzinie, przyjaciołach i o tym, jak została gwiazdą w czasach, gdy było to politycznie zabronione

Biograficzną opowieść, niezywkle barwnie i z poczuciem humoru spisał Roman Frankl (18.03.1954 w Bielsku-Białej) , syn Marii Koterbskiej.

Niebanalnie skonstruowana książka pozwala poznać radości i lęki dzieciństwa małej Marysi, podziwiać nastolatkę zapamiętale stepującą na stołach bielskiej szwalni, słuchać stremowanej panny Marii nagrywającej pierwszą piosenkę z radiową orkiestrą, wreszcie towarzyszyć pani Marii w niezliczonych wojażach po kraju i świecie. Ta sympatyczna i bardzo osobista relacja pozwoli mu zrozumieć, że podstawowym źródłem życiowych i zawodowych sukcesów może być także dom, kochająca rodzina i liczne grono przyjaciół.

Od ponad pół wieku żyje z tym samym mężem. Nigdy nie zgodziła się zamieszkać na stałe w Warszawie. Nie chadzała na bankiety, a gdy chciała pobyć z przyjaciółmi, zabierała ich samochodem wprost z estrady festiwalu opolskiego do swego domu w Bielsku-Białej na pierogi. Następnego dnia wszyscy stawiali się na kolejnym festiwalowym wieczorze.

Kiedy w latach 50. cała Polska śpiewała przeboje Koterbskiej, mogła dawać trzy koncerty dziennie. Zdecydowała jednak zaangażować się za skromną pensję do krakowskiego Teatru Satyryków. Choć była sławna, dyrektor poddał ją egzaminowi. Musiał sprawdzić, czy jej głos dotrze do widza w każdym miejscu sali.

Opowiadając o swej karierze, chętniej wspomina estradowych partnerów: Jerzego Haralda, twórcę takich przebojów jak " Brzydula i rudzielec " i " Mój chłopiec piłkę kopie ", lub aktorów kabaretu Wagabunda – Edwarda Dziewońskiego, Bogumiła Kobielę, Wiesława Michnikowskiego.

Gdy jazz przestał być już owocem zakazanym, pod koniec lat 50. wprowadziła na estradę rytmy latynoskie (" Serduszko puka w rytmie cha-cha ").

Śpiewała za granicą, o ile urzędnicy na to pozwolili. Po latach wspomina też o najtrudniejszej decyzji w życiu. W Wiedniu otrzymała od Philipsa ofertę kontraktu wspartego wielką kampanią reklamową, musiałaby jednak zostać na Zachodzie. Postanowiła go podpisać, w ostatniej chwili zmieniła zdanie.

Dziś niczego nie żałuje, to jest książka o kobiecie szczęśliwej i artystce spełnionej. Tajemnicę swego sukcesu wyjaśnia krótko: zawsze byłam sobą i kocham ludzi. Ile dzisiejszych gwiazd może tak powiedzieć?

Roman Frankl – aktor, piosenkarz i kompozytor. Po ukończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, zaangażował się do stołecznego Teatru Dramatycznego, grał także w wielu filmach (np. w serialu "Klan"). Od 1984 roku mieszka w Austrii, występuje w kabaretach, reżyseruje, pisze kabaretowe teksty i scenariusze.

Tytuł: Maria Koterbska. Karuzela mojego życia
Autor: Roman Frankl
ISBN: 978-83-06-03159-1
Wydawnictwo: P.I.W.
Rok wydania: 2008
Format: 160x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 288
Waga: około 600 g
Cena: + - 49 zł

P.I.W.
WikiPedia
jupiter-online.at
kultura.wp.pl

------------------------------------------------------------


 
Pokrewne linki
· Więcej o Książki
· Napisane przez zbiko


Najczęściej czytany artykuł o Książki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.06
Głosów: 1086


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*