Menu
· Strona g³ówna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· P³ytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

















































  

Kapela ze Wsi Warszawa & Ba Cissoko
Wys³ano dnia 24-01-2008 o godz. 00:05:00
Temat: Koncerty
Koncerty Kapela ze Wsi Warszawa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar sk³adaj± siê awangardowe interpretacje ludowych melodii tanecznych, tañców, ballad i wiejskich pie¶ni....

... wykonywane z wykorzystaniem archaicznych instrumentów i tzw. bia³ego g³osu. Mimo wierno¶ci tradycyjnym technikom gry i ¶piewu pe³ne inwencji wykonania dawnych utworów brzmi± zaskakuj±co nowocze¶nie i s± w pe³ni zrozumia³e dla wspó³czesnego odbiorcy.
Debiutancki album Kapeli, „Hop Sa Sa”, zosta³ nagrany na ¿ywo w Studio Polskiego Radia, a s³uchacze Trójki uznali go za najlepsze wydawnictwo folkowe 1998 roku. W 2001 roku zespó³ wyda³ album „Wiosna Ludu”, wznowiony w Niemczech przez presti¿owe wydawnictwo etno/world music Jaro i amerykañskie Harmonia Mundi/World Village. Album ten w roku 2003 otrzyma³ przyznan± przez Europejsk± Uniê Radiow± nagrodê Grand Prix na festiwalu International Competition of Folk Music Recordings za najlepsze nagranie muzyki folk. W roku 2004 Radio BBC3 wyró¿ni³o grupê nagrod± Awards for World Music w kategorii „nowy artysta”.
W 2005 roku ukaza³a siê trzecia p³yta formacji, zatytu³owana „Wykorzenienie”. Album mia³ swoj± premierê we wszystkich pañstwach Unii Europejskiej, USA, Kanadzie i Japonii. W Niemczech p³yta „Wykorzenienie” zosta³a uznana przez miesiêcznik „Stereo” za jedn± z trzech najlepszych p³yt tego roku w kategorii „muzyka zagraniczna”.
W 2006 roku KZWW otrzyma³a „Fryderyka” za najlepszy album folk/etno, a w 2007 roku – Machinera, nagrodê pisma „Machina”, jako najlepszy zespó³. Brytyjska telewizja BBC4 w ramach cyklu „European Roots” zrealizowa³a i wyemitowa³a film Warsaw Village Band – Journey.
Dzia³alno¶æ Kapeli nie skupia siê wy³±cznie na muzyce, ale równie¿ na próbach ocalenia tego, co zosta³o skazane na zapomnienie, a mo¿e wzbogacaæ wspó³czesn± kulturê. Cz³onków grupy pasjonuje podró¿owanie do ma³ych wiosek i odwiedzanie tradycyjnych muzykantów. Ich opowiadania o odchodz±cych zwyczajach s± dla muzyków podstaw± i g³ówn± inspiracj± do dalszej pracy.
Obecnie grupa pracuje nad now± p³yt± „Infinity – Nieskoñczono¶æ”, stworzon± wed³ug konceptu duetu Mai Kleszcz i Wojtka Krzaka (IncarNations team) oraz planuje wydanie p³yty z remixami utworów z „Wykorzenienia”.

KAPELA ZE WSI WARSZAWA
Maja Kleszcz – wiolonczela, basetla, ¶piew
Magdalena Sobczak – cymba³y, ¶piew
Sylwia ¦wi±tkowska – skrzypce, fidel p³ocka, ¶piew
Wojciech Krzak – skrzypce, lira korbowa, drumla
Piotr Gliñski – baraban, ksylofon
Maciej Szajkowski – bêben obrêczowy, instrumenty perkusyjne

Ba Cissoko to gwinejski kwartet prezentuj±cy muzykê nawi±zuj±c± do afrykañskich korzeni. P³yta „Sabolan” wydana w 2003 roku przez wytwórniê p³ytow± Marabi spowodowa³a, ¿e zespó³ sta³ siê w ostatnim czasie jednym ze znacz±cych zjawisk muzycznych z regionu Zachodniej Afryki. Jego piosenki ³±cz±ce tradycyjny styl ¶piewania z kaskadow± perkusj±, funkow± lini± basu i kombinacj± brzmienia dwóch basów afrykañskich nawi±zuj± do tradycji muzyków soulowych graj±cych na instrumentach 21-strunowych. W 2006 roku ukaza³a siê druga p³yta Ba Cissoko: „Electric Griot Land”.
Kwartet tworz±:
Ba Cissoko urodzony w 1967 roku w Gwinei, syn Kandara Cissoko, jednego z za³o¿ycieli Ballet Djoliba of Guinea. W 1989 roku wzi±³ udzia³ w Festkora w Konakry, stolicy Gwinei, i zdecydowa³ siê tam zamieszkaæ, ¿eby æwiczyæ grê na basie afrykañskim pod okiem M’bady Kouyaté. W latach 1993-1995 Ba i Kourou wspó³pracowali we francusko-gwinejskiej grupie Tamalaou, która przygotowywa³a festiwal Nuits Metisses Festival w Marsylii. W 1999 roku Ba Cissoko razem z Sékou i Kourou stworzy³ trio i wyst±pi³ na festiwalu Festival du Théâtre des Réalités w Bamako. W 2001 roku do zespo³u do³±czy³ Ibrahim Bah.
Kourou Kouyate, 24 lata, pseudonim „Kourou bass”; gra na bolonie (afrykañskim basie), elektrycznym basie oraz korze (rodzaj dwudziestojednostrunowej harfy).
Sekou Kouyate, niespe³na 20-letni muzyk, który adaptuje brzmienie tradycyjnych instrumentów do nowej muzyki; gra na tamani, balafonie, djembe i korze.
Ibrahim Bah, 21 lat, dziecko ulicy Konakry, spêdzi³ dzieciñstwo, graj±c na djembe na pla¿y w Konakry.

BA CISSOKO
Ba Cissoko – kora, wokal & tamani
Kourou Kouyaté – bolon & bas
Sékou Kouyaté – kora elektryczna & tamani
Ibrahim Bah – perkusja

Organizatorzy:
TR Warszawa, Ambasada Francji w Warszawie, Instytut Francuski

3 lutego (niedziela) g.19 bilety 35 z³, 30 z³
trwarszawa.pl


 
Pokrewne linki
· Live
· Wiêcej o Koncerty
· Napisane przez agizaj


Najczê¶ciej czytany artyku³ o Koncerty:
Miêdzynarodowy Festiwal Romów w Ciechocinku


Oceny artyku³u
Wynik g³osowania: 3.32
G³osów: 67


Po¶wiêæ chwilê i oceñ ten artyku³:

Wy¶mienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Z³y



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wy¶lij ten artyku³ do znajomych  Wy¶lij ten artyku³ do znajomych


  
Komentarze s± w³asno¶ci± ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialno¶ci za ich tre¶æ.
W³a¶ciel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrze¿one
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, P³ytoteka Zbyszka, info z kraju i ze ¶wiata
*