Menu
· Strona g³ówna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· P³ytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

















































  

Misia w Sali Kongresowej
Wys³ano dnia 07-11-2007 o godz. 00:05:00
Temat: Koncerty
Koncerty 20 listopada 2007 roku o godz. 20.00 w Sali Kongresowej w Warszawie bêdziemy mieli przyjemno¶æ us³yszeæ Misio ciep³e i nostalgiczne d¼wiêki portugalskiego fado.

Przed polsk± publiczno¶ci± wyst±pi MISIA, najs³ynniejsza artystka Portugalii. Po wielkim sukcesie artystycznym i komercyjnym koncertu MARIZY w lutym tego roku w Warszawie ( bilety sprzeda³y siê w komplecie na wiele dni przed koncertem ) czeka nas kolejna wielka uczta muzyczna. Urodzona w Porto, w rodzinie tancerzy i muzyków, córka Portugalczyka i Katalonki MISIA wzbogaci³a standardy fado tekstami wspó³czesnych poetów. To wspania³a pie¶niarka , która nosi w sobie mieszankê g³osu , talentu , niesamowitej wra¿liwo¶ci muzycznej , delikatno¶ci i melancholii.

MISIA naprawdê nazywa siê SUSANA AGUIAR. Pseudonim artystyczny przyjê³a na cze¶æ jednej z postaci paryskiej bohemy MISI GODEBSKIEJ , przyjació³ki Coco Chanel , Prousta, muzy Picassa. Jej wizerunek - femme fatale nawi±zuje do tamtych czasów rodem z belle epoque. Misia ubiera siê na czarno, jej stroje , makija¿ nawi±zuj± do stylu lat 30tych . Uznawana jest za nastêpczyniê Amalii Rodriguez , królowej tego gatunku, która w latach 70tych i 80tych rozs³awi³a fado poza Portugali±. Wspania³y g³os i osobowo¶æ . Misiê nigdy nie obchodzi³y zasady i zawsze ryzykowa³a tworz±c muzykê niekonwencjonaln±. Jej tajemnica to mieszanka duchowo¶ci, intelektu, poezji oraz intymno¶ci.

Lidia Jorge, Jose Saramago, Graca Moura, Maria de Medeiros, Maria Bethania, Bela Silva, Carlos Torres i Sophie Calle to pisarze, aktorzy, ¶piewacy i malarze, którzy s± jej najbardziej bliscy.

Misia zabiera nas do krainy tajemnicy i wzbudza w nas najg³êbsze emocje, mi³o¶æ, ¶miech I ³zy. Misia po prostu jest kobiet± , która wierzy w to co robi i jej marzenia staj± siê rzeczywisto¶ci±.

Wspó³cze¶nie modê na fado podsyci³ m.in. film LISBON STORY Wima Wendersa z udzia³em zespo³u Madredeus , który inspiruje siê tradycj± fado.

Dionizy Pi±tkowski dyrektor ERY JAZZU przed wspomnianym koncertem MARIZY pisa³ : "Podobnie jak w przypadku hiszpañskiego flamenco tak¿e fado - regionalna muzyka ludowa - uros³a do rangi narodowego produktu i doskona³ego narzêdzia promocji kraju i kultury. Miliony turystów odwiedzaj± kluby i knajpy Lizbony, by przy d³ugich sto³ach bawi±c siê i popijaj±c " porto " podziwiaæ popisy mistrzów . Fado prezentowane jest tak¿e na du¿ych koncertach, odbywaj± siê trasy koncertowe gwiazd tej muzyki. Ogromna popularno¶æ fado tak¿e poza Portugali± sta³a siê fenomenem wielkiej polityki ¶wiatowego show-businessu i dzisiaj nikogo nie dziwi ju¿ fakt, ¿e gwiazdy fado - Misia, Mariza, Cristina Branco, Katia Guerreiro czy ludyczna Dona Rosa sprzedaj± p³yty w milionowych nak³adach i ich recitale s± ozdoba najwa¿niejszych festiwali i gal koncertowych . Fado oznacza fatum, los, przeznaczenie to gatunek muzyczny powsta³y w XIX wieku w biednych dzielnicach portowych miast Portugalii. Fado to melancholijna pie¶ñ, wykonywana przez jednego wokalistê przy akompaniamencie dwóch gitar. Nazywane jest czasami portugalskim bluesem. Jest to zatem - podobnie jak w afro -amerykañskim bluesie - sentymentalna i liryczna pie¶ñ ¶piewana z ekspresja przez solistê najczê¶ciej przy akompaniamencie gitary oraz regionalnej "viola de fado". To muzyka miasta, nocnych rozrywek i barów, której niejasne pochodzenie nurtuje wspó³czesnych badaczy kultury.

(Eventim)


 
Pokrewne linki
· Live
· Wiêcej o Koncerty
· Napisane przez agizaj


Najczê¶ciej czytany artyku³ o Koncerty:
Miêdzynarodowy Festiwal Romów w Ciechocinku


Oceny artyku³u
Wynik g³osowania: 3.69
G³osów: 53


Po¶wiêæ chwilê i oceñ ten artyku³:

Wy¶mienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Z³y



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wy¶lij ten artyku³ do znajomych  Wy¶lij ten artyku³ do znajomych


Associated Topics

KoncertySprzeda¿ biletów na imprezy

  
Komentarze s± w³asno¶ci± ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialno¶ci za ich tre¶æ.
W³a¶ciel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrze¿one
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, P³ytoteka Zbyszka, info z kraju i ze ¶wiata
*