Menu
· Strona g³ówna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· P³ytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

















































  

Pink Freud pt. ''Punk Freud''
Wys³ano dnia 11-01-2007 o godz. 19:20:55
Temat: p³yty
p³yty Najnowszy album jazzowej grupy Pink Freud pt. "Punk Freud" uka¿e siê ju¿ 5 lutego 2007 nak³adem Universal Music Polska.

Materia³ nagrano wiosn± 2005 roku w studio Adama Mickiewicza w Sopocie (realizacja Maciek Cie¶lak).

Nowa muzyka jednego z najwybitniejszych zespolow jazzowych mlodego pokolenia - podobnie jak poprzednie wydawnictwa grupy - powinna zyskaæ uznanie nie tylko profesjonalistow, lecz tak¿e szerokiej grupy milosnikow muzyki. To jak zwykle w przypadku zespolu Pink Freud - niezwykle energetyczna, zaawansowana formalnie oraz intrygujaca brzmieniowo propozycja artystyczna.

Muzyka Pink Freud to nie wymagajace zadnego "szufladkowania" utwory, które - z jednej strony sa dobrze osadzone w tradycji, z drugiej strony wspoltworza wyznaczniki nowoczesnego jazzu, sa dzielami pelnymi odwaznych improwizacji i - jakze czêsto - przejawow swoistego poczucia humoru mlodych artystow.

Zespol bêdzie jak zwykle intensywnie koncertowal, promujac nowy album, zwlaszcza w pierwszej polowie tego roku.

"Punk Freud" to muzyka, z która zespó³ zmaga³ siê od dawna. Zadanie sobie pytania, czy muzyka jest w stanie zmieniæ ¶wiat, czy m³odo¶æ, witalno¶æ, idealizm uzupe³nione muzycznym przekazem wystarcza do poruszenia rzeczywisto¶ci±, by³o pocz±tkiem krêtej drogi. Od pierwszych realizacji nagrañ minê³o ponad pó³tora roku, podczas którego Pink Freud odby³ liczne trasy koncertowe i aktywnie wspó³pracowa³ z polskimi i zagranicznymi muzykami sceny jazzowej i alternatywnej. By³ to równie¿ czas, kiedy zespó³ móg³ przyjrzeæ siê samemu sobie, jeszcze raz zwa¿yæ swoja muzykê i zastanowiæ siê, czy nowa p³yta daje odpowied¼ na fundamentalne dla wiêkszo¶ci kwestie.

"Punk Freud" przywala z buta, popychanego energi± spod serca. Surowe brzmienie, nie stuningowana produkcja, dynamika i sprê¿ysto¶æ d¼wiêków, instrumentarium poszerzone o flet, skrzypce i wiolonczelê, pozwoli³y na brak zahamowañ w temacie emocji. Zespó³ zdecydowa³ siê na wykorzystanie tradycyjnej formu³y realizacji studyjnej, siêgaj±cej do lat 60. i 70., polegaj±cej na nagrywaniu wszystkich instrumentów jednocze¶nie, na analogowy, wielo¶ladowy magnetofon szpulowy Studer. To do¶æ odwa¿na i trudna metoda, która wyklucza koloryzacj± i zbêdn± muzyczna kaligrafie. Pozwala za to wydobyæ z muzyki esencje emocji oraz zbudowaæ z nich muzyczny obraz twórczej atmosfery studia bez sztucznych korekt.

Utwory z p³yty PF to pe³ne wigoru i finezji dziesiêæ historii, opowiedzianych z rozbrajaj±c± szczero¶ci± artystyczn±. Od eksperymentów z p³yn±c± wod± przez wynurzenia g³osowe po zabawy z piaskiem. Ka¿da kompozycja stanowi odrêbn± opowie¶æ, ale ca³o¶æ jawi siê nam jako spójny kierunek rozwoju grupy.

Czêsto przy u¿yciu tylko tr±bki, basu i perkusji, od szmeru struny i szelestu tr±bki po bicie werbla, przez zespó³ przechodz± prawdziwe huragany uczuæ i d¼wiêków. Tak jak po za¿yciu tabaki, ten "power jazz" zmusza do wyrzucenia z siebie potê¿nej dawki energii.

O kszta³cie "Punk Freuda" zadecydowa³a nie tylko czysto studyjna atmosfera. S³ychaæ na p³ycie równie¿ echa tras koncertowych po krajach o wy¿szych niz ¶rodkowoeuropejskie, temperaturach, m. in. po W³oszech, Argentynie i Chile. Krotka, choæ intensywna wspó³praca z amerykañskim saksofonist± Timem Berne, pozwoli³a muzykom na kontakt z inn± form± my¶lenia o improwizacji.

Go¶cie: tym razem zespó³ (Wojtek Mazolewski, Tomek Zietek, Kuba Staruszkiewicz) zaprosi³ na nagrania: Tomka Dudê (saxofon, flet ), Juliê Ziêtek (skrzypce) i Edytê Czerniewicz (wiolonczele).

(Juniwersal Mjuzyk Polska)


 
Pokrewne linki
· Wiêcej o p³yty
· Napisane przez agizaj


Najczê¶ciej czytany artyku³ o p³yty:
Ayo - nowa kawowa gwiazda!


Oceny artyku³u
Wynik g³osowania: 3.40
G³osów: 66


Po¶wiêæ chwilê i oceñ ten artyku³:

Wy¶mienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Z³y



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wy¶lij ten artyku³ do znajomych  Wy¶lij ten artyku³ do znajomych


  
Komentarze s± w³asno¶ci± ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialno¶ci za ich tre¶æ.
W³a¶ciel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrze¿one
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, P³ytoteka Zbyszka, info z kraju i ze ¶wiata
*