Menu
· Strona g³ówna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· P³ytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

















































  

Wojna z piratami
Wys³ano dnia 18-10-2006 o godz. 21:32:01
Temat: Info
Info Polski przemys³ fonograficzny podejmuje bezpo¶rednie dzia³ania prawne przeciwko internautom udostêpniaj±cym pliki muzyczne w internecie.

Producenci nagrañ d¼wiêkowych zrzeszeni w Zwi±zku Producentów Audio Video przy³±czyli siê do miêdzynarodowych dzia³añ prawnych przeciwko osobom udostêpniaj±cym znaczne ilo¶ci plików muzycznych w serwisach peer-to-peer - poinformowano wczoraj na konferencji prasowej.

Od pocz±tku pa¼dziernika 2006 r. ZPAV z³o¿y³ zawiadomienia o pope³nieniu przestêpstwa przeciwko 59 internautom – ³±czna liczba plików udostêpnianych przez nich nielegalnie w takich sieciach, jak Gnutella, eDonkey i DirectConnect to ponad 200 tys. Polscy arty¶ci, których nagrania najczê¶ciej pojawia³y siê w zgromadzonym materiale to: Kazik Staszewski, Pid¿ama Porno, Myslovitz, T LOVE i HEY. W ¶cis³ej „czo³ówce” s± tak¿e utwory artystów hiphopowych, takich jak O.S.T.R., czy WWO.

Wszczêcie spraw przeciwko u¿ytkownikom serwisów p2p og³aszane by³o we wtorek równolegle w 17 krajach, m.in. w Argentynie, Danii, Finlandii, Francji, Holandii, Niemczech, Islandii, Irlandii, Portugalii, Singapurze, Szwajcarii, Szwecji i we W³oszech. To ju¿ kolejny etap kampanii prowadzonej przez Miêdzynarodow± Federacjê Przemys³u Fonograficznego IFPI – Polska uczestniczy w niej po raz pierwszy, podobnie jak Brazylia i Meksyk. Od pocz±tku trwania kampanii na ca³ym ¶wiecie wszczêtych zosta³o ponad 13 tys. spraw (poza USA). Wiêkszo¶æ z nich to sprawy cywilne, kilka tysiêcy z nich zakoñczy³o siê zawarciem ugody – ¶rednia wysoko¶æ odszkodowania to 2.300 EURO. Pozwanymi s± osoby o ró¿nych profesjach – jest w¶ród nich pracownik laboratorium z Finlandii i niemiecki pastor. W wielu krajach za nielegalne dzia³ania dzieci w internecie do odpowiedzialno¶ci poci±gniêto rodziców.

Og³oszone wczoraj akcje podejmowane s± w nowym kontek¶cie prawnym, zwi±zanym z dzia³alno¶ci± serwisów p2p. W ostatnim okresie s±dy w wielu krajach na ¶wiecie potwierdzi³y odpowiedzialno¶æ operatorów tych serwisów za dokonywane w nich naruszenia praw autorskich i pokrewnych – odrzucone zosta³y argumenty, ¿e wymiana chronionymi prawem plikami jest niewinna, legalna, czy nie powoduj±ca strat. W rezultacie tych orzeczeñ takie serwisy, jak Kazaa, Bearshare, eDonkey i Kuro zdecydowa³y siê na zawarcie ugody z firmami fonograficznymi. Przemys³ fonograficzny monitoruje osoby udostêpniaj±ce du¿e liczby plików muzycznych we wszystkich wiêkszych serwisach p2p, w tym BitTorrent, eDonkey, DirectConnect, Gnutella, Limewire, SoulSeek i WinMX.

Badania internetu, przeprowadzone na zlecenie ZPAV w lipcu 2006 roku przez firmê GEMIUS pokazuj±, ¿e 74,2% internautów, pobieraj±cych z sieci muzykê to u¿ytkownicy serwisów p2p. 36% z nich deklaruje, ¿e tygodniowo pobiera z sieci od 1 do 5 utworów, udostêpniaj±c zwykle przy tym swoje pliki, zgodnie z zasadami dzia³ania sieci p2p. Oznacza to, ¿e w jednym tygodniu mo¿e dochodziæ do aktywnej wymiany nawet 9 mln plików muzycznych. Z badañ firmy GEMIUS wynika, ¿e korzystaj±cy z sieci p2p znaj± ten mechanizm - tylko 13,2% u¿ytkowników tych sieci uwa¿a, ¿e pobieraj±c dane z sieci nie udostêpnia swoich plików. Jednak tylko 20,8% respondentów nie korzysta z sieci p2p w obawie przed odpowiedzialno¶ci± prawn±. Tylko nieco wiêcej (1 respondentów) unika p2p w trosce o bezpieczeñstwo swoich danych. Dziewiêciu na dziesiêciu u¿ytkowników programów do wymieniania siê plikami (86,3%) deklaruje, ¿e g³ównym powodem korzystania z nich jest darmowa muzyka. Z legalnych ¼róde³ muzyki w sieci korzysta ok. 2 mln internautów. We wrze¶niu 2006 roku ZPAV skierowa³ do ponad 8 tys. szkó³ podstawowych i gimnazjalnych w Polsce broszurê edukacyjn± dla rodziców pod nazw± „Dzieciaki, muzyka i internet”, informuj±c± o zagro¿eniach, na jakie mog± byæ nara¿one dzieci przy korzystaniu z sieci p2p. Udostêpni³ tak¿e oprogramowanie (Digital File Check), pozwalaj±ce ³atwo i bezpiecznie zidentyfikowaæ nielegalne tre¶ci na prywatnym komputerze oraz odinstalowaæ oprogramowanie p2p.

ZPAV zamierza kontynuowaæ dzia³ania edukacyjne zarówno w¶ród dzieci i m³odzie¿y, jak i osób doros³ych. Bêdzie jednocze¶nie wspiera³ i promowa³ rozwój istniej±cych dzi¶ i dopiero powstaj±cych serwisów, oferuj±cych legalny dostêp do muzyki on-line. Równolegle bêd± jednak podejmowane zdecydowane akcje prawne przeciwko osobom nielegalnie udostêpniaj±cym chronione prawem pliki muzyczne w internecie.

(ZPaV)


 
Pokrewne linki
· Wiêcej o Info
· Napisane przez agizaj


Najczê¶ciej czytany artyku³ o Info:
Beyoncé Knowles pozwana o plagiat


Oceny artyku³u
Wynik g³osowania: 4.49
G³osów: 91


Po¶wiêæ chwilê i oceñ ten artyku³:

Wy¶mienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Z³y



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wy¶lij ten artyku³ do znajomych  Wy¶lij ten artyku³ do znajomych


  
Komentarze s± w³asno¶ci± ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialno¶ci za ich tre¶æ.
W³a¶ciel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrze¿one
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, P³ytoteka Zbyszka, info z kraju i ze ¶wiata
*