Menu
· Strona g³ówna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· P³ytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

















































  

Max Richter prezentuje nowy, prze³omowy projekt ''Voices''!
Wys³ano dnia 01-08-2020 o godz. 19:38:16
Temat: Info
Info Maxa Richtera prezentuje nowy, prze³omowy projekt "Voices"! Muzyczne i techniczne osi±gniêcie, poprzedzone 10 latami przygotowañ. "Odwrócona" orkiestra, wielojêzykowe narracje i recytacja Kiki Layne!



„Podoba mi siê idea utworu muzycznego jako miejsca do namys³u, a w chwili obecnej wszyscy musimy sobie wiele rzeczy przemy¶leæ.”Max Richter.

Ponad dekadê od narodzin koncepcji, kompozytor Max Richter og³asza wydanie „VOICES” – nowego prze³omowego projektu muzycznego inspirowanego Powszechn± Deklaracj± Praw Cz³owieka. Pierwszy singel z tego podnosz±cego na duchu dzie³a, które autor opisuje jako „miejsce do namys³u i refleksji”, ukaza³ siê 26 czerwca nak³adem Decca Records. Pochodzi on z najnowszego albumu tego awangardowego artysty, którego nagrañ ods³uchano miliardy razy i który stoi za rewolucyjn± kompozycj± „SLEEP” z 2015 roku, rozwijaj±c± siê nieustannie od piêciu lat, czego owocem jest powstanie nowej aplikacji. Dostêpna do pobrania aplikacja pozwala s³uchaczom zanurzyæ siê ponownie w o¶miogodzinnym nagraniu, wydanym nak³adem Deutsche Grammophon, w postaci specjalnie stworzonych sesji muzycznych na potrzeby skupienia, medytacji i snu. W sercu obydwu tych projektów le¿y g³êbokie poczucie jedno¶ci globalnej spo³eczno¶ci, zrodzone z obecnego na przestrzeni ca³ej kariery Richtera postrzegania muzyki jako formy aktywizmu i jego pragnienia zjednoczenia publiczno¶ci na ca³ym ¶wiecie.

(Max Richter / fot. Mike Terry)

W czasie dramatycznej globalnej przemiany, „VOICES” oferuje muzyczne przes³anie nadziei. Max Richter zaprosi³ ludzi z ca³ego ¶wiata, by wspó³tworzyli to dzie³o poprzez odczytanie Powszechnej Deklaracji Praw Cz³owieka, co zosta³o wplecione w nagranie w wykonaniu „odwróconej” orkiestry. Artysta otrzyma³ setki zg³oszeñ w ponad 70 jêzykach. Melorecytacje buduj± g³osowy pejza¿, przez który p³ynie muzyka: s± one tytu³owymi G£OSAMI.

Max mówi: "Wa¿ne dla mnie jest to, ¿e G£OSAMI nie s± aktorzy ale zwykli ludzie. Ich deklamacje s± niewiarygodnie przejmuj±ce.”

Przy projekcie artysta wspó³pracowa³ z laureatk± nagrody BAFTA Yuli± Mahr, która stworzy³a przejmuj±ce video do dwóch pierwszych singli: ‘All Human Beings’ i 'Mercy'. Julia Mahr i Max Richter pracuj± razem od ponad 25 lat w domowym Studio Richter Mahr, a obrazy stworzone do VOICES to przedsmak wiêkszgo projektu filmowego, który zaprezentowany bêdzie pod koniec roku

Wyja¶niaj±c koncepcjê, jaka siê kryje siê za projektem VOICES, Richter mówi: „Pierwsze s³owa deklaracji sporz±dzonej w 1948 roku, brzmi±: >Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw<. Te inspiruj±ce s³owa s± naczeln± zasad± ca³ej deklaracji, ale patrz±c na ¶wiat, jaki tworzyli¶my przez dziesiêciolecia, odk±d zosta³y napisane, jasne jest, ¿e je zapomnieli¶my. Ostatnie brutalne wydarzenia w Stanach Zjednoczonych, które doprowadzi³y do tragicznej ¶mierci George'a Floyda i Breonny Taylor, jak równie¿ inne niezliczone nadu¿ycia na ca³ym ¶wiecie, s± tego dowodem. W takich chwilach ³atwo straciæ nadziejê, jednak tak samo, jak problemy naszego ¶wiata s± naszym w³asnym dzie³em, takie te¿ mog± byæ ich rozwi±zania. Choæ przesz³o¶ci nie da siê zmieniæ, to przysz³o¶æ jest w naszych rêkach, a deklaracja przedstawia podnosz±c± na duchu wizjê lepszego i sprawiedliwszego ¶wiata, który jest w naszym zasiêgu, je¶li go wybierzemy. VOICES to muzyczna przestrzeñ stworzona do ponownego po³±czenia siê z tymi inspiruj±cymi zasadami, a poruszaj±ce video autorstwa Yulii Mahr przedstawia tê inspiracjê w piêkny sposób, zapowiadaj±c jej pe³nometra¿owy film o naszym projekcie.”

Przyjêta przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1948 roku jako bezpo¶rednia reakcja na wydarzenia II wojny ¶wiatowej, Powszechna Deklaracja Praw Cz³owieka zosta³a sporz±dzona przez grupê filozofów, artystów i my¶licieli zwo³anych przez Eleanor Roosevelt, by odpowiedzieæ na fundamentalne pytania tamtych czasów. Jej g³os mo¿na us³yszeæ na pocz±tku „VOICES”, we w³±czonym przez Richtera do utworu nagraniu preambu³y Deklaracji z 1949 roku. Obok g³osu Roosevelt oraz g³osów zarejestrowanych przez publiczno¶æ z ca³ego ¶wiata, pojawia siê równie¿ narracja cenionej amerykañskiej aktorki Kiki Layne (znanej z filmu „Gdyby ulica Beale umia³a mówiæ”), której wyrazisty tembr g³osu uzupe³nia chóralny, orkiestrowy i elektroniczny pejza¿ d¼wiêkowy.

Max Richter wyja¶nia: „Podoba mi siê idea utworu muzycznego jako miejsca do namys³u, a w chwili obecnej wszyscy musimy sobie wiele rzeczy przemy¶leæ. ¯yjemy w niezwykle trudnych czasach i patrz±c na ¶wiat, który stworzyli¶my, ³atwo straciæ nadziejê i poczuæ z³o¶æ. Ale, tak jak przyczynili¶my siê do powstania problemów, z którymi siê teraz borykamy, tak ich rozwi±zania s± w naszym zasiêgu, i Powszechna Deklaracja Praw Cz³owieka jest czym¶, co pokazuje nam w³a¶ciwy kierunek. Choæ Deklaracja nie jest dokumentem idealnym, inspiruje wizjê lepszego i bardziej przyjaznego ¶wiata”.

„VOICES” to dziewi±ty album studyjny Maxa Richtera, bêd±cy kontynuacj± tak pionierskich nagrañ jak „Memoryhouse” (2002), „The Blue Notebooks” (2004), „Infra” (2010), „Recomposed: Vivaldi - The Four Seasons” (2012) oraz „SLEEP” (2015). Po piêciu latach od wydania, album „SLEEP” jest wci±¿ ogólno¶wiatowym fenomenem: w marcu wróci³ na 1. miejsce klasycznej listy amerykañskiego Billboardu; w kwietniu by³ transmitowany w ca³o¶ci przez stacje radiowe na ca³ym ¶wiecie; i przekroczy³ dotychczas 450 milionów ods³uchañ.

Max Richter nadal przesuwa granice muzyki, sztuki i technologii – tworz±c nowe ¶cie¿ki twórcze, aby dotrzeæ do s³uchaczy na ca³ym ¶wiecie. Te nowe projekty s± nie tylko kolejn± ods³on± jego niezwyk³ego talentu, ale tak¿e wezwaniem do kontemplacji i docenienia warto¶ci wspólnoty w tych trudnych czasach.

Max Richter
"Voices"
℗ A Decca Records Release; ℗ 2020 Universal Music Operations Limited
Lista utworów: (czas. 107:10)
Premiera: 31 lipca 2020

P³yta 1

1. Richter: All Human Beings (6:16)
2. Richter: Origins (3:55)
3. Richter: Journey Piece (2:22)
4. Richter: Chorale (11:23)
5. Richter: Hypocognition (1:05)
6. Richter: Prelude 6 (3:21)
7. Richter: Murmuration (8:16)
8. Richter: Cartography (4:15)
9. Richter: Little Requiems (7:44)
10. Richter: Mercy (5:28)

P³yta 2

1. Richter: All Human Beings (Voiceless Mix) (6:00)
2. Richter: Origins (Voiceless Mix) (3:49)
3. Richter: Journey Piece (Voiceless Mix) (2:16)
4. Richter: Chorale (Voiceless Mix) (11:13)
5. Richter: Hypocognition (Voiceless Mix) (1:15)
6. Richter: Prelude 6 (Voiceless Mix) (3:21)
7. Richter: Murmuration (Voiceless Mix) (7:39)
8. Richter: Cartography (Voiceless Mix) (4:21)
9. Richter: Little Requiems (Voiceless Mix) (7:33)
10. Richter: Mercy (Voiceless Mix) (5:28)

Richter jest architektem post-minimalistycznej rewolucji elektronicznej na pograniczu muzyki klasycznej The Economist

Max Richter jest jedn± z najwybitniejszych postaci sceny muzyki wspó³czesnej. Od syntezatorów i komputerów po orkiestrê symfoniczn±, innowacyjna twórczo¶æ Richtera obejmuje albumy solowe, balety, wystêpy w salach koncertowych, muzykê do filmów i seriali telewizyjnych, instalacji video art i dzie³ teatralnych. Pisze piêknie dopracowane, inteligentne kompozycje, rozbrajaj±ce w swojej szczero¶ci; jego muzyka, pomimo le¿±cego u jej podstaw wyrafinowania, pozostaje dostêpna dla wszystkich. Nies³abn±cy czar jego muzyki zaowocowa³ ponad miliardem ods³uchanych w streamingu utworów i milionem sprzedanych albumów.

Choæ od dawna jest twórc± awangardowym z racji swoich wp³ywowych albumów solowych, jego nazwisko przeniknê³o ostatnio do ¶wiadomo¶ci publicznej poprzez jego wspó³pracê z wieloma twórcami filmowymi. Takie tytu³y, jak: zdobywca Z³otego Globu i Europejskiej Nagrody Filmowej „Walc z Baszirem”, kultowy serial HBO „Pozostawieni”, film dramatyczny „Sama przeciw wszystkim” z Jessic± Chastain w roli g³ównej, western „Hostiles” z Christianem Bale’em, „Czarne lustro” Charliego Brookera czy „Tabu” Toma Hardy’ego, który przyniós³ Richterowi jego pierwsz± nominacjê do nagrody Emmy – wszystkie czerpa³y z jego sztuki. Oprócz licznych zamówieñ na ¶cie¿ki d¼wiêkowe, wielu re¿yserów, w tym Martin Scorsese („Wyspa tajemnic”) i Denis Villeneuve („Nowy pocz±tek”), zag³êbiali siê w katalog muzyki Richtera, kiedy potrzebowali czego¶ wyj±tkowego. Ostatnie ¶cie¿ki d¼wiêkowe jego autorstwa towarzysz± takim filmom, jak „Kokainowy Rick” z Matthew McConaughey’em, „Maria, królowa Szkotów” z Saoirse Ronan i Margot Robbie, „Ad Astra” z Bradem Pittem, jak równie¿ serialowi HBO „Genialna przyjació³ka”. Jego kolejnym projektem teatralnym bêdzie „MADDADDAM”, nowy balet brytyjskiego choreografa Wayne'a McGregora, inspirowany twórczo¶ci± Margaret Atwood.

(Paulina Grabska-Universal Music PL)



 
Pokrewne linki
· Wiêcej o Info
· Napisane przez agizaj


Najczê¶ciej czytany artyku³ o Info:
Beyoncé Knowles pozwana o plagiat


Oceny artyku³u
Wynik g³osowania: 4.45
G³osów: 115


Po¶wiêæ chwilê i oceñ ten artyku³:

Wy¶mienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Z³y



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wy¶lij ten artyku³ do znajomych  Wy¶lij ten artyku³ do znajomych


  
Komentarze s± w³asno¶ci± ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialno¶ci za ich tre¶æ.
W³a¶ciel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrze¿one
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, P³ytoteka Zbyszka, info z kraju i ze ¶wiata
*