Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka
  
Pomóżmy Patrycji!

Załatw publikę i spadaj.
Wysłano dnia 06-02-2018 o godz. 22:51:07
Temat: Książki
Książki „Najciężej pracujący facet w show-biznesie”, „soulowy brat numer jeden”, „największy demagog w dziejach czarnej rozrywki”. O Jamesie Brownie (3.05.1933 Barnwell, South Carolina † 25.12.2006 Atlanta, Georgia) można powiedzieć wiele.Z jednej strony – jeden z najbardziej charyzmatycznych i utalentowanych muzyków swojego pokolenia, który na zawsze odmienił bieg historii, muzyki i popkultury. Z drugiej – kiepski biznesmen, furiat i twardy szef trzymający krótko swoich pracowników.

Południowej i Georgii do Nowego Jorku. Z lat trzydziestych XX wieku do początków wieku XXI. Historia Browna jest dla McBride’a pretekstem do opowiedzenia losów niezwykłych osób, bez których gwiazda „ojca chrzestnego muzyki soul” nie miałaby szansy świecić tak silnym blaskiem i przez tyle dekad. To również pełna melancholii i nostalgii opowieść o pielęgnowaniu tożsamości i o sztuce pamiętania o swoim pochodzeniu.

Książka znalazła się w finale Nagrody Literackiej „Los Angeles Times” oraz zdobyła tytuł jednej z najlepszych książek 2016 roku według National Public Radio.


*****

Prosty chłopak, który nikomu nie pokazywał, jaki jest naprawdę. Zrobił karierę, bo umiał zabawiać białych. Stał się soulowym bratem numer jeden, królem funku i symbolem ciężkiej pracy, ale jego testament został zlekceważony – oto James Brown w osobistej opowieści Jamesa McBride’a. Autor, dziennikarz i muzyk jazzowy w natchnionej gawędzie prowadzi czytelnika na skrzyżowanie polityki, historii i kultury czarnych, daleko poza życiorys wrażliwego i okrutnego Browna.
JACEK ŚWIĄDER, "GAZETA WYBORCZA"

Książka McBride’a jest nieocenionym wkładem w historię R’n’B. To niesamowite, ile James Brown znaczy dla amerykańskiej kultury. Dzięki „Załatw publikę i spadaj” możemy w pełni docenić jego ogromną wartość.
„Los Angeles Review of Books”

McBride nie poucza, tylko opowiada, i to z ogromną pasją. Czytelnicy mogą być wdzięczni za każde zdanie tej książki. Myślę, że nawet James Brown byłby zadowolony z „Załatw publikę i spadaj”.
„USA Today

Nowatorski i niekonwencjonalny sposób pisania biografii. Za pomocą swojej opowieści McBride uzupełnia wielką lukę w dotychczasowych publikacjach poświęconych Jamesowi Brownowi. Bliżej do życia wielkiego muzyka już nie da się podejść.
David Hajdu, „The Nation”

James McBride dogłębnie analizuje karierę, spuściznę i mity narosłe wokół „ojca chrzestnego muzyki soul” […]. „Załatw publikę i spadaj” to wspaniały i fascynujący portret Jamesa Browna, pokazujący, że zarówno sukcesy muzyka, jak i jego spektakularne porażki miały ogromne znaczenie dla historii amerykańskiej kultury.
„Kirkus Reviews”

James McBride, zdobywca Amerykańskiej Nagrody Książkowej za powieść „Ptak dobrego Boga”, okazuje się równie świetnym biografem, jak prozaikiem. To książka, na którą wszyscy czekali. McBride mierzy się w niej z tematem biedy i konfliktów na tle rasowym w kraju, w którym problemy zamiata się pod dywan, a jedynie najsilniejsze głosy mogą być słyszalne.
Boris Kachka, „New York Magazine”

Refleksyjna i dociekliwa, pełna ciepła i doskonałego dowcipu. „Załatw publikę i spadaj” rzuca nowe światło na niezwykłe życie i twórczość Jamesa Browna.
Rick Moody, „The New York Times Book Review”

Niezwykle ważna książka o jednej z najistotniejszych postaci w historii amerykańskiej muzyki i kultury.
„The Boston Globe”

Wnikliwe spojrzenie na życie jednego z największych i najważniejszych artystów XX wieku, ojca chrzestnego muzyki soul, jedynego i najwspanialszego – Jamesa Browna.
Spike Lee

*****

James McBride (ur. (1957) - saksofonista jazzowy, wykładowca na Uniwersytecie Nowojorskim, dziennikarz i autor kilku książek, m.in. The Color of Water; Song Yet Sung; Miracle at St. Anna, która została zekranizowana przez Spike´a Lee, oraz Ptak dobrego Boga,za którą otrzymał w 2013 Amerykańską Nagrodę Książkową. Współpracował z "The Washington Post", "People", "The Boston Globe", "Essence", "Rolling Stone" i "The New York Times". W 2016 został nagrodzony przez Baracka Obamę medalem National Humanities za ogromny wkład w literaturę i kulturę.


Tytuł: Załatw publikę i spadaj. W poszukiwaniu Jamesa Browna, amerykańskiej duszy i muzyki soul (Kill´Em and Leave: Searching for James Brown and the American Soul)
Autor: James McBridge
Tłumaczenie: Maciej Świerkocki
ISBN: 978-83-8049-627-9
Wydawnictwo: Czarne
Rok wydania: 7 stycznia 2018 (Polska)
Format: 143x221 mm
Oprawa: twarda
Stron: 272
Waga: około 400 g
Cena: + - 44 zł
Książka dostępna także jako e-book
Seria wydawnicza: Amerykańska

(Serdecznie Dziękuję Magdzie Jobko) 
Pokrewne linki
· Więcej o Książki
· Napisane przez zbiko


Najczęściej czytany artykuł o Książki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.40
Głosów: 3678


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*