Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka
  
serwisy strony www - serwisy dedykowane aplikacje pod zamówieni a, systemy fiskalne

Krystyna Janda - Dziennik 2003 - 2004
Wysłano dnia 07-12-2017 o godz. 20:48:22
Temat: Książki
Książki Drugi tom pełnego wydania dzienników Krystyny Jandy

Wrażliwa, serdeczna, piekielnie dowcipna i z wielkim dystansem, głównie do samej siebie. W kolejnym tomie swoich zapisków Krystyna Janda dzieli się z czytelnikami swoimi przemyśleniami, troskami i anegdotami z życia. Jest uśmiech, codzienność, teatralna cisza, zwątpienie i miłość.NATURALNIE WSZYSCY WIEMY, CZYM JEST CZAS; JEST ON CZYMŚ, CO ZNAMY NAJLEPIEJ. LECZ SKORO TYLKO PODEJMUJEMY PRÓBĘ, BY ZDAĊ SOBIE SPRAWĘ ZE ŚWIADOMOŚCI CZASU (...), WÓWCZAS POPADAMY W NAJBARDZIEJ OSOBLIWE TRUDNOŚCI, SPRZECZNOŚCI I POWIKŁANIA. (Edmund Husserl)(str.5)

UMYSŁ POZOSTAJE JAK NA RAZIE JEDNYM Z OSTATNICH NA DRODZE ROZWOJU DO DOSKONAŁOŚCI, DLATEGO CZYŃMY Z NIEGO WŁAŚCIWY UŻYTEK. (Herbert Spencer)(str.48)

W CAŁOŚCI WZIĘTE ŻYCIE JEST ROZCZAROWANIEM, ZAPRZECZENIEM, OSZUSTWEM LUB - MÓWIĄC DOBITNIE - NOSI ONO PIĘTNO WIELKIEJ MISTYFIKACJI, BY NIE RZEC: SZALBIERSTWA. (Artur Schopenhauer)(str.118)

ZŁO MIJA MIMO POCHWAŁ GŁUPOTY, DOBRO ZOSTAJE MIMO WAHAŃ NIEUCTWA I PROTESTÓW ZAZDROŚCI. PRZYKRE JEST JEDYNIE TO, ŻE LUDZIOM DOPIERO WTEDY UDAJE SIĘ SPRAWIEDLIWOŚĆ, GDY ICH JUŻ NIE MA MIĘDZY NAMI. (Denis Diderot)(str.254)

ZŁO TRZEBA WYPLENIĊ NAJPIERW Z SERCA, BY ZNIKŁO Z UCZYNKÓW. (Michel Montaigne)(str.456)


Im jesteśmy starsi, tym bardziej chwile samotności są nam potrzebne. Pisanie tego dziennika to też moje chwile samotności. -

Krystyna Janda

„Dziennik” Krystyny Jandy to ewenement na skalę światową. Nikt ze współczesnych artystów nie prowadził tak systematycznie zapisków. Jest w nich „cała Janda”. -

Leszek Bugajski

Tym, co najbardziej intryguje i najwięcej daje ten „Dziennik”, jest stosunek autorki do samej siebie. Nieczęsty w Polsce – trochę gombrowiczowski czy allenowski – rodzaj egoizmu. Miłość własna, która jest cnotą, bo prowadzi do rozdawania, oddawania siebie. -

Tadeusza Sobolewski


Krystyna Janda – aktorka teatralna i filmowa, reżyserka, pisarka i piosenkarka. Ma na koncie ponad sześćdziesiąt ról teatralnych i ponad pięćdziesiąt filmowych. Wielokrotnie nagradzana w kraju i na świecie. Uznana za aktorkę stulecia polskiego kina i Człowieka Wolności w kategorii „Kultura” z okazji 25-lecia przemian ustrojowych. W 2004 roku stworzyła fundację, a w jej ramach dwa teatry: Teatr Polonia i Och-Teatr, które prowadzi do dziś.

Tytuł: Dziennik 2003 - 2004
Autor: Krystyna Janda
ISBN: 978-83-8097-237-7
Wydawnictwo: Prószyński i Ska
Rok wydania: listopad 2017
Format: 152x208 mm
Oprawa: twarda
Stron: 600
Waga: około 1.030 kg
Cena: + - 44 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Agnieszce Obrzut-Budzowskiej
Pierwszy tom otwierający pełne wydanie dzienników Krystyny Jandy

Na swojej stronie internetowej Krystyna Janda od ponad piętnastu lat nieprzerwanie prowadzi dziennik i wpuszcza czytelników do swojego świata. Od teatralnych kuluarów, kolejnych premier, rodzinnych rozmów w Milanówku, przez czytane właśnie książki, aż po ukochane Włochy.

W tym głodzie życia wszystko chce nazwać, uporządkować, zapisać. Na tyle, na ile tylko może w natłoku obowiązków. Z właściwą sobie precyzją myśli, trafnością spostrzeżeń i ciepłem.

Część zapisków czytelnicy poznali w dwutomowym wydaniu "www.małpa.pl" oraz "www.małpa2.pl". Teraz – poszerzone – otwierają czterotomowe, pełne wydanie dzienników Krystyny Jandy. Kolejne tomy już w przygotowaniu!


Od kilku dni ten dziennik mnie uwiera, piszę jak do przyjaciół, znajomych. Czy słusznie? Czy nie powinnam więcej wyjaśniać, opisywać rzeczy precyzyjniej, żeby zostać zrozumiana? A może odwrotnie? Może powinnam pisać jeszcze bardziej nonszalancko, bezpośrednio, skrótami? Gdzie wyznaczyć granice zwierzeń, podawanych faktów, intymność zapisów? Niewątpliwie trochę się w tym pogubiłam albo, jak wolicie, nie wydaje mi się to tak oczywiste jak dotąd. Co więcej, zaczynają mnie czasem te zapiski krępować, a następnym razem myślę o Was tak serdecznie, z taką wdzięcznością, że mam ochotę być dużo bardziej otwarta.


Krystyna Janda, 25 października 2002


Krystyna Janda – aktorka teatralna i filmowa, reżyserka, pisarka i piosenkarka. Ma na koncie ponad sześćdziesiąt ról teatralnych i ponad pięćdziesiąt filmowych. Wielokrotnie nagradzana w kraju i na świecie. Uznana za aktorkę stulecia polskiego kina i Człowieka Wolności w kategorii „Kultura” z okazji 25-lecia przemian ustrojowych. W 2004 roku stworzyła fundację, a w jej ramach dwa teatry: Teatr Polonia i Och-Teatr, które prowadzi do dziś.

Tytuł: Dziennik 2000-2002
Autor: Krystyna Janda
ISBN: 978-83-8097-124-0
Wydawnictwo: Prószyński i Ska
Rok wydania: kwiecień 2017
Format: 152x208 mm
Oprawa: twarda
Stron: 736
Waga: około 1 kg
Cena: + - 44 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Agnieszce Obrzut-BudzowskiejAKTORKA. ŻONA, MATKA, KRYSTYNA JANDA Nie ma w Polsce osoby, która nie znałaby Jej głosu, śmiechu i energii.
W każdej ze swoich ról teatralnych czy filmowych zjawiskowa i profesjonalna. Jako Agnieszka w "Człowieku z marmuru" wniosła do kina nieznaną świeżość i nową jakość. W "Przesłuchaniu" poruszyła wszystkich i trwale zapisała się w historii kinematografii.

W "Tataraku" dotknęła najczulszych strun, w "Boskiej" rozbawiła. Wychowała kolejne pokolenia , które najpierw do Teatru Powszechnego, a teraz do Teatru Polonia i Och-Teatru chodzą "na Jandę". Każdy spektakl z Jej udziałem kończy się owacją na stojąco. Zawsze wierna sobie i widzom. Szczera, bezpośrednia, wymagająca, choć bezdyskusyjnie zyskująca przy bliższym poznaniu.

Katarzynie Montgomery opowiada o swoich najważniejszych rolach – tych życiowych i tych zawodowych, o powstawaniu filmów i przedstawień, o kulisach teatru, za które widzowie nie mają wstępu, o miłości, przyjaźni, śmierci i życiu…

Pisanie. Kontaktowanie się i porozumiewanie za pośrednictwem pisania. To bardzo istotna część mojego życia zawodowego i nie tylko. Mam nadzieję, że tytuł tej książki – "Pani zyskuje przy bliższym poznaniu" – odnosi się w dużej mierze do tego, co zapisałam, wyznałam, zamieściłam. I mam nadzieję, że jest choć w części prawdziwy.
Krystyna Janda

Krystyna Janda – aktorka teatralna i filmowa, reżyserka, pisarka i piosenkarka. Ma na koncie ponad sześćdziesiąt ról teatralnych i ponad pięćdziesiąt filmowych. Wielokrotnie nagradzana w kraju i na świecie.
Uznana za aktorkę stulecia polskiego kina i Człowieka Wolności w kategorii „Kultura” z okazji 25-lecia przemian ustrojowych. W 2004 roku stworzyła fundację a w jej ramach dwa teatry: Teatr Polonia i Och Teatr, które prowadzi do dziś.

Katarzyna Montgomery – dziennikarka. Od 2011 roku redaktor naczelna miesięcznika „Zwierciadło”. Wcześniej pracowała m.in. w dwutygodniku „VIVA”, „Gazecie Wyborczej”. W latach 2007-2014 prowadziła popularny program „Mała czarna” w TV4.

Tytuł: Pani zyskuje przy bliższym poznaniu
Autorki: Krystyna Janda w rozmowie Katarzyną Montgomery
ISBN: 978-83-8069-352-4
Wydawnictwo: Prószyński i Ska
Rok wydania: maj 2016
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 558
Waga: około 1,2 kg
Cena: + - 45 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Agnieszce Obrzut-Budzowskiej

 
Pokrewne linki
· Więcej o Książki
· Napisane przez zbiko


Najczęściej czytany artykuł o Książki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.32
Głosów: 3661


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*