Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka
  
Kasy fiskalne on-line, drukarki fiskalne

Marilyn na Manhattanie. Najradośniejszy rok życia
Wysłano dnia 07-11-2017 o godz. 22:06:20
Temat: Książki
Książki Niezwykła biografia opisująca najlepszy rok w życiu boskiej Marilyn Monroe (1926-1962). Fascynujące uzupełnienie obrazu inteligentnej, wrażliwej kobiety, który znamy z opublikowanych sześć lat temu sensacyjnych Fragmentów, zbierających intymne zapiski jednej z największych gwiazd Hollywood.Autorka ukazuje Marilyn Monroe przez pryzmat roku spędzonego w Nowym Jorku, gdzie aktorka uciekła w listopadzie 1954 roku, zostawiając daleko za sobą szaleństwa Hollywood i małżeństwo, które okazało się katastrofą. Zapierający dech w piersiach Manhattan pozwala Marilyn na zachowanie anonimowości, za którą tak tęskniła. Może biegać po Central Parku, wychodzić do klubów, godzinami oglądać obrazy w Metropolitan Museum of Art , spotykać się ze znajomymi.

To tutaj głupiutka Sugar z Pół żartem, pół serio pokazuje swoje nowe ja – poznaje Trumana Capote, zaczyna romansować z przyszłym mężem, Arthurem Millerem , poszerza grono przyjaciół i postanawia zrobić porządek ze swoją karierą, zrywając kontrakt z Fox Studios i zakładając własną wytwórnię.

Dla Marilyn to rok wolności, inspiracji, nowych wrażeń, szczęścia. Dla czytelników – jedyna w swoim rodzaju okazja, by przemierzyć ulice Nowego Jorku w towarzystwie boskiej MM!

Porywająca książka! Winder jest utalentowaną pisarką, a Monroe fascynującą i złożoną bohaterką. Fani aktorki z pewnością nie będą mogli się oderwać od tej książki.
Ray Wilson

Pięknie napisana opowieść o roku z życia dzielnej kobiety o złożonej biografii, której takie cechy charakteru, jak inteligencja i ambicja, były przysłonięte przez jej ikoniczną urodę. Winder zabiera czytelników razem z Marilyn w fascynującą i intymną podróż, która niestety skończyła się zbyt szybko.
Kate Anderson Bower, autorka bestselleru o żonach amerykańskich prezydentów


Elizabeth Winder - amerykańska poetka i pisarka. Publikowała w "Chicago Review", "Antioch Review" i "American Letters". W Polsce ukazała się jej książka Sylvia Plath w Nowy Jorku. Lato 1953. (Marginesy 2015)


Tytuł: Marilyn na Manhattanie. Najradośniejszy rok życia (Marilyn in Manhattan: Her Year of Joy)
Autor: Elizabeth Winder
Tłumaczenie: Katarzyna Makaruk
ISBN: 978-83-08-06447-4
Wydawnictwo: Literackie
Rok wydania: 23 listopad 2017 (Polska)
Format: 160x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 336
Waga: około 800 g
Cena: + - 44 zł
Książka dostępna także jako e-book

Serdecznie Dziękuję Pani Agnieszce MinkiewiczMarilyn Monroe (1926-1962) – amerykańska modelka i aktorka filmowa, symbol seksu i urody. Trudne dzieciństwo i niełatwe początki nie przeszkodziły jej w osiągnięciu statusu supergwiazdy kina i ikony popkultury. Przez niektórych uważana za tragiczną, głupią blondynkę cierpiącą na chroniczną depresję, przez innych za ciepłą, zagubioną kobietę nękaną przez duchy przeszłości.

Książka autorstwa Michelle Morgan to zwieńczenie czterech lat wnikliwych badań. Oparta na licznych wywiadach z rodziną i przyjaciółmi, ilustrowana nigdy wcześniej niepublikowanymi zdjęciami należy do najlepszych biografii gwiazdy. Morgan przedstawia czytelnikom historię, która do dzisiaj jest źródłem kontrowersji i spiskowych teorii. Niezwykła kariera i błysk fleszy łączą się w niej z pragnieniem miłości i poczuciem osamotnienia, tworząc opowieść pełną nie tylko czaru, ale też goryczy

Książka, ilustrowana rzadkimi, nigdy wcześniej nie publikowanymi zdjęciami, oparta na rozlicznych wywiadach z rodziną, przyjaciółmi, przedstawicielami branży filmowej i znajomymi, którzy w życiu Marilyn pojawili się tylko przelotnie, pokazuje ją nie jako hollywoodzki twór, ale osobę prywatną.

Fragment:

Do tego czasu stało się oczywiste, że gwiazda jest w fatalnym stanie. Z tego powodu doktor Greenson zdecydował się zostawić żonę w Rzymie i wrócić do Los Angeles. Po przyjeździe do domu Marilyn zastał ją odurzoną, ale w lepszym humorze. Natychmiast spotkał się z szefami Twentieth Century Fox. Zapewnił ich, że wie, jak sprawić, żeby aktorka mogła pracować na planie i chociaż nie chce robić wrażenia, że nią manipuluje, potrafi ją nakłonić do wszystkiego "w granicach zdrowego rozsądku". Na szczęście dla Marilyn i Greensona szefowie wytwórni uznali, że aktorka już za bardzo dała im się we znaki. Przytłoczeni problemami wynikłymi z opóźnień na planie Kleopatry, zwyczajnie nie uwierzyli w to, że Marilyn zdoła ukończyć film bez kolejnych przeszkód i 8 czerwca 1961 ogłosili, że została zwolniona.
Niemal natychmiast wytwórnia wytoczyła swojej gwieździe proces o 500 000 dolarów odszkodowania, zarzucając jej brak gotowości i chęci do pracy na planie Something´s Got to Give (...)(str.272)


Jeśli mogłabym jeszcze raz przeżyć swoje życie, wszystkie Moje decyzje - oprócz tej zostania aktorką - byłyby inne. Przypuszczam jednak, że nic by to nie zmieniło, więc ostatecznie uważam, że było warto. - Marilyn Monroe


Michelle Morgan była w latach 1991-2007 prezesem brytyjskiego fanklubu "Marilyn Lives Society". Jest autorką Marilyn´s Addresses i współproducentką filmu dokumentalnego Gabble: The Ties that Bind (Tegan Summer Productions), Mieszka w Northamptonshire.

Tytuł: Marilyn Monroe. Za kulisami (Marilyn Monroe. Private and Undisclosed)
Autor: Michelle Morgan
Tłumaczenie: Tomasz Szlagor
ISBN: 978-83-271-5224-4
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Rok wydania: październik 2014 (Polska)
Format: 173x225 mm
Oprawa: twarda
Stron: 320
Waga: około 800 g
Cena: + - 49 zł


Serdecznie Dziękuję Panu Marcinowi Wolnemu
Najpełniejsza biografia Marilyn Monroe , na którą czekali wszyscy fani, wydana specjalnie na 50. rocznicę śmierci gwiazdy! Zwykle postrzegamy Marilyn jedynie jako gwiazdę u szczytu sławy, wypromowaną i wykreowaną od początku do końca przez speców z przemysłu muzycznego i reklamy, niemającą najmniejszego wpływu na wizerunek, jaki świat poznał z ekranu.

Nic bardziej mylnego. Marilyn wyłaniającą się z tej książki jest kobietą, która stworzyła aktorkę i gwiazdę pomimo trudnego dzieciństwa i licznych ograniczeń. Jej życie było bardziej dramatyczne niż niejednej bohaterki, w którą się wcielała. Cierpiała na dyslekcję, jąkała się, przez całe życie dręczyły ją koszmary powodujące chroniczną bezsenność. Chorowała także na chorobę dwubiegunową oraz na szczególnie bolesną endometriozę. Do tego wszystkiego trzeba jeszcze dodać uzależnienie od leków (...)

Szokująca! Tajemnicza! Nieznana!

Kim naprawdę była Norma Jeane Baker?
Jaka jest prawdziwa historia jej krótkiego i bujnego życia? Czy była skrzywdzoną kobietą, która nigdy nie odnalazła szczęścia? A może przebiegłą kokietką, która bez skrupułów wykorzystywała swoje atuty, aby zdobyć władzę i pieniądze?

Nieznane nikomu fakty z życia gwiazdy, przyjaciele, którzy przemówili po raz pierwszy, i odtajnione dokumenty odkrywają najgłębiej skrywane tajemnice z życia Marilyn
Lois Banner poświęciła wiele lat na napisanie pełnej i rzetelnej biografii Marilyn Monroe. Autorka przekonała najbliższych przyjaciół i znajomych gwiazdy, aby po latach milczenia opowiedzieli historię ikony amerykańskiego kina. Nieznane dotąd listy i zapiski po raz pierwszy ujrzą światło dzienne. Fakty i szczegóły dotyczące jej tragicznego dzieciństwa, licznych małżeństw i romansów, a w końcu jej przedwczesnej śmierci nareszcie zostaną wyjawione!

Książka odkryje skrzętnie skrywane sekrety, wyjaśni spekulacje, i na nowo napisze biografię najsłynniejszej blondynki na świecie!

Tytuł: Skłócona z życiem. Intymna biografia Marilyn Monroe. (Marilyn. Passion and Paradox)
Autor: Lois Banner
Tłumaczenie: Matylda Biernacka
Konsultacja: Elżbieta Ciapara
ISBN: 978-83-7642-067-7
Wydawnictwo: Pascal
Rok wydania: listopad 2012 (Polska)
Format: 150x215 mm
Oprawa: twarda
Stron: 556
Waga: około 850 g
Cena: + - 49 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Justynie Kubiesa
Marilyn Monroe , a właściwie Norma Jeane Mortenson, później Norma Jeane Baker to legenda światowego kina lat 50. i 60. XX wieku. Status wielkiej gwiazdy i sławę przyniósł jej film Mężczyźni wolą blondynki . Platynowa piękność o uwodzicielskim stylu do dziś ma rzeszę oddanych fanek i naśladowczyń. Ten piękny, osobisty album ukazuje Marilyn taką, jaka była i jaką pozostanie w pamięci wielbicielek i wielbicieli

Marilyn Monroe (1926-1962) to największa gwiazda filmowa wszech czasów i najsłynniejsza blondynka świata. Ikona kobiecości, symbol seksu, idealna kreacja hollywoodzkiej fabryki marzeń.

Pogubiona wśród ról - tych życiowych i tych filmowych - bezskutecznie próbowała uciekać z Hollywood do "poważnego świata": nowojorskich elit artystycznych i małżeństwa z wybitnym intelektualistą. Bez powodzenia.

Samotna i nieszczęśliwa, "skłócona z życiem", umarła młodo w niewyjaśnionych okolicznościach.
Goodbye Norma Jean...

*****

Nie interesują mnie pieniądze. Ja chcę być doskonała. (str. 5)
Marilyn Monroe

W co jestem ubrana w łóżku? W Chanel No. 5, oczywiście (str. 19)
Marilyn Monroe

Jezu, póki nie znalazłem się w Korei nie sądziłem, że mam taki wpływ na ludzi (str. 84)
Marilyn Monroe

Wszyscy po prostu się ze mną śmieją. Nie znoszę tego. Wielkie cycki, wielki tyłek, wielkie nic. Czy nie mogę być kimś innym? Boże, jak długo można być sexy? (str. 162)
Marilyn Monroe

Tam, w górze widziałam rozświetlone swoje nazwisko. Powiedziałam sobie: Boże, ktoś się pomylił. Ale ono tam było, całe rozświetlone. Usiadłam i powiedziałam: Pamiętaj nie jesteś gwiazdą. A ono nadal tam było, rozświetlone (str. 206)
Marilyn Monroe

Jej śmierć sprawiła, że świat, w którym żyjemy, nie ma już takiego uroku. (str. 207)
magazyn "Life"

Tytuł: Marilyn. Osobisty album Marilyn Monroe (Marilyn Monroe. A Photographic Celebration)
Autor: Ward Calhoun, Benjamin DeWalt
Tłumaczenie: Jerzy Malinowski
ISBN: 978-83-7670-391-6
Wydawnictwo: Buchmann
Rok wydania: październik 2012 (Polska)
Format: 205x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 208
Waga: około 900 g
Cena: + - 45 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Iwonce Cel
Wciągająca zbeletryzowana biografia Marilyn Monroe. (1.06.1926 w Los Angeles † 5.08.1962 Los Angeles) Tak wiele dostała od losu - olśniewającą urodę, talent, sławę kochających mężczyzn i uwielbienie tłumów. Wydawać by się mogło, że ta ikona kobiecego piękna i seksu powinna czuć się najszczęśliwszą istotą we wszechświecie. A jednak tak nie było. Niekochana już niemal od poczęcia przez samotną niezrównoważoną matkę, duszona poduszką przez chorą psychicznie babkę, umieszczona w sierocińcu, molestowana przez konkubenta opiekunki - te koszmary przez lata dręczyły ją w snach i na jawie.

Ukojenia szukała w ramionach kolejnych mężczyzn, mężów i kochanków, ale do żadnego z nich nie potrafiła przywiązać się na dłużej. A kiedy wreszcie trafiła na tego wymarzonego, okazało się, że to miłość zakazana. Dla rozchwianej emocjonalnie kobiety, karmiącej się garściami leków popijanych alkoholem, zerwanie stanowiło ostateczny cios. Już się po nim nie podniosła. Mimo upływu 50 lat od śmierci Marilyn Monroe jej historia wciąż pozostaje żywa.

Alfonso Signorini - włoski dziennikarz, pisarz, prezenter radiowy, dyrektor artystyczny tygodnika "Chi" oraz programu telewizyjnego TV Sorrisi e Canzoni. Zawodowo zajmuje się komentowaniem życia ludzi show-biznesu. W ostatnich latach zainteresował się wielkimi kobietami XX wieku, czego owocem są biografie m.in. Marii Callas (Zbyt dumna, zbyt krucha) oraz najnowsza, Marilyn Monroe ( Marilyn. Żyć i umrzeć z miłości )

Tytuł: Marilyn. Żyć i umrzeć z miłości (Marilyn. Vivere e morire d´Amore)
Autor: Alfonso Signorini
Tłumaczenie: Natalia Mętrak
ISBN: 978-83-7799-637-9
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 2012 (Polska)
Format: 135x215 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 224
Waga: około 380 g
Cena: + - 34 zł

Serdecznie Dziękuję Panu Bartoszowi Kamińskiemu
W 1956 roku Marilyn Monroe (1.06.1926 w Los Angeles - 5.08.1962 Los Angeles) przyjeżdża do Anglii kręcić nowy film. To jej miesiąc miodowy - dwa tygodnie wcześniej (29.06.1956) wyszła za mąż za znanego dramaturga Arthura Millera ( 17.10.1915 w Nowym Jorku - 10.02.2005 w Roxbury). Wszystko wygląda jednak zupełnie inaczej, niż sobie wyobrażała. Członkowie ekipy filmowej uważają ją za rozkapryszoną gwiazdkę z Hollywood, brytyjski partner filmowy poniża ją przy każdej okazji, a z zapisków swojego męża dowiaduje się, jak wielkim jest dla niego rozczarowaniem.

Załamana, odkrywa bratnią duszę w Colinie Clarku (9.10.1932 Londyn - 17.12.2002 Londyn) - filmowym chłopcu na posyłki. To jemu podczas bezsennych nocy opowiada w łóżku o swoim dzieciństwie, karierze i o mężczyznach, którzy zrobią wszystko, aby do tego łóżka ją zaciągnąć...

Dopiero po wielu latach Colin Clark zdecydował się opowiedzieć o tym, co przez krótki tydzień połączyło go z amerykańską boginią kina.

Od pierwszego dnia na planie, jako trzeci asystent reżysera - ostatni z ostatnich - prowadziłem dziennik, opisując wszystko, co widziałem. Nigdy nie mógłbym napisać tej relacji za życia Marilyn. Robię to teraz, jako skromny hołd dla kogoś, kto zmienił moje życie, a czyjego życia ja niestety nie mogłem uratować (Colin Clark)

Ta historia wydarzyła się naprawdę-
● O czymś bardziej intensywnym i intymnym niż seks.
● O czymś, co na zawsze pozostało w ich sercach
● O czymś, co Mówi o Marilyn Monroe więcej niż setki jej biografii

3 lutego 2012 w Polsce odbyła się premiera filmu " Mój tydzień z Marilyn " (reż. Simon Curtis)

Złoty Glob i nominacja do Oscara dla Michelle Williams - odtwórczyni roli Marilyn Monroe w filmowej adaptacji książki!

Tytuł: Mój tydzień z Marilyn (My Week with Marilyn)
Autor: Colin Clark
Tłumaczenie: Matylda Biernacka
ISBN: 978-83-240-1921-2
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2012 (Polska)
Format: 125x190 mm
Oprawa: miękka
Stron: 192
Waga: około 225 g
Cena: + - 29 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Aleksandrze Prędkiej
Ta książka to udana próba dotarcia do prawdy o sławnych partnerach, o łączących ich uczuciach i relacjach. Wokół burzliwego związku słynnej gwiazdy filmowej i wybitnego amerykańskiego dramaturga narosło wiele nieporozumień. Legenda, która towarzyszy postaci sławnej aktorki wciąż, pomimo upływu lat, fascynującej powoduje, że bardzo trudno oddzielić mit od rzeczywistości, dojrzeć pod stereotypem gwiazdy prawdziwą osobowość Marilyn Monroe oraz zrozumieć nękające ją wewnętrzne konflikty

Christa Maerker , dziennikarka, krytyk filmowy, współautorka filmów dokumentalnych, mieszka w Berlinie.
Jej książka o związku Marilyn Monroe i Arthura Millera jest pozbawiona ocen opowieścią o spotkaniu bogini seksu z intelektualistą: Dramaturg znany z dobitnego słowa, autor broadwayowskiego hitu, zaangażowany politycznie pisarz i krytyk społeczny, lewicowy intelektualista i moralista spełnia marzenie stu milionów mężczyzn: poślubia wcielenie zmysłowości, często zwane boginią

Opisując dzieciństwo i młodość swych bohaterów, Christa Maerker pokazuje, co ukształtowało tak odmienne osobowości, doprowadziło do spotkania "dwóch przeciwstawnych światów", jak przebiegało ich wspólne życie oraz dlaczego doszło do rozstania.

ONA

Czuła szalony lęk przed publicznością, która uważała ją za tak seksy. Mój Boże, gdyby ktokolwiek wiedział, jak jej było z tym źle

Większość ludzi może podziwiać swych ojców, ale ja nigdy nikogo takiego nie miałam. Potrzeba mi kogoś, kogo mogłabym podziwiać

Że kocha Arthura Millera, łatwo pojąć. Wie też, co w nim kocha: Wszystko, szepce. Ale on nosi okulary, ma krzywe zęby. O, jest piękny. Aż brak jej słów

Wyszła za niego, bo miałam nadzieję, że pomoże mi uciec od Marilyn Monroe

ON

Po raz pierwszy widzi ją, jak idzie w czarnej wyciętej sukni koronkowej, śledzona przez starszego brodatego mężczyznę z monoklem

Podczas powitania dotyk jej dłoni przyprawił mnie o dreszcz

Musieliśmy się nauczyć jak żyć w bezpośredniej bliskości naszych prawdziwych uczuć i nie spłonąć

...stałem się dla niej bezużyteczny: gorzej nawet, bo zaczęła odbierać moją obecność jako ból, jakby ktoś rzucał jej ostre igły w twarz


Tytuł: Marilyn Monroe & Arthur Miller (Marilyn Monroe und Arthur Miller. Eine Nahaufnahme)
Autor: Christa Maerker
Tłumaczenie: Agnieszka i Bogdan Baranowie
ISBN: 978-83-08-04832-0
Wydawnictwo: Literackie
Rok wydania: 2011 (Polska)
Format: 120x195 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 188
Waga: około 250 g
Cena: + - 29 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Ani Zemanek
Blondynka to portret Marilyn Monroe intymny i bezlitosny jak żaden inny: portret dziecka, dziewczyny, kobiety , gwiazdy, nad którą zawisło fatum. Wybitna amerykańska pisarka Joyce Carol Oates opowiada o wrażliwej, utalentowanej Normie Jeane , która nieustannie przedefiniowuje swoją tożsamość, bez przerwy zmaga się z okrutnym losem, wciąż poszukuje miłości: u enigmatycznej matki, nieznanego ojca, licznych kochanków. Jako Marilyn Monroe jest uwielbianą przez cały świat gwiazdą, ale co się tak naprawdę dzieje w głębi jej duszy?

W swojej najambitniejszej książce Oates z sympatią bada życie wewnętrzne kobiety, której przeznaczeniem było stać się największą legendą Hollywood i najsłynniejszym symbolem seksu XX wieku. Autorka portretuje także mężczyzn jej życia - Eks-Sportowca, Dramaturga, Prezydenta, Ciemnowłosego Księcia.

Blondynka to doskonały, poruszający obraz kultury zahipnotyzowanej przez własne mity, a także niepewnej rzeczywistości kruchych żywotów, które kultura ta pochwyciła w swój drapieżny uścisk.

"Blondynka to po części powieść gotycka, po części kalejdoskopowa powieść idei, po części luksusowe, choć posępne czytadło. W zasadzie nie ma w niej fragmentu, który nie przykuwałby uwagi czytelnika. To wybitne osiągnięcie, gdyż bezpośrednie, zmysłowe oddziaływanie postaci Monroe na publiczność jest fenomenem czysto filmowym, niemal niemożliwym do oddania za pomocą introspekcyjnych i spekulatywnych środków literackich".
("The New York Times")

Blondynka jest równie pociągająca i wystrzałowa jak jej bohaterka
("Publishers Weekly")

W Blondynce Oates w surowy i sugestywny sposób rekonstruuje postać Marilyn Monroe oraz rysuje przerażający, halucynacyjny obraz Hollywood, przypominający "Dzień szarańczy" Nathanaela Westa
("Wall Street Journal")

"Precyzyjna i natchniona proza Joyce Carol Oates jest bliska czarnoksięstwu. Z zapartym tchem poznawałam pogmatwane, żarliwe uczucia uroczej i trudnej Normy Jeane, której płomienna aura olśniewała cały świat i przerażała kochających ją mężczyzn".
(Jeanne Moreau)

Joyce Carol Oates (ur. 1938) - powieściopisarka, dramaturg, poetka i eseistka. Jest profesorem Princeton University i członkiem American Academy of Arts and Letters. W Polsce znana jest m.in. z wydanych przez REBIS powieści: Zabiorę cię tam, Czarna topiel, Blondynka, Wodospad (nagroda Prix Femina 2005), Mama odeszła, Córka grabarza, Moja siostra, moja miłość, Niebieski ptak oraz Opowieść wdowy. Książki Oates wielokrotnie nominowano do National Book Award, Nagrody Pulitzera i PEN/Faulkner Award. Zdobyła National Book Award i PEN/Malamud Award za wybitne osiągnięcia w dziedzinie opowiadania. W 2003 r. została laureatką Commonwealth Award za "wybitną zasługi w dziedzinie literatury", w 2006 r. otrzymała nagrodę "Chicago Tribune" za całokształt twórczości. Od wielu lat pisarka uważana jest za jedną z czołowych kandydatek do literackiej Nagrody Nobla.

Tytuł: Blondynka (Blonde)
Autor: Coyce Carol Oates
Tłumaczenie: Mariusz Ferek
ISBN: 978-83-7510-727-2
Wydawnictwo: Rebis
Rok wydania: czerwiec 2011 (Polska)
Format: 165x230 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 784
Waga: około 1.3 kg
Cena: + - 65 zł

Serdecznie Dziękuję Panu Szymańskiemu
Od nieśmiałej dziewczyny z fabryki samolotów do ikony popkultury i symbolu seksu. Norma Jeane miała wiele twarzy - wystarczał jej ułamek sekundy, żeby stać się kimś zupełnie innym. Tak stworzyła Marilyn Monroe (1.06.1926 w Los Angeles – 4.08.1962 w Los Angeles), zapewniając sobie przepustkę do nieśmiertelności. Metamorfozy to fotograficzny zapis tych niezwykłych przemian, nietypowa biografia kobiety, której całe życie było filmem, serią zdjęć i obrazów.

Metamorfozy. Marilyn Monroe to niezwykle mocne, międzynarodowe otwarcie obchodów przypadającej w 2012 roku 50. rocznicy śmierci Marilyn Monroe. Ta przepięknie wydana książka będzie idealnym prezentem w przystępnej cenie. To jest wydawnictwo na najwyższym światowym poziomie.

Marilyn Monroe to ikona historii. Opowieść o jej życiu i jej legendarna postać utrwaliły się w pamięci kolejnych pokoleń, ponieważ bezustannie ją eksploatowano, promowano limitowano. Dziś nie można już o niej zapomnieć. Posłuchajmy: Diamonds are a Girl's Best Friend , I Wanna Be Loved By You , My Heart Belongs to Daddy , Incurably Romantic czy słynne Happy Birthday Mr. President

Ostatni wywiad w życiu został przeprowadzony przez Richarda Merymana i opublikowany w magazynie "Life" 3 sierpnia 1962 pod tytułem "Marilyn ujawnia tajemnice sławy"

Tytuł: Metamorfozy Marilyn Monroe (Marilyn Monroe. Metamorphosis)
Autor: David Wills i Stephen Schmidt
Tłumaczenie: Dariusz Żukowski
ISBN: 978-83-240-1857-4
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2011 (Polska)
Format: 210x270 mm
Oprawa: twarda
Stron: 290
Waga: około 1,45 kg
Cena: + - 59 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Aleksandrze Prędkiej
Historia Marilyn Monroe wydaje się znana. A jednak nigdy nie została w całości opowiedziana. Związek najbardziej pożądanej gwiazdy Hollywood i najbardziej charyzmatycznego prezydenta Stanów Zjednoczonych trwał dziesięć lat, nim przekształcił się w love story pod ścisłym nadzorem. Nagrywani przez mafię, podsłuchiwani przez KGB, śledzeni przez CIA – kochankowie nigdy nie byli sami.

Przewija się tu wszystko: szantaż, manipulacja, sfałszowane wybory, brudne pieniądze. Marilyn Monroe, na skraju szaleństwa, i JFK, na granicy skandalu. Romans a może nawet miłość? Lecz w czasie, gdy Prezydent słucha, jak Marilyn śpiewa " Happy Birthday ", szaleje tajna wojna, która przyniesie sporo ofiar.

Doskonale udokumentowana i świetnie napisana opowieść ukazująca oryginalny i obłąkany portret odrażającej Ameryki, gdzie wielkie polityczne marionetki, gangsterzy i miliarderzy prowadzą ze sobą bezlitosną walkę.

François Forestier - dziennikarz magazynu "Le Nouvel Observateur", pisarz i biograf. W Polsce znany dzięki książce Arystoteles Onasis. Człowiek, który chciał mieć wszystko (Refleksje, 2006)

"Marilyn i JFK pochłania się niczym kryminał będący gdzieś pomiędzy twórczością Johna Carré i Jamesa Ellroy´a. Do przeczytania, zwłaszcza nocą, kiedy wszystkie cienie wydają się złowrogie"
(Le Nouvel Observateur)

"François Forestier pozbawia swych czytelników ostatnich złudzeń, jakie mieli na temat relacji Marilyn Monroe i Johna Fitzgeralda Kennedy´ego"
(Le Télégramme)

Tytuł: Marilyn i JFK (Marilyn et JFK)
Autor: François Forestier
Tłumaczenie: Lilla Teodorowska
ISBN: 978-83-7508-261-6
Wydawnictwo: Sonia Draga
Rok wydania: 2010 (Polska)
Format: 140x205 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 288
Waga: około 400 g
Cena: + - 32 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Agnieszce Jedlińskiej
Niezwykła i zaskakująca zarazem książka o tajemnicy Marilyn Monroe . Zaskakująca - bo ujawnia nieznane szczegóły z życia aktorki; autor korzystał między innymi z taśm, które Monroe nagrywała dla swojego psychoanalityka, cytuje jej nieznane dotąd listy (np. do Anny Freud). Z książki dowiemy się między innymi, dlaczego w filmach Marilyn mówiła szeptem, a także jak przygotowywała się na jedno z pierwszych spotkań z Kennedym...

Niezwykła - bo napisana w oryginalny sposób; nie jest to ani kolejna powieść, ani biografia, Schneider stworzył zupełnie nowy gatunek łączący elementy fikcji i dokumentu, dzięki czemu tekst czyta się tak, jakby oglądało się film - nic zresztą dziwnego; tłem książki jest Hollywood lat 50. i 60., a przez jej karty przewija się cała plejada znakomitości i gwiazd tamtego czasu (m.in. Truman Capote , Vladimir Nabokov , Clark Gable , Yves Montand ).

Schneider, choć ukazuje nieznane fakty z życia Monroe, nie stosuje tanich chwytów ani nie ucieka się do sensacji. Książka napisana jest z dużą kulturą i klasą - nieprzypadkowo znalazła się w ścisłej czołówce powieści nominowanych do nagrody Goncourtów w 2006 roku, a prawa do jej wydania zostały zakupione przez najbardziej prestiżowe wydawnictwa na świecie.

W lutym 2012 Wydawnictwo Znak opublikuje, drugie poszerzone wydanie tej książki. Jak otrzymam, również zamieszczę w dziale: książka muzyczna.

Michel Schneider (28.05. 1944) jest francuskim pisarzem i psychoanalitykiem, autorem powieści, prac z zakresu psychoanalizy, esejów politycznych i społecznych oraz biografii znanych muzyków, pisarzy i aktorów. 7 lutego 2008 roku został przyjęty w poczet członków Akademii Francuskiej.

Tytuł: Marilyn, ostatnie seanse (Marilyn, dernières séances)
Autor: Michel Schneider
Tłumaczenie: Jacek Giszczak
ISBN: 978-83-240-0999-2
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2008 (Polska)
Format: 140x210 mm
Oprawa: twarda
Stron: 406
Waga: około 580 g
Cena: + - 39 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Aleksandrze Prędkiej
Marilyn Monroe była największą modelką fotograficzną kiedykolwiek znaną temu światu. Fotografia była jej światem i całe jej życie obracało się wokół fotografii. Dzięki fotografii ją odkryto, dzięki niej stała się popularna, jej zawdzięcza swoje małżeństwa, ona powodowała jej rozwody. (...)

Eve Arnold, wybitna fotografka związana z Marilyn we wczesnych latach 50., tak pisze w swojej książce o niej:
"Znała swe przewagi w studio fotograficznym i bardzo je lubiła. Nie musiała uczyć się tekstu, tak jak w filmie. Mogła sobie pozwolić na swobodę wyobraźni, mogła nie martwić się ani o treść, ani o konsekwencję i dla każdego fotografa i na każdej fotografii mogła być inną Marilyn. To zawsze był jej bal, często z szampanem i muzyką. zawsze z nią samą w centrum uwagi. Zapewne to ona stworzyła Marilyn, ale miała wielu pomocników - fotografów"

Marilyn, nigdy nie będąc urodzoną aktorką, stała się ostatecznie największą gwiazdą, jaką kiedykolwiek oglądała kamera. Potwierdzają to tysiące zdjęć i tylko sama Marilyn mogłaby coś dodać to tego świadectwa. Uczyniła to w licznych wywiadach, które wzięte razem, opowiadają historię jej życia.

Istnieją niezliczone biografie Marilyn Monroe, lecz ani jednej autobiografii. Ta książka jest jej najbliższa.
(Guus Luijters) (ur. 3.11.1943 Amsterdam)

Tytuł: …własnymi słowami Marilyn Monroe
Autor: Guus Luijters
Tłumaczenie: Tomasz Tłuczkiewicz
ISBN: 83-00-03556-7
Wydawnictwo: JET
Rok wydania: 1991 (Polska)
Format: 165x235 mm
Oprawa: miękka
Stron: 128
Waga: około 220 g
Cena: + - ? zł
 
Pokrewne linki
· Więcej o Książki
· Napisane przez zbiko


Najczęściej czytany artykuł o Książki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.30
Głosów: 3584


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*