Menu
· Strona g³ówna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· P³ytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

















































  

Agnieszka Osiecka - Dzienniki 1953
Wys³ano dnia 29-06-2017 o godz. 22:50:00
Temat: Ksi±¿ki
Ksi±¿ki Agnieszki Osieckiej (9.10.1936 Warszawa † 7.03.1997 Warszawa) prowadzi³a dziennik, bo zale¿ali jej na samopoczuciu i rozwoju osobistym. Chcia³a byæ nowoczesn±, znacz±c± podmiotowo¶ci± - tak±, która realnie wyp³ywa na losy ¶wiata. Wierzy³a, ¿e kiedy¶ bêdzie dzia³aæ poprzez s³owo pisane - ¿e kiedy¶ bêdzie dzia³aæ poprzez s³owo pisane - ¿e stanie siê wa¿n± dziennikark±, pisark±, eseistk±, krytyczk±.



Pragnê³a liczyæ siê, znaczyæ co¶ dla innych ludzi, wyznaczaæ innym cele.

Nawiasem mówi±c, ¼le trafi³a, bo jej m³odo¶æ przypad³a na czasy stalinowskiego re¿imu. Silny indywidualizm, jaki j± nieodmiennie cechowa³, przysparza³ jej w szkole i na studiach niema³ych k³opotów.

Do przelewania my¶li na papier zmusza³a j± tak¿e sk³onno¶æ do autoanalizy.

Agnieszka Osiecka fascynowa³a siê lud¼mi oraz procesami interpersonalnymi, ciekawi³a j± równie¿ jej w³asna psychika. Ubolewa³a, ¿e jej wspó³czesno¶æ ignoruje indywidualne potrzeby jednostki – tak¿e te wynikaj±ce z ludzkiej natury i duchowo¶ci. "Wiesz, Misiu, czasem ¿al mi nie tylko siebie, ale i ca³ego mojego pokolenia, ¿e¶my siê urodzili i wychowali w takim Miêdzyczasie Obyczajowym: Ju¿ nie ma Pana Boga, a jeszcze nie ma komunizmu, nie wiadomo, co wolno, a czego nie wolno, z kim mo¿na, a z kim nie mo¿na: »Nie ma kryteriów«".

"Miêdzyczasem Obyczajowym" Osiecka nazywa³a swoje dzieciñstwo, które przypad³o na czas okupacji hitlerowskiej, i swoj± m³odo¶æ, w któr± wkroczy³a u zarania Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Odwil¿, której z kolei do¶wiadczy³a jako dwudziestoletnia dziewczyna, choæ na zawsze pozosta³a dla niej wydarzeniem inicjacyjnym i prze³omowym, przypieczêtowa³a tylko symptomatyczny dla jej pokolenia "brak kryteriów" i typowe dla jej ¶rodowiska "bycie pomiêdzy".

"Wiesz, Misiu, kiedy my¶lê o swoich romansach, to mi czasem strasznie siebie ¿al. Bo¿e, ile w tym by³o sztuczno¶ci!! Szkoda, strasznie szkoda, ¿e wtedy siê nie chodzi³o do psychoanalizy, tylko do ZMP!! […] Przecie¿ przez ca³± wojnê mówi³o siê u nas tylko »naród i naród«, a przez ca³e ZMP – »lud i lud«, a dopiero teraz zaczyna siê pojêkiwaæ s³owo »psychika« i nawet Mietek Rakowski pochyla siê nad swoim szoferem i powiada: »Pan Dacko ma klimakterium« (a wiêc analizuje go duchowo, a nie klasowo, jak go na wsi uczono)" – pisa³a w 1974 roku w li¶cie do Janusza Minkiewicza

Tytu³: Dzienniki i zapiski Tom IV 1953
Autor: Agnieszka Osiecka
Pod redakcjê: Karoliny Felberg-Sendeckiej
ISBN: 978-83-8097-163-9
Wydawnictwo: Prószyñski i Ska
Rok wydania: czerwiec 2017
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 564
Waga: oko³o 1,3 kg
Cena: + - 49 z³

Serdecznie Dziêkujê Pani Agnieszce Obrzut-Budzowskiej





Rozpoczêcie wielotomowej edycji „Dzienników” Agnieszki Osieckiej (9.10.1936 Warszawa † 7.03.1997 Warszawa) by³o najwa¿niejszym wydarzeniem literackim 2013 roku. Kolejny tom potwierdza wyj±tkowo¶æ tej publikacji na tle dzienników innych polskich pisarzy.

Umrzeæ pijanymi ¯yciem – to manifest Osieckiej. Chce prze¿yæ najsubtelniejsze jego pó³tony i zapisaæ wszystkie barwy. Pomie¶ciæ ludzi, zdarzenia i spotkania. Nauczyæ siê balansowaæ na cienkiej linii miêdzy ¶wiatem zewnêtrznym i wewnêtrznym. I wreszcie móc wypowiedzieæ siebie.
Oswaja ¶wiat impulsywnie. Nas³uchuje ¿ycie. Podgl±da siebie dog³êbnie i w sposób bezlitosny. Coraz bardziej wychylaj±c siê w stronê doros³o¶ci i poszukiwañ formy na siebie. By ju¿ za chwilê staæ siê kwintesencj± poezji.

Jeden rok, jedna postaæ. Wielka legenda, która tutaj w³a¶nie siê zaczyna…

W 1952 roku piêtnastoletnia Agnieszka Osiecka zdaje maturê i rozpoczyna studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Oba wydarzenia generuj± w jej ¿yciu spore zmiany – bezpowrotnie ulatuj± wiara w socjalizm i w³asn± wyj±tkowo¶æ, mno¿± siê za to rozczarowania i – nigdy ju¿ jej nieodstêpuj±ce – strachy, w±tpliwo¶ci, zahamowania. Dojrzewaj±ca w b³yskawicznym tempie dziewczyna u¶wiadamia sobie wreszcie estetyczno-¶wiatopogl±dow± zasadê, której, chc±c nie chc±c, pozostanie wierna do koñca ¿ycia. Pod³ug tej prawdy – odkrytej, co znamienne, zupe³nie na w³asn± rêkê – ¿ycie nie powinno nigdy zastygaæ w skoñczonych formach (st±d ta uparta niezgoda m³odziutkiej Osieckiej na socrealizm w literaturze i filmie oraz na mi³o¶æ rozumian± jako wy³±czno¶æ albo ma³¿eñstwo), lecz nieodmiennie mieniæ siê i migotaæ – tak w ludziach, jak w kreowanych przez nich bytach i artefaktach.
W 1952 roku pocz±tkuj±ca poetka zaczyna znacz±co ró¿niæ siê od rówie¶ników i konfliktowaæ ze ¶wiatem. Odkrywa, ¿e jej osobiste szczê¶cie w du¿ej mierze zale¿y od okoliczno¶ci, na które nie ma i nie mo¿e mieæ wp³ywu. Koñczy siê czas zetempowskich marzeñ i szczerej wiary, a zaczyna siê walka o siebie, szczê¶cie i osobiste pragnienia z nieustannie daj±c± o sobie znaæ bezwzglêdno¶ci± ¿ycia spo³eczno-politycznego oraz… uczuciowego.

Tytu³: Dzienniki i zapiski Tom III 1952
Autor: Agnieszka Osiecka
Pod redakcjê: Karoliny Felberg-Sendeckiej
ISBN: 978-83-8069-073-8
Wydawnictwo: Prószyñski i Ska
Rok wydania: pa¼dziernik 2015
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 568
Waga: oko³o 1,225 kg
Cena: + - 49 z³

Serdecznie Dziêkujê Pani Agnieszce Obrzut-Budzowskiej





AGNIESZKA OSIECKA
W KALEJDOSKOPIE ¯YCIA
.

Lubi³a opuszczaæ salony i znikaæ na peryferiach rzeczywisto¶ci, mia³a talent do wy³awiania ludzi na tak zwanych ¿yciowych zakrêtach… Kocha³a i porzuca³a, choæ czêsto i j± porzucano. Pe³na nieodwzajemnionej mi³o¶ci rozdawa³a czu³o¶æ w zwrotkach i refrenach.

Jej piosenki s± ¶piewan± kronik± naszej wspó³czesnej historii. Tworzy³a z lekko¶ci± niezapomniane teksty, które trafia³y do szerokiej publiczno¶ci. W samo serce!

Ta ksi±¿ka jest opowie¶ci± o ró¿nych -prawdziwych i tych na niby - wersjach Agnieszki Osieckiej. Opowie¶ci± o tropicielce tego, co najintensywniejsze, która styka siê ze ¶wiatem bez skóry ochronnej. Wszêdzie poszukuje ludzi. Wchodzi z nimi w bliskie, nag³e, czê¶ciej przelotne, rzadziej d³ugotrwa³e relacje, przyja¼nie... Opowie¶ci± o g³odzie ¿yciowej przygody, darze talentu i przekleñstwach samotno¶ci, porzucania i bycia porzucan±.

"CZYSTA BIOGRAFIA Z IMIONAMI, NAZWISKAMI, HISTORI¡ RODZINY NIE JEST MI NA RÊKÊ. W MOJEJ NATURZE JEST CO¦ ZE ¦LIMAKA. WYNURZYÆ SIÊ, ZADZIWIÆ I SCHOWAÆ" Agnieszka Osiecka


Poetka znik³a w oddali,
Bardzo Dalekiej Oddali,
Wszyscy J± ¶wietnie znali,
Wszyscy J± strasznie kochali.
Lecz skoro tak J± kochali,
tak bezgranicznie, tak mocno,
czemu w co drugim Jej wierszu
taka straszliwa samotno¶æ?
Je¶li a¿ tylu Przyjació³
wci±¿ przy Niej, za Ni± siê snu³o,
czemu w co drugiej piosence
takie b³aganie o czu³o¶ci?

Tak napisa³ po jej ¶mierci Wojciech M³ynarski. (str. 22,23)


"To bardzo wa¿ne, by o Agnieszce Osieckiej opowiadaæ tak, aby nie zburzyæ ¿adnych z regu³, jakich ona sama przestrzega³a w ¿yciu i w pisaniu. A wiêc zachowaæ maksimum dyskrecji, ale powiedzieæ prawdê. Osiecka sk³ada³a siê z wielu sprzeczno¶ci, Uli Ryciak uda³o siê zachowaæ taki obraz." ANNA NASI£OWSKA

"Czyta siê prawie jak autobiografiê. Pachnie Osieck±." PIOTR METZ

"Czyta³am tê ksi±¿kê z zachwytem i zapartym tchem. Ula Ryciak ma u mnie literackiego Nobla. Ta pisarka ze swoim wyczuciem jêzyka, wra¿liwo¶ci± i talentem, to wyj±tkowe zjawisko w naszym ¶wiecie literackim. Wró¿ê jej wielk± ¶wiatow± karierê". URSZULA DUDZIAK


ULA RYCIAK - pisarka i scenarzystka. Absolwentka Wydzia³u Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie., Estudios Hispánicos w Barcelonie oraz Wydzia³u Scenariuszowego w Szkole Filmowej. Studiowa³a hunê u mistrzów hawajskich oraz tantrê w Indiach. Autorka dziennika podró¿y po Ameryce £aciñskiej Clitoris erectus, powie¶ci Taniec ptaka, opowiadaæ i reporta¿y podró¿niczych.


Tytu³: Potargana w mi³o¶ci. O Agnieszce Osieckiej
Autor: Ula Ryciak
ISBN: 978-83-08-05520-5
Wydawnictwo: Literackie
Rok wydania: kwiecieñ 2015
Format: 160x230 mm
Oprawa: twarda
Stron: 452
Waga: oko³o 800 g
Cena: + - 44 z³
Ksi±¿ka dostêpna tak¿e jako e-book

Serdecznie Dziêkujê Pani Ani Zemanek





Agnieszka Osiecka (9.10.1936 Warszawa † 7.03.1997 Warszawa) – poetka piosenki, pisarka, re¿yserka, a nawet recenzentka filmowa. Mia³a tyle talentów, ¿e mo¿na by³o nimi obdzieliæ tuzin innych osób, a ka¿da z nich mia³aby zapewnione liczne nagrody i piêkne ¿ycie.

Z ³atwo¶ci± rozkochiwa³a w sobie zarówno tych mê¿czyzn, którzy stali siê ikonami swego czasu – Marka H³askê, Jerzego Giedroycia, Jeremiego Przyborê, Daniela Passenta – jak i tych, którzy tylko pretendowali do tych tytu³ów. By³a dla nich wszystkich jak jej piosenki – zdradziecko przystêpna i niespodziewanie gorzka zarazem; ulotna, chwilowa, rozp³ywaj±ca siê wraz z ostatnim wersem refrenu. Ale nie do zapomnienia.


"Ta ksi±¿ka ch³odzi i grzeje, wzrusza i obrusza, przypomina to, co znane i odkrywa to, co ukryte. ¯e chwyta za gard³o? ¯e Osiecka z kart ksi±¿ki ma³o siê u¶miecha? Bo to nie jest laurka! To jest twoje ¿ycie, Agnieszko, tym razem napisane proz±."
Tomasz Raczek


Córka


Urodzi³am siê przed wojn±,
pod jesieñ,
nie pamiêtam, jak wygl±da³ wrzesieñ,
ojciec siêtrudni³, matka przy mê¿u,
bladzi i smutni,
Hitler zwyciê¿y³.
W okupacjê jad³am brukiew,
nie staæ by³o nas na cukier,
potem p³omienie, strach, du¿o krzyku,
front, wyzwolenie,
nie ma ju¿ fryców...
Szko³a zwyk³a, szko³a ¶rednia,
to jest ku³ak, to jest biedniak,
agitowanie, wiejskie zespo³y, k±tem mieszkanie,
przerwane szko³y...

Tak Agnieszka Osiecka pisa³a w "¯yciorysie", poetyckim wspomnieniu swojego dzieciñstwa... (str. 9)


Piotr Derlatka. Rocznik 1978. Absolwent polonistyki i teatrologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktor nauk humanictyznych. Autor ksi±¿ki Poeci piosenki 1956-1989. Agnieszka Osiecka, Jeremi Przybora, Wojciech M³ynarski i Jonasz Kofta. Na co dzieñ uczy m³odzie¿ jêzyka polskiego. Prywatnie - fan kobieckego ¶pieania jazzu, wielbicel secesji i dwudziestolecia miêdzywojennego, zapalony bibliofil i kolecjoner p³yt.
Z pomys³em napisania biografii Agnieszki Osieckiej nosi³ siê od lata 2001 roku, kiedy jako student trafi³ na sta¿ do Teatru Atelier w Sopocie.


Tytu³: Zdradziecka Osiecka
Autor: Piotr Derlatka
ISBN: 978-83-63841-33-1
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik
Rok wydania: kwiecieñ 2015
Format: 148x210 mm
Oprawa: twarda
Stron: 424
Waga: oko³o 650 g
Cena: + - 44 z³

Serdecznie Dziêkujê Panu Ryszardowi Zapa¶nikowi





Agnieszka Osiecka (9.10.1936 Warszawa † 7.03.1997 Warszawa) prowadzi³a zapiski ca³e ¿ycie. Mia³a tak wielk± potrzebê opisywania rzeczywisto¶ci, ¿e gdy nie mia³a przy sobie „dziennikowego zeszytu”, zapisy pojawia³y siê w jakim¶ podrêcznym notesie. Widaæ to w oddawanym do r±k Czytelników II tomie „Dzienników”.

Jest rok 1951, w Polsce panuje stalinizm, Agnieszka ma prawie 15 lat i jest w klasie przedmaturalnej. Nale¿y do ZMP, ale ¿yje pe³ni± ¿ycia nastolatki: kole¿eñskie zwierzenia i intrygi, mi³o¶ci, sport; prze¿ywa te¿ rozstanie rodziców i snuje wiele nad wiek dojrza³ych rozwa¿añ o filozofii, religii, o… ¿yciu. „Dzienniki” to klucz do poznania Agnieszki Osieckiej oraz korzeni jej twórczo¶ci.

Oto fragmenty II tomu:

"Etiuda rewolucyjna" Chopina - jedyny (ostatnio) utwór muzyczny, który jest w stanie wyprowadziæ mnie z równowagi w sposób oburzaj±cy ka¿dego, kto zna siê na muzyce, lubi j±, kocha lub udaje, ¿e jest kim¶ posiadaj±cym te cechy ( a tych drugich jest znacznie wiêcej ni¿ pierwszych). W wykonaniu mego papy z powtarzaniem trudniejszych akordów i gam oraz przy akompaniamencie odpowiedniej ilo¶ci sapania tego dansingowego grajka, który na 5 minut usi³uje zamieniæ siê na [!] artystê.doprowadza mnie do prymitywnego sza³u wyra¿aj±cego siê w rozrzucaniu bielizny po¶cielowej, je¿eli le¿ê, a w bezsilnym "miotaniu siê w sobie", je¿eli robiê cokolwiek innego.

Mia³am dzi¶ bardzo "pe³en" dzieñ: szko³a, bardzo ciekawe zebranie ZMP (dyskusja nad Jak hartowa³a siê stal; porównania z nami: nasza postawa), wizyta na Ognisku nad Wis³± (sprawa pracy [w] organizacji), ¶wietlica z dzieæmi do 19³°, o 20-tej basen! Do domu przysz³am o 22³°. Teraz dochodzi pierwsza po pó³n [ocy]. Odrobi³am polski (nie przeczyta³am Kordiana nawet do po³owy - my¶lê, ¿e napisa³am co¶ ko³o tego, co trzeba by³o "wysnuæ") i trygonometriê. Skoñczy³am.
Po wodzie czujê siê cudownie. Zaczynam trenowaæ. Formê nastawiam na maj-czerwiec. Bêdê uczyæ siê wios³owaæ. To te¿ bardzo przyjemny sport. Naturalnie to nie to, co p³ywanie, ale te¿ woda. Chcê ostro pracowaæ na terenie ZMP.
Czy ze mn± dzieje siê co¶ dziwnego?

Tytu³: Dzienniki i zapiski Tom II 1951
Autor: Agnieszka Osiecka
Pod redakcjê: Karoliny Felberg-Sendeckiej
ISBN: 978-83-7961-038-9
Wydawnictwo: Prószyñski i Ska
Rok wydania: pa¼dziernik 2014
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 544
Waga: oko³o 1,2 kg
Cena: + - 49 z³

Serdecznie Dziêkujê Pani Agnieszce Obrzut-Budzowskiej





Tylko najbli¿si wiedzieli o dziennikach Agnieszki Osieckiej (9.10.1936 Warszawa † 7.03.1997 Warszawa). Wreszcie trafiaj± do Czytelników!

Dzienniki – pisane od dziewi±tego roku ¿ycia a¿ do ¶mierci Poetki – to najintymniejszy z wszystkich tekstów Agnieszki Osieckiej. I choæ w wielu swoich wierszach, z w³a¶ciw± sobie lekko¶ci±, przemyca³a prywatny ton, dopiero tutaj wolna jest od jakiejkolwiek cenzury wobec samej siebie. Do bólu szczera, prawdziwa, a tym samym dla wielu Czytelników kontrowersyjna.

Pierwszy tom „Dzienników” Agnieszki Osieckiej obejmuje lata 1945–1950 i otwiera wielotomow± edycjê. Jedno z najwiêkszych i najbarwniejszych dzie³ polskiego pamiêtnikarstwa na pewno wywo³a burzê wokó³ postaci Autorki. Po latach naros³ych mitów i plotek oddajemy g³os Jej samej. Zgodnie z ¿yczeniem samej Poetki – kiedy Jej ju¿ nie ma. Choæ przecie¿ jest…

"Cieszymy siê, ¿e Mama wreszcie przemówi w³asnym jêzykiem. Zamiast mówiæ o niej bez jej wiedzy, wreszcie pos³uchamy, co sama ma do powiedzenia o sobie i o innych."
Agata Passent, córka Poetki

Dzienniki wyj±tkowe, i zwyczajne. Dziecinne, dojrza³e, intymne, literackie. Arcyciekawe – i jako dokument ze ¶rodka stulecia, z czasu pierwszego powojennego dziesiêciolecia PRL-u, czyli lat zaraz po wojnie, a potem lat socrealizmu, odwil¿y. Tak¿e jako autobiografia, czyli wynurzenia osoby, która w tym akurat dziesiêcioleciu dojrzewa – przeistaczaj±c siê na naszych oczach z uczennicy, potem nastolatki, w studentkê, debiutuj±c± dziennikarkê, poetkê i fantastycznie kolorow± postaæ ze studenckiego ruchu kabaretowego, ¶wietnie znan± w ¶rodowiskach artystycznych Warszawy i Gdañska.
Ze wstêpu prof. Andrzeja Zieniewicza

Agnieszka Osiecka (1936–1997) – polska poetka, autorka tekstów piosenek, pisarka, re¿yser teatralny i telewizyjny, dziennikarka. Od 1954 roku zwi±zana by³a ze Studenckim Teatrem Satyryków (STS), gdzie zadebiutowa³a jako autorka tekstów piosenek. Prowadzi³a w Polskim Radiu Radiowe Studio Piosenki, które wyda³o ponad 500 piosenek i pozwoli³o na wypromowanie wielu wielkich gwiazd polskiej estrady. Od 1994 roku by³a zwi±zana z Teatrem Atelier w Sopocie, dla którego napisa³a swoje ostatnie sztuki i songi. Dorobkiem Agnieszki Osieckiej zajmuje siê za³o¿ona przez córkê poetki Agatê Passent Fundacja Okularnicy. Po¶miertnie zosta³a odznaczona przez Prezydenta RP Krzy¿em Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Tytu³: Dzienniki Tom I 1945-1950
Autor: Agnieszka Osiecka
Pod redakcjê: Karoliny Felberg
Wstêpem opatrzy³: Andrzej Zieniewicz
ISBN: 978-83-7839-626-0
Wydawnictwo: Prószyñski i Ska
Rok wydania: pa¼dziernik 2013
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 496
Waga: oko³o 1,050 kg
Cena: + - 49 z³

Serdecznie Dziêkujê Pani Agnieszce Obrzut-Budzowskiej





Którego¶ dnia zadzwoni³ [Jeremi] i poprosi³, ¿ebym przyjecha³a jak najszybciej, bo ma dla mnie wa¿ne zadanie. Przyjecha³am natychmiast. Wyj±³ z sekretarzyka du¿± br±zow± kopertê z napisem "Agnieszka" i poda³ mi j±.

"Zastanawia³em siê, co zrobiæ z jej listami i doszed³em do wniosku, ¿e nie jestem w stanie tego zniszczyæ. My¶lê, ¿e literatura polska by nam tego nie wybaczy³a. Zaopiekuj siê tym".

[...]Niedawno Agata [Passent] zadzwoni³a do mnie z informacj±, ¿e znalaz³a listy Jeremiego do Agnieszki i zastanawia siê nad ich opublikowaniem. "Wiesz, bo to taka piêkna literatura".

Da³a mi je do przeczytania i tym samym odebra³a spokój w sprawie decyzji, co z tym fantem zrobiæ.

[...]W tej sytuacji postanowi³am powiedzieæ o wszystkim Kotowi Przyborze - synowi Jeremiego. Niech zadecyduje.

Da³am mu do przeczytania te listy. Zadzwoni³ za tydzieñ i powiedzia³:


Nie mam nic przeciwko temu, aby je wydaæ. Przecie¿ tata tego chcia³"


W ten sposób - dziêki dzieciom Agnieszki i Jeremiego - mog± pañstwo ju¿ dzisiaj przeczytaæ te listy.
Z Przedmowy Magdy Umer

Ksi±¿ka "Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory listy na wyczerpanym papierze" przybli¿a niezwyk³± znajomo¶æ dwojga poetów, dodatkowo zilustrowan± zdjêciami.

On - dystyngowany starszy pan, arcymistrz s³owa, liryczny humorysta.
Ona - piêkna, m³oda i trochê szalona. Jeremi Przybora i Agnieszka Osiecka do dzi¶ kszta³tuj± wyobra¼niê milionów wra¿liwych osób, a ich piosenki ¶piewa ca³a Polska. Ale niewielu dotychczas zna³o dzieje ich uczucia i ukrywanego przez lata romansu - burzliwego, dramatycznego i wzruszaj±cego, jak ich wiersze. Wyboru listów Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory dokona³a Magda Umer.
Do ksi±¿ki do³±czona jest p³yta z audiobookiem czytanym przez Magdê Umer i Piotra Machalicê.

Równie¿ w tym samym czasie ukaza³ siê audiobook „Rozmowy w tañcu" w interpretacji Magdy Umer. To zapis wywiadu, jakiego Agnieszka Osiecka udziela³a samej sobie przez kilka miesiêcy. Przeplataj± siê w nim refleksje na temat ¿ycia i przemijania, a tak¿e roli twórczo¶ci. Dziêki „Rozmowom w tañcu” mi³o¶nicy Osieckiej lepiej poznaj± dorobek artystki, w którym znajduj± odbicie jej ¿yciowe prze¿ycia i emocje.

Agnieszka Osiecka - poetka, prozaik, autorka spektakli teatralnych i telewizyjnych, re¿yser filmowy, dziennikarka, przede wszystkim jednak autorka ponad dwóch tysiêcy piosenek. Urodzona w Warszawie i ca³e ¿ycie zwi±zana z jej prawobrze¿n± dzielnic± - Sask± Kêp±. Tam, w ma³ym mieszkaniu przy ul. D±browieckiej 25, powsta³y jej najwa¿niejsze utwory.

Jeremi Przybora - poeta, humorysta, prozaik, scenarzysta i - jak napisa³a Magda Umer - arcymistrz dla mistrzów piosenki : Agnieszki Osieckiej, Wojciecha M³ynarskiego, Jonasza Kofty. Wspó³twórca (wraz z Jerzym Wasowskim) telewizyjnego "Kabaretu Starszych Panów".

Tytu³: Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory listy na wyczerpanym papierze
Autor: U³o¿y³a i opatrzy³a przedmow± i komentarzami Magda Umer
ISBN: 978-83-268-0078-8
Wydawnictwo: Agora
Rok wydania: 2010
Format: 200x250 mm
Oprawa: miêkka tekturowa
Stron: 217
Waga: oko³o 560 g
Cena: + - 39 z³

Serdecznie Dziêkujê Pani Dominice Jêdrzejewskiej




Ksi±¿ka jest zapisem rozmów z Agnieszk± Osieck±. Autorka opowiada o domu rodzinnym i dzieciñstwie, o rodzicach: neurotycznej, despotycznej matce i wspania³ym ojcu, Wiktorze Osieckim , s³awnym piani¶cie, który by³ dla niej wzorem cz³owieka i artysty i któremu przez ca³e ¿ycie pragnê³a dorównaæ.

Wspomina studia na Uniwersytecie Warszawskim i w ³ódzkiej "Filmówce", kiedy to prze¿ywa³a pierwsze mi³o¶ci i nawi±zywa³a przyja¼nie. Opowiada tak¿e o niezbyt udanych pocz±tkach pracy dziennikarskiej i wspania³ych latach w Studenckim Teatrze Satyryków ( STS ) w Warszawie - wtedy powsta³y jej pierwsze wiersze i piosenki. Obszerne fragmenty ksi±¿ki zajmuje krytyczny opis ówczesnej rzeczywisto¶ci politycznej, ¿ycia spo³ecznego i artystycznego.

Na tym tle Osiecka snuje refleksje na temat ¿ycia, jego sensu i warto¶ci, przemijania, a tak¿e roli twórczo¶ci. Pozwala to uwa¿nemu czytelnikowi lepiej zrozumieæ dorobek artystki, w którym znajduje odbicie jej bogate i nie³atwe ¿ycie.

Tytu³: Rozmowy w tañcu
Autor: Agnieszka Osiecka
ISBN: 978-83-7469-156-7
Wydawnictwo: Prószyñski i Ska
Rok wydania: 2005
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 224
Waga: oko³o 600 g
Cena: + - 44 z³




"Galeria potworów" to ¶wiat Agnieszki Osieckiej, przez ni± opisany. Opowie¶æ ta by³a publikowana w odcinkach w tygodniku "Polityka" (1988.1992), a dzi¶ po raz pierwszy ukazuje siê w formacie ksi±¿kowej, wzbogacona o fotografie i przypisy przygotowane przez Fundacjê "Okularnicy" im. Agnieszki Osieckiek.

Agnieszka Osiecka (1936-1997) - poetka, wszechstronnie utalentowana, jedna z najpopularniejszych autorek tekstów piosenek (napisa³a ich ponad 2000), a tak¿e spektakli teatralnych i telewizyjnych - by³a niespokojnym duchem.

Kiedy ukoñczy³a dziennikarstwo - rozpoczê³a nowe studia, na Wydziale Re¿yserii w ³ódzkiej "Filmówki!. Kiedy sta³a siê niezast±piona w teatrzyku STS - wyp³ynê³a w piosence zawodowej. Kiedy ju¿ okaza³a siê geniuszem tekstów, napisa³a widowisko muzyczne „Niech no tylko zakwitn± jab³onie”.Gdy odnios³a sukces zaczê³a pisaæ "Listy ¶piewaj±ce" dla telewizji. Potem opowiadania, monodramy i powie¶ci. Stale co¶ nowego, ci±gle naprzód: nowe piosenki, nowi kompozytorzy, nowi wykonawcy, teatry, festiwale, ludzie, miejsca. Niczego i nikogo nie trzyma³a siê kurczowo. Gdy wypala³ siê jeden zwi±zek, zawiera³a nowy, gdy odp³ywa³a od jednych przyjació³ - cumowa³a sw± ³ódkê w innej przystani.

By³a doskona³± obserwatork± ludzi i obyczajów - umia³a s³uchaæ i uwielbia³a opowiadaæ.

Tytu³: Galeria potworów
Autor: Agnieszka Osiecka
ISBN: 978-83-7337-861-2
Wydawnictwo: Prószyñski i Ska
Rok wydania: 2004
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 240
Waga: oko³o 600 g
Cena: + - 49 z³






 
Pokrewne linki
· Wiêcej o Ksi±¿ki
· Napisane przez agizaj


Najczê¶ciej czytany artyku³ o Ksi±¿ki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artyku³u
Wynik g³osowania: 4.28
G³osów: 3548


Po¶wiêæ chwilê i oceñ ten artyku³:

Wy¶mienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Z³y



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wy¶lij ten artyku³ do znajomych  Wy¶lij ten artyku³ do znajomych


  
Komentarze s± w³asno¶ci± ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialno¶ci za ich tre¶æ.
W³a¶ciel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrze¿one
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, P³ytoteka Zbyszka, info z kraju i ze ¶wiata
*