Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka
  
Kasy fiskalne on-line, drukarki fiskalne

Bądź moim Bogiem
Wysłano dnia 28-06-2017 o godz. 23:22:25
Temat: Książki
Książki Młody warszawski dziennikarz przypadkowo spotyka w metrze żonę zmarłego poety Borysa. Kobieta zniknęła 30 lat temu i od tamtej pory słuch po niej zaginął. Aby zrozumieć, co się stało, postanawia ją odszukać, ale nie może nawet przypuszczać, że to jedno spotkanie zmieni w jego życiu wszystko i zaprowadzi go do sławnej niegdyś piosenkarki pochodzenia żydowskiego Wiery Gran

W tej literackiej konwencji Remigiusz Grzela z właściwą sobie dyskrecją próbuje ocalić relację ze spotkania z Wierą Gran, w ostatnich latach jej życia. Pytając przy tym o prawdę o nas samych w zderzeniu z biografiami innych.


*****

W czasie gdy mordowano moją rodzinę, rozwijał się w moim łonie niepożądany potworek. Ledwo przeżyłam. Poród był ciężki. Było tak, jakbym nie chciała go urodzić. Jakbym chciała go zabić. Dziecko urodziło się półżywe. Wokół szyi miało zawiązaną wstążeczkę - to była pępowina. Już tam widocznie chciałam go udusić. Ale się urodził. Chłopiec. Reanimowano go. Sama siebie chciałam zabić. Konającą przewieziono mnie do Warszawy. Nie dawano nadziei na uratowanie nas. A jednak przeżyliśmy. Skoro mój syn był tak silny, nauczyłam się go kochać i walczyć o jego życie. Karmiłam go mlekiem chłopki z sąsiedztwa. Wyciskała do buteleczki minimalną porcję… życia"! Zaniepokoiłam się, gdyż nabrało dziwnego koloru. Płacz ucichł. Przeklinam chłopkę, która zabiła mi dziecko, przysyłając Bóg wie co, byle wyłudzić zapłatę (…)(str. 103,104)


*****

Remigiusz Grzela – urodzony w Starogardzie Gdańskim dziennikarz, pisarz, dramaturg. Autor zbiorów rozmów "Rozum spokorniał", "Hotel Europa", "Wolne", "Obecność", wywiadów-rzek "Marian Kociniak. Spełniony", "Było, więc minęło. Joanna Penson – dziewczyna z Ravensbrück, kobieta Solidarności, lekarka Wałęsy", "To, co najważniejsze. Irena Jun i Stanisław Brudny", książek reporterskich "Bagaże Franza K. czyli Podróż, której nigdy nie było" i "Wybór Ireny" (o łączniczce ŻOB-u Irenie Gelblum, która stała się włoską poetką Ireną Conti) a także powieści "Bądź moim Bogiem" i "Złodzieje koni". Barbara Krafftówna grała w jego monodramie "Błękitny diabeł" i komedii "Oczy Brigitte Bardot" (z Marianem Kociniakiem).

Tytuł: Bądź moim Bogiem
Autor: Remigiusz Grzela
ISBN: 978-83-8097-165-3
Wydawnictwo: Prószyński i Ska
Rok wydania: czerwiec 2017
Format: 150x210 mm
Oprawa: twarda
Stron: 208
Waga: około 410 g
Cena: + - 38 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Agnieszce Obrzut-Budzowskiej
NIEWINNA CZY KOLABORANTKA?
Pierwsza biografia Wiery Gran

Biografia żydowskiej śpiewaczki z warszawskiego getta, Wiery Gran to opowieść o cenie przeżycia i cieniu, jaki rzuca na dalszy los. Miała wszystko, czego potrzeba wschodzącej gwieździe – egzotyczną urodę, piękny niski kontralt, i muzykę we krwi. Była tak nieśmiała, że pierwsze piosenki śpiewała zza sceny obawiając się zetknięcia z publicznością. Do lata 1939 nagrała kilkadziesiąt piosenek o wszelkich barwach miłości.

Wiera Gran mieszkała i śpiewała w dziennicy zamkniętej od wiosny 1941 do lata 1942. Całe jej dalsze życie było konsekwencją tych kilku miesięcy. Oskarżono ją o współpracę z nazistami, okrzyknięto kolaborantką i unicestwiono za życia.

Uniewinniona w warszawskim procesie Centralnego Komitetu Żydów Polskich opuściła Polskę w 1950 roku.

Wielokrotnie i na kilku kontynentach wzywano do bojkotu „gestapowskiej kurwy”. A jednak trwała.

Występowała w paryskim hotelu Lutetia i w kabarecie Dinarzade, w sali Pleyel i Carnegie Hall, śpiewała gościnnie w Sztokholmie i Londynie, wyjechała na tournee po Ameryce Północnej. Koncertowała u boku Charlesa Aznavoura. W Izraelu widzowie grożą przebraniem się w obozowe pasiaki, jeśli ośmieli się wystąpić na scenie, uciekła do Francji, stamtąd do Wenezueli, ale i tam dosięgła ją przeszłość – pomówienie, znieważenie, zniesławienie, szkalowanie.

Czuła się pogrzebana za życia. Zmarła w Paryżu 19 listopada 2007 roku.

Agata Tuszyńska – pisarka, poetka, reportażystka, córka znanego reportera sportowego Bohdana Tuszyńskiego i dziennikarki Haliny Przedborskiej. Ukończyła Wydział Wiedzy o Teatrze na warszawskiej PWST. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorką książek o teatrze i biografii m.in. Marii Wisnowskiej, Isaaka Bashevisa Singera oraz Ireny Krzywickiej. Ostatnie jej książki autobiograficzne: Rodzinna historia lęku oraz Ćwiczenia z utraty spotkały się z gorącym przyjęciem. W swoim dorobku ma m.in. nagrodą im. Ksawerego Pruszyńskiego, przyznawaną przez polski PEN-Club.

Tytuł: Oskarżona: Wiera Gran
Autor: Agata Tuszyńska
ISBN: 978-83-08-04505-3
Wydawnictwo: Literackie
Rok wydania: 2010
Format: 150x215 mm
Oprawa: twarda
Stron: 468
Waga: około 850 g
Cena: + - 49 zł
Książka dostępna także jako e-book

Serdecznie Dziękuję Pani Ani Zemanek 
Pokrewne linki
· Więcej o Książki
· Napisane przez zbiko


Najczęściej czytany artykuł o Książki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.30
Głosów: 3518


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*